Nadáváte na kamiony? Zde je šest věcí, které si o nich možná neuvědomujete

 • Kamiony nejezdí po silnicích pro zábavu

 • Nákladní silniční doprava je páteří celé ekonomiky

 • Přesunout veškerou nákladní dopravu na železnici nelze

 • Možná si to neuvědomujete, ale kamioňáci dávají pozor i za vás

 • Nedělejte řidičům nákladních aut naschvály

Silniční nákladní doprava je páteří ekonomiky. Prozatím se ještě nikomu nepodařilo vymyslet efektivnější způsob dopravy zboží z místa A na místo B. Ne, železnice to skutečně není, jinak by dopravci na koleje už dávno přešli. I když si důležitou funkci kamionové dopravy lidé obecně uvědomují, mnohdy nedokážou (aspoň z pohledu řidiče osobního auta) s řidiči kamionů na silnicích vyjít. Dělají jim často i zbytečné naschvály, které někdy plynou z neznalosti, jindy jen z nepochopení toho, co a proč zrovna „kamioňák“ dělá.

Dali jsme dohromady několik bodů, které vám snad pomohou lépe se vžít do kůže řidičů nákladních souprav. Třeba k nim pak budete trochu shovívavější.

1. Kamiony nejezdí na výlet, ale proto, že musí

Nikdo se s naloženým kamionem nejezdí projet. Řidiči nákladních aut si nejedou stoupnout do kolony na pražském okruhu proto, že je to baví, ale proto, že musí někam odvézt zboží a jiná, komfortnější a rychlejší cesta k dispozici není. Pokud vám vadí kamionová doprava kolem Prahy, ptejte se hlavně svého voleného zástupce, proč už dávno nestojí severní a východní část obchvatu Prahy, ačkoli plány na ně existují už několik desítek let.

Velké firmy dnes fungují na logistickém systému „just-in-time“. Provozovat obrovské sklady totiž stojí spoustu peněz, proto se skladování vlastně přesunulo na silnice. Kamiony přivezou díly a zboží přímo na výrobní linku, případně přímo do regálů v obchodech v nákupních centrech.

I kdyby byla nákladní auta stoprocentně autonomní, stejně ze silnici nezmizí. Bohužel současná česká silniční síť odpovídá objemu dopravy zhruba z poloviny 90. let, proto máme pocit, že kamionů je na silnicích příliš mnoho. Kapacita a stav silniční sítě nedrží krok s potřebami ekonomiky. Paradoxně zákaz jízdy kamionů v určitých dnech a hodinách tomu nepomáhá, protože dopravci pak musí vměstnat přepravní výkon do volného časového „okna“.

Můžeme diskutovat o tom, zda třeba nevhodně nastavené mýto nezpůsobuje to, že se někteří spořiví dopravci snaží dálnicím za každou cenu vyhnout a jezdí po silnicích nižšího řádu, které nejsou pro kamionovou dopravu uzpůsobené už vůbec. To je ale už jiný příběh.

2. Kamion jede jen tak rychle, jak může

Spoustě řidičů vadí, když kamion jede pomalu. Ve skutečnosti ale rychlost kamionu neomezuje výkon vozidla, nýbrž zákon. Podle vyhlášky smí jet vozidlo o hmotnosti přes 3500 kg nejvýše 80 km/h. Moderní kamiony naštěstí mívají již dostatečně velký výkon a rychlost spolehlivě udržují i v dálničním stoupání.

Někdy dochází ke kuriózním situacím, kdy dojedete nákladní auto jedoucí třeba šedesát a když ho začnete předjíždět, zjistíte, že před ním jede pomalu osobní auto a řidiče kamionu zdržuje. Ten se ale do předjíždění jen tak pustit nemůže. Mimo jiné i proto, že nemá možnost krátkodobého zvýšení rychlosti, aby předjížděcí manévr dokončil včas.

Na dálnici se tak setkáváme s tím, kdy se kamiony předjíždí velmi dlouho malým rozdílem rychlosti. Problém je v kalibraci tachografu a také v tom, o kolik si řidič nákladního auta dovolí překročit zákonem stanovený limit. Většinou to upravuje dopravce, který některým řidičům striktně zakazuje překročení o jediný kilometr za hodinu, jiní tolerují překročení třeba o 3 km/h a podobně. Také je otázka, co je horší. Dva předjíždějící se kamiony, nebo někdo, kdo jede pořád v prostředním nebo levém dálničním pruhu hluboko pod rychlostním limitem a není schopný využívat volný pravý pruh?

Největším nešvarem řidičů osobáků je to, že například v tunelech nebo na dálnicích, kde je dočasné omezení na 80 km/h, jedou výrazně pomaleji než nákladní auto. Když vám tachometr ukazuje 80 km/h, vězte, že ve skutečnosti by vám policie změřila zhruba 70 km/h. Pokud tedy máte pocit, že kamion jede přes 90 km/h, je to jen tím, že váš rychloměr přeměřuje. Nákladní auto ho má přesně kalibrovaný a zdržovat za sebou kamion konkrétně ve stoupání je to nejhorší, co můžete udělat.

Nedivte se proto, když se pak na vás kamioňák nervózně nalepí. Neměl by to dělat, ale také je to jenom člověk a vy ho zbytečně připravujete o drahocenně získanou kinetickou energii i o skóre spotřeby, které jeho zaměstnavatel pravděpodobně sleduje. Pokud zkrátka jedete bez konkrétního a pádného důvodu tak pomalu, že vás dojíždějí kamiony, je něco špatně s vámi, nikoliv s nimi. Mimochodem, zákon dokonce praví, že pokud nemůžete udržovat rychlost jízdy vyšší než 80 km/h, musíte z dálnice sjet. Věděli jste to?

3. Kamion nebrzdí tak dobře, jak si myslíte

Řidiči osobních aut mají tendenci řidičům kamionů sdělovat vlastní představu o bezpečnosti a plynulosti provozu tím, že se zařadí těsně před ně a šlápnou na brzdu. Některé moderní kamiony již disponují bezpečnostním systémem, který začne sám brzdit, ale zase nemůžete brzdový systém kamionu přeceňovat. Naložený kolos má hmotnost 40 tun a ani přes mnohanásobně vyšší styčnou plochu s vozovkou (díky většímu počtu širokých kol) nemůže zastavit tak dobře jako osobní auto.

Tohle „školení vybržďováním“ je jedna z nejhorších věcí, kterých se můžete na silnici dopustit. Dobře se rozmyslete, jestli to máte zapotřebí. Spousta řidičů kamionů má navíc palubní kamery, které sledují provoz okolo, takže pokud to před ním bezdůvodně „zašlápnete“, spíše to celé půjde na vaše triko.

4. Kamion často nemůže jet u krajnice

Na úzkých silnicích mívají řidiči často pocit, že kamion jede prostředkem a úmyslně brání v předjetí. Problém je v tom, že ze stromů kolem silnice sahají větve do vozovky a vysoké nákladní auto by do nich naráželo. Nebojte se, jakmile bude místo, řidič kamionu vás pustí. Nebo snad chcete, aby na vás shodil obrovskou větev?

Kamiony také někdy jezdí dále od krajnice kvůli obavě z nestabilního podloží okraje silnice. Případy, kdy se pod naloženým nákladním autem propadne vozovka u krajnice, nejsou vůbec vzácné.

5. Kamion si musí do ostrých zatáček najet

Zejména v obci, ale i v úzkých „vracečkách“ si musí řidič kamionu nezřídka najet do protisměru, aby úsekem projel. Pro některé řidiče je nepochopitelné, proč kamion bliká doprava, ale najíždí si doleva. Někteří kamioňáci také raději řidiče osobních aut pustí, protože potřebují prostor. Pokud tedy kamion s právem přednosti v jízdě zastaví a bliká na vás, pravděpodobně to znamená, že vás pouští, protože potřebuje v křižovatce víc volného prostoru.

Na tohle si dejte velký pozor na víceproudé silnici. Pod blikající kamion nikdy nevjíždějte! Může totiž náhle začít ostře zatáčet a celým návěsem by do vás narazil. Za tyhle naprosto zbytečné nehody si mohou řidiči osobních aut sami tím, že se snaží kolem kamionu za každou cenu procpat. S tím souvisí další bod:

6. Řidič kamionu vás nemusí vidět

Pro řidiče kamionu je velmi těžké mít stoprocentní přehled o tom, co se děje v bezprostřední blízkosti jeho auta. Některá moderní nákladní auta už mají couvací kamery, ale na to se nemůžete spoléhat. Nejvíce omezený výhled má řidič nákladního auta přímo před kabinou a také pod pravými dveřmi spolujezdce (pokud se bavíme o nákladním autě s volantem vlevo).

Nákladní auta mají sice velká zrcátka, ale třeba v horším počasí mohou mít jejich řidiči značně zhoršený výhled. Pokud tedy jedete okolo kamionu, snažte se dodržovat větší odstup a manévr zbytečně neprotahujte. To platí zejména v situaci, kdy se rozhodnete na víceproudé silnici kamion podjet zprava nebo se vedle něj postavíte na křižovatce.

Snažte se počínat si tak, aby vás mohl řidič kamionu vždycky vidět, pokud se pohybujete v jeho blízkosti. Nejjednodušší poučkou je, že když vidíte v zrcátku obličej řidiče nákladního auta, vidí i on vás.

My chápeme, že vám vadí dva předjíždějící se polské kamiony, protože kvůli nim musíte zpomalit a následně zase akcelerovat na cestovní rychlost. Je ale potřeba si uvědomit, že i nákladní auto je právoplatný účastník silničního provozu, jehož provozovatel platí daně, mýto a povinné ručení (doufejme). A především se bez nich neobejdeme. Na kole nebo elektrickou dodávkou se všechen ten materiál do továren a zboží do obchodů vážně nedoveze.

Dalibor Žák

Nadáváte na kamiony? Zde je šest věcí, které si o nich možná neuvědomujete
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.55%) 2883 hlas/ů

367 KOMENTÁŘE

 1. hmm, mně na kamionech vadí jejich řidiči, ne kamiony. Najel jsem na dálnici u Linze ve špičce. Všechny 3 pruhy dálnice plný a všichni mají minimální bezpečný rozestupy. V pravým pruhu kamiony. Osobáky levej a prostřední. Kamiony měli nedostatečné rozestupy, že se mezi ně nedalo najet například na sjezd z dálnice. Během 15 km jsem 5x skákal na brzdy, protože 5 vysoce inteligentních jedinců v kamionu mělo potřebu předjíždět v tomto hustým provozu a ve zpětným zrcátku jsem viděl, jak se cpou další. Jednou v noci u Norimberku: 10 km před sjezdem z dálnice jsem dojel kamiony. Začal jsem je předjíždět a mezi nimi rozestupy, že osobní auto se mezi ně vleze tak, že bych 2m před sebou a 2m za sebou měl kamion, předemnou kamion, protože se rozhodl svých x kolegů předjet, jako bonus se další pak nalepil za mě. Roztomilé, když potřebujete za 10 km sjet z dálnice a nemáte kudy. Nakonec mi to vyšlo tak tak na posledních několika stech metrech před sjezdem, že ten inteligent předemnou to stihl předjet všechno… Vzhledem k tomu, že tyhlety prudce inteligentní jedince potkávám pořád, tak holt nesnáším kamiony.

  • Naprosto s Vámi souhlasím, pěkně napsané. Taky se mi zdá, že v kamionech poslední dobou sedí často méně inteligentní a bezohlednější řidiči, než bývalo zvykem dříve. Možná to bude tím, že vzhledem k času strávenému v zaměstnání a docela náročné práci, už tato profese není příliš atraktivní. Na příkladu Německa to jde vidět ještě více, než u nás, protože za ty peníze už by inteligentní Němec určitě nejezdil a to se odráží do stylu jízdy o kterém píšete. Bohužel i přesto všechno tuto profesi stále vykonávám.

   • Je škoda, že nechápete situaci kdy tyto vozidla (novější od r 20015) jsou již vybavené tvz adaptivním tempomatem! Tedy ty rozestupy ač se Vám zdají být malé jsou nastavené tímto zařízením – a ano lze tu vzdálenost manuálně korigovat a ano řidiči kamionů je nechávají schválně malé protože se jim tam pak nasere jedno pako za druhým a tím se jeho pozice v takové kloně propadá! – Vy nejste omezeni časem řízení kdež to řidič kamionu ano!! On smí jet max 4:30hod a poté musí ze zákona dělat pauzu! A to je celý kámen úrazu… Někdy prostě i tam blbá minuta chybí… – a tohle bohužel platí pro celou jízdu kamionu.. Proto řidiči kamionů předjíždí olegu který jede jen o byť 1km pomaleji nežli on – protože ten 1km rozdílu ve výsledku dá třeba 15km! A to je kolikrát rozdíl mezi složením či 2-3 dny na parkovišti…

    citace:
    “Problém je v kalibraci tachografu a také v tom, o kolik si řidič nákladního auta dovolí překročit zákonem stanovený limit. Většinou to upravuje dopravce, který některým řidičům striktně zakazuje překročení o jediný kilometr za hodinu, jiní tolerují překročení třeba o 3 km/h a podobně.”

    Tohle je pěkná kravina – rozdíl je především ve stavu pneu hnané nápravy! Kdy na cejchování se jezdí s minimálním vzorkem, aby po přehození na nové gumy ten tahač měl o cca 3km vyšší rychlost 🙂 Řidič má ve voze omezovač rychlosti který je právě cejchovaný (vyz výše) a jedině kdy může jet nad 80km/h je tak, že:
    1, to pustí s kopce – ale to může jen cca 45s – pak mu tacho zapíše překročení rychlosti = pokuta
    2, vyřazením omezovače manuálně (pojistka) = pokuta a to pěkně mastná až 50tis!
    Dalším faktem je, že řidič kamionu může být pokutován za přestupky na “kartě řidiče” až 28dní zpětně!!

    • To je přesně ono, ale kdo nikdo neseděl v kamionu tak mu to nevysvetlis. A to je kámen úrazu. Skupina B projednání se se po městě s návěsem nebo tandemem hned by mluvili jinak

    • Ojeté verzus nové pneu neudělají 3 km na rychlosti.To je blbost.
     Pustí z kopce i na 3 vteřiny a vlastr.Rychlost se zaznamenává neustále sice do 45 vteřin ubrzdis záznam na kartě ale na výtisků vozidla je rychlost zaznamenávána po vteřině tzn zjistí se překročení rychlosti vozidla a i když není zápis na kartě tak v té době tam karta byla řídil jsi ty ty zaplatíš flastry.A omezovač u většiny aut nevyradis vyndáním pojistky.A pokud ho nějakém způsobem vyradis tak je za to až pár let vězení ne jen flastr.

     • Asi tak. Specialista z OD nenašel nic, tak aby mi mohl dát pokutu šel zpětně do rychlosti a bylo to. Platil jsem jak mourovatej..

  • Asi jedinci,jak říkáme mi tiráci bývalí zkrachovalí podnikatele,bezdomovci nebo vrazi. Kovaní řidiči nákladních aut vymiraj a nahrazují je tupouni z osobních aut,kteří nic neumí a ještě mysli ze zbohatnou!!

  • No z 90 % řidičů kamionů, jsou alkoholici,sledovači filmů na notebooku, nevyježdění mladíci,nerváci a provokativní řidiči..
   Taky kšeftaři a zloději nafty, když ne rovnou z nádrže tak z nezávyslého topení..
   Borci.
   Ale 10 % řidiči machři a borci co vás pustí poděkují. Co jezdí podle pravidel a dobrého chování..
   Ale bohužel těch je hodně málo..

  • Ja jsem zase zazil neskutecnou prasarnu od Rumunskeho ridice kamionu v Nemecku, kdyz jsem jel se svoji rodinou na dovolenou. Predjizdel jsem nekolik za sebou jedoucich kamionu prostrednim pruhem asi tak 140-150km/h kdyz jeden z nich zacal z niceho nic predjizdet proste se nacpal zprudka prede me kdyz jel asi tech 80km/h…. ja jsem zacal prudce brzdit a vypadalo to ze to nemam sanci ubrzdit tak jsem rychle mrknul do zrcatka a chtel to strhnout do nejrychlejsiho pasu, ale bylo to Nemecko takze jsem jenom zahledl Porsche jak kolem proletelo asi tak 250-280km/h nastesti jsem to ubrzdil ale zpotil jsem se strasne a trasl se jeste asi hodinu( na zadnim sedadle jsem mel mimino…. Rumunsky ridic byl fakt na pres hubu a fakt ze tam byla neomezena rychlost a rychly pruh diky tomu nepouzitelny na unik mi taky nepomohl… proto nejsem zastancem zvysovani nebo dokonce neomezovani max. rychlosti na dalnicich

   • s miminkem a jedeš jak v… 150 no nezlob se to jsi tak moc spěchal ležet někde u vody. To bych sem ani nepsal protože když někoho vezu v autě tak mám nějakou odpovědnost

    • Chabej pokus o troling.
     Mě spíš zaujalo: “chtel to strhnout do nejrychlejsiho pasu, ale bylo to Nemecko takze jsem jenom zahledl Porsche jak kolem proletelo asi tak 250-280km/h”
     Jakoby v ČR nemohlo proletět auto 250+. Na jednu stranu kvituju, že dotyčný použil zrcátko a mozek, na druhou stranu mi z toho tak trochu čiší ta stupidní česká mentalita aka jednu 130-150, tak to můžu poslat do levýho kdykoliv, jelikož mě nemá kdo co předjíždět…

     • Bylo to přeci v Němec v neomezeném úseku, proč bych tě nemohl předjet?, že jedeš 130-150? No a když tě můžu vzít dvakrát tak, pokud na to mám auto.

   • A něco jako přednost z prava ti neříká? Přečti si o tom než vyjedeš základní pravidlo které platí i na dálnici..

    • Přednost zprava není o tom, že bych mohl kdykoli z pravého pruhu cjet do středního a ty ve středním si na mně museli dávat bacha. Přednost zprava je o křižovatkách bez vyznačné přednosti.

     To co se traduje jako “přednost zprava” při přejíždění mezi pruhy platí jen pro případ kdy se dva snaží narvat do pruhu který je mezi nimi. Nikoli o tom že náklaďák z pravého pruhu může kdykoli do prostředního.

  • Pane MK to co popisujete je pohodička a klídek v běžném provozu,v opravdovém dopravním chaosu by jste byl ztracen a brečel někde na krajnici jak jsou na Vás všichni zlí. Jsou takové místa, ale tam Vy nikdy nedojedete,nezvladate totiž dnes už běžný hustý provoz, a pokud mají kamiony třeba v neděli po 22 h konec zákazu jízdy tak v Německu na některých trasách jede opravdu šňůra kamionů jeden za druhým , proč tohle není vidět v zemích kde tyhle zákazy jízdy nemají? Chtělo by to větší rozhled , někde třeba vůbec neřeší nějaké barvy na semaforech,jede kdo chce ,předpisy – jaké? na co? A jezdí se tam

  • Jasně Hitler tvrdil že za vše můžou židi. Takže proč by za vše špatné na silnici nemohli třeba zrovna ti kamioňáci.

  • Stačí jezdit defenzivně pane MK, pokud nevíte co to znamená, najdete to Google. Jo s Švýcarském s vámi musím souhlasit, tak se jako vylízaná prasata chovají řídící osobáku, navíc je tam téměř všude 110 max. Nechápu proč máte pocit, z když po dálnici nemůžete jezdit 160, tak vám někdo ubírá vaše práva.

   • Řídí je dementi z osobáků,co jim řekly,že řídit náklaďák nic není!Prostě je to větší osobák!!

  • Napsano velmi dobre. Proc se tedy ridici osobku chovaji take tak,jezdi nalepeni na sebe,nenechavaji odstup.porad si myslite,ze pravidla plati jen pro kamiony. Dale dodrzovani rychlosti,zakazu predjizdeni,zakazu telefonovani.toto plati pro vsechny,ne jen pro kamiony. Problem je v tom,ze policie je zamnerena jen na kamiony a ostatni toleruje. To same delaji i novinari. Zameri se na jednu skupinu a stvou lidi proti sobe. Kdyz to nejsou kamionaci,tak to jsou cestari nebo postaci nebo policajti. Kazdy by mel zacit hlavne u sebe.

   • Nemohu si pomoci, ale soudě dle toho, co si u nás (zvláště pak polští) řidiči kamionu dovolují tak mam neodbytný dojem, že stále je ten tlak na ně stále nedostatečný.

 2. Doplnění: Nevadí mi kamiony ve Švýcarsku a v USA. Ve Švýcarsku jsem nezažil, že by se chovali jako vylízaný prasata. V USA je mimo velký města mírnej provoz a kamiony mají stejný rychlostní limity jako osobní auta, takže jim to předjíždění netrvá.

  • V USA se prakticky nepředjíždí, protože všichni mají povolenou stejnou maximálku. Proto se tam může jet na vícepruhových vozovkách v libovolném pruhu, a to i pro rovnoměrnému opotřebení vozovky.

 3. Je spousta kamioňáku co jezdí slušně a jejich taky spousta co jim to kazí a rozepisovat to opravdu nemá cenu

 4. Predjizdeni na dalnici: V hustem provozu je to od ridicu kamionu spise bezohlednost k ridicum osobnich aut. Cim mensi je rozdil rychlosti kamionu, tim dele jim trva tento manevr, casova uspora u kamionu je minimalni, zdrzeni osobnich aut naroste rychleni. Toto ma i vliv na hustotu provozu, tedy na jeji zvyseni. Tim se dale zpomaluje a kamiony se zacnou predjizdet cimdal casteji. U osobniho vozidla brzdeni z cestovni rychlosti na rychlost kamionu a opetovna akcelerace zvisuje spotrebu paliva. Hruby vypocet casovych uspor je v tabulce. Jeste se da diskutovat nad tim, kolik aut(lidi) zdrzi jeden kamion a jestli je cennejsi lidsky cas, nebo to, ze zbozi bude nekde o 20min drive.
  Vzdalenost v km 100 200 300 400 500
  Zdrzeni nakladniho vozidla z 90km/h na 85km/h (minuty) 4 8 12 16 20
  Zdrzeni osobniho vozidla z 120km/h na 90km/h (minuty) 17 33 50 67 83

  4. Kamion často nemůže jet u krajnice – Na dalnici (v uzavirce) muze a obcas se stane ze nejedou. Kdyz pominu to, ze nekde jsou mustky a svodidla nalepena tesne u okraje a ridici uz jsou unaveni, stale casteji se stava, ze ve zuzeni jedou prostredkem a blokuji levy pruh. Dokonce jsem stal ve zuzeni po nehode a dva kamiony zastavily na prostredku. V radiu hlasili, ze misto nehody je pro osobni auta prujezdne. Dva kamiony mne v teto situaci blokovali 20min.
  5. Kamion si musí do ostrých zatáček najet – Toto delaji i na silnicich, aby nemuseli trosku ubrat, nebo tocit volantem. Hodnekrat se mi stalo, ze jsem projel zatacku, kam bylo videt, zadne stromy a podobne ridice neomezovalo, a za zatackou misto pridani plynu jsem musel brzdit, protoze kamion zasahoval do protismeru.
  Jeste bych se zminil o objizdnych trasach. Nevim jestli je treba dobre jezdit s kamionem(s navesem) na silnice kde je maximalni hmotnost omezena na 12t. Kazdopadne jsem videl kamion predjizdet cyklistu a neprehlednem miste, pri vjezdu do vesnicky, kde byla zatacka. Kamion moc nepribrzdil, auto v protismeru muselo vyjet na chodnik, aby do nej nenarazil, v teto situaci byl cyklista na urovni pulky navesu a musel vyjet do travy, aby ho naves neprejel.

