- Zásadně nekupujte zahraniční dálniční známky přes weby, které si platí reklamu
- Tyto neoficiální e-shopy známky přeprodávají a vydělávají na nepozornosti běžných uživatelů
- Na neoficiálních e-shopech zaplatíte klidně dvojnásobek oficiální částky, případně po vás bude požadován příplatek za něco, co vůbec neexistuje
Co se dozvíte v článku
V současné době už je možné nakupovat přes internet kde co, a to včetně takzvaných dálničních známek. Řada států má v provozu své oficiální e-shopy a motoristé tak mohou uhradit daný poplatek z pohodlí domova nebo třeba přes mobilní telefon. Téměř nikdo si ale nepamatuje adresy oficiálních e-shopů, a tak si je prostě vyhledá pomocí vyhledávače. Jenže zde může narazit na problém. Stačí totiž trochu nepozornosti a výsledkem bude nákup přes neoficiální web, kde si za dálniční známku zcela zbytečně připlatíte.
Této situace si už všimlo i české ministerstvo dopravy a na svůj oficiální e-shop pro prodej známek (edalnice.cz) přidalo odkazy na oficiální prodejní místa pro Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a hlavně Rakousko, kam se teď řada lidí vydává na zimní dovolenou.
Právě při hledání e-shopu pro rakouské dálniční známky se také asi nejčastěji setkáte s nabídkou neoficiálních míst. Pozor na to. Požadované ceny jsou u těchto prodejců klidně dvojnásobné.
Níže najdete menší seznam neoficiálních webů pro Rakousko, Slovensko a Maďarsko v nadpisu vždy doplněný na prvním místě o oficiální prodejní místo.
Rakousko: oficiální obchod shop.asfinag.at
Oficiálním místem, kde lze pořídit rakouské dálniční známky, je web shop.asfinag.at. Českým uživatelům je k dispozici v češtině a desetidenní dálniční známka zde stojí 9,90 eur. Pokud chcete známku pořídit tak, aby začala platit okamžitě, je nutné zaškrtnout položku „jsem podnikatel“.
Koupili jste někdy dálniční známku jinde než v oficiálním e-shopu?
Při hledání webu, přes který lze rakouskou dálniční známku pořídit, snadno narazíte na elektronické „šmejdy“. Ti vydělávají na neznalosti a nepozornosti. Kdo si nedá pozor, ten může na těchto webech zaplatit za rakouskou známku mnohem více, než by ho stála u oficiálního prodejce.
Kde nenakupovat rakouské dálniční známky?
dalnicniznamkarakousko.cz
Tento web vyhodí Google při zadání spojení „dálniční známka Rakousko“ hned na prvním místě. Koupit si zde můžete desetidenní rakouskou dálniční známku za 445 Kč, což je podle aktuálního kurzu 18,3 euro. Cena je tedy oproti té oficiální téměř dvojnásobná. Za rychlé zpracování do 30 minut je účtován poplatek 131 Kč. Žádný takový poplatek ale v Rakousku neexistuje a rozhodně ho platit nemusíte ani tehdy, pokud chcete dálniční známku s okamžitou platností.
austriavignette.com
Hned jako druhý nabízí Google web Austria Vignette. Ten vás přesměruje na adresu vignetteosesterreich.eu, kde lze pořídit desetidenní dálniční známku za 19,80 eur. Cena je tedy oproti té oficiální opět více než dvojnásobná.
mautpilot.cz
Třetí místo ve vyhledávači Google patří webu mautpilot.cz. I zde je možné zakoupit rakouskou dálniční známku. Za tu desetidenní je účtováno 19,80 eur. Zbytečně tak utratíte přibližně 250 Kč.
Slovensko: oficiální e-shop eznamka.sk
Oficiální web prodávající slovenské elektronické dálniční známky je eznamka.sk. Desetidenní známka zatím stojí 10 eur, tedy zhruba 240 Kč. Od ledna 2023 dojde ke zdražení. Při vyhledávání slovenské známky patrně jako první narazíte na tento oficiální web, ale i v tomto případě se lze rovněž setkat s neoficiálními prodejci, kde místo deseti eur zaplatíte mnohem více.
Kde nenakupovat slovenské dálniční známky?
dalnicniznamkaslovensko.cz
Tento web nabízí desetidenní slovenskou známku místo deseti eur za 16,5 eur, respektive za 400 Kč. Dalších 131 Kč stojí vyřízení do třiceti minut, což je opět zcela smyšlená položka, kterou slovenské úřady vůbec neznají a na oficiálním webu ji ani nenajdete.
Maďarsko: oficiální e-shop ematrica.nemzetiutdij.hu
Také Maďarsko má svůj oficiální web (ematrica.nemzetiutdij.hu) pro elektronickou úhradu dálničních poplatků. Desetidenní známka pro osobní auto zde stojí 3820 forintů, což je v přepočtu 229 Kč. Také při hledání maďarských známek ale lze najít neoficiální prodejce s cenami mnohem vyššími.
Kde nenakupovat maďarské dálniční známky?
autovignet.hu
Tento web je zajímavý tím, že v záložce „Ceny“ uvádí správné oficiální ceny maďarských poplatků. Jenže ve chvíli, kdy přejdete k samotnému nákupu, bude po vás požadováno uhrazení částky 14,1 euro plus transakční poplatek 0,84 eur. Dohromady tak nezaplatíte 229 Kč, ale 15 euro, tedy 364 Kč.
digitale-vignette-hu.online
Další neoficiální web nabízí desetidenní maďarskou dálniční známku pro osobní automobil za 7221 forintů, tedy téměř za dvojnásobek oficiální ceny. Na stejném webu si mimochodem můžete pořídit také dálniční známky do jiných států. Třeba česká desetidenní známka je zde dražší o 160 Kč, rakouská desetidenní známka zde nestojí 9,90 eur, ale 19,90 eur.
hu-mobility.com
Na těchto stránkách se dočtete, že jde o „autorizovaného prodejce“. Prodejce to je ovšem opět neoficiální a poplatky jsou tudíž vyšší oproti oficiálnímu maďarskému e-shopu. Desetidenní známka pro osobní auto je zde dražší zhruba o 130 Kč.
Slovinsko: Oficiální e-shop evinjeta.dars.si
Slovinské oficiální stránky se jmenují evinjeta.dars.si a jsou i v češtině, což se hodí. Nepoctivci se najdou i v tomto případě. Aby dodali na věrohodnosti, využívají doménu, která se na první pohled také tváří jako slovinská.
Kde nenakupovat maďarské dálniční známky?
vignetteslovenia.si
Tento obchod vám nabídne jako nejprodávanější známku tu měsíční za 41 eur. Vtip je ale v tom, že oficiální cena této známky je 32 eur. Zbytečně tak utratíte dvě stovky navíc.