Zapomeňte na ploché plexištíty, třásně a cvočky. Typickou formu velkého amerického motocyklu 21. století dokonale ztělesňují tyto dva baggery – polokapotáž na řídítkách, dvojice bočních kufrů a minimalistická estetika. Harley-Davidson má vynikající schopnost přijímat do výrobního programu slibné trendy ze scény nezávislých úpravců. Už v roce 2006 představil Street Glide, tovární custom vzniklý částečným odstrojením „dresserů“ z rodiny Electra Glide. Byl to prozíravý krok. Street Glide se na domácím trhu postupně etablovala jako nejprodávanější Harley, ale i jako jeden z nejprodávanějších velkých motocyklů celkově.
Indian se po svém posledním povstání z popela pod křídly koncernu Polaris dlouho držel bezpečné sázky na ony tradiční třásně. S úspěchem však roste odvaha vydávat se na neprobádanou půdu. Chieftain Limited je přímou odpovědí na Street Glide Special. Oproti standardním modelům mají tyto varianty navíc lepší výbavu a četné detaily v „custom“ stylu. Ostatně styl, o ten zde jde především. Nenechte se zmást kufry a kapotáží. Hluboko vybrané sedlo, nízký plexištítek a na údržbu náročná povrchová úprava mnoha dílů se hodí spíš na křižování bulvárů než na křižování kontinentů. Od toho mají obě značky v nabídce osvědčené cestovní koráby Ultra Limited (dříve Electra Glide) a Roadmaster.
V otázce stylu se Harley těší zřejmé výhodě originality. Kořeny ikonické kapotáže „Batwing“ sahají až do roku 1969, kdy se tento prvek objevil v nabídce příslušenství pro Electru Glide. Motor Milwaukee Eight, ač konstrukčně nový, vzhledově rovněž odkazuje hluboko do slavné historie značky. Stejně jako blatníky, podsedlové kryty a mnohé další detaily. Indian nemá na své straně výhodu nepřetržitého designového vývoje. Působí jako kopie úspěšného receptu konkurenční značky, protože jí fakticky je. Absence přímé historické návaznosti nicméně dává návrhářům větší svobodu. Znát je to právě na tvarech kapotáže. Je aerodynamicky efektivnější a výšku plexi lze seřizovat elektricky, což v praxi přináší značnou výhodu. Harley sice v rámci svého projektu Rushmore kapotu Batwing pro modelový rok 2014 modernizoval, oproti Indianu však turbulence stále cloumají uzavřenou přilbou o dost výrazněji. A to nejen v dálničních rychlostech.
Ve výbavě amerických rivalů najdeme nejen audiosystém, ale také infotainment s dotykovou obrazovkou s navigací. Systém Ride Command v Indianu se vyznačuje velkou obrazovkou a množstvím zobrazovaných údajů ve stylu palubních počítačů osobních aut, Harley zase boduje intuitivnějším grafickým rozhraním. Navíc podporuje Apple CarPlay.
Oba motocykly mají téměř shodnou suchou hmotnost (Harley 362, Indian 361 kg) a podobnou výšku sedla – 690, resp. 650 mm. To je pozoruhodné, když uvážíme, že v Milwaukee k tomu potřebovali snížit zdvih zadního kola na extremistických 55 mm, zatímco Chieftain navzdory nižšímu sedlu nabízí velkorysých 114 mm. Ona ta historická návaznost může být někdy i ke škodě věci… A pojďme si říct rovnou, že komfort tomu bezezbytku odpovídá. Po poslední modernizaci odpružení jezdí Street Glide i na českých silnicích docela snesitelně, charakteristická rána do kostrče se dostaví jen zcela výjimečně. Když ale stroje vyměníte, je to jako přesednout z jankovitého sportovního hatchbacku do velkého mercedesu na 16palcových kolech. Indian žehlí silnici s grácií limuzíny.
Nic limuzínového naopak není na jeho motoru Thunder Stroke 111. Obrovité písty, které běhají pod nádherně tvarovanými půlkulovými hlavami, tlačí soustavu jezdce a stroje vpřed ráznými pulsy, které připomínají rytmické údery velkého kladiva. Milwaukee Eight se projevuje uhlazeně. Možná až příliš. Na japonské twiny s podobným chováním se z tábora pravověrných léta hrnula kritika za nedostatek charakteru… Síla však Harleyi nechybí. Má ještě o něco absurdnější zdvihový objem než Indian (1868 vs. 1819 cm3) a o 12 Nm více točivého momentu.
https://autobible.euro.cz/test-harley-davidson-road-glide-special-s-motorem-milwaukee-eight-co-neni-videt/
Dvouventilový Thunder Stroke také rychle ztrácí elán, zatímco „M8“ se nechává vytáčet do oblasti nejvyššího výkonu s dříve nepoznanou radostí. Jeho krémovější běh by mohl být velkou výhodou v hustém městském provozu. V něm však řidiče potrápí velmi tuhá spojka. Kdyby opravdu došlo k nějakému zlepšení pokaždé, když H-D v posledních dekádách sliboval lehčí chod spojky, musela by už dávno fungovat úplně sama. Realita je taková, že autor článku potřebuje k popojíždění mezi semafory všechny čtyři prsty – a i tak začne ruka brzy umdlévat. Na Indianu chodí levá páčka daleko lehčeji. Lehčeji však rozhodně nechodí samotný Indian.
Ačkoliv jsou oba kolosy podobně těžké a úhel krku řízení se liší o jediný stupeň, Street Glide působí v městských rychlostech agilněji. Její ochota k překlápění ze strany na stranu hraničí s hravostí, a když se, nedejbože, potřebujete otočit do protisměru, nemáte na rozdíl od jezdce na Chieftainu nutkání zavolat si na pomoc jeřáb. Situace se ale obrátí, jakmile město skončí, rychlost se zvýší a místo pravoúhlých zlomů mění vozovka směr plynulými oblouky. Klíčem k ochočení neotřesitelné stability Indianu je ovšem správný způsob jízdy.
https://autobible.euro.cz/test-indian-chief-dark-horse-problem-pro-tu-druhou-znacku/
Zatáčet úmyslným vyvíjením síly na řídítka v opačném směru je technika dvousečná a podle mnohých instruktorů dokonce nebezpečná. Na sportovních motocyklech jistě. V případě tak těžkého, dlouhého a nízkého biku však představuje klíč k radosti v zatáčkách. Pak zjistíte, že zatímco Street Glide škrtá plošinovými stupačkami velmi předčasně, Chieftain má nečekané zásoby volnosti v náklonu. Navíc se sklápí neutrálněji a případné nerovnosti ve vrcholovém bodu zatáčky převálcuje se stoickým klidem, zatímco Harley se ve stejném místě nervózně zavlní.
A nervózně by se mohl zavlnit také zákazník při pohledu na fakturu. Street Glide Special v testované barvě Grey Denim vyjde (podle aktuálního kurzu eura) asi na 740 000 Kč. Chieftain Limited pořídíte za 699 000 Kč.
Harley-Davidson Street Glide Special 2019 vs. Indian Chieftain Limited 2019: Verdikt
Indian Chieftain Limited nadchne dvouválcovým bucharem, jehož charakter je stejně výrazný jako jeho vzhled. Nakonec ale o vítězství rozhodly zejména racionální kvality od většího komfortu přes lepší chování v zatáčkách po příznivější cenu. Harley-Davidson Street Glide má na své straně točivější motor, agilnější pocit v běžném provozu a zejména mimořádnou sílu značky i tradice, stejně jako zázemí obrovské komunity souvěrců. To se také počítá.
Foto: David M. Bodlák