  Rizeni kamionu je zodpovedna vec, ktera ovlivnuje spoustu veci a mela by se sverit zodpovednym jedincum. Chovani ridicu vudci kamionum je podle mne v prijatelnych mezich az na nejake vyjimky.
  Doporucil bych spise kamionakum neprekracovat urcite meze a ridici aut je budou vice respektovat.

  • Honzo zkuste si někdy sednout do kamionu jako spolujezdec a přejet republiku z Chebu třeba do Ostravy.Spousta věcí se vám vyjasní a nebudete psát o věcech o kterých evidentně nemáte ani trochu ponětí.

   • Asi by nestačilo sedět jen jako spolujezdec.Každý by si to měl vyskoušet.A až by se projel po Evropě a spal v kabině 3 týdny hodně rychle by je to buzerování přešlo.V šude samý kontroly a buzerace..

    • co chceš vyjasnovat? pokdu to je takova pakarna jdi delat neco jineho ty tupý osle ale takove penize nikde nenajdeš vid tak drz hubu vybral sis to sám kretene

     • Bijec: některým lidem by se preventivně mel vzít i rodný list. že pane bijec.
      Honza: víte co? Jen pro zajímavost sednete si jednou do te kabiny a pak tu serte také hovna.
      Asi máte nějaký mindrák když vám vadí na chvilku sundat nohu z plynu a ten kamion tam třeba i pustit.
      bod 1. Řidičnad 3.5tuny je limitován nařízením 561/2006sb. Tedy i těch par vteřin co vás zdrží mu stojí za to. A vězte že ta úspora času tam je velká. “času ne ale vzdálenosti” řidič je limitován dobou řízení 9hodin za den. a rozdíl na konci výkonu může dělat i 100km. za dva dny 200km a tedy za dva dny by mu mohla chyběla vzdalenost Praha Brno.
      Bod2. Kamion nemůže jet u krajíce. Ano nemůže důvodu je hodně
      a) stromy hrozí protržení plachty v ceně 30tisic
      b) utrpení krajíce a následne zablokování celé silnice při čekání než ho někdo přeloží a vyprosti
      č) atd…
      bod 3. 12t? Proč ne. Víte co mel naloženo? Klidně mohl byt prazdny
      bod 4. Čeští řidiči při skládání profesni způsobilosti musí projít Psychotesty.

      Českým řidičům všeobecně chybí ohleduplnost a troska citu vnímání okolního provozu. vidím to denodene na silnici jak za řidítky motorky tak za volantem osobákui nakladaku.

     • Někdo to dělat musí pane bijec. Aby ses mohl včas nažrat a měl sis čím utřít prdel. Magore

     • Takovej srábek jako bijec může kecat jen tady pač je to zamindrákovanej exot. Pokud jsi takovej hrdina tak napiš a sejdeme se osobně a můžeš mi to říct osobně můj mail zz100@seznam.cz napiš ty hrdino

   • A co se mi jako vyjasní? To bych fakt rád věděl… Pamatuji doby profesionálů v kamionech, pro které byla tato práce životním koníčkem a miliony kilometrů bez nehody pro ně nebyl problém. A přitom neměli tak tiché a vybavené kabiny, jako je tomu u dnešních kamionů. Omlouvám se těm, kteří stále takoví jsou, ale jaksi se s nimi na našich silnicích a dálnicích setkávám čím dál, tím méně. A radši nebudu mluvit o Polácích za volantem…

    • třeba to, ty prapičoobrovská., že až budou po
     vinné přestávky do chorvatska, tak takový pamrd, jak jsoi ty, se tam ani neohřeje,,,,,kreténe….

  • Je třeba si uvědomit, že každý kamion jede jinak rychle dle toho jak je naložen a řidiči kamionů jedou na čas. V případě, že se opozdí s vykládkou jde to na jejich triko, nehledě na to že musí dodržovat pauzy a dneska není zrovna jednoduché najít místo kde můžou zaparkovat a udělat pauzu. Proto předjíždí jak předjíždí. Ve zúžení jedou přes dva pruhy z toho důvodu, že když by kolem nich jel osobák a někde by byl výmol nemá to pak kam strnout. Kdyby to strhnul na vás tak vás skřípně když ten výmol vezme může se návěs to rozháže a taky vás skřípne, v tom lepším případě. Kdo si to nezkusí asi nepochopí.

   • Pokud vím, tak v zákoně o provozu na pozemních komunikacích se o jízdě na čas nic nepíše. To je jejich problém. Nemusí tím trpět ostatní účastníci.

   • to jeslti jedes na cas je jen tvuj problem idiote- nejprve spechate a potom po nehodě cumite jak prasata do prazdneho koryta a ze jedete pres dva pruhy se pak nedivte ze vas vybrzdi osobak

    • Ty si dobrej jantar, ve zúžení je povolená většinou rychlost 60 nebo 80, kamion jede přes dva pruhy nad povolenou rychlost, kvůli svojí a TVOJÍ bezpečnosti!!!, tak nechápu kdo by ho měl předjíždět!!!??

     • Milane, ještě jsi zapomněl napsat, že ve zúžení kdejaký jantar předjíždí i v místech, kam se nemůže vejít vedle busu nebo kamionu, protože má strach přijet ke svodidlům a pak ten bus či kamion začne vytlačovat.

    • Bijec obhajoba vybržďování a vaše agrese značí co jste zač. Jen to zkuste a uvidíte kdo to odnese, Vaše zdraví peněženka a v poslední řadě auto.

     • On ten BIJEC je retardovaný jedinec,co v mateřské školce nezvládl jízdu na tříkolce.Tím pádem nedostal od paní učitelky osvědčení,že může na chodník!!!A teď si to tady anonymně vybíjí!!! 😀 😀

    • Tak si myslim že maš už hodně upito když maš takove myšleni nebo že by to byla jen tvoje inteligence zřejmě to vyjde stejně bohužel.

   • a nejlepší jsou odborníci s dodávkama kteří předjíždí kamion na dálnici ve zúžení kam je zákaz nad 2m šířky. Jeden takový s Transporterem mi málem urazil střechou levé zrcátko. 75% řidičů osobáků neumí NIC. Nemá ani ty základní znalosti a návyky. Hlavně že nám se posmívají že jen točíme volantem. Oni ale neumí ani to. Kdykoliv se s někým začnu trochu podrobně bavit o dopravě a provozu tak v min ve 3/4 případů zjistím že nezná absolutně nic ani ty základy které by jako řidič osobáku znát měl už z autoškoly.

  • Dobrý den p. Honzo musím říct,že jste to vypočítal docela zajímavě.Váš hrubý výpočet je podle mě docela mimo,jelikož a bohužel naše dálnice jsou jen opravdu JEN zřídka 3 proudové,tak když kamion jedoucí 90 k/h kamion jedoucí jen 85 k/h ,tak třeba Praha – Brno udělá klidně i 15 minut,ale proč vám to píšu,opomněl jste základní a hlavní věc.
   Příklad,když budete v práci o 20 minut déle tak je to asi každému úplně jedno v případě řidiče kamionu i těch 20 minut je opravdu hodně,stihne třeba čas nakládky a vykládky,ale hlavně,když přetáhne čas jízdy nebo výkonu,je za to pokutován nemalou částkou,ale to koukám,že většině, co zde hází komentáře úplně uniká a ani o tom nevědí.
   5. to asi nemá cenu komentovat,protože kdyby jste seděl v kamoinu,nikdy by jste tohle asi nenapsal,protože by jste na vlastní kůži cítil a viděl co to v zatáčkách a při odbočování dělá.To že několikrát škrábnete bokem gumy o hranu patníku,to není dobré pro gumu která je zatížena několika tunami,hlavně vy do toho zrcátka vůbec nevidíte,ale to asi taky nevíte…..

   • Naše dálnice nejsou tříproudové, jen ta část D1 u Prahy se tak dá nazvat. Jinak je třetí pruh ve stoupáních určen pro pomalá vozidla. to za prvé. Za druhé – stále je u nás omezena maximální rychlost pro vozidla nad 3,5 t na 80 km/h a kdyby do toho začali policajti skutečně šít, byla by vás za chvíli polovina bez papírů. Na Slovensku zvýšili povolenou rychlost na 90 km/h s tím, že na dálnici nesmí předjíždět – a kupodivu nepředjíždí…
    Hm, a pokutují vás za to, že se na dálnici udělal díky nějakému jinému kamionu špunt a ztratili jste tam dlouhé hodiny? 🙂 Nějak mi to nesedí – nesmíte jezdit déle, než 4,5 hodinu a pak musíte mít povinnou 45 minutovou přestávku, nesmíte jet déle, než 9 hodin denně… Jak to všechno tedy stíháte? 🙂

   • Honzovi výpočty jsou správně, jen vy jste se nenamáhal si to sám spočítat nebo to neumíte. 200 km z Brna do Prahy pojedete při konstantní rychlostí 90km/h 2 hodiny a 21 minut. Rychlostí 85 km/h pojedete tuto vzdálenost 2 hodiny a 13 minut. Rozdíl 8 minut. Vaše ”klidně 15 minut” jste jsi vycucal z prstu. A těch 8 minut je maximální rozdílová hodnota. Tzn, pokud pojedete např. prvních 100 km rychlostí 90 km/h a pak budete nucen na zbylých 100 km zpomalit na 85 km/h, abyste bezohledně neohrozil ostatní účastníky provozu, ztratíte 4 minuty.

    Dost by mě zajímalo, kolik mistrů volantu z kamionů si tyto jednoduché výpočty bylo ochotno někdy udělat a kolik jich je vůbec schopno zvládnout tyto základní počty, které zvládne průměrný žák 7. třídy základní školy. I proto mě bezohledně nebezpečné předjíždění kamionů, kdy ohrozí ostatní, kteří musí prudce kvůli nim brzdit tak vadí. Já si to totiž dávno spočítal taky…

    Osobně mě vůbec nezajímá, že řidiči kamionů souhlasí s podmínkama, že musí přijet na čas přesně. Je to jejich problém, že takové podmínky přijmou, toto je neopravňuje ohrožovat ostatní účastníky provozu. Dálnice nejsou jejich majetek a nemají žádné přednostní právo jízdy. Obvzláště mě jejich nebezpečné chování štve při vědomí, že pokud to není začátečník, jsou to profesionálové a mají spoustu zkušeností. Z toho důvodu by neměli vědomě vytvářet žádné nebezpečné situace na silnici jen, proto, že si chtějí předjet…

    Světe div se, já mám taky termíny na odevzdání práce a taky je musím dodržovat, jinak můj zaměstnavatel bude tratit miliony za každý týden zpoždění způsobené mnou. To znamená, že pokud tuto práci chci dělat, holt sedím občas dlouho do večera v práci, ale je to moje volba, že to akceptuji, stejně jako je vaše volba, že přistoupíte na takové podmínky přepravy.

    Jediná věc, za kterou opravdu nemůžete. je nedodržování povinných přestávek kvůli nedostatku odpočívadel pro kamiony… Stát trestá řidiče kamionů aniž by jim vybudoval odpovídající možnosti na odpočinek. Ani to Vás neopravňuje ostatní ohrožovat bezohlednou jízdou.

    • Koukám,že teorie by ti šla, ale praxe je úplně jiná. Když pojezdu 90km/h s kamionem je průměrný nájezd kolem 80 km/h!!!!!Když každý den prijdeš o 30 min jízdy tak pátý den už je to 150 min což je třeba dojezd k domovu a nikdo nechce být o den déle v práci!!!!To co tady piseš je jeden velký nesmysl Pane Teoretiku!!!!!

     • Jak už jsem tu jinde mnohokrát psal. Je to Vaše svobodná volba vykonávat tohle zaměstnání. Nemáte to příkazem a pokud Vám nevýhody Vašeho zaměstnání nevyhovují, najděte si jinou práci.

      V žádným případě NEMÁTE právo ohrozit jiné pro Váš osobní zájem.
      Je mi uplně jedno, že chcete být na víkend doma, je mi uplně jedno, že máte termíny doručení nákladu. Je to čistě Váš problém a Vaše rozhodnutí tuto práci za takových podmínek vykonávat. V okamžiku, kdy bezohledně a nebezpečně předjedete a ohrozíte x dalších lidí, přenášíte svůj problém na ty, kdo Vám ho nezpůsobili a na to nemáte právo.

     • Kolik lidí co tuto praxi nemá to pochopí. A kolika lidem AETR něco říká. V normálním pracovním životě se za přesčasy dávají prémie jen řidiči dostávají i za pár minut pokutu a né malé. (6minut za 450eur)

    • Vážený MK

     nás zase nezajímá, že si to chcete po dálnici pálit 150 celou dobu v levym. Pokud se vam neco nelibi, potom si bombardujte nasi politickou reprezentaci, proc nestavi 3 a 4 pruhove dalnice, ale jako v 90.letech 2pruhove a nebo rovnou vratte ridicak pro neschopnost tolerance ostatnich ucastniku provozu.

     Jezdil sem 8 let, udelal pritom VŠ a ted bych to uz nedelal prave kvuli takovym arogantnim ridicum jako jste Vy vazeny pane.

     • Vážený MK, připadáte mi jako jeden z těch co je schopnej kamion vybrzdit kvůli tomu, že přijedete o 5 minut později domů. Jde vidět že v dopravě jste úplně mimo, chování na silnici je taky o toleranci, stejně jako manželství!!

    • 200 km z Brna do Prahy pojedete při konstantní rychlostí 90km/h 2 hodiny a 21 minut. Rychlostí 85 km/h pojedete tuto vzdálenost 2 hodiny a 13 minut. Rozdíl 8 minut.
     Tak to je divný. Pojedu o 5km/h pomaleji ale stihnu to o 8 minut rychleji, nějak divný výpočet.

     • To Vaclav.. asi málo ktery kamioňak se dopocita stejného vysledku kdy pri nižší rychlosti ujede stejnou vzdalenost za kratsi čas.

      A jak pisete. Vy si muzete dovolit sedet déle v praci kdyz nestihate. Ridič kamionu nemůže jet o dvě.. tři hodiny dele kdyz nestíhá bo ten cas ztravil nekde v koloně at z duvodu nehody, oprav silnic atd..

    • Tyhle ty vase vypocty jsou fakt k smichu ty pocitas stim ze kamion pojede 85km/h celou cestu az do brna a ted si vem ze ho druhy teda dozene a kdyz ho nebude moct predjet a ten co jede 85 bude nalozeny a v kopcich a stoupani pojede 60-50 km/h tak asi bude druhy nabirat vic jak 8 min zdrzeni ze?? A jak se tu uz reklo i 20 min je hodne pro kamion velka ztrata

    • vážený pane MK jste naprostý teoretik který o praxi neví vůbec NIC. Jinak by jste nenapsal že kamion má na trase praha – brno konstantní rychlost 90km/h. kdyby jste se zeptal člověka který o tom něco ví kolik počítá průměrnou rychlost kamionu po dálnici když počítá za jakou dobu se dá někam dojet tak vám řekne 70km/h. A to je hodnota vycházející z praxe nikoliv z nesmyslných výpočtů, které tady předvádíte. Žádný kamion nejede kostatní rychlostí. Protože musí zpomalit na nájezdech, dojede pomalejšího kolegu třeba v místě kde ho nemůže předjet, omezení rychlosti v uzavírkách, je těžký takže do kopce nejede 90 ale třeba taky jen 65 atd…to jsou všechno cenné km/h takže výsledek se bude motat někde kolem 70 km/h

    • MK 07/12/2017 at 23:31 Podle toho co jsi napsal to je tak,že čím jedu pomaleji,tak mám kratší dojezdový čas……………….. 90 km/h 141 minut a při 85 km/h 133 minut . Nechápu.

    • Ono nejde zas az tak o ctyri minuty, jde o to ze parkoviště jsou od sebe např. 30km ja jedouci 90tam dojedu zbydou mi dvě minuty jízdy, kolegovi jedoucimu 85 ty dvě minuty budou chybět tak tam nepojede = rozdil 30km. Vas by šef taky nepochvalil ze chodite domu o dvacet minut dříve.

    • Fakta srozumitelně formulovaná i pro ty nejprostší jedince mezi námi (tedy i nemalý podíl mezi řidiči kamionů). Děkujeme.

   • Píšete 20 minut… Co to je. Pro řidiče osobáku nic,mrzutost,pro řidiče náklaďáku čekání do druhého dne,když bude pečlivě dodržovat jízdní výkon. Vy,co máte nejvíce keců na kamióny,měli byste mít do autoškoly a zkusit si to. Věřím,že spoustu věcí pochopíte a pokud budete objektivní budete mluvit malinko jinak…

    • Je snad moje chyba, že si čas převzetí a vykládky nákladu nasmlouváte tak, že pokud do cíle dorazíte o 20 minut později, zákazník už Vás nevyloží a musíte čekat do dalšího dne?

     Co máte ve smlouvě se zákazníkem je Váš problém a tak ho laskavě nepřenášejte na ostatní, kteří s tím nemají nic společného… Laskavě ze sebe nedělejte chudáčky, co mají náročnou práci a proto bychom Vám měli přiznat právo přednostní jízdy. Máte-li problém s náročnou prací, najděte si nenáročnou práci.

     • Ty šašku kdyby jsi neměl včas léky,benzín,jídlo,fabriky komponenty do výroby atd. tak se posereš. Tak tady nevykládej ty svoje sračky a někam zalez.Nevíš vůbec nic.

     • Vážený MK,

      je snáď moja chyba, že vôbec jazdíte autom? Nájdite si prácu a životný štýl, ktorý Vás nenúti vychádzať z domu. Ak máte problém zvládať náročnú premávku, kúpte si autíčko na diaľkové ovládanie a jazdite len na ňom. Nie je predsa vina tirákov, že vy nezvládate svoje vodičské schopnosti a kydáte na všetkých naokolo.

     • Jen podotknu neni to ze by zakaznik dal cas na vykladku,ale ridici kamionu jsou omezeni pracovni dobou a pokud to nestihne o 20min tak musi stat 20min pred domovem ale to si vy v osobacich nedokazete predstavit,protoze vas zadne casy nezastavuji… zkuste si nejdrive prostudovat narizeni 561/2006 a pak si tady muzeme o nevem povidat… mimochodem zivim se tou praci 14 let a ohleduplnost osobnich vozidel vuci nam je posledni dobou nulova…Ano muzeme si za to v uvozovkach v podstate sami, ale tubpovest nam kazi nekteri exoti kteri ta tim volantem nemaji co delat a pri rekvalifikacich z uradu je jich cim dal vic… takze my co jezdime slusne tak kvuli jinym se na nas hazi jen spina

     • Viking: Ja se neposeru neboj. 🙂 Ja nejsem ten, kdo planuje prevoz zasilek. Nejsem manazer. Je mi jedno, jestli zasilku dostanu v pondeli nebo ve stredu. Kdyz prijde az ve stredu misto slibeneho pondeli, bude to chyba manazera, ktery spatne zajistil prepravu, cimz se zdrzi celej plan. Pokud by se situace opakovala, holt sdelim projektovemu manazerovi, ze si ma v projektu vyhradit vice casu na prepravu. Tedy co si nasmlouvate, to mate. Pokud akceptujete neco, co vite, ze se da tezko splnit a pak kvuli tomu nebezpecne predjizdite. Je to Vase chyba.

      Miro: Ja zvladam ridit sve auto nebojte Vas kamionaky predjizdim tak, abych se pred Vas necpal, protoze moc dobre vim, ze pokud budu muset dupnout na brzdu, ze me sesrotujete. To neznamena, ze Vas pochvalim, pokud nekdo z Vas udela s kamionem chybu nebo vedome me ohrozi. Pokud chcete tvrdit, ze kamionaci nedelaji chyby ani naschvaly, jste pokrytec. Pokud chcete omlouvat takove chovani ridicu kamionu nebezpecnym chovanim ridicu osobnich aut. Tak to neni omluva.

     • Pane MK buďte tak laskav a držte hubu ano. Nepiště o věcech o kterých evidentně nevíte vůbec nic. Vaše komentáře se dají shrnout jednou větou asi následovně:,,Kdyby blbost nadnášela tak VY se tu budete vznášet jak holubička”

    • proč bych měl tuhle smardlavou praci zkoušet? ja nejsem troska co potrebuje srat v krovi honit pero v autě a jeste se byt v prsa jaky jsem frajer a mam narocno rpaci 😀 jste smesni dementni opice od kulate lopaty tak bud dorzuj zakony a vyser se na zivotne dulezitých 20 minut a nebo pak u nehody čum jak vepř do prazdneho koryta …. 20 minut i pro vas opice nic není tak tu nedelejte chudaky nejvic problemu delate vy a veř že každá nehoda kamionu potěší a vubec me nezajíma co za ztroskotance tam sedí nebo seděl tak normalni praci zdar te vasi vsivárně ani nahodou lemry shnile

     • Bijec dej si léky ty opičí lopato a zalez zpět do klecového lůžka. Pacienti léčeben by se neměly pouštět na internet.

     • Hej Bijec Ty Jsi dobry debil prid Mi to ric do oci ty Lopato.To je dobry napad bez do fabriky a ten material do te fabriky asi doveze cap Vy inteligenti.

     • Bijec mám pro tebe návrh. Napiš mi a to co si zde napsal mi přijď říct do očí. Jen dodám že nejsem žádnej dement se základním vzděláním přes to že jezdím 14 let. Ne že by na tom záleželo, ale jsem vzděláním autoelektrikář, mám maturitu z elektrotechniky, a plynule mluvím německy plus základy italštiny a angličtiny. A tuhle práci dělám protože mě baví. Jen mi jí otravujou taková idividua jako si ty.

  • Asi jste nikdo nepochopil přízpěvek paní nebo slečny Petry. Dál to nemá cenu rozebírat.
   Martin Jablonec

  • Jezisi vy jste vul… sednete si za kamion a pak neco mluvte… ja uz mam nejaky ten milion km za sebou… tak vim vo co go… a nadjizdeni je nutne mily pane z jinych duvodu… a ty minuty potrebujem my usetrit daleko vic jako vy… vy tachograf nemate…

  • Toto může napsat jen člověk, který vůbec nemá ponětí, co obnáší práce řidiče nákladního automobilu. Ach jo.

  • No,jezdim 20 let bez nehod,ale to co pisete je naprosta hloupost a vysvetlovat napr.predjizdeni o 2km/h na rovine,kdyz v kopci kde daji zakaz predjizdeni vas dotycny nalozeny kamion zbrzdi I o 20km/h pokud mate nalozeno jen polovinu se nekomu v os.voze vysvetlit neda….jedte ve zuzeni na dalnici 20cm od svodidla aby jste neodrel auto,kdyz vas to v kazde dire hodi kus sem,kus tam jen aby os.vuz mel vic mista…ten kdo nikdy neridil 40t soupravu, 2,5m sirokou a 20m dlouhou …tomu to opravdu nevysvetlite. A o case uz vubec nemluve,povinne prestavky,male pretazeni kdyz neni kde zastavit napr.v polsku tucna pokuta a vysvetlit se jim to neda(proto stojime kde se da)..ken stres kam dojedu,jestli zaparkuju,jestli 50km pred domovem nebudu muset delat povinou pauzu 11h ci dokonce vikendovou 45h a nejak se domu dostan…co Vas stoji zdrzeni v osobaku?

   • Zdržení je jedna věc, ohrožení druhá. Pokud předjíždíte jen tehdy, když není hustý provoz a řidiči osobních aut nemusí kvůli vám prudce brzdit, protože se jim tam nacpete, když jsou kousek od Vás. Dokážu s tím zdržením žít. Každé povolání má své výhody a nevýhody. Že Vám to nevyjde o kousek domů je bohužel jedna z nevýhod Vašeho povolání a pokud Vám to nevyhovuje, najděte si jinou práci. Pokud to takhle uděláte všichni, komu ty nevýhody vadí, začne být extrémní nedostatek řidičů kamionů a bude se muset něco změnit. Bezohledným ohrožováním ostatních si dřív nebo později zajistíte jen další buzeraci od státu a nadávky od řidičů neprofesionálů…

    Ten pocit zastavit pár kilometrů od baráku, protože nemůžete jet znám. Jezdím často v noci a tím jsem se několikrát dostal do situace, že jsem zastavil 10-20 km od baráku a dal si 30 minut přestávku. Nebyl jsem schopen jet bez toho, abych riskoval, že usnu. Když to mám domů 70+ km a bere mě spaní, nezbyde mi, než zastavit a na hodinku si v autě zdřímnout. Je to moje volba, že jedu v noci a tak se musím smířit s touto nevýhodou.

