Čínský elektromobil se inspiroval Teslou. Otvírá dveře téměř všemi směry

17.08.2020
přidejte názor
  • Značka Human Horizons představila sériovou podobu svého elektrického SUV

  • Auto se na první pohled inspirovalo Teslou Model X, jeho dveře jsou ale ještě bizarnější

  • Kromě toho, že se jejich vrchní část vyklápí vzhůru, spodní je protisměrná a bezrámová

O čínské značce Human Horizons zřejmě mnoho evropských řidičů neslyšelo. Přesto už pod jejím názvem vznikl nejprve koncept a pak i sériová podoba elektrického SUV HiPhi X. To si očividně bere inspiraci u Tesly Model X, a to nejen písmenem v názvu nebo parametry. Poutat na sebe pozornost bude i nápadným řešením dveří.

Přední dveře ještě ze standardu příliš nevybočují, snad jen že jsou bezrámové. Ty zadní se pak zvedají vzhůru podobně jako u Model X. Rozdíl je ale v tom, že nahoru putuje jen jejich horní část. Spodní bezrámový díl se otevírá protisměrně. Důvod tohoto řešení je spíš záhadou a lze předpokládat, že jde hlavně o to, aby se vůz od jiných výrazněji odlišoval.

Celá francouzská vesnice dostane elektromobily i nabíječky zdarma
Přečtěte si také:

Celá francouzská vesnice dostane elektromobily i nabíječky zdarma

Firma zveřejnila jen několik fotografií sériového modelu. Ty ale odhalují nejen uspořádání pro šest cestujících ve třech řadách (2+2+2), ale i dotykové plochy na dveřích. Na nich se bude ovládat klimatizace, vyhřívání a další funkce. Elektromobil HiPhi X by měl mít dokonce masáž pro první dvě řady sedadel.

V plánu je je hned několik variant podle kapacity baterie nebo počtu elektromotorů. Bude se prodávat jak verze s pohonem pouze zadních kol, tak verze se dvěma jednotkami a pohonem všech kol. Akcelerace nejlepšího modelu má na stovku zabrat jen 3,9 sekundy. S největší baterií (96 kWh) auto ujede na jedno nabití až 610 km, což je hodnota podle staršího měřícího cyklu NEDC.

Další čínský elektromobil míří do Evropy. Zaujme designem i parametry, levný ale není
Přečtěte si také:

Další čínský elektromobil míří do Evropy. Zaujme designem i parametry, levný ale není

Číňané navíc oznámili, že spolupracovali s Microsoftem na vývoji umělé inteligence pro elektronické systémy vozu. Auto by tak mělo být dokonce připraveno na autonomní řízení třetí úrovně. Funkce půjde aktualizovat přes internet. Human Horzions HiPhi X by se měl do prodeje dostat v polovině příštího roku, o Evropě se zatím nehovoří.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?