Rolls-Royce Ghost se světu ukázal v Praze. Byli jsme u toho

11.09.2020
přidejte názor
  • Britská automobilka Rolls-Royce si vybrala Prahu pro světovou premiéru nové generace svého modelu Ghost

  • Auto, které má podle automobilky společného s minulou generací jen sošku a deštník, přijelo v šedém laku

  • Interiér vozu zdobí světélkující palubní deska nebo noční nebe na stropě s funkcí padající hvězdy

Stačil týden od zveřejnění prvních fotografií nového modelu Ghost a Rolls-Royce uskutečnil i jeho veřejnou premiéru. Ta se odehrála přímo v Praze, v jedné z karlínských galerií. Britská automobilka sem přivezla model v decentním šedém laku doplněném o tmavě fialovou ručně malovanou linku. Jako by chtěla podtrhnout fakt, že nový Ghost je jejím prvním modelem do doby „postopulentní“.

Přesně tímto slovem totiž nyní jeho styl označuje. Zjednodušeně řečeno to znamená, že Rolls-Royce Ghost bude i nadále nebývale luxusní, ale už to nebude do světa tolik křičet. Mají k tomu pomoci decentnější zbarvení i klidnější linie karoserie. Automobil má být něco jako luxusní předmět, u kterého si jeho majitel sám nejvíc užívá pocit, že jej má.

Autobible byla při pražském odhalení na místě. Novináři zaplněná hala svědčí o faktu, že i svým decentním přístupem Rolls-Royce zaujal. A i když třeba z hlediska vzhled působí jen jako větší evoluce předchozího modelu, jde o zcela nový vůz. Automobilka tvrdí, že má s tím předchozím společný už jen deštník ve dveřích a sošku Spirit of Ecstasy. O tom jsme už ostatně psali zde:

Nový Rolls-Royce Ghost má s tím minulým společnou jen sošku a deštník
Přečtěte si také:

Nový Rolls-Royce Ghost má s tím minulým společnou jen sošku a deštník

I když je Ghost ve srovnání s Phantomem menší, stále působí jako obrovský kus auta. Kabina, na jejíž zadní sedadla se dostanete pomocí protisměrně otevíraných dveří, zve přímo k pohovění. Kdo by ale chtěl zaměstnat šoféra, může si pořídit verzi s prodlouženým rozvorem, která si svou premiéru odbude na konci září. Každopádně dveře se nyní na tlačítko nejen elektricky zavírají, ale nově i otevírají. Stačí zatáhnout zvenčí nebo zevnitř za kliku. Pokud ji držíte, dveře se pomalu hýbou.

S hvězdami nad hlavou

Hlavně cestující vzadu si užijí nebe nad hlavou. To známe i z jiných model značky, v SUV Cullinan Black Badge se pak objevilo i s funkcí padající hvězdy. Ta je i u Ghostu. Vpředu má zase spolujezdec před sebou světélkující palubní desku z 850 hvězd, která decentně dotváří atmosféru luxusní kabiny. Palubní deska působí stejně jako exteriér spíš evolučně.

Kabina vozu prošla spíš jen evolucí, je ale stále výjimečně luxusní
Novinkou je panel před spolujezdcem, který zdobí decentně svítící hvězdičky

Ghost má s Cullinanem více společného. Konstruktéři se rozhodli zapomenout na společné šasi s BMW řady 7 (to měla první generace) a postavit nový Ghost na vlastní hliníkovou platformu Rolls-Royce. Podobně jako obří SUV má i Ghost pohon všech kol. Dvanáctiválec s objemem 6,75 litru nabídne výkon 420 kW (571 koní) a točivý moment 850 Nm. To stačí k tomu, aby auto vážící přes 2,5 tuny vyrazilo na stovku za 4,5 sekundy.

Vše se ale bude odehrávat jemně. Rolls-Royce je známý tím, že z jízdy dělá odpočinkovou záležitost. To dokládá už jen fakt, že konstruktéři použili metrák izolace k tomu, aby udělali kabinu co nejtišší. Samozřejmostí je i extra měkký podvozek. Důležité je, aby si majitel jednoduše na palubě odpočinul od starostí všedních milionářských dní.

Řídili jsme Rolls-Royce Cullinan Black Badge s padajícími hvězdami v kabině
Přečtěte si také:

Řídili jsme Rolls-Royce Cullinan Black Badge s padajícími hvězdami v kabině

Mimochodem, Britové předvedli svůj nový Ghost v Praze právě proto, že věří místnímu dealerství Rolls-Royce Motor Cars Prague, které patří do sítě CarTec Group. To dostalo už pět ocenění za svou práci. Auta se soškou na přídi prodává v Česku od roku 2015. Nyní nabídne i nový Ghost. Jeho cena začíná na 250 tisících eurech, tedy asi 6,6 milionech korunách. Jde o částku bez daně.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?