    • pane MK – vy tady píšete jako by vás chtěl každej kamion kterej potkáte zabít. Trošku se proberte. Každej máme nějakou práci a pokud potřebujete odevzdat zaměstnavateli odvedenou práci a máte tu možnost pracovat o víkendu nebo dlouho do noci , tak se dá pro to udělat hodně, ale pokud jste hlídán tachografem, a jezdíte 9 hodin denně, tak i 3km/h hrají obrovskou roli, protože ten přístroj vám neodpustí ani minutu.

     • Jak jsem psal, chovejte se tak, at nemusim skakat na brzdu, protoze mi tam vjedete na posledni chvili. Jezdete s dostatecnymi rozestupy, obvzlaste, pokud Vas jede v kolone nekolik, at se mezi Vami dostanu bezpecne ke sjezdu, pokud se nektery z Vas chytraku zezadu rozhodne 10 km predjizdet vsechny ostatni. Ja pak budu vic v klidu a nejspis si vas nijak zvlast nebudu vsimat.

     • Co se tyce omezeni ve Vasem zamestnani. Mate holt nejake podminky, za kterych mate vykonavat sve zamestnani. Tak je holt dodrzujte nebo si zajistete zmenu nebo si najdete jinou praci, pokud to nezvladate. Ja mam taky nejake podminky v mem zamestnani, musim je dodrzovat a predpokladam, ze Vas to vubec nezajima, tak jako me nezajimaji ty Vase.

     • MK – nebraňte kamionum v předjíždění umyslným přidáváním jakmile vyhodí blinkr přes to že jste ještě v uctivé vzdálenosti a oni vám tam nebudou vjíždět. Ono dupnout na plyna a pak nadávat že kamion mi tam vjel to dovede každej debil.

     • Ano, žák 7. třídy zvládá některé počty, ale asi on … je zvládá natolik, aby věděl, že není možné nižší rychlostí být někde dříve, jak rychlostí vyšší. Takže ne že, asi neumíte jezdit, ale neumíte asi ani počítat

  • Je vidět že jsi s kamionem nejezdil,já jezdím 40 roku a mohl bych vykládat.Jsem pro to aby dělali každé 4.roky řidiči osobních vozidel na přezkoušení a řidičák do 25.let na zkoušku.

   • Proti přezkoušení každé 4 roky v zásadě nic nemám, krom toho, že je to logisticky nereálné. Já zas navrhuji, aby profesionální řidiči za opakované sebemenší prohřešky při výkonu zaměstnání, přišli doživotně o oprávnění vykonávat toto povolání. Předpokládám, že budete souhlasit.

    • MK: A proč jenom profesionálové by měli přijít za každý, sebemenší prohřešek o řidičák? Myslím, že každý účastník silničního provozu by to tak měl mít. A jsem pro, aby i všichni řidiči museli jednou za rok absolvovat povinná školení, ideálně i s přezkoušením z pravidel silničního provozu. Proč by to bylo nereálné? Jsem také pro to, aby se trestal např. §18 odst.1.

     • Jednoduše: protože jsou to profesionálové a od těch se očekává, že budou svoji práci vykonávat bez chyb. Stejně jako když čutálistovi z “Hornídolní” odpustíte, že neproměnil šanci na gól zatímco profíka titulujete více nežli neslušně a posíláte ho k lopatě 😉

  • Tyhle teorie a výpočty jsou k prdu, bylo řečeno že kamion může jet max. 4,5h v kuse a dělat pauzu za den pak max. 9h. Řidič osobáku pak klidně celých 24h a nikdo to nehlídá. Je jasné že se každý snaží ujet co nejvíc. Tyhle řeči a moudra řidičů osobáků jsou nejlepší. Chybu může udělat každý a kamion potřebuje hodně místa k manévrování

 5. K článku se vyjadřovat nebudu.jen stručně.po roce 90.se přesouvala a přesunula téměř veškerá doprava ze železnice na silnice.Dnes silnice zahlceny kamiony.U svého domu,cca 500 metrů vede hlavní tah do SRN,za jeden den,tedy od rána do večera jsem napočítal 8.tisíc kamionů a o něco větší počet osobních a jiných aut.Denně!!!!!!!takže škodliviny,totální devastace silnic,následují nákladné obchvaty?A co vozí?nesmysly,poloprázdné kamiony krámy do montoven a robotáren.Máme nejhustší železniční síť na světě,ale téměř prázdnou,když vidím nákladní vlak,tak veze krámy na čtyřech kolech-auta.pracoval jsem 20 let u železniční trati směr SRN,denně cca 20-25 vlaků průměrně o 20-25 vagonech a pracovník dráhy,který s námi rozmlouval,vyprávěl,že každou noc projede 40 nákladních vlaků!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nádraží v našem městě má asi deset kolejí,kdysi byli neustále plné,dnes prázdné,tak jako skoro všude.U dráhy jsem četl nedávno,pracuje 13 tisíc lidí!!!!!!!!!!!!!!!!!!před rokem 89.to bylo více než půl milionu!!!!to je tedy ten správný stav?osobní vlaky prázdné,ač propagandistická média tvrdí,že za rok 2016 přepravili dráhy 13 miliard lidí???????????????????????,,,kde?proboha,v zemi je cca 5 milonů osobních aut,tak kdo těmi vlaky údajně jezdí,nikdo,nějaké báby a studenti.nic více.To je realita,žádné nesmysly.

  • Pane Josef , kde jste viděl dopravu na vagonech.To si pletete přepravu armády , ale kamiony tu nikdy na vagonech nejezdily.A doprava před rokem 90 a ted je obrovský rozdíl.

   • Do práce vám také jede z nejbližšího nádraží HMD, ne? Stačí naložit návěs na vagon a dovézt na místo nejbližší tomu k doručení, přistavit tam tahač a “vybaveno”.

    Žel, firmy přistoupily na aktuální stav a na devastaci silnic kašlou, takto jim to vyhovuje a všechno platí koncoví zákazníci.

  • Pan, asi jste pravověrný ajznboňák, al doba se změnila. Kdo by zaplatil překládku z auta na vlak a z vlaku na auto.Čas jsou peníze a koleje do obchoďáků nevedou

 6. Mně především vadí filozofie “kšefty a peníze se musí hejbat”. Tržní hospodářství rozhodně nemiluji, je to zkáza lidstva.

 7. Prosím o upřesnění o kterou vyhlášku jde ? Já znám zákon 361, který jasně a celkem srozumitelně upravuje jak mají řidiči jezdit! Ne všichni, ale drtivá většina řidičů nákladních vozidel jezdí jak se jim zachce ! Telefon na uchu, rozsvícený laptop, zákaz, – nezákaz. Mladí nezkušení, bez praxe takoví, když dostanou silný stroj do rukou, to je teprve rachot. Není výjimkou, že vozidla nad 12t řídí také řidiči nad 70 let. Některé vozidla Pizzerie, jezdí jako by byly součástí IZS. Vím o čem mluvím, v ND mám ujeto cca 2 500 000 km. S osobními vozidly a vozidly s předností v jízdě cca 1 500 000 km. Za celou dobu jsem měl pouze 2 DN a to nezaviněné. Proč ? Řidič musí být vždy člověkem bez emocí, ohleduplný a musí předvídat. Takový řidič je pánem v dopravě.A je jedno jaké velké a silné vozidlo řídí! Domnívám se, že autor článku má jisté problémy se skutečnostmi, které mají být pro každého účastníka silničního provozu samozřejmostí ! Bohužel, je to můj osobní názor který jsem nabyl po mé dlouholeté praxi v dopravě.

  • Až na to,ze je to vyhláška 561,vždyť si to zkuste,řídit 42 tunovej kolos, znát dopravní vyhlášky a situace v x zemích,dělat sofera,účetní,skladnika a kdoví co ještě.to by vás ty pindacky rychle přešly. Nebo si jen na týden sednete jako spolujezdec.

 8. je vidět, že jste také vylízané prase. Netvrdím, že jsou všichni řidiči nákladních vozidel svatí, ale mnohem více problémů dělají řidiči osobních vozidel. Dle Vašeho textu jste jeden z nich. A jestli Vám vyhovuje USA, tak se tam odstěhujte a zmizí zase jeden “školitel”.
  Mimo jiné chybí v celé Evropě “šoférská solidarita”. Ale na tu se nikde nehraje. Proč přece….. Já mám pod kapotou “velké stádo”
  tak se musím ukázat…. Nač dodržovat pravidla, myslet na druhé i za ně…. Já jedu….

   • úroveň Vašeho vyjadřování je taková, že Vámi upřímně pohrdám. Je mi úplně jedno, jestli jezdíte slušně nebo jako vylízané prase. Jste hluboce pod mojí úrovní.

   • Hňupe, daleko více prasáren na cestách dělají řidiči pkw, pokud víš, co to znamená. Musíš si navyknout, že silnice nejsou budované pouze pro bezohledné a nervově labilní jedince z osobáků, ale i pro nákladní dopravu. A pokud to nezvládáš, používej České dráhy a MHD. Ti,co kočírují 40 tun jsou z 99% větší profíci jak tlučhuba, co takový paskvil napsal.

    • takze pokud udela ridic kamionu prasarnu, je to v poradku, protoze on ridi 40tun a je profesionalni ridic, tak je to dle Vas v poradku. Tak urcite. 🙂 pak neplacte, az Vam nejakej stat opet naridi neco, co se Vam nebude libit. Presne timhle pristupem si za to muzete.

  • z mých dvou ranních příspěvků, na které reagujete, vůbec nevyplývá, jaký jsem řidič a jak se na silnici chovám. tedy by mě zajímalo, jak jste si z nich cokoliv o mně vydedukoval. 🙂 Co se týče více problémů způsobených řidiči osobních vozů. Mno tak v prvé řadě je těch osobních aut na silnicích mnohem více, než kamionů, proto v absolutních číslech samozřejmě nebezpečných situací vytvoří více. Druhá věc je, že naprostá většina řidičů osobních aut najede ročně do 15000-20000 km, takže dělají chyby z nezkušenosti. Třetí věc je, že řidiči kamionů jsou PROFESIONÁLNÍ řidiči a pokud to není začátečník, neměli by vytvářet nebezpečné situace na silnici. Může se stát ale určitě by to nemělo být v takové míře, jaké se to děje, protože to dělá spousta řidičů kamionů naschvál a je jedno, z jakýho důvodu.

   Vadí Vám ”školitel” ? 🙂 Pokud Vám něco takového vadí, kde berete tu drzost mě školit o tom, kde mám žít? Nechcete-li být školen, laskavě neškolte druhé. MImoto v USA ty nebezpečné situace opravdu nevznikají tolik, protože pokud všichni dodržují rychlostní limity, jedou tam kamiony i osobní auta stejnou rychlostí. Řidiči osobních aut tudíž nemusí prudce brzdit, když kamion předjíždí kamion, protože i ten předjíždějící kamion jede těch 120km/h. Předpokládám, že ve Švýcarsku jste všichni posraní z pokut, takže se tam chováte slušně.

   S Vaším druhým odstavcem souhlasím.

 9. Taky mi nevadí kamiony. Jenom telata za jejich volantem. Místo po široké silnici I. třídy, si to kličkuje po úzké silnici III. třídy, která ale není na těch 30 – 40 tun stavěná, navigace ho tam poslala, tak jede. Značka zákaz vjezdu nákladních aut je pro ně jenom informativní, tak proč ji dodržovat. Nějaké číslice na značce, neznamenají maximální tonáž, ale asi počet kamionů za hodinu. A pak se ještě rozčilují a svádějí všechno na majitele. Až jim dá majitel pistoli a řekne střílej, tak do nás budou střílet, protože to majitel chtěl?

  • Ty kokot a když veze zboží do firmy do které vede pouze silnice III.tridy jak tam má dojet po silnici I.tridy?

  • Tam kde je zákaz nad 12 tun a je tam místo vykládky, může jed kamion na místo vykládky. Tam kde je napsaná maximálna tonáž (například přes most) je vědšinou dodatková tabula, určujúca maximální tonáž jedného vozidla, které může přejít.

   • V. Proč budeš s takovým “tydýtem” vůbec diskutovat, když ani nezná dopravní značky a jejich výklad.

 10. Asi byste mluvili jinak,kdybyste byli na místě řidičů kamionů. Snad pro takové lidi jako se doposud napsali příspěvky je tento článek určen,ale vzhledem k jejich egu se to stejně mine účinkem.
  S článkem nejde nic než souhlasit. A pasáž o tlaku na zastupitele je obzvláště trefná a výstižná.

  • Konečně solidní článek, kde si na kamioňácích nikdo nehoní triko. Autor ví o čem píše. Všem doporučuji s někým se kamionem svézt – stačilo by Brno – Praha a zpět.

  • jenže to je tak když máš na víc tak deláš lepší práci a tuhle prasarnu rad prenechám vám opicím v umaštenem smradlavem oblečení ty tupí patolízalové porád že by nikdo nic neměl bez vás lopat cha cha nebt vás bude jiný zpusob zvyknete si ze jste prostě omezenci a kazdy vam to tam rad posle protoze si nic jineho nezasloužíte než cihlou z nadjezdu do okna aby se vám rozsvitilo lopaty blbé

 11. Chápu, ale jak mám mít rád kamiony, resp. řidiče, když jejich oblíbená činnost je navzájem se předjíždět a zároveň se nepouštět. Pak jedete po dálnici 90kou několik kilometrů za dvěma kamiony, protože předjížděný nezpomalí, spíš zrychlí, a předjíždějící to nevzdá, aby nebyl za sraba. Obzvláště mě dojímá, když kamion předjíždí druhý do kopce, kde to sotva “udýchají”. Obzvlášť milé je to ve stoupáních od Loděnic , tam se s tím setkávám pravidelně. Vážně chuťovka…

  • Az budete mit i v osobacich tachografy a za kazde prekroceni doby jizdy nebo doby prace dostanete misto premie pokutu tak to pochopite… my se nepredjizdime kvuli ega ale kvuli blbych par minut co by nam mohly chybet aby jsme do cile dojeli vcas a neprekrocili aetr… podivejte se kolik po vas budou chtit policajti za prekroceni doby jizdy nebo denni doby rizeni treba ve spanelsku… mesicni vyplata by vam nestacil…

  • U Loděnic, nebýt tam plná čára tak řidič prázdného kamionu jede vpravo a předjede plný v půli kopce a vrátí se vpravo, takhle mu nezbývá než odzdola jet vlevo od spodu aby se za ním netáhnul až nahoru

 12. Tak autor tohoto článku musí být buď skutečný idiot nebo dobře placený propagátor kamionové dopravy od přepravních firem. Sotvaže člověk vyjede na silnici, vidí jeden přestupek za druhým, a to zejména u kamionů. Když pominu nedávání informací o změně směru (blinkry) při výjezdu z kruhových objezdů, obecně objíždění překážek na silnici apod., pak je to zejména jejich předjíždění, ačkoliv to mají zakázané. samozřejmě se najdou i další záležitosti. tento článek mi připadá, že bychom si všichni asi měli před kamioňáky sednout na prdel, že jsou tak hodní a vozí věci. Další zhovadilost je ta, že nelze přesunout náklady na železnici. Co je to za blábol? Je mi jasné, že vše nelze, ale velká část ano, a to zejména mezinárodní doprava. Nechápu, proč slovenské, rumunské, maďarské a další kamiony přejíždějí celou republiku po silnicích??? Je to všechno jenou lobby a mají z toho užitek pouze politici a další mafiáni s nimi spřažení. Dalo by se napsat mnohem více, ale je to škoda plýtvání časem.
  Tak hezký den M.

  • Pane Martine, po přečtení Vašeho příspěvku mě napadá, jak se asi ty věci dostanou z nádraží do obchodů na stavby apod. Kolik pak to bude výfuků např. pětitunových vozů, místo 1 ekologického kamioňáckého?

  • Dobrý den p. M. já k vašemu článku mohu říct asi tak,že článek chce ukázat takovým lidem co na řidiče kamionu jen nadávají,protože dělají co se ostatním nelíbí,jak to ve skutečnosti je. Potkávám na silnicích i dálnicích řidiče osobních aut co nedodržují bezpečný odstup,vracení se do pruhu bez blinkru,sjíždění přes dva pruhy na poslední chvíli i když je značený sjezd vidět dostatečně včas. Zhovadilost jako přesunout kamionovou dopravu na železnici,tak tomu opravdu tak je.Převoz surovin z okolních států,z měst kde železnice ani není tak prostě po železnici do ČR je nereálný,časově nemožný a rozhodně tomu bude i několik dalších let,možná i desetiletí.Spíše by se měli zamyslet řidiči osobních aut jak moc jsou netolerantní k řidičům kamionu.

   • Pane Martine – budete odebírat každý den 50m3(2 kamiony) prken z pily na Šumavě ze kterých budete vyrábět židle v Kolíně. V pondělí ráno máte zaplacené a připravené řezivo k odvozu. Kamion přijede, naloží, odpoledne v Kolíně složí, nejpozději druhý den vyrábíte židle.A takto každý den. Když si tam pošlete ČD, tak těch prvních 50m3 vám přijede v pátek na nádraží do Kolína, vy nevyrábíte, musíte prkna dostat k sobě na firmu což je třeba do pondělí, ale mezitím jste zaplatil dalších 4X50m3 prken, aby vám přišla ta prkna taky v úterý ve středu atd. Upřímně – vy by jste toto podstupoval?

  • Pane,železnice ktere jsou v ČR hluboce ztrátové a ještě má generální ředitel odstupné miliony korun které zaplatíme my všichni dávno měla zaniknout!!!

  • Koukam,ze vubec nevite o cem mluvite,Honzo….Jsem ridicem kamionu 22 let, a vas popis jednotlivych situaci je snuska blabolu….

  • Tvůj blábol Martine dokazuje, že debilem se člověk nestává, tím se musí narodit! Takovou snůšku fantasmagorií jsem dlouho nečetl, synku. Ty jsi patrně hodně zamindrákovaný člověk. Tebe nezbývá než politovat.

  • Martin teď si přesně dokázal to co jsem tu psal. 3/4 řidičů osobáků nezná ani ty základní pravidla. V CR neexistuje plošný zákaz předjíždění kamionů. To je jenom iluze takových dopravních analfabetů jako jsi ty kteří zák. 361/2000 Sb nikdy neviděli. Dám tobě a všem tobě podobným jednu dobrou radu. Vraťte se do autoškoly a přečtěte si zák 361 než začnete někoho školit. Takhle jen ukazujete jak hloupí jste a dokazujete jen to že neznáte ani absolutní základy.

 13. Já vám to řeknu asi takhle.Kdyby neskurvili nákladní dopravu u českých drah,nezrušili vlakové vlečky ve fabrikách tak vše funguje.Dřív se vše vozilo na vlacích a že oproti nynější době určitě více a zvládlo se to.Některé vlakové soupravy potřebovaly i postrk.Tak mi nic neříkejte o páteři a dopravě.Je to nesmysl.

  • Dnes je potřeba přepravit mnohokrát více zboží chci té vidět jak to budeš vozit vlakem a budeš to zradlo a další věci nosit v teplejch do krámu nebo jak? Přál bych takovým lidem jako jste vy aby jste si pro zradlo chodili pěšky na nádraží a nosili si to domu v nůši na zádech …

   • Dřív nebyli supermarkety.Dneska je na každým rohu Tesco,Kaufland,Obi a hromady dalších a to v každým větším městě.Dřív těch pár sámošek a železářství zaváželi Aviema z centrálních skladů,který se zaváželi Liazkama.A centrální sklady měli vlečky.A hlavně nebyl takový obrat zboží.Dřív jste si koupili pár rohlíků,chleba ,mléko a máslo,a když bylo maso tak i to.Tyhle kecálkové,co by všechno vozili po kolejích,dělaj každej čtvrtek nálety na Kauf,ve středu na Tesco (páč jsou slevy),když potřebujou hřebík,hurá do Obi.
    A druhá věc.Zkuste německýmu šéfikovi německý firmy říct,že mu objednané zboží z Maďarska přijede za dva týdny po kolejích,takže si bude muset zjednat odvoz z nádraží.

  • Pepičku, vyndej hlavu z nočníčku. Ty jsi se patrně nechal rozmrazit z doby kamenné, synku. Právě proto železniční doprava skonala, protože byla pomalá, neefektivní a drahá. Praha-Zlín dodávka zboží 3-4 dny a podobně, dnes to vyžadují firmy v den nakládky. Při dnešní frekvenci přeprav by musely být u každého městyse koleje a překladiště, kde by byly kilometrové fronty kamionů na nakládku či vykládku. Než do něčeho vrtneš, Pepi, zapni mozek a nech ho rozehřát na provozní teplotu.

 14. Železnice je drahá a neprogresivní. Si vemte jak by bylo složité veškeré zásilky třídit, nakládat na vlaky, které jedou tam a tam, a pak zase vykládat a rozvážet. Jedna firma těžko vyžití jeden vlak. Neříkám že by to nešlo vůbec, pořád se vozí velké zásilky od jednoho druhu, ale pro většinu zboží je to nerealistické a navíc pomalé. Těžko budete zásobovat krám jídlem pomocí vlaku.

 15. Nemam celkem zedny komentar ke clanku.Pouze reaguji na komentar zrejme velice “chytrého” Martina,a ajznbonaka Josefa.Bezte si to zkusit at mate o cem psat ty vase blaboly.

 16. Poprosím vás, kteří jste kamion vůbec nikdy neřídili v běžném provozu, abyste se zdrželi psaní těchto nesmyslných komentářů. Je vás tu spousta.

 17. No je vidět že to napsal někdo kdo nemá silnici s řádným průvanem ani na dohled.. já bydlím u l/38 a jestli Vám ta paráda chybí stavte se…. pak o možnosti ty krámy vozit po železnici budete mluvit trošku jinak,… není hodina aby se tu řádně netroubilo ve dne v noci.. není den bez nehody a to jen na úseku Havl.Brod Jihlava,.. padne deset vloček a už to stojí viz poslední pondělí a hádejme za čím.. velmi výkonný tahač Scania na úplně letním obutí,.. to se možná bez pitíček z portugalska v kauflandu obejdeme.. stálo za ním devět kilometrů dlouhá šňůra těch normálnějších…. o tom kecat … a ještě si to chválit…. může jen ten co se ho to netýká.

  • Pane Petře, když už něco chcete napsat, tak si prosím prvně ověřte, jaké pneumatiky se na kamionu používají ……. Ono jsou celoroční z důvodu toho, že se pohybují na větší vzdálenosti Itálie +10 ČR -5, to nejni váš osobák, s kterým jezdíte tady v ČR, ty zimní pneu se dají použít tak někde v Norsku, když tam jezdí po té zemi. Jinak by jste je zničil po pár tisících km. Tak se prosím všichni, co nejezdíte s kamionem, zamyslete, než napíšete bláboly.

  • Synku, kolik tříd zvláštní jsi stihl dokončit??? Ten totální blábol, co jsi vypotil svědčí o Tvém IQ tykve, Ty letní obutí.

   • no asi vychodil vic tříd než ty když si skončiil jako spocená opice u kulate lopaty ty gumo kamionaci chcipnete luzo spocená

 18. Vyborne napsane pane Žák.Proc se vy osobkari nesednete za ten volant kamionu?? Pri prvnim projeti kruhace si zamotate pracky do volantu a bouchne vam matematika a ruka z poctu rychlosti co mate radit…O provozu se vyjadrovat nehodlam.Infrastruktura 90 let.To zodpovida vsechny otazky..

 19. Pane redaktore, podle mne se mýlíte, když tvrdíte, že “Mimochodem, zákon dokonce praví, že pokud nemůžete udržovat rychlost jízdy vyšší než 80 km/h, musíte z dálnice sjet. Věděli jste to?”
  Cituji ze zákona o provozu na pozemních komunikacích:
  Provoz na dálnici
  § 35
  (1) Na dálnici je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší dovolená rychlost není nižší než 80 km/hod. V úseku dálnice procházejícím obcí je dovolen i provoz motorových vozidel a jízdních souprav pro veřejnou hromadnou dopravu jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší než 65 km/hod.
  Pak je tu velmi podstatná skutečnost, že řidiči kamionů nejsou zrovna vzor řidičských ctností (kromě osobních zkušeností má kamarád firmu s 20 kamiony a tak to slyším dost často).
  A taky nezapomeňte, že kamiony (řidiči jsou jejich zosobněním)poškozují silnice mnohanásobně více než osobní vozy a silniční daň to zdaleka neakceptuje. Jistě, pak by bylo mnoho věcí dražších, ale opravdu nevím, proč mají někteří svými daněmi dotovat například to, aby nějaký malý podíl populace pil minerálku z Francie nebo konzumoval v zimě jahody.

  • Pan redaktor se nemýlí. Je to relativně nedávno co byl tento zákon upraven tak jak pan redaktor říká. Zřejmě máte nějaké starší vydání.
   Kamiony sice poškozují víc silnice, ale také za ně mnohonásobně více platí. Není to jen silniční daň ale hlavně mýtné, takže vaše teorie o dotování je nesmysl. Ale vlastně proč ne. Můžeme se vrátit do dob komunismu, kdy sice nejezdilo tolik kamionů, ale taky se stáli dlouhatánské fronty na dnes zcela běžné věci. Uvědomte si, že cokoliv na co se doma podíváte, vám dovezl kamion.

  • Trotlíku, jestlipak víš, že ty jezdíš s dálniční známkou za 1500 celý rok, ale kamion platí 3-5,-Kč za ujetý kilometr??? Pokud jedu 2x týdně trasu Zlín-Praha, zaplatím na mýtném 5000,-Kč, tudíž 20000,- za měsíc. Za to, že to politici rozkradou, nemůžu. To si musíš stěžovat na jiných místech. Nebýt kamionů, ani prdel by sis nevytřel, leda že bydlíš u potoka a rostou tam lopouchy.

 20. Vše je jen o lidech. Dnes, kdy je o řidiče nouze(i naše společnost jich má 6 pod stav)se do kamionu posadí kdokoli, kdo splnil zákoné podmínky. Je běžné, že vyjede bez jakékoli praxe(máš to nastavené v navigaci, tak jeď). Bohužel spousta těchto “řidičů” dělá ten špatný obrázek. Sobeckost je na obou stranách.

 21. Je bohužel možné, že jsou řidiči osobáku, kterým výše napsané není známo, což je na vrácení ŘP. Hlavním podnětem pro nenávist mezi osobákem a kamionem je bohužel chování řidiče kamionu, jelikož on ze své profesionality je mistr mezi mistry a nemusí dodržovat zákon. Hlupák který kamion vybržduje byl z 99% ohrožen vjetím kamionu do jeho pruhu a tím ho na minimálně Omezil a pravděpodobně jak jsem psal i Ohrozil což je základ pro jízdu v jízdních pruzích. Kamion by měl mít zákaz předjíždění na dálnici, protože jak jste psali, má jet 80km/h a drtivá většina kamionu je toho schopna i s nákladem a v kopci, není tedy nutné předjíždět jiný kamion, protože jede taky 80 a pokud jede 79, nestojí to za zbrždění provozu a ohrožení ostatních v levém pruhu. Řada aut v levém pruhu zbržděná kamionem se rozjíždí i několik minut. Další věcí je nedodržování odstupu od auta před sebou, často tito profíci jezdí nalepeni jeden na druhého, což zamezuje jejich předjetí na jednoproudé silnici. Mám dost silné auto a nebojím se jezdit, ale pokud nechci nikoho ohrozit, málokdy jde předjet 2 kamiony nalepené za sebou a někdy jedou i 3-4. Pak je na trase kolín havl.brod nemožné jet normálně. To jsou jen 2 základní pravidla pro jízdu na silnici, kterou tito frajeři nerespektují. Chovám řidiče v respektu, jejich práci bych nechtěl a jsou třeba, ale doby kdy by na své řady mohli být hrdí jsou dávno pryč, jen malá část z nich jsou skuteční řidiči, zbytek je plev a dobytek, který na silnice nepatří a profi-řidič je jen na papíře.

  • Ta mezara co mají kamiony mezi sebou je bezpečná vzdálenost neboli odstup mezi nimi … ne mezera pro to aby jste se tam nasrali s osobakem… a když se tam nasere už třetí kokot s osobakem tak už nezbývá nic jiného než se na toho druhého nalepit aby se mu tam ty osobaky už nesrali … asi tak k té bezpečně vzdálenosti a vašim slavným “místem na předjíždění “

   • Bože…cos to vyblil?? Mám už cca 2,5-3mil. km na velkých i malých, ale pokud vím, tak řidič má dodržovat takovou vzdálenost za před ním jedoucím vozidlem, aby mohl v případě potřeby bezpečně zpomalit nebo zastavit (2m za dalším kamionem určitě není bezpečná vzdálenost). A ne kvůli tomu, aby se mu tam někdo “nesral”, jak píšeš. Navíc musíš umožnit předjíždějícímu vozidlu bezpečné zařazení zpět do pruhu. Nedivím se, že nás lidi nemají rádi, když jsou mezi námi taková hovada… Už aby i u nás policajti měřili povinnou vzdálenost mezi kamiony jako v Německu. Článek nemá cenu komentovat. Je to všechno v lidech a když se v Anglii a v USA můžou k sobě chovat ohleduplně a navzájem se např. pouštět v připojovacím pruhu na nájezdu na dálnici, tak nevím, proč to nejde u nás. Vlastně vím…ten problém je velkej a je mezi volantem a sedačkou…

    • Ty jsi vůbec nepobral o co jde tak zase zalez zpátky do díry … kdo psal 2metry ty joudo … mě vůbec nevadí když mě osobak předjede vjede do mé bezpečné vzdálenosti (55metru když se bavíme tedy v délkách) a jede zase pryč, bavím se o tom když tam vjede a zůstane tam a nepredjizdi dal musím kvůli němu přibrzdit a zase si udělat svých 55 metru a vjede tam další … nevím jestli teď už ti dojde co myslím

     • A za další v CZ nejezdim tak je mi jedno jestli tam někdo začne nebo nezačne měřit vzdálenost !!!!

 22. taková malá úvaha, když si koupím krabici sušenek, tětovi, rýže či něčeho podobného tak zjistím, že tak třetina krabice je prázdná. Výrobci se nám snaží velikostí obalu vsugerovat, že je tam toho hodně. Vlastně část nákladu je vzduch, krabice by mohly být menší a tím by se více vlezlo na nákladní plochu kamionu. Takže kdyby tohoto nebylo, tak místo 3 kamionů jedoucích do marketů stačí jen 2 kamiony. A tak si předstame, že by na silnicích ubyla třetina kamionů, co vy na to?

 23. §36 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb.:
  „Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.“

  – víc bych k tomu nedodával – pokus předjíždění kamiónů na dálnici, za zvýšeného provozu o sotva 5km/h více než druhý, je dle zákona ZAKÁZÁN! Tudíž, je to hrubé porušení zákona!

  • Ty slavný autobusáku, co zkaženého jsi pozřel, že tu chrlíš takové výblitky?!? Ty už nemusíš dodávat vůbec nic. Kde ve vyhlášce máš zakotveno, že je předjíždění kamionů na dálnici zakázáno? Tento choromyslný zákon uplatnili pouze na Slovensku, kde se to jasně negativně projevilo. Na Rajce najede na dálnici Rumun, mající na tempomatu 75km/hod a u Žiliny je za ním 10km konvoj vzteklých řidičů. A nejlepší u nás na šoustkách, kde pendlují debilní autobusáci plkající s babama vedle sebe rychlostí 50-60km/hod omezující zcela všechny ostatní účastníky silničního provozu. Dej si hadr na hlavu a zapni mozkovnu, než něco vypotíš.

 24. Pane Hajn, moc bych se tím neoháněl… řidiči autobusu mají taky zvyk že na úseku kde je povoleno 90km/h se táhnou rychlostí 60km/h i když před ním nic nejede, takže tím zdržují všechny za sebou protože ho nelze předjed. Pokud jste řidič autobusu, tak jistě znáte zpožděný příjezd. To stejné mají kamiony, taky potřebují předjíždět, protože by jim nevyšly pauzy a vykládkové okna. Já sám jsem dřív jezdil s dodávkou a vytruboval na kamiony když se předjížděly a “zdržovaly” tak ostatní. Od té doby co jsem si sám vyzkoušel jaké to je s kamionem jezdit, tak vím co to obnáší a už bych to vytrubování v životě neudělal. Ano je pravda, že se mezi kamiňáky najdou i hovada, ale vyzkoušet si, jak se ten kamion chová a věci okolo by si měl vyzkoušet každý a pak by ostatní účastníci provozu věděli že není prdel s tím jezdit.

 25. KhK Toto je ten případ magora kamionaka,vyhláška praví že musíš nechat rozestup aby se mohla zařadit předjíždějící vozidla. Jen idiot řekne že se mu tam serou osobáci.

  • Pepíku magor si tu ty … když tam vjedes a zase jedes do prdele je mi to jedno, ale když tam vjedes a zůstane tam si idiot ,ale až to ten první zaslapne a ten kamion za tebou těch 40 tun neubrzdí protože tam budeš ty … tak ty budeš sloužit jako nárazník a ty budeš placatej :D:D

 26. V kamionu nebo osobáku. Jestli že je člověk debil tak je debil a tudíž se to promítne i na jeho stylu jízdy.

 27. Khk nastuduj si pravidla silničního provozu a pak tady něco komentuj. Většina kamiónů ani osobáků rozhodně nedodržuje bezpečnou vzdálenost.

  “Řidič nesmí předjíždět, jestliže by se nemohl bezpečně zařadit. Současně platí, že řidič vozidla nad 3,5 tuny nebo soupravy nad 10 metrů musí mimo obec zachovávat za vozidlem jedoucím před ním takovou vzdálenost, aby se předjíždějící vozidlo mohlo před něj bezpečně zařadit. To neplatí, připravuje-li se k předjíždění, při předjíždění a souběžné jízdě.”

  Většina řidičů toto nedodržuje! Chápu, že nechtějí předjíždět ale měli by tedy umožnit předjet ostatním, kteří se nechtějí na přehledné silnici ploužit 70km/hod. Pak vznikají zbytečně nebezpečné situace.

  Na druhou stranu se najde i pár slušných řidičů kamionů, kteří blinkrem dají vědět, že je můžete bezpečně předjet.

  • Nepotrebuju ju si nic studovat … já dodrzuji 55metru … to je moje bezpečná vzdálenost … když už tady resis ty metry a za další je mi jedno jestli budou v CZ měřit vzdálenost buznocajti já v CZ nejezdim 😀

 28. Je vidět že plno řidičů osobaku ví absolutní prd o nákladních vozidlech. Jezdil jsem celou EU,tak jak doprava zhoustla za posledních 15let je neuvěřitelné. Uvědomte si,že řidič MKD,musí mít taky psychotesty!!!!! Ten tlak co je na řidiče vyvíjen ať už ze strany spedice,či zaměstnavatele je neuvěřitelný. Dodržování pauz,mít kde zaparkovat,vykoupat se,být v bezpečí….kolikrát jde opravdu o život. Buďte ohleduplni na řidiče kamionů. Jděte se svést aspoň na jeden den a pak mluvte.

  • Tlak ze strany spedice a zaměstnavatele je čistě Váš problém. Pokud Vám to nevyhovuje, najděte si jinou práci nebo si dohodněte se zaměstnavatelem lepší podmínky. Kdo to za Vás bude dělat, když odejdete, není Vaše starost. Nemusí se Vám to líbit, ale je to tak. Já Vám lepší pracovní podmínky nezajistím, to si musíte řešit sami a ne na úkor moji bezpečnosti.

   Jestli chcete ohleduplnost ke kamionům, hmm v prvé řadě at jsou ohleduplní řidiči kamionů. Jste profesionálové a tak nesmí existovat, abyste nebezpečným předjížděním kvůli vaším osobním či pracovním potřebám ohrozili ostatní řidiče. Možná Vy osobně jste slušný řidič, což ale nemění nic na tom, že pokaždé, když vyjedu na dálnici stačí i 100 km na dálnici abych potkal nějaký nebezpečný hovado v kamionu (často mnohem víc než jedno) + x pitomců v osobácích samozřejmě, ale řeč je o kamionech, ne o osobácích.

   • Vážený p. MK. Jsem řidič MKD asi 15 let. Za tu dobu si vybavuji několik situací, kdy mě řidiči OA PŘÍMO ohrozily na životě a já jim na oplátku zachránil život (5 ×). Děkuji za to hovado a pitomce

   • Mnohem více debilů sedí za volantem pkw, ne lkw. V lkw slavný MK sedí z 99% profíci, kteří zvládají denodenně pro Tebe neznámé a neřešitelné situace. Jestlipak alespoň znáš základní pravidlo, že na dálnicích je pravý pruh jízdní a levý POUZE předjížděcí?? Nebo jak většina pitomců jezdíš pouze v levém, a z půlkilometrové vzdálenosti vyblikáváš kamion, který si dovolil začít předjíždět?? Takoví chudáci mě dokáží pouze rozesmát. Musíš si synku uvědomit, že silnice nebyly vytvořeny pouze pro Tebe, ale pro VŠECHNY účastníky silničního provozu, tudíž i pro kamiony.

   • Ty seš taky hovado… máš mindrák z toho, že musíš brzdit? Nemáš letět jak … povolená rýchlost je 130km/h. To není nic hroznýho ze 130 na 90, a navíc máš předvídat. To že jezdí kamionáci jak prasata, to jou řidiči ze zahraničí (Polský, Bulharský, Ukrajinský a nejhorší Rumunský) nebo případně mladí a neskušení. Já kolikrát jsem musel brzdit na dálnici, ale ne kvůli kamionum… ale osobákum… Nenadávam a nikoho neurážim, kolik věcí neměj řidiči osobních aut. Pravidlo pravé ruky, nebo sou bezohlední a jezděj jak kreténi… Nevravím o tvém povišovaní. Ja mám svoji firmu(ne dopravnou) jezdím obchodně neustále. Víc blbečků je na osobních autách, někteří by ho vlastnit ani neměli. Jezdil jsem předtím kamionem(5 let po evropě bez nehody) a nepatřím k lidem co se povyšujou nad druhé. V tom kamionu je protřeba někdy víc rozumu jak nějakému člověku v kanclu. Práce v kamionu je náročná… Když vidím, jak se předjížděj kamiony po dálnici kvuli tomu, že druhej jede o 2km/ za hodinu víc!!! Pak si řeknu jen jestli mu to stojí za to… Když jste nervák, jak tady píšete… pak by jste neměl sedat za volant ani v osobáku.

 29. Vše co autor článku popisuje, bohužel chápou jen v Německu a Rakousku. Tam je radost jezdit s kamionem. Vracet se zpět do Čech je vždy za trest.

 30. Ahoj všem. Koukám na komentáře a nemohu věřit svým očím. Pokud by byla slušnost a tolerance na straně řidičů osobních vozidel vůči řidičům kamionů a pokud by někteří řidiči kamionů se přestali chovat jako když jim silnice patří, bylo by fajn. PŘ: Z mého pohledu (řidič kamionu ) vidím jak kolegové drží telefon u ucha . Nechápu, handsfree není drahé. A řidiči OA to samé. Problém je v netoletanci , nepochopení a staré infrastruktuře. Když se podíváte do statistik, zjistíte, že mnohem více dopravních nehod s tragickymi následky zaviní OA. Ale je též problém, když mladý kluk bez praxe řízení motorového vozidla sedne za volant kamionu. Ale na rovinu. Když dojedete do cíle svým OA, zapřemýšlejte , kolik jste udělali dopravních přestupků a nemoralizujte kamionaky, když se předjíždějí. Každý by měl sáhnout do svého svědomí. Spíše se snažme spolu vyjít a navzájem si pomáhat (systém ZIP ) atd, a bude nám líp. Protože obchvaty nám nepostaví. Je to jenom o nás.

  • Kamioňáci ať se předjíždějí, ale ať při tom neohrožují OA. Pokud začnete předjíždět tak, že já za Vás v klidu dojedu a počkám až si předjedete a nebudete přitom předjíždět 2 a více kamionů, jenom proto, že Vaši kolegové před Vámi nemají bezpečné rozestupy ani pro OA. Jsem ochoten počkat. Pokud musím skočit na brzdy na poslední chvíli, moje tolerance je nulová.

   Souhlasím, že doprava houstne a není sranda dnes jezdit přes den. Hrozně nerad v dnešní době jezdím přes den právě kvůli hustotě dopravy po dálnicích a městech. Profesionální řidiči jsou právě ti, kdo mají na prvním místě se chovat na silnici bezpečně a zodpovědně, nikdo není neomylnej i Vám se může stát, že vytvoříte nebezpečnou situaci, nicméně těch rizikových situací vytvořených profesionálními řidiči je každý den tolik, že to nejsou náhodné pochybení ale vědomé jednání.

   • Dobrý večer, jen podotknu: vše co tu řešíte je oboustranne. Netolerance řidičů osobních aut vůči nákladním a naopak. Můžeme se hádat, co bylo dřív, vejce, nebo slepice… Pokud každý z nás nezačne u sebe, nic se na silnici nezmění. Mám za volantem přes 20let a sám vím, ze jsem jako mladý a nezkušený dělal spoustu chyb. Dnes jsem na tom trochu jinak a stejně vnímám i tuto debatu. Mladý a nezkušený, nebo proste je někdo, kdo nepochopil, ze není neomylny, bude mít k věci úplně jiný přístup, než jiný. Takže nám stejně nakonec nezbyde, než proste vždy a všude dávat pozor a pokud možno myslet i za druhé.

 31. koukam, že 2 třetiny příspěvků jsou o neznalosti a nevědomosti z řízením nákladáku, chlapi, fakt sedněte si do toho, jenom si to někde vyzkoušejte

 32. Když dáme i osobákum omezovač na 90km/h tak jsem zvědavy jak jim to predjizdeni pujde,kdyz někdo před ním pojede 80-85km/h.Vzdalenost mezi vozidly,kdybych mel kolikrat kazdeho poustet tak pri vyjezdu z Olomouce na Prahu bych skoncil asi v Ostravě.Jinak je to o tom,že pokud nezkusiš tu praci druhého at jde o jakoukoli praci, nemužeš posuzovat a druheho hanit

 33. Vazeni ridici a neridici, je spousta veci ktere v osobnim voze vas netlaci. Treba dodrzovani doby jizdy. Aetr ktery v osobnim voze neuplatnuje. Kdo nevi at vygugluje. Proto se predjizdime i kdyz je to minimalni rozdil rychlosti. Ono nekdy 20 minut rozhodne jestli se dostanem k rodinam,nebo na vykladaci okno,ktere kdyz nestihnete ma za nasledek dalsi velke zdrzeni a nasledne problemi s dalsi nasmlouvanou praci. Vse stoji spoustu penez za penale za nedodrzeni terminu. Zkuste si ptojet zatacku bez najeti kdyz jen delka navesu je pres 13 metru a nejde zlomit v puli. Ten kdo nechape at se vrati na zakladni skolu tam mu vysvetli trajektorii jizdni soupravy.

  • Taky musím v práci dodržovat termíny odevzdání práce a pokud to nestihnu včas, můj zaměstnavatel ztrácí 400 000 Euro týdně na pokutách. To třeba znamená, že jsem dnes odcházel z práce v 21:30. Nemusím tu práci dělat, je to mé svobodné rozhodnutí.

   Dělat tu práci je Vaše svobodné rozhodnutí taky, co máte ve smlouvě s Vaším zákazníkem je problém Váš a Vašeho zákazníka, ne můj. Pokud mne při tom předjíždění neohrozíte, tak si předjeďtě, pokud kvůli Vám budu muset prudce brzdit, tak mi to vadí. Pokud nedokážete nebo nejste ochoten vykonávat své zaměstnání tak, abyste neohrozil ostatní, najděte si jinou práci. Vystudujte mikroelektroniku, tak jako já a budete mít možností dostatek.

   • Termíne, jezdi v pravém pruhu, pouze při předjíždění najeď do levého, a nestane se ti, že budeš muset přibržďovat. Víš o ježdění kulový, tak tu neoslňuj svými nesmysly. Zamysli se sám nad sebou, jestli chyba není právě v Tobě a neuděluj tu rady, jak mají jezdit kamioňáci.

    • Ja samozrejme jezdim v pravem pruhu, pokud se do nej mohu bezpecne zaradit. Nejsem zavodnik a nejsem ani mlady jinoch, abych se drzel jen v levem pruhu. Zajimave ovsem, ze Vy to nevite, pokud mi cpete tohle, tak musite vedet, jak ridim. 🙂

    • Ano ja dodrzuju moje terminy, ale vubec me nezajimaji ty Vase, tak jako Vas nezajimaji ty moje. Nechapu, co tim jako chcete rict? Mojema terminama hodlate omlouvat svoje chovani na silnici?

 34. Není to tak dlouho co sem jel z Brna výpadovkou na Znojmo. Mno a pochopitelně narazím na dva kamiony(jeden kamion a za ním velká 6ti kolka nějakýho obchodu s knihama). Fajn takže se klidně přibližuju, když se vzadu jedoucí “knihař” rozhodne hlemýždím tempem předjet ten pomalejší kamion předním.
  Takže se zařadím za pomalejší kamion a čekám až se ten knihař dostane před něj. To při tý rychlosti zabralo několik kilometrů kdy se díky oboum ucpanejm pruhům museli všichni šinout 80tkou co ti dva jeli.
  Když se konečně před něj dostal a bylo to i díky řidiči toho pomalejšího kamionu kterej ohleduplně zpomalil aby se situace odblokovala, konečně můžu předjíždět i já.

  Co mě v tu chvíli dožralo nejvíc bylo, že při míjení knihaře koukám, že ten debil stejně sjíždí z dálnice. Tak mi řekněte, proč nemohl počkat než tam dojede, proč předjíždí, blokuje levej pruh když ví že stejně bude po pár kilometrech sjíždět? Aby ty knihy byly v cíli o 3 minuty dřív? Takový bych kopnul někam.

  • A co, stihl jsi se přebalit??? Velice inteligentní příspěvek. Přímo z něj čiší, že největší debil jsi tu právě Ty, synku.

  • Snad si ale daval pozor abys měl celou dobu pořádnej rozestup kdyby tě chtěl mezi tim někdo predjet delam si prdel byla to prasarna ale treba ho chytlo srani

 35. Ano, řidičská profesionalita je na štýru, ale čím to je? Protože není vojenská povinnost a řidiči se nemají kde brát. Do kamionů a autobusů se berou lidi všech vrstev bez ohledu na praxi, zkrátka se bere každý kdo si přes pracák udělá řidičák. Nicméně kam se hrabou řidiči kamionů na řidiče osobních aut, to co osobní vozidla předvádějí, to je na psychotesty.

 36. Mně by stačilo kdyby předjížděný řidič kamionu byl tak ohleduplný ke svému kolegovi a ostatním řidičům a ubral o nějakých 5km/h a umožnil svému kolegovi předjetí tak, aby to netrvalo 2-3km a kvůli tomu nemuselo 20 aut ubrat o 40km/h a pak se zase rozjíždět.
  To nemluvím o tom kdy na rovině má vyšší rychlost, ale ve stoupání už zase předjížděný kamion jede rychleji.

 37. Ono by úplně stačilo, kdy by někteří řidiči OA si sedli ne do kamionu, ale třeba jen do 15ti tuny a poslal bych je rozvážet nebo svážet zboží, couvat k rampám, motat se po městech a ještě bych jim to vylepšil třeba přívěsem. To seš pak delší pomalu jak kamion a ta souprava je dost vratká a frajeři vesměs v SUV prostě na úzké silnici neuhnou a nepochopí, že po hraně asfaltu se moc jet nedá. A ohledně rychlosti, mě skutečně hodně štvali lidi v osobákách co jedou na dálnici 98km/h v místech co nebyl problém jet 130. Tak jsem ho začal s autobusem předjíždět a ten pitomec začal jet rychleji nebo těch svých 98. A nechápe, že mě prostě zdržuje. Jediné co mi vadí na kamionácích(ale není to pouze jejich plná vina), je to,že přijedete s lidma na pumpu, kde jsou vyhrazeny místa pro busy a tam stojí kamion a já pak musí stát u stojanu(obsluha nadává) nebo na příjezdovce kde vystupující lidi ohrožují ostatní auta.

 38. Pecka. bohužel, předjíždění kamionů vypadá o dost jinak, než se píše v článku. Ono totiž nikoho nebude moc trápit, když předjíždí kamion, pokud tam zároveň nevjede jak dobytek a pokud ten předjížděnej nebude zrychlovat, víte? Není taková dřina pustit ty tři auta v levým pruhu a pak teprve něco dělat. Jenže to by se pan velkomožný musel věnovat zrcátku…

 39. Proč se pořád hádat? Zastavil bych na týden kamionovou dopravu v celé cz a jak by byli rádi že jsme se vrátili. Že si můžou natankovat, koupit chleba, utřít prdel toaletním papírem,koupit skříň v obchodech a tisíce dalších věcí. Jsou mezi námi (řidiči LKW ) keři by měly vrátit řidičák. Ale to samé plati o ridičich v osobacich . Každý máme máslo na hlavě.

 40. Uf, to je zase článek…
  Je zajímavé, že bez tisíců kamionů jsme leta žili docela v pohodě. Zmiňovaný just in time je jenom zástěrka. Celé je to o tom, že kamiony pálí naftu a jen z nafty má stát 350 miliard korun do rozpočtu. Dále jsou na to navázány benzinky, sevisy, pneu atd…..
  Kdyby kamiony byli na kolejích, řekněme pro začátek jenom tranzit, tak stát okamžitě přijde o cca 100 miliard. A to si žádný politik nedovolí….
  Ale to by se za evropské peníze nesměli rekonstruovat tratě tak, že se ruší dopravní koleje, aby nákladní doprava nemohla růst – je obtížné( někdy po té rekonstrukci dokonce nemožné) vlaky vykřižovat ve stanicích.
  A o chování některých kamioňáků nemá cenu psát – většina je slušných, ale stačí pár blbů, kteří vám spolehlivě zhnusí každou cestu.

  • S tím tranzitem ti jako bývalý ajzboňák řeknu asi tolik – problém není délka vlaků, ale propustnost tratí a hlavně jejich nízká průměrná rychlost, daná kopcovitým profilem republiky a tedy klikatostí tratí. Pak je třeba např. v Břeclavi roztřídit kamiony podle toho, kam jedou, jestli na Rozvadov nebo na Ústí nad Labem. To beru jen jednu z tranzitních cest. Nejvíce kamionů se zde objevuje z Polska minimálně ze tří míst, tady opět nějaké tratě směr Rakousko a pak do Německa. Pro vagónování jsou zapotřebí rozsáhlá parkoviště a nájezdové rampy, každý vlak musí mít osobní vagóny pro řidiče, protože v autech být nesmí. Pak tzv. vytížení soupravy, která by měla být plná tam i zpět, což je opět boj s časem nejen na železnici, ale i s náklady v kamionech, které se mohou kazit.

   To se za jedno volební období stihnout nedá a myslím si, že ekonomické jsou jen tratě z Břeclavi a někde od Jablunkova. Otázkou je, jak donutit řidiče, aby se vagónovali, je totiž otázka rychlosti, za jakou je dopravíme na druhý konec republiky. Co jde ve Švýcarsku (která není tranzitní zemí), nepůjde tak dobře u nás. A tomu, kdo to u nás logisticky vyřeší ke spokojenosti aspoň 90% řidičů kamionů, by měli dát metál a trojnásobný důchod…

  • Ještě k tomu just in time – to nevymyslely vlády, ale firmy proto, aby nemusely držet skladové zásoby a pracovníky v nich. Hodili to postě na jiné, které pak za to ještě pokutují… Na druhé straně když není sklad, není z něho co ukrást… 🙂

   S těmi daněmi za naftu asi tolik – tranzitní přeprava se vyznačuje tím, že se tankuje tam, kde je nejlevněji, což na našich dálnicích zrovna 2x není. Při spotřebě okolo 40 l/100 km vydrží natankovaná 650 l nádrž asi na 1500 km, tedy když natankuji někde na Slovensku nebo ještě v Maďarsku, tu naši prťavou zemičku přejedu (cca 500 km), aniž bych zde musel tankovat. Kromě toho za tranzit po železnici by museli stejně zaplatit, zadarmo je nikdo vozit nebude. Cena bude vypočítána tak, aby bylo výhodnější jet vlakem než po ose, ovšem konkrétní čísla po mně nechtěj…

   Co se týká rekonstrukcí tratí – po plyšáku došlo k obrovskému poklesu přepravních výkonů jak v osobní (tam nejvíce), tak v nákladní dopravě. Údržba kolejového svršku se musí dělat bez ohledu na hustotu provozu, jelikož prach sedá všude a z něj bující rostliny v kolejišti ho postupně ničí. Tedy proč mám dělat neustálou údržbu něčeho, co se nepoužívá? Je to opět všechno penězích ze státní kasy.

 41. Nevim co si o tom myslet,jezdim 25 let,ale to co tu někteři pišou,tak by se meli léčit,většina by měla jet do Anglie se učit jezdit,tam je to učí v autoškole že vuči kamionum maji byt ohleduplny a taky to dodržuji pokud to nejsou přistěhovalci třeba z Čech,ale jak tu par lidí psalo,at si to jdou skusit pak budou mluvit jinak.Redaktor který to psal má pravdu a je jeden z mála,který se za nás postavil.

 42. svata pravda.o tom to je. at velke nebo male,debil zustane debilem i kdyz ho nakopes. 27let ridim kamion. patrim uz k veteranum na silnicich a zmenila se nejen doba,ale bohuzel hlavne lidi.

 43. Mám najeto osobním autem přes milion km, takže trávím spoustu času za účasti kamionů na silnicích. Nejsem nervák, takže jsem je nikdy neřešila. Letos jsem měla příležitost vyzkoušet jako spolujezdec jízdu kamionem, asi 5 dnů. Jako zkušená řidička smekám před většinou kamioňáků, protože je to vypětí a stres. Počínaje jízdou, konče hygienou. My řidiči osobních aut si spoustu věcí ohledně řízení kamionů neuvědomujeme, my o nich vlastně ani nevíme. Doporučuji každému ať to zkusí pár dnů, ihned změní názor a pohled na tyto lidi, nemluvě o jejich důkežitosti. Všichni chceme dostupnost zboží, kvalitních služeb což bychom bez nich neměli

 44. Jirko, kdyby byly kamiony na vlacích, tak stát nepříjde o nic. Za přepravu kamionu na vlaku se taky vybírají peníze. Jenomže to by ten vlak musel být dlouhý jak republika, aby se na něj všechna vozidla vešla.

  • Právě že přijde – o tu spálenou naftu a ty další věci kolem. Vlak veze jeden fýra, zatímco srovnatelné množství nákladu veze 50 řidičů. V tom se točej ohromný peníze, zaměstnává to fakt mnoho lidí. Dříve bylo cca 80% nákladů na železnici a nikdo nestrádal. Pokud ovšem do železnice nic neinvestujeme, těžko můžeme očekávat výkony. (úpravy koridorů na rychlost 160 pro naklápěcí soupravy je z dnešního pohledu nesmysl)
   Je to prostě byznys. Ale otevřeně se o tom všichni bojej mluvit. EU vymejšlí kdajaký kraviny – délka okurky, průměr meruňky, ale globální systém přepravy včetně VRT (vysokorychlostních tratí) – na to už jsou úředníci krátcí. A to by přitom bylo právě to nejdůležitější pro evropu.
   Je jasný, že dávat kamion vlak na krátkou vzdálenost nemá smysl, ale těch tranzitů je tady moc. A o rozvoji kontejnerové přepravy ani nemluvím. Není důležitý, jestli se podívá nějakej šofér do Španalska – stačilo by, kdyby ten kontejner byl přeložen na vlak, čímž se ušetří 10 tun nákladu za tirák a holt ve Špaňalsku to od terminálu k odběrateli doveze někdo od tamtud. To jsou všechno malé krůčky ke zlepšení našeho prostředí a uvolnění místa na silnicích.

 45. Každý má svou pravdu, ale tady mi asi nikdo nevysvětlí, proč se naše prasata vozí do Německa a německá čuňata zase k nám… A tak bych mohl pokračovat s mnoha dalšími příklady velmi divných obchodních praktik EU… Pak máme na silnicích zbytečně moc kamionů, řeší se pak emise nesplnitelnými nařízeními, které pak firmy obcházejí pomocí podvodných praktik, jen aby splnili požadavky zákazníků. Ano, ne vše se dá přepravit po železnici, která je v tomto ohledu pomalá a nepružná, ovšem hodně tovaru se po železnici přepravit dá. Jenže to by to musel chtít někdo ve vládě řešit, což je další makačka na bednu, tak to nechávají být.

 46. Jak jsem si to přečetl co píší frajeři z osobáků, tak bych jim doporučil, aby si sehnali nějakýho kamijoňáka aby je svezl z Prahy třeba do Paříže a spět, všichni budete potom mluvit jinak. Já jako TIR nebo dnes kamioňák mám na tom najeto víc jak tři miliony km za 45 let sezení za tím kolečkem a bez nehody mnou zaviněné!!!

  • Až přestanu potkávat několik set metrů dlouhé kolony kamionů, kteří mají minimální rozestupy mezi sebou, že se mezi ně nedá najet bezpečně osobním autem a sjet z dálnice. Až se přestanou řidiči kamionů, kterých jede 3 a víc za sebou v hustým provozu předjíždět a tak ohrožovat řidiče osobních vozů, protože kvůli nim musí skákat na brzdu, když jim tam kamion jedoucí 80 km/h vjede.

   Tedy až se začnou všichni řidiči kamionů chovat profesionálně a zodpovědně, budete těch kolektivních nadávek schytávat podstatně méně.

   • Kup si koloběžku a jezdi po cyklostezkách, když na silniční provoz nemáš nervy a schopnosti, joudo. Z Tebe přímo čiší zapšklost vůči něčemu, co je pro Tebe tabu, tudíž řidiči kamionu.

 47. Kluci a holky kamioňáci, kluci a holky z osobáků. Doprava nám houstne,již to není jak pře 10-ti, 20 léty, silnice mnohde nestačí a je to jen na nás, zda dojedeme do cíle své cesty v pořádku.
  Po vojně jsem jezdil cca 10 let s náklaďáky a kamióny vnitro i Evropu. Hrozně mě to bavilo. Rád na to vzpomínám, i když byl člověk stále jednou nohou v hrobě a druhou v kriminále. Holt řidič těžký chleba má.
  Osud mě zavedl jinam a již jen usedám za volant osobáku a čas od času si někam zajedu :-).
  Na silnici jsme v tom spolu ať již v “malém” či “velkém”, tak spolu vycházejme. Buďme k sobě navzájem ohleduplní, dívejme se dál před sebe (né jen na auto před sebou) a předvídejme. Tak šťastně dojedeme.
  Idioti jsou tam i tam. Někdo vybrzdí na dálnici osobák a zabije dítě (osobák), jiný zase vjede na červenou na koleje a nechá se setřelit Pendolinem.
  Proto prosím, za volantem mysleme, buďme opatrní, ohleduplní a občas se i usmějme a bude nám fajn. :-).
  PS: také Vás v posledních dnech za tmy nepříjemně překvapili chodci v černém a bez reflexních prvků?
  A nejlepší jsou neosvětlené přechody ve městech, kde povinnost nošení reflexních prvků nemají…

  • Mě takhle jednou překvapilo černé SUV bez světel… Paní to naštěstí ubrzdila, ale nedokázala pochopit že i když jede jenom 400m, tak je potřeba mít zaplé světla.

 48. Zákony a silniční pravidla jsou psaný. Dodržovat musí každý a větší prů….. když to nedodrží kamióňák. Tak by se měl o to lépe chovat.

 49. Ač jsem velmi vznětliví (jen nadávám nedělám na silnici naschvál) k náklaďákům mám pochopení až na dvě věci. První je Tempomatová honička na dálnici kdy jden jede 100Km/h a druhý má 105Km/h a tak ho začne předjíždět po délce 5 kilometrů a druhá když se rozhodne že se mi někam prostě nacpe. příklad: Jedu po kruháči a náhle zprava si to na kruháč rozhodně poslat náklaďák on mě vidí a nemůže počkat to by musel zabrzdit takže mi to tam pošle a omezí mě.

  Jinak nějak proti nákladní dopravě nemám co říci je to sice nepříjemný když chytnete náklaďák v místech kde nemůžete předjet ale můžete jet 100 a on vám to tam šine 70 ale to je prostě věc se kterou nic neudělá nikdo. To jsou daleko horší blbové na silnici a rozhodně neřídí nákladní auta

  • Kamiony nejezdi100km/h. Jezdí kolem 90. Píšu záměrně kolem, protože někomu to pojede 88, někomu 91. Ale problém není v omezovaci, je v hlavě. Pokud jeden potřebuje předjet, druhy by mu to měl umožnit. Pro mě není problém na par vteřin ubrat o 5km. Dělám to hlavně kvůli sobě, nemusím totiž hlídat druhého vedle sebe, on ten kamion je hanlivý na vítr, na díru a tak. A kruhac, zase, o toleranci. Jeďte na par hodin do Rakouska. Tam je tohle běžné, samozřejmě i u osobaku. A světě div se, propustnost řek objezdů je daleko lepší. Proste když dojedete na kruhac a vidíte, ze zleva auto odbočuje, vejdete tam místo nej a ten, co jede za nim, se tomu nediví. Ze začátku pro Čecha nepochopitelne, ale funguje to. A je to stejne se zipovanim. Žádné procpavani kilometr před zřízením. Až na konec a tam mezi auta. Jenže to musí respektovat všichni, ne jen část.

 50. Takže omluvou za bezohlednou jízdu je, že práce kamioňáka je těžká a hrozně náročná.
  Takže třebe stavitel domů, když postaví barák, nedodrží postupy a plány, dům spadne, tak může říct ,,stavět baráky je hrozně těžký, zkuste si to. Tenhle měsíc jsem dohlížel na 20 staveb. Jo a vono vám to spadlo, to je blbí. Já mám těżkou práci, víte”

 51. Hmm, pan Dalibor Žák, obdobně jako třeba pan Filip Rakovan, píše “krásně” tendenční články. Jednoznačně z textu vyčtete, že stojí za jednou stranou, není objektivní. Zajímalo by mně, jestli takto píše z vlastního přesvědčení, nebo jsou takové články psány na objednávku.
  Nemám nic proti kamioňákům, ani cyklistům, ani chodcům, jen mi vadí tento způsob publicistiky. A samozřejmě ano, nemusím to číst.

 52. Pro odborniky,kteri jezdi 30 let a nevedi,jak se krade nafta z nezavisleho topeni.Pokud je vuz z vyroby uzpusobeny na BIONAFTU,ma samozrejme extra nadrzku na nezavisle NAFTOVE zopeni naca 10 litru nafty,povetsinou za kabinou.
  Jinak ja jezdim 25.rok a casto zasnu a nestacim se divit,ceho jsou “kolegove” schopni.
  Je rozdil jezdit srdcem a mit to jako splneny klukovskysen,nebo jezdit jen kvuli vydelku nebo nizko psanemu zakladu kvuli exekucim apod…

 53. Dovolím si připomínku k vaší teorii o zdržení. Většina řidičů osobáků? stejně jako Vy, si neuvědomuje, že to není to samé. Ať už je váš výpočet správný nebo ne, tak těch 20 minut není jen o tom, že zboží dorazí o 20 minut později. Kvůli těm 20ti minutám taky třeba kamion nestihne ten den složit(naložit). Pak to zpoždění narůstá o desítky hodin. Vy prostě dojedete např. domů o 20 minut později. Hmmm to je fakt hrozná tragédie.
  Jo a k tomu nesmyslu se spotřebou. 130 je maximální povolená rychlost, ale rozhodně ne ekonomická. Pokud budete jezdit např. 90, tak už jen tím ušetříte spoustu paliva, navíc nemusíte prudce brzdit a akcelerovat, tudíž další úspora a předjíždějící kamiony vám nebudou vadit. 😀

 54. žasnu.Dělal jsem to 40 let.Té netolerance teda je.mám i osobák a myslím,že každé auto má brzdy a že kaźdý musí trochu předvídat.Tlačit se na toho předemnou a potom se divit že on brzdí a to v lepším případě a pak se cítit ukřivděn to nechápu.život není peříčko.

 55. Rádoby řidiči z osobáků. S Polákama jste to nejhorší v Evropě. Např. dálnice se staví pro zvýšení bezp.provozu, odstranit protisměr. A ne proto,abyste si vy zkoušeli, komu to jede rychlejc a ještě rychlejc a abyste v jednom kuse předjížděli a ohrožovali vše okolo. Sedněte si do náklaďáku,uvidíte se z vejšky a bude vám zle.. Když chcete sjíždět, jedte včas předem už vpravo. Ať nekřižujete 40 tun náklaďáku. Je to jako 30 těch vašich krámů.. Paradox: vše vozí pro vás,abyste měli práci a civilizaci. I benzín a naftu pro ty vaše krámy,abyste z nudy mohli zacpat cesty. Půl pracovní doby vám profíci na brzdách zachraňujou životy,abyste se nepovrażdili..

  • aaa pozor pan samaritán. jste součást ekonomiky nic víc nic míň. Nikdo Vám nikde nikdy nedal žádná speciální práva k užívání silnic. Zboží vozíte pro nás, ale i pro sebe. Někdo Vám ten kamion taky musel vymyslet a vyrobit. Máte zisk z toho převozu zboží a spotřebováváte ho stejně jako my všichni ostatní.

 56. MK, ty budeš asi hodně zamindrákovaný a “inteligentní” jedinec, bez kterého se tvůj šéf neobejde. Měl by si tě hýčkat v polstrované místnosti a raději tě nikam nepouštět. Věz, že drtivou většinu nehod způsobí řidiči osobaků. Nemluvě o poměrném zastoupení.

  • Pánové profesionální řidiči kamionů, co se tu rozhořčujete. Především pánové Kovabo, Rada a Rob.

   Najděte si na youtube následující videa ( vložil jsem je sem jako komentář Robovi, ale čekají na schválení moderátorem a asi se nedočkám)
   Tedy vyhledejte si: Předjíždění kamionů na dálnici D2 – Autor Jiří Sobotka
   Debil v kamionu-extra materiál – autor Jindra125
   Co taky dělají kamiony na dálnici – autor Radioshowmaniac

   Takových extrémů najdete youtube plnej, samozřejmě i od řidičů osobních aut, ALE VY jste profesionální řidiči a prostě žádnej profesionální řidič nesmí vymyslet nic z toho, co je na videích. To co je na videích by teda neměl vymyslet ani amatér v osobním autě. Tohle jsou sice extrémní situace, ale méně extrémní verze, krom toho otáčení na dálnici jsem zažil taky.

   Takže pánové, máte mezi sebou opravdu kvalitní vylízaná prasata, proto Vás tolik nemáme rádi. Když už se tu objevíte, většina až na pár inteligentních vyjímek, tu plače nad obtížností Vaší práce a at si to jdou ostatní zkusit… Omlouvat nebezpečné chování řidičů kamionů, o kterém víceméně je v diskuzi řeč náročností profese je s prominutím k zblití. Ego stranou, podívejte se na ty videa a pochopíte, proč jste hodnoceni, jak jste hodnoceni. Nelíbí? Nikdo Vás nenutí dělat tuhle práci.

   • Ty budeš synku od přírody tydýt 😀 . Tobě asi nějaký kamioňák ojel starou, jelikož jsi neschopný a od té doby zapšklý na vše, co je větší jak Tvůj Favorit 🙂 . Strč si svá videa do zádele a nesnaž se tu poučovat chlapy, kteří za měsíc najezdí to, co Ty za 10 let.

    • hmm, az budou chlapi, kteri za mesic najedou to, co ja za 10 let jezdit tak, ze nebudou ohrozovat ostatni ucastniky provozu jen kvuli svym osobnim potrebam, tj. aby se dostali na vikend domu nebo dorucili naklad v souladu s tim, co si dobrovolne odsouhlasili ve smlouve se zakaznikem, tak prijdete a muzete machrovat. Dokud budu potkavat na silnicich, byt mene extremni, varianty toho, co je v tech videich. muzete leda drzet hubu a soupat nohama. 🙂

 57. Zajímavá debata.Jsem i bývalý kamionak mám teď vlastní Lkw a byznys co nesouvisí z ježděním za mrzký peníz.Zákazník chce mít vše nejlevnější tak je tu tlak na cenu za dopravu.Dopravce se musí smířit s nízkou cenou za dopravu tak taky šetří kde se dá.tj že platí řidiče za ujetý km popř připravené zboží a vše umocňuje represe kontrol a státních orgánů a stát se na to vše skokojeně dívá stejně jako Kapsch za ca 1,5 mld ročně.A dopravce jinou možnost nemá protože zítra přijde běloruský dopravce kde za volantem bude sedět Zoufalec za 800 Eur měsíčně a dopravce pojede o 20 centů na km levněji.Nekonečný příběh.Jedině až zákazník zaplatí státem určenou minimální cenu za km ,stát bude důsledně kontrolovat a hlavně i bránit své dopravce určí pořádně pravidla hry a za volant zbraně o hmotnosti 40 tun si sedne pouze fundovaný a hlavně dobře a řádně zaplacený řidič atd tak to bude fungovat .Ale EU ani náš stát to neudělá,bude dál spoustu zoufalých řidičů,kteři to dělají pouze pro peníze a nemají účtu k sobě ke svému šéfovi ani ostatních řidičů tak v tom bude pořád bordel.Podotykam že jsem jezdil 15 roků v Německu. na nadměrných nákladech.Zkuste tam někomu říct že vás platí za ujetý km.Firma je tam zítra zavřená.Byl jsem na svoji profesi hrdý teď už ne proto jsem s tím skončil a občas si převezu svoje zboží svým LKW.

 58. v pondělí 4.12.2017 ráno jeden debil v kamionu na Písecké dálnici, teplota na nule, klouzalo to, já jedu 100 a on se na mě lepí na 2 metry, a tak celou dobu, ještě debil problikává dálkovejma…. sjel až někde u Slap jinak celou dobu, ujedu mu 100m a on za chvíli zase nejepenej, jede jak kretén, v obci rozhodně 50 nejel, jede za mnou, čte mojí jízdní styl, ale přesto se furt lepí, fakt inteligence sama

  • A proč jsi ho jednoduše nepustil někde na vhodným místě před sebe?Evidentně jsi mu překážel a on by ti pak odjel…kde je tedy problém?Zamysli se a možná už se ti to nikdy nestane…..

  • Tvrdíš, že jsi jel 100 a lepil se na tebe kamion. Hmmm ony totiž všechny nákladní auta mají výrobcem zabudovaný omezovač minimálně na 90km/h. No dejme tomu, že ho měl nějakým způsobem vypnutý. Bylo to na namrzlé dálnici, tak myslím, že každému člověku s pudem sebezáchovy by napadlo se od toho debila držet co nejdál. Třeba ubrat a pustit před sebe. Potom to, že v obci určitě 50 nejel. A kolik jsi tam jel ty, když on jel za tebou? 😀

 59. Jezdím už 27 let ,dříve kamion ted bus ,od Ruska po portual.atd.Mám přes 3 000 000 km a žasnu nad těmi odborníky z pkw !! Kolegové šetřte energii,těm to nevysvětlíte

 60. Když jsem trávil několik hodin denně za volantem kamionu, a viděl, jak mi někteří řidiči osobáků dělají přesně tohle, o čem se píše v tomto článku, říkal jsem si, že každý, kdo udělá řidičák, by měl strávit povinně alespoň týden v kamionu. Dozajista by se pak na silnici choval úplně jinak. A pokud tady někdo diskutuje o nějaké konkrétní chybě kamioňáka, tak ať si sáhne do svědomí a uvědomí si, kolik chyb a jiných “prasečin” denně za volantem udělá i on sám. A to v autě stráví zlomek času. Díky za pěknej článek. konečně se taky kamioňáků po mnoha letech někdo zastal…

  • Jenom drobny detail. Ten ridic kamionu je pri rizeni kamionu v praci. Kdybych ja delal tolik chyb a nebo skodolibych umyslu jen pro zabavu v praci a neustale je opakoval, tak budu velmi rychle nezamestnany.
   Ve vlastnim zajmu se dle toho zaridte nebo pak neplacte, ze si na Vas stat vymysli dalsi bic, pokud nejste sami schopni nebo ochotni se tohoto vyvarovat.

 61. většině těch komentářů se dá jen smát. Článek není špatně napsaný, ale bohužel všichni jsme lidí a tak by bylo fajn se k sobě i tak chovat. Vážně mě dokáže rozčílit jak si jedna nebo druhá strana dokazuje, že právě ona má pravdu. Není to úplně jedno? Pravdou je, že nezkušených řidičů ať jedné nebo druhé strany je spousta a jen by si to měli uvědomit. Berte nás šoféry klidně jako zlo a překážku na silnici, ale zla se každý boji. Tak se chovejte tak jako by vám každý kamion mohl ublížit a uvidíte, že se nic nestane. Jen se nesnažte ublížit jemu. Nedopadne to pro vás dobře. Zkrátka tahle diskuze jsou marný marný marný marný

 62. Ony jsou vlastně tyhle články celkem k ničemu. Stejně to čtou jenom řidiči kamionů, jedinci, kteří to vyhledávají jen proto, aby si mohli v komentářích poléčit mindráky z dětství a možná se najde tak jedno procento těch, které to skutečně zajímá. Spoustu z nich ovšem potom odradí výlevy těchto “odborníků”. I když vlastně pokud by ten článek zaujal jen jednoho člověka a přiměl ho se zamyslet a třeba i pochopit, tak je to úspěch.
  Nehodlám se zastávat jen kamioňáků. Jsou mezi námi dost velký, bezohledný hovada co dělají strašný prasárny a nejsou to jen ti z východu, ale i češi, slováci, němci, francouzi atd. Všude tu čtu, že ten udělal tohle a ten zas támhleto, ale jak se říká, každý si má nejdřív zamést před vlastním prahem. A pokud by se našel někdo kdo bude tvrdit, že nikdy žádný přestupek neudělal, tak buď strašně lže, nebo nezná zákon a prostě neví že ho udělal.
  Takže se teď otevřeně přiznávám, že občas porušuji předpisy a někdy i úmyslně. Tímto svým jednáním jsem ostatní účastníky nejen omezil, ale dokonce i několikrát neúmyslně ohrozil. Měl jsem několik nehod, zaviněných i nezaviněných, 2 větší, ostatní jen plechy a jednou s lehkým zraněním.
  No zameteno jest a teď bych tu mohl vychrlit tisíce případů a situací ve kterých se řidiči osobáků chovali nevhodně, neohleduplně a i nebezpečně. Ale proč? Dal bych jen podnět těmto rejpalům, aby si tu mohli poplakat a nadávat na řidiče kamionů. Tak jen takový malý, všeobecný příklad z cesty domů. Asi 75 km z toho 80% dálnice. Napočítal jsem 18 přestupků osobáků. S velké části blinkry a takové blbosti, pak třeba klasická pomalá jízda v prostředním pruhu a s tím související omezení, ale třeba také nezastavení na stopce a jedno regulerní vybrždění. Ale abych nebyl nefér, tak jsem zpozoroval i 4 přestupky kamionů. 2x nedání blinkru, jízda ve třetím pruhu a musím uznat i jedno velmi suveréní najetí na dálnici. 18 ku 4 no co dodat.

  • Celkový počet potkaných osobních aut a celkový počet potkaných kamionů? At z toho můžeme vyjádřit procentuální množství přestupků řidičů osobních aut a kamionů by nebyl? Dám malý příklad: Pokud byste za těch 75 km potkal 200 osobních aut a 20 kamionů tak z celkového počtu osobních aut udělali řidiči osobních aut méně než 10% přestupků. Řidiči kamionů 20%.

   Za 75km jste těch kamionů moc nepotkal. Z tohoto pohledu shledávám pochybení řidičů kamionů mnohem závažnější, protože mají více zkušeností a jsou profesionální řidiči, takže by neměli dělat tolik přestupků.

   • Jo pravda to jsem mohl dodat. Přesné počty po mě opravdu nechtějte, ale na dálnici bych to odhadnul tak 50:50 a mimo bylo kamionů podstatně míň, takže celkově to odhaduji tak 60:40. Takto se nám ta bilance podstatně mění že. Závažnost tak půl napůl.
    No pravda nenapsal jsem to zrovna nejlíp. Nebylo to myšleno jako rytí do osobáků, ale tak, že všichni děláme chyby. Jak jsem napsal výše. Každý by si měl nejdřív zamést před svým prahem.
    Přestupky ale nejsou o zkušenostech. Troufám si říct, že tak 90% jsou zcela vědomé. A z těch co jsem dnes viděl to bylo 100%.

 63. Zdravím, jde o lidi, jedu a vidím zastavené auto na krajnici, za mnou není vidět, tedy vyhodím blinkr, aniž bych změnil směr jízdy. Bezpečnost především. Když mě předjíždí, uberu na 20 sekund a může se zařadit zpět. Ohleduplnost chybí. To i tady v diskusi. Pokud nevím, co dokáže návěs, smetu cyklistu, to je bezohlednost, ale dle mne i prasárna. Co se týče pravidel, ty jsou dané, ale praxe je o lidech, tedy buďme lidmi. Je pravda, že za kamionem sedí kde kdo, od alkoholiků až po rozvedené lidi. To povolání nepřidá, ale někdo to dělat musí, co se týče struktury cest, takt to prostě je. Když budu člověk , který řídí kamion či osobák, je to o lidskosti, ta nám uniká. Ne každý spěchá na pauzu, tak ho pustím. Defekt neovlivním, tak ani kolonu. Buďte nad věcí. Kamiony mají své místo, bez nich to nejde a je to specifické vozidlo, tedy má své manévry a přejíždí plné čáry v určitých situacích. Nejde o zákon, ale o lid. Žádný zákon vám nedá jistotu dojezdu do cíle, tedy domů. Udělám o fůru méně a stihám, vyjedeš o 20 minut dřív a tak to je. Situace je o prostě špatná, ale vzniká spousta cest, stále se něco staví. Nikdy to nebude ideál, ale je to jak to je. Lidi neblbněte. Zkuste to změnit, začněte u sebe. I já se polepším, slibuji…….

  • Pokud budou všichni řidiči kamionů jako Vy. Můžu Vám garantovat, že se nad Vámi nerozčílím. Nebudu mít důvod. Bohužel spousta Vašich kolegů tu obhajuje přestupky řidičů kamionů náročností povolání nebo přestupky řidičů osobních vozidel. To jsou pro mě nepřijatelné argumenty neopravňující je dělat přestupky, obvzlášt, pokud je dělají vědomě jen proto, aby splnili zakázku nebo se dostali domů. Byť chápu, že na tom mají zájem, tak to neakceptuji a pochopení, celkem logicky, pro to nemám žádné.

 64. Tohle je asi hodně složité téma na to aby se to dalo zhrnout do jedný stránky natoš pak do jedné věty, tedy napíšu jen to že by se každej měl chovat na silnici tak jak by chtěl aby se chovaly ostatní k němu!
  Jsem řidič kamionu dodávky autobusu i osobáku, jezdím i s dětma

 65. Fajn kdyz jsou ty kamionaci takovy chudaci ktere tak sikanujeme tak proc se nenauci koukat do zrcatek kolikrat za den se me povede frcet 130km/h po dalnici a kamionak dojede dalsi kamion a v klidu zacne predjizdet div me neustreli kapotu jak me to tam posle. Nejhorsi jsou polaci

  • Oni ale právě koukají. A dělají to schválně. Znají tě a jdou po tobě. VŠICHNI. Je to spiknutíííííííííí. 😛

  • No dokud si to pan MK osobně nezkusì,zažít v náklaďáku všechny ty z osobáku tzv řidiče,tak tu bude ty svoje bláboly psát dál.

   • No pan MK je evidentně jeden s těch o kterých jsem tu psal. Vyhledává tyhle stránky jen proto aby si mohl poplakat jak mu strašně kamioňáci ukřivdily a jaký jsou to nebezpečný hovada. Jako příklad bych uvedl popsané situace z Linze a Norimberka. Všechny osobáky jedou naprosto spořádaně s bezpečnými rozestupy, ale ty svině kamiony jsou nalepené na metr, nebezpečně předjíždí a ty malé chudáčky vytlačují ze silnice.( myšleno ironicky pro nechápavé) Tyto místa dobře znám, takže můžu s klidným svědomím tvrdit, že pan MK je pohádkář. V komentářích používá v podstatě pokaždé tytéž argumenty a na odpověď již neraguje, protože nemá čím argumentovat. S komentářů ostatních vytáhne jen to co se mu hodí, aby si mohl zase poplakat a zanadávat. S těmito lidmi nemá smysl diskutovat. Mají svoji pravdu a neodvolají i kdyby je upálili.

    • Pan MK nema svatek a zaroven destivy den kazdy den, aby se Vam mohl a vubec mel chut venovat kazdy den. Situace v Norimberku se mi stala v noci a situace v Linzi se mi taky stala. To ze to tam znate vubec neznamena, ze se to nestalo a ani to neznamena, ze se to tam deje kazdy den. Stejne tak tam v tech mistech nesedite kazdy den 24 hodin denne 7 dni v tydnu, abyste mohl tvrdit, ze jsem pohadkar. 🙂

   • Pane Jindro, opravdu me nezajimaji Vase negativni zkusenosti s ridici osobnich aut z pohledu ridice kamionu. Chyby ridicu osobnich aut neomlouvaji chyby a bezohlednost ridicu kamionu, stejne tak chyby ridicu kamionu neomlouvaji chyby ridicu osobnic aut.

    Jste uprimne velmi naivni, pokud si myslite, ze si sednu do kamionu, kde uvidim chyby ridicu osobnich aut a pak Vam reknu: ok vidim tu spoustu dobytku v osobnich autech, tak si pane Jindro delejte na silnici s kamionem, co je Vam libo.

 66. S panem MK naprosto souhlasím. Mám najeto přes 2 milióny kilometrů po český silnicích a dálnicích služebně v osobním automobilu. A jako závoznik v kamionu jsem několikrát jel, čili vím jak to mají hoši “těžké” 🙂 Nicméně celý problém má velmi jednoduché řešení v blízké budoucnosti. Přijde doprava plně autonomních nákladních vozidel, kde nebude žádný problém s řidičem 🙂 Auto pojede, bez odpočinku, stále stejnou a konstantní rychlosti, jako všechny ostatní náklaďáky a bude klid. Řidiči nákladních aut už to mají takzvaně za pár 🙂

  • No uznávám, že to pravděpodobně jednou asi přijde, ale z tou blízkou budoucností, bych nebyl zase až tak optimistický. Pokud vím, tak je třeba v tomto směru vychytat ještě spousta věcí. Vše tu musí fungovat naprosto perfektně. Tuším že se uvádí možné uvedení do provozu tak za 10 – 20 let a k tomu je třeba ještě připočíst kompletní obměnu vozového parku což je v některých případech třeba i 15 let. Navíc nelze jen tak nařídit, že od nového roku musíte kupovat autonomní kamiony. No i kdyby šlo vše opravdu dobře, tak se tu bavíme cca o 25 ti letech.

 67. Článek beru, jen mi někdo vysvětlete druhou část bodu 2. Pražský okruh, tunel, 80ka, úsekové měření. V osobáku na tachometru 83-85, tempomat, jedu v pravém pruhu. Čím tak dráždím kamioňáky, že se jedou metr za mnou a blikají dálkovými? Stává se to pravidelně. Fakt mě zajímá pohled druhé strany.

  • No za prvé, jak je v článku napsáno myslím celkem jasně, těch vašich 85 nemusí být nutně skutečných. V osobních autech vždy tachometr přeměřuje. Tuším, že daná tolerance je 5%, ale je to závislé na mnoha věcech jako třeba pneumatiky, ale především stav a kalibrace “náhonu tachometru”. Takže vašich 85 může být klidně skutečných 75, zatím co cejchovaný tachograf v kamionu ukazuje přesně.

   A za druhé, asi prostě máte smůlu na pitomce, kteří toto “zdržování” těžce nesou. Mě osobně toto sice nepotěší, zvlášť třeba do kopce, pokud vás nemohu předjet a ztratím tak rychlost, ale dělat kvůli tomu cavyky mi přijde zbytečné. V článku je to zaměřeno hlavně na ty co jedou třeba 75 dle tachometru, tudíž třeba 70 skutečných. Navíc si někteří myslí, že pravý pruh je jen pro kamiony a oni tam nemusí nebo dokonce takový co jedou vpravo, dojíždí je kamion tak uhnou doleva. To je totální nesmysl. Já do třetího pruhu nesmím a předjíždění zprava je úplná prasárna, takže tohle mě naštve a blikám a troubím taky. Pokud se držíte vpravo, pak jistě neděláte žádnou chybu. Bohužel pitomci jsou mezi námi. 🙁

 68. Žasnu nad panem který si stěžuje že ho kamion na kruhaci omezil, kdyby nezískal řidičák za láhev rumu,snad by věděl dat přednost v jízdě znamená neohrozit,nikoliv však omezit, vždyť vy vůbec netuší že jak se na těch cestách za volantem chovat, moc se mi zamlouvá ne týden ale měsíc bez kamionu, pak by už nikomu nevadily ,leda že by ti oslové vozili jeden druhého nebo by jezdily maximálně na kolech a to by nemohli po dálnicích,

 69. Peti vy jste ale případ ,oni ty kamiony povezou stejný náklad ? Teorie je moc hezká ale opět se ukázalo že tady mluví lidé o něčem a nemají o tom ponětí,ty auta by i teď mohli jet stejně rychle ,jenže pouze teoreticky,nevezou stejný náklad,nemají stejný výkon. Až autonomní kamion potká blbce v osobáku a vyhodnotí to jako nebezpečí stojí celá dálnice, ono totiž u nejnovějších tahačů už funguje systém který dokáže zastavit ,jen nějak neřeší co udělá náklad.,pokud třeba v zatáčce monitoruje směrové tabule nebo blba co právě předjel a chce se zařadit metr před toto vozidlo ,umí to na pár metrech, kdo neměl pětku s fyziky asi tuší, blbcum v SUV s červeným diplomem nemá smysl vysvětlovat. A víte že volant u těch osobáku bývá zpravidla na levé straně za těmi prvními dveřmi ve směru jízdy?

 70. Ještě malá připomínka, copak asi dělá policie? Zvlášť ta dálniční, brněnská vozí kluky z hradu, tedy vozí ,to jsem přehnal,on ten super pilot toho moc neujel, asi bývalej šofér kamionu, ostatni na dálnici raději nejezdí aby je nesmetl nějaký šílený Maďar ,Rumun,a další balkanci , o Polácích je zbytečné se zmiňovat, zrušené Pendolino by jezdilo dál kdyby je někdo řešil.

 71. K té autonomní jízdě. U osobáků k tomu dojde tak o 20 let dřív,protože je stokrát snazší toho dosáhnout něž u náklaďáku. A umíte si představit ten ráj na silnicích pro tu poslední generaci kamioňáků, když osobáky najednou budou umět jezdit a budou dodržovat pravidla,řízené počítačem? A taky ten jedinec co tu psal,že se jezdí proto, aby se prodávala nafta: až budou náklaďáky jezdit na elektřinu,bude pak psát,že jezdí proto,aby se prodávala elektřina?

  • No já osobně nevím jestli bych chtěl autonomní osobáky. Když si představím, že by se v tom třeba začal vrtat nějaký domácí kutil nebo tuner, tak by to mohl být mnohem větší průser než nějaký tem blbec za volantem.

 72. Určitě by se dalo velký množství přesunout na železnici. Spousta vozí potraviny z Polska,to by se mělo zakázat. Základní suroviny se mají pěstovat doma. Je tu spousta negramotne vymyšlených věci.

  • Nedalo a v článku je to celkem srozumitelně vysvětleno. Jen některým je zřejmě potřeba to i nakreslit.

  • Martin má zajímavou myšlenku, zakázat přepravy , no a co třeba zakázat jízdu osobním autům pokud v nich nejede více cestujících, jak tu píše spousta odborníků máme hustou železniční síť, osobní doprava na nich by byla využita, není třeba cestují složitě nakládat jako kamiony, nemuseli by se trápit řízením osobního vozu

   • To je ovšem velice zajímavá myšlenka. 😀 Navíc velmi ekonomická a ekologická. Jak zde někteří napsali, že před 20 ti lety se většina zboží vozila po kolejích a šlo to, tak stejně se také většina lidí přepravovala MHD a šlo to. 😉 Líbí se mi to. 😀

 73. Jednou řekl pan Horníček:”Chodci si stěžují,že jsou řidiči neohleduplní,vůdči nim. Každý řidič je i chodcem,ale ne každý chodec se stane řidičem!” To platí i pro řidiče osobních a nákladních automobilů. Lidi zamysleme se nad svým chováním na silnicích.

 74. Bože, z které díry Vás redaktory tahaj, že furt píšete takový sra*ky články… XD
  Jedna věc je jak se lidi chovají na silnicích… Jsou prostě hold hovada jak v osobácích, tak i v kamionech.
  Ale dělat tady z kamioňáků chudáčky, kteří vlastně na tý silnici trpí v té své hrozné práci. Tak co no, když se to někomu nelíbí, ať jde dělat něco jinýho. Nikdo ho k tomu předci nenutí aby jezdil kamionem.
  Navíc to předjíždění na dálnicích kdy jeden jede 80 a ten co ho předjíždí 83… Trvá jim to půl dne to předjetí a stejně nic nenaženou na čase… Tak ať se na to vyserou, jedou zasebou a je klid ne. Stejná věc je v zimě… Jeden kamion nevyjede kopec, druhej si řekne že on je ten borec kterej to zvládne a nevyjede ho samozřejmě taky. Za ním stejným postupem udělá to stejné další desítka pitomců v kamionu a dálnice je kompletně ucpaná. Díky, fakt autorovi článku nezávidím jeho absenci mozku.
  Tohle je totální článek o hovně zaměřenej na jednu skupinu kterou obhajuje a všechno okolo najednou mizí a nebere se absolutně v potaz.

  • Chudák redaktor,víc takových moudrých a nemá smysl něco řešit, co zrníčka byla už dnes ? Pšenička nebo ječmínek? Vajíčka snášíte bílá nebo malinko nahnědlá, to vypadá na klecový chov, snad výběh by pomohl? Ale pozor na lišku,je mazaná a snadno si vás odnese,nestihnete ani kvoknout

  • Asi tu chybně komentujete úplně jiný článek nebo jste si ho ani nepřečetl. Pan redaktor tu nikoho neobhajuje jen vysvětluje proč děláme některé věci, které se ostatním mohou zdát divné. Na svou práci si tu nikde nikdo nestěžuje, jen na ty ostatní co nám ji svojí nevědomostí a bezohledností stěžují. K předjíždění tu již bylo stvořeno spousta hloupých teorií. A k té zimě. Proč vy vlastně teda v zimě vyjíždíte na dálnici? Vždyť evidentně dobře víte, že bude ucpaná kamiony, tudíž je naprostá pitomost tam jezdit ne. 🙂

 75. Blbě o tom mele jen ten co v tom nikdy neseděl. Klidně si sedněte na jeden den vedle mě. A schválně, kolik napočítáme prasat v kamionu a prasat v osobáku. Budete se hodně divit béčkaři…

  • a Kolik tech kamionu a osobnich aut za ten den s Vami v kamionu uvidim? V absolutnich hodnotach tech chyb kamionu bude mene, protoze tech kamionu bude mnohem mene, nez osobnich aut. V relativnich hodnotach by mela byt chybovost kamionu nizsi vzhledem k profesi a vetsim zkusenostem ridicu kamionu.

 76. Inu není rozdíl mezi řidiči osobních aut nebo kamionů či autobusů. Jde pouze o člověka jedince. Buď jsem debil a jezdím jak kretén s nutností hazardu nebo mám vše v hlavince ok a jedu v pohodě dle předpisů. To že nějaký méně chápavý jedinec udělá cosi v uvozovkách nečekaného,tak zachovám chladnou hlavu a udělám vše pro bezpečnost. Za 30 let jízdy kamionem,mezinárodním autobusem či MHD v Praze jsem zažil velmi mnoho,přesto žádná kolize nebo nehoda. Pokud jste pozorní a uvědomělí pravděpodobnost kolize je mizivá.Vždy v drtivé převaze jde o nepozornost nebo agresi za volantem při nehodě.Předvídat nečekané a hlídat si prostor kol sebe a kam dobře vidím ve vzdálenosti,dle toho upravit i rychlost. Ne být ve stresu a být pár minut v cíli dříve. Za jakou cenu)))

  • No původně jsem tě tu chtěl nějak vulgárně urazit, ale řekl jsem si, že ti dám šanci a tak jsem si velmi pečlivě pročetl tvé komentáře, což mě přimělo přehodnotit svůj názor.
   Je mi tě upřímně velmi líto.

 77. Zdendo někoho kdo se hloupý narodil a hloupý umře nemá cenu řešit,on to o sobě nikdy vědět nebude ,houpací koník je proti takovému člověku nadmíru inteligentní stvoření. Je to zážitek si od těch rádoby odborníků tady něco přečíst, to že jsme tranzitní země a jezdí přes nás poloopice nikdo zatím nezmínil, to že nejsou řidiči a některé firmy už také poloopice zaměstnávají je také fakt, ale pan redaktor psal o problému nákladní dopravy všeobecně,ne kdo kdy komu co udělal, to tady rozvedli až ti ukřivdění “odborníci”, má smysl to dál řešit když to zjevně nepochopili?

  • Nemá to cenu já vím. Já je neřeším. Jen jsem od přírody rejpal a hrozně mě baví si z nich dělat srandu. 😛

   • Když si to přečtete pozorně od začátku, zjistíte, že jsem na začátku napsal, že mi nevadí kamiony, ale řidiči kamionů, kteří se při řízení chovají jako dobytek. Následně se tu vyrojilo množství ublížených řidičů kamionů, kteří nebezpečné chování obhajují náročností profese, osobními potřebami a termíny doručení zakázky, které ovšem dobrovolně akceptovali. Případně tu píšou nesmysly ve smyslu, podívejte se na řidiče osobních aut a kamiony si neberte vůbec do huby, když tomu nerozumíte = My si můžem dělat co chcem, tak držte tlamu a neserte se do nás. Koukejte, jací jsme chudáčci, musíme dodržovat termíny, máme od státu spoustu buzerace, za kterou si společně s našimi zaměstnavateli můžeme sami, ale co, dejte nám pokoj.

    Korunu tomu nasadil níže pan expert, který to stejným stylem obhajuje taky. 🙂

    Jo pánové, takto si respekt nezískáte, pouze pohrdání. Respekt si můžete získat pouze profesionalitou, jako někteří rozumní z Vás, se kterými jsem tu vyjádřil souhlas.

 78. Tecka na zaver pani ridici kamionu: Ten hlavni rozdil mezi mnou a Vami je v tom, ze ja po ziskani prislusneho ridicskeho opravneni a profesniho prukazu mohu Vasi praci zacit vykonavat. Pak je to o ziskani zkusenosti, abych si poradil s beznymi situacemi. V tu chvili se vyrovnam vsem prumernym ridicum z Vasich rad. Kdybychom si ovsem meli vymenit zamestnani, tak Vy prvne budete muset chodit minimalne 5-9 let znovu do skoly (podle urovne Vaseho dosavadniho vzdelani a Vasich schopnosti pro VS studium mikroelektroniky), abyste se ke mne dostali vubec na pohovor. Pote se nekolik let zaucovat, abyste byli schopni samostatne pracovat ve vyvoji polovodicovych cipu a nasledne se celozivotne vzdelavat nebo na konci kariery zjistite, ze Vas nikdo nezamestna, protoze Vase znalosti budou dosti neaktualni. Ja muzu Vasi praci delat vcelku rychle, Vy tu moji ne. A to neni vychloubani, ale konstatovani faktu. Ani vysoce nadprumerne inteligentni jedinec to v me profesi nijak moc neurychli. Tedy nad Vasim machrovanim at si to jdu zkusit apod. se jen usmivam. 🙂

  • Hele k čemu jsou nějaký volby na prezidenta,tady se nám přímo nabízí pan MK,. To je úplně nejlepší kandidát, chybí mu jen červenobílej šáteček úplný Ferda ,jo ten z toho mraveniště, Jouda který smota Rakousko, Německo ,Švýcary a Ameriku do toho co je psaný o ČR ,pracovní dobu kterou mu nikdo neomezuje nějakým zákonem,jako u dopravy, porovnávat dojezd že to nedá a tak udělá pauzu pár desítek minut a poté pokračuje dál,pár km před cílem cesty, až to nedáš v tom kamionu ,pojedeš min. za nejméně 9 hodin, pokud už nebude platit nějaký stupidní zákaz jízdy,nebo už nebudeš mít možnost pokračovat v jízdě z důvodu týdenního odpočinku který není o minutách, ale ty to určitě zvládneš Ferdo jsi přece nejlepší, tebe bych chtěl mít jako druhého řidiče do divočiny kde nic neplatí jen odhodlání kdo pojede a nekouká na ztráty,ty co se bojíš vjet do odbočovacího pruhu v normálním hustém provozu v kultivované zemi jakou je Rakousko,čím jsi tam odbočoval autobusem? Ten je snad tak dlouhý že to s ním jde trošku hůře, proč nelitas letadlem joudo? Nebo vlak? O jednoho vylekance na cestách méně. Pokud máš pocit že nad tebou už je pouze stvořitel tak popros doktora až přijde na vyzitu ať ti těch prášku po kterých jezdíš na růžovém slonikovi ubere, zůstaň si u svých čipu a doživotně se vzdelavej,on to kromě tebe nikdo jiný nedělá tak to musíš stíhat i za ostatní, s .provoláním MK na Hrad bych to ukončil ( akorát ne Hradčany ale Špilberk, )

   • Dobry den pane experte, jestliže obhajujete ohrožování bezpečnosti ostatních účastníků provozu náročností povolání profesionálního řidiče a dopředu známými podmínkami včetně jistých omezení a nevýhod, pak Vás žádám o sdělení celého Vašeho jména a adresy. Předám tyto informace příslušným úřadům a můžete jim to zkusit vysvětlit.

    Je mi úplně jedno, jaké má řidič kamionu pracovní podmínky. nikdo nikoho z nich nikdy nepřinutil tu práci dělat a komu to nevyhovuje, nechť si najde jiné zaměstnání…

    Druhá věc: Běžně autoškolu na kamion dělají jedinci se základním, učňovským vzděláním, někteří mají maturitu. Ze zkušenosti s těmito lidmi jste odhadl schopnosti naučit se novou dovednost elektroinženýrem. 🙂 No já jsem prošel vzdělávácím procesem a než jsem odešel na VŠ, běžně jsem se setkával s Vašimi tehdy budoucími klienty, takže mám dost dobrý přehled o jejich schopnostech. Především schopnostech se učit.

    O Vaše školení na získání řidičského oprávnění na kamion nestojím, ale ani nedoufám, že pochopíte, že nemám potřebu trávit tolik času s Vámi, jen abych Vám dokázal, že jste blb, když následně nové znalosti a zkušenosti nikdy nevyužiju k získání osobního profitu prací. Víte lépe, jak dlouho trvá autoškola na kamion a já bych byl skutečně idiot, kdybych do toho investoval svůj čas jen kvůli Vašemu a mému egu.

    Mimochodem ten článek je o jistých technicky náročných úkonech, se kterými má řidič kamionu problém a potřebuje toleranci ostatních řidičů. Za celou tuhle diskuzi jsem proti ničemu z článku nenapsal nic. Všechno, co je v článku platí i mimo ČR, takže to platí i na Rakousko,Švýcarsko a USA.

    Možná jste odborník ve svém oboru, máte ovšem problém s chápáním významu slov. Opravdu chci Vaše jméno a adresu, at to můžu předat úřadům. Vy s těmito názory dle mě, nejste způsobilý vykonávat práci školitele zkušebních komisařů a rád bych tuto skutečnost nechal posoudit příslušné úřady.

 79. Pokud máš zájem o rozšíření o příslušné skupiny rád se ti budu pane MK osobně věnovat máš to i z profesnim osvědčením,dám ti výraznou slevu, napoprvé to stejně neuděláš podle toho jak píšeš že jezdíš,takže stejně nakonec nebudeš pro mně ztrátová položka, tak se budu těšit na pohovor jestli jsi vůbec schopen to rozšíření absolvovat,stačí kontrolní jízda osobním autem,třeba i na ten ti může být oprávnění odebráno.

 80. Hele MK buď chlap a přiznej že ti nějakej kamionak przní starou a tak tě všichni štvou i ta balkánská rakouská a německá soferska sebranka co neumí jezdit,nevzdelava se a nerozumí a nikdy nebude rozumět mikročipum,a nikdy opravdu nikdy se nebude ucházet u tebe o zaměstnání,možná snad.o jednom turkovy co by to zvládl bych věděl ,umíš turecký? On ano,tak písni kam ho mam poslat, pokud by nevyšla u mne ta škola na řidiče profi.

 81. Tečka na závěr pro pana MK , nemusíte mít obavy že fungují jako běžná autoškola, má činnost je školit a přezkušovat odborné komisaře provádějící závěrečné zkoušky adeptů autoškol,a to i v německy mluvících státech , o ježdění něco málo vím, jezdím právě do destinací kde to je adrenalin,pokud mám možnost a najdu si na to volný čas. Máte li tedy opravdu zájem můžu vám dopřát nejvyšší vzdělání v oboru. Pro vás v češtině.

  • Mimochodem tu nabídku jste mi tu dal jen proto, že moc dobře vite, že ji nepřijmu, moc dobře vite, že tolik času kvůli Vám tím zabíjet nebudu, když mi to k ničemu není. 🙂 Tak si užijte svůj pocit vítěství.

   • Ještě dodatek. Pokud si myslíte, že získání řidičského oprávnění na řízení kamionu je náročné a já to nezvládnu. Laskavě si prosím vystudujte elektrotechnickou VŠ VUT nebo ČVUT, až budete v 5. ročníku, dejte mi vědět, já si ten řidičák na kamion udělám a pak můžeme srovnávat náročnost. Teprve tehdy budeme mít oba reálnou zkušenost na porovnání náročnosti. 🙂

    • Můžeš začít mám CVUT fakultu Strojní. a jezdím proto že mě to zatim baví a lidi jako Ty by měli už při narození schodit že skály.

     • Tomás: A Vy jste Ozzy? Ja totiž ten příspěvek psal jistému pánu s nickem Ozzy, Ozzy není Tomás.

      Takže jste si zamachroval a ukázal, že jste za těch 30 let ztratil schopnost pochopit význam slov. Toť vše.

      Nicméně klidně se tu můžete rozepsat o tom, jestli je složitější získat diplom ze strojní fakluty nebo řidičák na kamion s profesním průkazem. Moc rád si to přečtu.

     • Pardon, 30 lety řízením kamionu tu machruje o kousek níž Váš kolega, zbytek příspěvku platí.

 82. Joudo to jako že bys argumentoval tímhle co jsem tu napsal? Ze ty jsi tomu svému lékaři o tom růžovém sloníku vše zatajil? Procti si to tedy vše znovu. Celá evropská ekonomika je postavena na kamionové dopravě, to je problém který zatím nikdo nevyřeší ,ano řídí už i poloopice,přesně ty co by na tuhle práci nikdy dříve nedosáhli, nejsem to já kdo jim to umožní ale to je asi nad tvé chápání, máš opravdu zkreslenou představu o tom co dělám a jaké vzdělání mi to umožňuje,ale dobrá někomu ani všechny vysoké školy co by mohl kdy vystudovat nepomohou, hloupý se narodil a hloupý umře,to je tvůj případ . Stěžovat si můžeš na mne hned několikrát na všech ministerstvech dopravy v zemích kde jsem oprávněn působit. Určitě je dobře pobavis.

 83. KDYZ TO TADY CTU!!!
  Prosím vás všechny dělníky od kulaté lopaty.
  Vyhlašuji stávku ať někteří zde přítomni si uvědomí že potřebuji oni nás ne my je.
  Chtěl by vidět tyhle invidida až v Pondělí půjdou Do krámu a tam budou prázdné regály. Až si půjdu koupit nového pecliveji Bavorska a v elánu jim poví že jim ho neprodám protože se žádný nevyrobyl.
  až si budou chtít natankovat pohodě hmoty a na benzince jim poví že jsou nasuchu.

  • Klidně běžte do stávky. Pokud budete stávkovat za lepší pracovní podmínky, za to, abyste nedělali za minimální mzdu + diety, za lepší plánování přepravy. Cokoliv, co Vám zlepší pracovní podmínky, který máte na nic.

   Nicméně než se tu budete povyšovat nad ostatní, že bez Vás by nic neměli. No Vy byste ale taky neměl.
   Jíst potřebujete taky, benzín si do vlastního osobního auta kupujete taky. Kupujete a používáte stejný věci, jako ostatní. Tedy, jste si vědom, že pokud se nedoveze zboží, budete na tom uplně stejně, jako my všichni ostatní? 🙂

   A pokud chcete stávkovat jen proto, aby se Vám všichni ostatní klaněli, za to, že jim milostivě dovezete zboží, přestože je to Vaše zaměstnání a zavázal jste dobrovolně ho vykonávat. Nezapomeňte si vzít na oblečení velkou nášivku, s nápisem: Kamioňák ve stávce. No a pak si běžte koupit chleba, až budete mít hlad a v obchodech ještě bude zbylých pár kusů. Uvidíme, jestli Vám ho někdo prodá. 🙂 Předpokládám, že byste se setkal s odpovědí, že Vy jíst nepotřebujete. V tom lepším případě.

   Jen tak na okraj Vám prozradím, že mě osobně se stávka řidičů kamionů i klidně na několik týdnů nijak zvlášť nedotkne, pokud lokálně bude fungovat rozvoz základních potravin. Nejsem navázán bezprostředně na výrobu a trvá to měsíce či roky, než Produkt můj a mých kolegů jde do výroby. Takže pokud budu mít základní potraviny, v pohodě Vaši stávku přežiju. Do práce chodím pěšky. Kontrolní otázka: Jak dlouho Vy vydržíte bez výplaty a pokud Vy osobně chvíli vydržíte, jak dlouho vydrží Vaši kolegové?

 84. Tak jsem si naivně myslel, že tato debata již skončila. Ale pan MK mě svým vytrvalým přístupem přesvědčil o opaku.
  Ty trubko s ´nadprůměrným IQ´, která se tu jen zviditelňuje a povyšuje nad šoféry věz, že s tím šovinystickým přístupem by jsi neuspěl ani na ženském foru nebo svým přístupem macha neoslnil ani gay komunitu.
  Podstata článku byla jen o radách a pochopení. To jak jsi to rozpitval a následné reakce, jsou tvým výsledkem!
  Téma Ing nechme stranou, mluví za vše. Ale jen okrajově, já třeba r. 86 pracoval na oživovně našich prvních PC, IQ 151. Ale nechtěl jsem být zbytek života zavřený ve fabrice, proto řídím 30 let.
  Pro tebe jsme ale jen rozvedení alkoholici na speedu s exekucí, kteří znasilňují holčičky atd. Jistě si ochotně něco doplníš.
  Nestěžujeme si na svou práci, kupodivu ji máme rádi a proto ji stále děláme. Ale na bezohlednost řidičů osobáků, kteří evidentně nemají představu o náročnosti naší profese. Ty jsi ale typický příklad těch vše odmítajících tupounů a nebo jen štváč, možná sráč.

  • Nestěžujete si jo? 🙂 Tak si tu diskuzi laskavě přečtěte ještě jednou. Mnohokrát jsem tu reagoval na pláč řidičů kamionů, který se dá shrnout do následujících bodů:

   a) běž si to zkusit, když si myslíš, že je to tak lehký
   b) máme termíny, přestávky a musíme doručit včas
   c) musíme dodržovat přestávky, chceme se na víkend dostat domů

   Tyhle 3 body tu jsou několikrát jako omluva přestupků. Ale jinak si vůbec nestěžujete. Jasně. 🙂 Možná Vy ne, ale tak tu nemluvte za všechny, co se tu vyjádřili.

  • Mimoto původně jsem neměl v plánu se tu nijak zvlášť rozepisovat. Původně jsem tu napsal, že mi nevadí kamiony, ale jejich řidiči, načež jsem popsal, co jsem zažil a co mi vadí. Dokonce jsem tu i s některými řidiči, které považuji za inteligentní, souhlasil. Můj první příspěvek byla reakce na titulku tohoto článku. Proti obsahu článku výhrady nemám a vše co je v článku Vím i bez článku.

   No a spousta řidičů kamionů se měla potřebu taky vyjádřit, ať si to jdu zkusit apod., na který jsem měl já potřebu reagovat. Toť vše. Jestli čekáte od zbytku populace jen chválu a uznání, tak to máte hodně blbý.

  • Bezohlednost řidičů osobáků Vám vadí, bezohlednost řidičů kamionů a navíc ještě k tomu jste v práci, takže o to je to horší, je tím pádem v pořádku?

   • Protože se blíží Vánoce, budu mírný.
    Chlape, ty to máš v té hlavě pomotané
    Nemachruji, že řídím 30 let. Machruješ ty, jak jsi nepostradatelný. Nestěžuji si, pouze konstatuji. Snažit se amatérům přiblížit co práce obnáší, je zbytečné. Chválu a uznání nepotřebuji, jsem rád když se vcelku vrátím domů.
    Howgh.

    • Promiňte, ale mě vůbec ale vůbec nezajímá, co všechno v rámci Vaší pracovní doby musíte dělat. Zajímá mě jen jedna věc: Máte jasně daná pravidla a povinosti pro výkon povolání, tím pádem je máte dodržovat. Pokaždé, když vyjedu na dálnici, vidím jejich nedodržování od řidičů kamionů (stejně tak i řidičů osobních aut, ale nedodržení pravidel řidiči osobních aut neznamená, že řidič kamionu je taky nemusí dodržovat). V okamžiku, kdy mě ohrozí nebo omezí řidič kamionu, přičemž nedodrží pravidla, která má pro výkon povolání určena, tak mi to vadí.

     Chyby řidičů kamionů nebo bezohledné vědomé chování mi vadí ze dvou důvodů: a) Je to Vaše práce, tím pádem máte ze všech účastníků provozu vědět nejlíp, jak se na silnici chovat. b) řídíte mnohatunové obrovské Monstrum a moc dobře vite, že když na to přijde, jsou následky fatální. Tím pádem neexistuje, abyste kvůli svým pracovním povinostem, osobním potřebám nebo nejhůř pro zábavu ohrožovali ostatní.

     Je mi uplně jedno, že máte problém toto pochopit, stejně tak je mi uplně jedno, jak moc máte náročné povolání. Je to pouze Váš problém, který jsem Vám já nezpůsobil a ani nemám žádnou možnost Vám ho vyřešit, i kdybych chtěl.

     Pokud tohle nejste schopni pochopit, tak se pak nedivte, že Vás státní byrokracie víc a víc omezuje. Můžete si za to s kolegy povětšinou sami. Je ve Vašem vlastním zájmu se chovat profesionálně, jinak situace dojde do stavu, kdy Vám bude zákonem zakázáno předjíždět a budete mít po prdeli úplně.

 85. Tak jsem si tu zběžně prošel příspěvky pana MK údajného Ing elektro,díky kterému ztrácí jeho zaměstnavatel i 400 000 euro na pokutách pokud tento pán nedodrží termín ve své práci.
  Jestliže se zabývá těmito stránkami asi už o tu svou důležitou práci nejspíše přišel. To by tedy mohlo dojít i na to že nastoupí rekvalifikaci a stane se tím nejlepším řidičem kamionu ,po absolvování by se ho mohl ujmout a doufám rád Tomáš který je dostatečně vzdělaný i když teď jen pouhý řidič kamionu ,tedy pouhý v očích pana MK, opravdu vytížený Ing se nezabývá hloupostmi a neztrácí tolik času komentáři jediného článku. Zvláště pokud by mohlo být ohroženo plnění termínů a s tím související nemalé finanční sankce, nemám pravdu pane MK ? A tak se vrátíme opět pouze na jízdu na růžovém slonikovi a konečně už to panu doktorovi přiznáme . A pozor na kamion se dělají povinné psychotesty tam tu přemíru užívání hypnotik lehce poznají.

  • hmm jenomže pán s nickem MK tu většinu příspěvků napsal 8.12. a zbytek po večerech. 8.12. je v Rakousku, kde pracuju, svátek. Navíc ten den pršelo, takže jsem měl spoustu času se Vám tu věnovat.

   Tolik k záhadě, kde MK vzal ten čas tu psát komentáře. Mimoto je to skvělé odreagování a hezký náhled do inteligence řidičů kamionů a už se po tomhle opravdu nebudu divit, když zas něco pěknýho od nějakýho uvidím.

   S dovolením pane Ozzy, kde jste vzal zkušenost, abyste přesně věděl, jak moc je vytížený elektroinženýr ve výzkumu? Z kabiny kamionu mně opravdu do okna kanceláře vidět není. Víte, jaký je rozdíl mezi mým povědomím o práci řidiče kamionu a Vaším o vývoji polovodičových čipů? Ja jsem pár kamionů v životě viděl a dokonce znám osobně dva řidiče kamionů. Jeden je skvělej chlap a druhej je nedouk, co propadl v 8.třídě ZŠ a následně byl vyhozen i z učňáku. Vy jste polovodičovej čip nejspíš nikdy neviděl ani na obrázku. Takže o mé práci netušíte vůbec nic. 🙂

   • Mám ještě chvilku čas a tak jsem nakoukl jak mi to dnes půjde na cestách ,a to jsem netušil kam mě to o té dopravě až zavede, zvlášť mne tu zaujal s jakou zarputilostí zde neustále reaguje MK, mimo jeho vysokou úroveň vzdělání na něho má neblahý vliv i elektrický proud,občas asi přejde z mikro a dostane ránu od běžného napětí. Něco o tom vím a tak ti MK poradím! Musíš si vždy zapnout trafo ,ono ti to navíc alespoň neshoří a nemusíš bádat znovu a znovu! Dále mě a jistě i ostatní nezajímá co ty MK a řídiči kamionu na cestách ,zvláště pak v Rakousku a Německu, pokud máš problém ,řeš ho z místními úřady , stěžuj si na nedostatečný dohled místní dopravní policie,tvé problémy v těchto státech tady nikoho ale opravdu nikoho nezajímají!!!! MK pokud to nejsi schopen řešit jak jsi potom vůbec kvalifikován k nějakému výzkumu? Já mám teď v této době velký logistický problém a lidé jako ty mi to jen více ztěžují,takže nikam ale opravdu nikam nejezdi, nechoď a nevycházej !!!!! Zkoumej proudy, on je to mazec jednou je to střídavý,jindy zas stejnosměrný,tobě se z toho vše zamotá pak do toho ty lumpové v kamionech ,to musí být strašné. Hele mě začíná šichta, ani nevíš jak rád bych s tebou měnil, ale ty MK bys mou práci nikdy nezvládl,to tě žádné ČVUT nenaučí, ani tam to nikdo neumí, já jsem totiž Ježíšek !!!!!!!

 86. ačkoliv papíry mám, tak jsem kamion nikdy neřídil rozvážím zboží s 12ti tunou a můj názor je, že za vše můžou tydle posraný zákony,které vznikli díky bezohledným řidičům osobních aut dříve se jezdilo v klidu a řidiči se vzájemně pouštěli nebo si i pomohli při poruše na vozidle nebo nehodě pak si vymysleli, že je velká nehodovost kamionů s osobákama a začalo různý omezení, díky kterým se člověk bezohledně žene, aby vůbec někam dojel ale otázkou je kdo za ty nehody může podle zákona ten kdo do vás narazí zezadu, ale je to spravedliví, dokáže si někdo spočítat za kolik sekund ujede nákladní auto jedoucí 90km rychlostí 20metrů a přesto se najdou takoví blbečci, kteří tam z vedlejší vjedou jen aby nemuseli jet chvilku za nákladakem a pak v klidu předjet a to se najdou i takoví, který nemají ani snahu zrychlit, nasadí svoji čtyrycítku a ženou se prostředkem silnice, nebo se rozmohlo podjíždění na různých sjezdech, nebo nájezdech dálnice a kruhákách kde nemá řidič tiráku vás v zrcátku šanci vidět a to vůbec nebudu řešit předjíždění v nepřehledných úsecích a provoz ve městech jíst by chtěli všichni, ale zavést některá zařízení je díky arogantním řidičům opravdu nadlidský úkol
  někdy mě to připadá, že čím dražší a silnější auto tím větší idiot ho řídí

 87. Pánové toto je problém který nevyřeší zákony, ale musi se nad tim zamyslet každý řidič ať osobniho nebo nákladního vozu. Můžu mluvit o obojím, ale v posledni době jezdim po dálnicích často osobním a všechny argumenty řidičů kamionů beru, ale když jedu 130km/h a 60 metrů přede mnou zabliká a vyjede do meho pruhu kamión tak je to hnus pokud se mi to na dvoustech kilometrech stane šestkrát z toho jednou vyjede prostřední kamión když předjížděním tři nalepené na sobě……..neříkám že všichni jsou hovada ale tito ano. Četl jsem tady že 40t kamion nelze zastavit na místě a jaké dělají řidiči osobních aut problémy, ale ve zmíněných případech řidiči KD nemají zrcatka ?? Nebo nevidi auto za sebou v pruhu kam vyjíždějí nebo nevědí že osobni auto na dalnici jede rychleji než 80? Další věc potřebuju v koloně sjet – 6km popojíždění jsem se neuměl dostat z levého pruhu – zas přes kamióny – na slušnou prosbu o možnost projetí mi bylo řečeno- ,,nestihám p..čo”. Takže ne kamionová nebo osobní doprava ale jednotlivci za kolečkem

 88. Je k neuvěření že to tady stále žije, a dokonce pan Ing MK se nám také opět vyjádřil,nejspíš se musel znovu odreagovat od náročného výzkumu nebo některý manažerů nenaplánoval včas potřebné komponenty a tak měl opět čas zde reagovat. Má ale veliké štěstí že si tu nekrátí čas a nebo se nebaví tím jak jsou všichni řidiči kamionů hloupí i jeho zaměstnavatel. To by se asi podivil koho zaměstnává, pokud totiž MK argumentuje tím že průměrně inteligentní žák 7 třídy umí počítat,proč to tedy neumí MK s jeho vzděláním? Příklad výpočtu Praha Brno , nižší rychlost kratší čas dojezdu, nebo jízda po dálnici v USA, kamiony jedou stejnou rychlostí 120 km/h a předjíždějí se, jakpak se jim to klukům šikovným povede, hlavně kdy? Asi až některý z nich odbočí na sjezdu. Prudce inteligentní vzdělaný Ing MK zde plodí moudra, tedy podle svého mínění , ale i žák 7 třídy základní školy ,pokud se naučil základy matematiky, zjistí že tu je něco špatně, lidé se vzděláním vyšším případně nejvyšším začnou pochybovat o tom že by kdy MK vůbec cokoliv vystudoval, takže vlastně MK nemohl absolvovat ani 7 třídu základní školy, co vy na to pane MK, ?

 89. Nevím jestli to tady někdo zmínil,nečetl jsem to celé,ale úplně žeru takový manévr,kdy kamion předjíždí kamion( a z obavy aby ho magor v levým pruhu který letí 200 s rodinou na dovolenou nevybrzdil) mrdne tom tam kolegovi div mu neurazí boudu.Mě už to začíná vadit. Tolik jenom pro ty pkw hrdiny kam až může dojít ta diskutovaná netolerance!! Každý si bude hájit to své,ale když se potkají hovada,tak jim i pětiproudá dálnice malá. Viz naše slavná D1.Modernizují dvoupruh dvoupruhem.Nechal bych toho pána,potažmo celý ten aparát který o tom rozhodl jezdit tejden sem a tam!

 90. S vetsinou v clanku se da souhlasit, ale
  s lepenim kohokoliv (kamionu) na zadni naraznik komukoliv (osobnimu autu) ne.

  A tech minimalnich 80 km/h na dalnici se tyka stavu vozidla a nakladu, neni to minimalni povolena rychlost.

  A 80 km/h je limit pro nakladaky nad 3,5 t; ne pro vozidla nad ,3,5 t. Bus jezdi 100.

 91. Takovou prasárnu už jsem dlouho nečetl. Oni ani ti řidiči osobáků se nejedou do ucpané Jižní spojky projet jen tak, ale asi se potřebují odněkud někam dostat. Jinak já nemám s kamionama takové špatné zkušenosti, spíš předvídám, takže se pak nedivím. Naposledy mi vletěl do pruhu idiot – s autobusem. Co mi na kamionech vadí je, že neuklízejí led na plachtě a pak to sypou v zatáčkách bezohledně na zem. Pánové, je mi úplně jedno, jak si to zajistíte, ale máte mít auto čisté, aby z něj nelítaly šutry a nepadal led. Tak si to prostě zajistěte.

  • musím s tebou souhlasit, ale bohužel to bude dlouhodobej problém. Návěsy bejvaj zaplombovaný, takže ze vnitř to z tý plachty nedostaneš a na odpočívadlech jsem v čechách žádnou rampu ze které by se to dalo omect neviděl

 92. Ohuzel je kamionaku nedostatek a berou nejspis kazdeho. Podle chovani ridicu kamionu mam pocit, ze si zvlast oni neuvedomuji, o kolik je jejich vozidlo narocnejsi na ovladani a zbytecne riskuji.

  A ten priserny nesmysl o rychlosti – kdyz se nekde vyskytne rychlostni omezeni a ja ho dodrzim – PODLE GPS – tak kazdy treti nebo ctvrty kamionak se projevi jako naproaty debil a problikava, troubi, … a 2x uz jsem zazil i to, ze se mi snazil mstit za dodrzovani predpisu. Jednou se pokusil predjet a pak se na mne namackl a vytlacil mne do odstavneho pruhu (jeste ze za nami jeli policajti, kteri si ho odchytli), podruhe mne dokonce vybrzdoval!!!
  Takze co? Jake ohledy? Kazdemu, podle jeho zasluh. At koukaji dodrzovat pravidla vcetne rychlosti. Zvlast kamion a podobne tezkym a nebezpecnym strojum bych netoleroval prekroceni rychlosti. Proc taky, ze?

 93. !!!!!!!!!- Každý hájí jen tu svojí polovinu pravdy, podle toho co řídí. Dohromady vám to ale moc nejde, co? Chytráci jsou na obou stranách. Pár jedinců vzpomíná na dřívější pány kamioňáky – byly tolerantnější. Však kdyby byly všichni trochu tolerantnější, tak by se jezdilo snáze. Hlavně ty, kteří jezdí “já tě pustím, ale až za mě”.
  50% příspěvků se tu projevujete jako hňupy, a je mi z toho smutno. Mě ale ježdění baví, tak si ho nenechám zkazit takovými jako je “BIJEC”. Už jenom to jméno. Ty jsi opravdu neohrožený bijec. Snad se s takovým králem budu potkávat co nejméně. Zdar, více rozumu a méně emocí.!!!!

 94. Je normální? Zkušenost z minulého týdne na D1.V pravém pruhu jede souvislá řada kamionů. Já jedu v levém 110 a zničeho nic jeden z kamioňáků dá blinkr a vyjede z prevého do levého. Auto co jelo předemnou vedle toho idiota muselo prudce brzdit a strhnout to do levé krajnice ke svodidlům všichni jsme brzdili, všude lítal prach z krajnice, ale naštěstí se nic nestalo. Kamioňák předjel jednoho ze svých kolegů a pokračoval dále v tom jejich vlaku kamionů. Patřilo mu hned dát přes hubu! Řidič který je za volantem každý den, každý rok absolvuje profesní školení “které pravděpodobně prochrápe” a málem několik lidí v tom autě předemnou zabil! To, že je řízení jeho zaměstnání a musí jet přesně 90 (jak se píše v článku nahoře) protože mu to více nedovolí ho neomlouvá z ničeho. Když jsem chodil na profesní školení kvůli modrým majákům, což už pro SDH nemusím, instruktor nám říkal, udržujte si profesáky, když nebudete moct shnat práci, jako řidiči se uživíte vždycky . Proto 50% kamioňáků nepatří za volant, ale do pekárny k paleťáku.

 95. Me nevadí kamiony, mě vadí jejich řidiči, když jedu po silnici max dovolenou rychlostí nečekám že se na mě nalepí kamion začne troubit a blikat abych mu uhnul, i když to udělám tak na nejbližším kopecku mu dojde dech a předjedu ho zase ja protože se nepotáhnu na stoupáku 70 za kamionem, jinak ano vše chapu ale stačilo by trochu přemejšlet a dala by se kamionová doprava omezit aspoň mezi vetšími městy, vždyť dnes jsou koleje do každé prdele

 96. Chtěla bych jen poděkovat za tento článek, snad některé permanentní hatery kamionů trošičku osvítí. Uznávám, stejně jako x% řidičů osobáků jsou pitomci i x% kamioňáků se na silnici chová pitomě. Já sama jsem mezi kamioňáky několik let pracovala a jako spolujezdec jsem kamionem najezdila tisíce km. Všichni, kdo na ně nadáváte byste si měli zkusit jeden jejich pracovní týden. 95 % procent z Vás drsňáků byste chcípli, protože ani tu pracovní dobu byste nezvládli (13-15 hodin denně výkon, z toho 9-11 hodin jízda, dle legislativy)…. a to neumluvím o udržení pozornosti, často kamioňák opravdu přemýšlí i za ostatní řidiče. Z mé zkušenosti (+ několika řidičů s víc než 20 letou praxí): severské země: absolutní tolerace a klid za volantem (patrně se odráží i jistá úroveň daného národa); Itálie (na první pohled pro pozorovatele absolutní změť pohybů a aut bez jakéhokoli algoritmu – v reálu ale vše šlape bezpečně; Němci – podobní pitomci jako my; Češi (a ne, nestydím se za svůj národ a nehraju si na něco víc,..) – absolutně nejhorší hovada za volantem- bezohlednost, naschvály, machrovinky, žádné předvídání situace, apod., děs…

 97. O 1 km rychleji jedoucí kamión a jeho netrpělivý řidič se v klidu rovná 1-4 zmařeným životům. V mrtvém úhlu zrcátka o 10 – 15 km rychleji jedoucí vůz nezaznamenává. Tam rozhoduje jen zkušenost. Neměly by se řešit kamiony, ale jejich řidiči a jejich chování za volantem. A čím je více automatických věcí, tím mají svoji ostražitost více u prdele. Telefon, cigáro a sledování filmů. A pak tyto moresy přenášejí i do svých osobních automobilů. Klobouk dolů před pořádnými kamioňáky, kterých je bohužel pořád méně a méně…

 98. Tak proti čekým řidičům kam. nemám zatím nic, Kluci klobouk dolů před vámi, a přeju pevný nervy. ale Poláci a Bulhaři
  ať se nato radši vyserou!
  Koukneš na značku a okamžitě víš,že bude zase ňákej problém.

 99. Pro mě je nejvíc nepochopitelná jedna věc, proč někteří řidiči kaminoů blokují odstavný pruh, když vidí, že tam jede nějaký osobák? Je to přece jen věc toho kdo dělá přestupek a má k tomu svůj důvod, a řidič kamionu nemá právo školit někoho nebo ho omezovat…..nedělají to všichni ale stačí jeden a je hotovo…

 100. spousta z vás na řidiče kamionů nadává ,ale bez nich by jste neměli auta ,jídlo, elektroniku prostě nic, protože by neměl kdo to zboží dovézt, a v poslední době se rozmáhá nešvar , že řidiči osobáků chtějí školit řidiče nákladních aut, ale kolik řidičů osobáků bylo na školení řidičů , nebo kolik z nich sedělo několik hodin denně za 40 tunovým kolosem a furt se strachoval , kde mu jakej pitomec vjede před auto a zašlápne to aby mu ukázal ,že je lepší než on , a nejhorší je když tohle udělají řidičům cisteren a nedej bože řidičům co převážejí živá zvířata , to si 99% z vás neumí ani přestavit co pak takový řidič musí vše udělat aby to udržel na silnici , sám převážím dobytek a už to samotné je velmi náročné a ještě k tomu když vás začne školit řidič osobáku , ale přijde domu a dá si kus flákoty , k tomu si dá pivko a sedne k televizi, ale kde by to vzal kdyby nebylo řidičů kamionů, kteří to zboží dovezou do obchodů a spousta z vás nemá ani ponětí o tom co to obnáší. Dodržovat přestávky, stíhat nakládky vykládky, AETR, furt kontrolovat , spravit pokud se něco rozbije, přál bych vám (těm co křičí na řidiče kamionů) měnit kolo , které váží o dost více než 30Kg (některé váží i 100Kg), spát v kamionu ( kdy vy sednete do křesla a koukáte na televizi) řidič musí vypsat papíry a musí přemýšlet co další den a jak vše udělat aby to stíhal

 101. To je dost blbá zpráva že kamion dobře nebrzdí. A i o těch dalších bodech by se dalo polemizovat, hodně toho se dá na železnici převést, třeba rovnou tranzitní dopravu přes státy (jako ve Švýcarsku – rovnou naložit celý kamion na vlak a šup přes stát). Otázka jestli je třeba vozit mouku do Německa a pak zpátky do Čech mouku, jako by se chleba nemohl dělat u nás (to platí i pro další odvětví, vozí se profily na okna a zpět složená okna, jako by u nás to nešlo, mléko, dřevo – ať si kácejí vlastní lesy, prasata, slepice atd.)Předjíždějí se jen aby chvíli jeli stejnou rychlostí jen o jedno místo vepředu, dělají to schválně a už nejen u nás, ale naštěstí v cizině v ne takové míře.
  Nikdo je to nenutí dělat, každý si vybírá své zaměstnání.

 102. Přečetl jsem to skoro celé. Včetně starých příspěvků a můj dojem. Pan MK diskutoval věcně, intligentně a na úrovni. Votočvolanti nadávají, jsou ukřivdění a z jejich příspěvků čiší jejich dvouciferné IQ. A jak se 59k8 komu se nechce makat jde jezdit kamiónem.

 103. Tady nikdo nenadava na kamiony ale vzdy za to muze nepozornost ridice toho kamionu. Ridic je ten kdo si cte,kouka na TV, telefonuje, ma nohy na palubce. Co asi stihne udelat nez sunda ty nohy? naboura. A tak je to se vsema co lelkuji a kochaji se okolim. I s ridici osobaku, kdyz nesleduji i provoz za sebou a vedle sebe.

 104. Jen blbý kecy debilního pisálka, co o tom ví úplný hovno. Víc než polovina kamionů jezdí zbytečně, vozí pneumatiky z ČR, PL,D atd. do Španělska a nějaká skurvená pakáž je tam za naše peníze spálí (desetitisíce tun gum), pak tady gumy nejsou, kupujem drahé rdky k hovnu, vozí se pečivo z Prahy do Znojma (KDO TO KDY VIDĚL ČURÁCI IMPERIALISTICKÝ). Dráhy v bordelu, v prdeli nic než pár trapných vagónků dřeva, šutru či uhlí se po ní nevozí, řády NAPROSTO NENAVAZUJÍ, jezdí míň vlaků a autobusů, ale to zas jindy! Poctivý kamioňáci, kteří začínali se sklápěčkou potvrdí, že po Schengenu šlo řemeslo do prdele, šofér je jen obětí dispečerů, zaměstnavatele, policajtů, průserů a buzerace v místě určení (pozdě, něco v papírech nesedí, jazyk apod.) Dřív za komunistů se začalo na stavbě se sklápěčkou a po letech mohl čovek na silnice, po dalších letech mohl mít TIR a čtyřicetiletý chlapi vozili haranty autobusem, dnes to šoupnou ty kurvy každýmu kdo má profesák a pak to takhle dopadá. Čovek si takhle jede do kopce s nedozírným horizontem, ze své feldy mačká 100km/hod a v tom ho začne předjíždět debilní bulhar s kamionem, fakt k posrání!!!! A takových věcí je. To je marný za komoušů bylo v prdeli leccos, ALE hospodářství fungovalo, řízení taky,průmysl a kdo (nechci říct pracoval, ale spíš chodil do práce a nevyskakoval jako debil-což je dnes oblíbeným zvykem) žil úplně v pohodě, každých 10 měl na fungl nové auto. Se vším co jsem napsal mám osobní zkušenosti nebo mí rodinný příslušníci. A to by mohl čovek psát až do aleluja, mějte se!

 105. Proč musejí jezdit ty kamiony vesnicema když od toho jsou dálnice nejlepší by bylo zavést mítné brány v každé vesnici nebo městě a byl by svatej klid

 106. Taky bych na těh mítních bránách ve městech a na vesnicích hodil 5x draží míto než na dálnici aby se to těm kamioňákům nevyplatilo jezdit těma vesnicema a městama vyjímku bych dal pouze místnímu zásobování a autobusům mhd

 107. vážení je uplně jedno s čím jezdíte, jestli máte jen kolo, nebo kamion. Tento článek měl upozornit na to, aby jste byli opatrní a že když jedete nalepený za kamionem, nebo i skřínovím a naloženým nákladákem, tak ten řidič o vás nemusí vubec vědět a má i mnohem větší slepej uhel než osobák

 108. nejde o to jestli kamionáci jezděj pomalu…ale o to že spousta z nich předjíždí půl hodiny toho druhýho nebo jinou kolonu kamionů…budiž at si předjedou druhýho,ale až budou mít dostatečný čas a prostor znovu se zařadit.kamiony jako takový mi nevadí,vadí mi řidiči v nich,kamionáci jsou bezohledný prasata,už několikrát mi nějakej vjel přímo předemnou do cesty,když já byl rozjetej,nevim jestli nečuměj do zrcátek nebo si myslej že to ubrzdím…ubrzdim,to ano,ale je dost hazard tohle udělat někomu kdo jede 140-150 km/h a někdo mu to do pruhu vpálí nějakých 100-200 metrů před něj se svýma 90 km/h,nehledě na to že při předjíždění nesmí ani ohrozit ani omezit,což se mi dost často stává a proto jsou u mě kamionáci prasata a kvůli takovým se stávaj nehody

  • Dobře… Tak popořadě.

   My ten čas moc nemáme, takže bojujeme s každou minutou. Vás v osobáku nezabije na pár minut jet 90. Ale pokud já musím místo 90 jet za někým 85, je to pro mě obrovská ztráta času.

   Že vám vjel někdo přímo do cesty… To bude tím, že ho právě vaší kolegové v OA nechtějí pustit i když bliká dostatečně dlouho. Praxe je totiž taková: “je hele, kamion chce předjet. Přece nepojedu za ním. Honem, honem přidám, ať jsem rychleji na chalupě.” A tim se vracím zpět k bodu 1. Ten kamion se tím zdržuje. Takže příště to chce ohleduplnost.

   Jedete si 140 – 150 km/h????? Jako vážně???!!! Není čirou náhodou povolena max do 130km/h??

   Nehody se nestávají hlavně kvůli nám. Stávaji se kvůli takovým jako jste vy. Prekracujete rychlost, záměrně děláte kamionům naschvály. Jen aby jste domu nepřijeli o minutku později.
   Proč když je zákaz jízdy kamionů, se stále dějí nehody? Kvůli tomu, že kamion stojí na parkovišti to asi nebude.

 109. několik postřehů z mé cesty tohoto víkendu:1) v pátek cca 17:10 na obchvatu Olomouce, připojovací pruh od Tovačova. Jedu v koloně v pravém pruhu, cca 125 km/h, levý pruh plný cca 140 km/h. na připojovací pruh se velkou rychlostí řítí kamion. Nebylo možné se uhnout do levého pruhu, ani prudce brzdit aby pan debil v kamionu mohl najet na dálnici. Vysloužil jsem si velmi tvrdé vytroubení a vytlačení na střed, protože pan debil opravdu prostě brzdit nebude. Video mám.
  2) po přejezdu hranic z Bratislavy do Maďarska je po pár metrech-kilometrech nad pravým pruhem značka pro nákladní auta nad 7,5 tuny s přikázaným směrem jízdy a to na váhy. To být tady, tak se ti rádo-by řidiči kamionů nemusí bát náhlého brzdění, protože konstrukce kamionů je na nějakou váhu a dost,, vše co je navíc mnohonásobně prodlužuje brzdnou dráhu. Při té přiležitosti může být v zimním období kontrolován stav pneumatik i povinná zimní výbava a vyřešilo by se i spousta problémů na kluzkém povrchu. a tyto váhy jsou na bývalé celnici, které jsou u nás taky, bohužel bez využití.

 110. jezdim 35let mam najeto kolem 3,5milionu km jezdil jsem s navesem i za minuleho rezimu a to co se děje v dnesni dobe v Cz ta nevrazivost osobaku vuci kamionum to nema nikde obdoby.Proc kdyz jedu v Anglii chci predjet vzadu u konce navesu osobak dam blinkr a osobak na me blika abych predjel.To udela v Anglii 8 z 10 osobaku.Proc toto neudela ani jeden u nas?Ano u nas take blikaji kdyz dam blinkr je jeste pul km daleko ale blikaji vyhruzne ted jedu ja a beda jak mi tam vedes.Ja zastavam pravidlo vsichni nekam jedeme vsichni se nekam potrebujeme dostat tak proc si to jeste takto zneprijemnovat.Vsechno to prameni z nentality nasich lidi.Ted jedu z Portugalska nikde zadny problem cele Spanelsko pohoda ohleduplnost na obouch stranach jsem ted ve Francii a citim to na sobe ze uz zacinam byt nervozni ze se blizim do Cz a budu muset zase celit utoku ridicu osobnich automobilu.Proc se toto nedeje v Polsku v Madarsku ani v byvalem NDR proc se to deje pouze u nas.Take jsou u nas i slusny ridici osobaku ale tak 2 z 10.Pokuste se ridici osobaku bez urazek mi to nejak rozume vysvetlit.Diky.

 111. No, včera jsem jel do Olomouce s osobákem od Zlína, Přerov zadrbaný fest, silnice se dvojila a najížděl jsem za kamionem co byl předemnou do levého pruhu, zácpa a popojížďky, no ještě jsem tam nebyl já a ani celý kamion předemnou a hle zprava se tam cpali 2 idioti kamioňáci s logem ČT, tvl sem myslel že mně ten idiot trochu očeše a ten návěs předemnou taky, najednou rána a ten debil zrcátkem vzal na pravé straně značku, myslíš že ho to tankovalo? ne, ten dluhý debil z ČT udělal to samý…..

 112. (4) Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.

 113. Po cca 2.5 letech jsem si vzpomněl na tuhle velice výživnou diskuzi s mistry volantu. Můj názor se za tu dobu nezměnil. Dnes v době koronavirové bych tu rád vypíchnul jeden odstavec z mého příspěvku, který jsem napsal 20.12.2017 v 18:02:

  Jen tak na okraj Vám prozradím, že mě osobně se stávka řidičů kamionů i klidně na několik týdnů nijak zvlášť nedotkne, pokud lokálně bude fungovat rozvoz základních potravin. Nejsem navázán bezprostředně na výrobu a trvá to měsíce či roky, než Produkt můj a mých kolegů jde do výroby. Takže pokud budu mít základní potraviny, v pohodě Vaši stávku přežiju. Do práce chodím pěšky. Kontrolní otázka: Jak dlouho Vy vydržíte bez výplaty a pokud Vy osobně chvíli vydržíte, jak dlouho vydrží Vaši kolegové?

  ——————————————————————————————–

  Opravdu jsem tehdy nečekal, že někdy budu mít příležitost abych toto viděl v praxi, ale dnes, kdy velká část celosvětové ekonomiky stojí, si myslím, že by to tak nějak mohl být ekvivalent té stávky řidičů kamionů, jak si někteří slabší z nich myslí, že bychom bez nich byli v koncích. No a hele kdopak je na tom od začátku špatně? Že by řidiči kamionů, kteří nemají co vozit? 🙂 Co dluhy? Už vyhlížíte exekutora? Jakpak hypotéky a účty bez diet s podporou z pracáku nebo 60% platu?

  Přesně jak jsem psal, mě osobně se tato situace s korona virem nijak vážně nedotkla, práce mám dost, pracuju z domu, výplata mi bez problémů chodí pořád stejně. Pracovní nabídky málem přehazuju vidlema. 🙂

  Škoda, že už se mi tu po té době nikdo z těch frajerů nejspíš nevyjádří, moc by mě to zajímalo, jestli jsou pořád takoví drsňáci a pokud se rozjede slušnější ekonomická krize, co budou říkat za pár měsíců…. U mě dobrý pánové. Pokud já budu muset na pracák, Vy už v té době budete dávno bezdomovci. 🙂

  —————————————————————————————————–

  Těm pár slušným řidičům kamionů, se kterými jsem tu souhlasil a nebo tu vůbec nebyli, i všem ostatním profesím, kteří mají teď potíže upřímně přeju, abyste to vydrželi a co nejdříve byli zase v pohodě.

  ————————-
  Mé ego mi nedovolilo si tento rejpanec odpustit, i když si to nejspíš nikdo už nepřečte, neb to, co tu někteří kamionoví hrdinové tehdy předvedli bylo opravdu kvalitní.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: