Natankovat v Rakousku cestou na dovolenou se vyplatí. Musíte ale vědět, kde

  • Benzín i nafta jsou v Rakousku levnější než u nás

  • V současnosti ale rozdíl snižuje nepříliš výhodný kurz eura

  • Netankujte na dálnicích! Tam stojí palivo až o 10 Kč za litr víc než jinde

  • Nejlevnější palivo je v Rakousku u diskontních prodejců mimo hlavní tahy

Hromadný úprk Čechů k Jadranu začíná a jako obvykle pojede spousta dovolenkářů autem přes Rakousko. Tahle krásná alpská země má vedle hezkých dálnic, pěkné přírody, obřích řízků a dobrého piva pro českého motoristu připravený ještě jeden bonus a to levnější pohonné hmoty především díky nižším rakouským danín. A protože je průměrný Čech ochotný zajet si i třicet kilometrů pro levnější benzín, určitě by bylo dobré si situaci v Rakousku trochu přiblížit.

Doporučujeme: Chystáte se do Chorvatska a máte v autě palubní kameru? Pak vás mohou čekat potíže

V současné době se v Rakousku drží u benzinu průměr na ceně 1,30 eur za litr (podle současného nepříliš výhodného kurzu 25,85 Kč za Euro je to 33,60 Kč za litr), nafta stojí v průměru 1,25 eur za litr (32,30 Kč), LPG 0,70 eur za litr (18,10 Kč) a CNG 1,02 eur za kg (26,40 Kč). Abyste ale v Rakousku natankovali opravdu levně, musíte pro to také něco udělat než jen zastavit na první pumpě na dálnici. To by totiž mohla být „fatální“ chyba.

Dálniční čerpací stanice mají snad po celém světě vždycky o kus vyšší ceny (a to ne jen paliva, ale i služeb a zboží). Moc dobře to známe u nás, kdy nejsou výjimkou až o 3 koruny vyšší ceny běžných paliv právě na dálničních čerpacích stanicích. V Rakousku je to ale dovedené až do extrému. V přepočtu se totiž na některých dálničních pumpách nyní prodává benzín za zhruba 42 korun za litr, respektive nafta za 40 korun.

Doporučujeme: Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2018

Kdo chce tedy v Rakousku natankovat levněji, musí zamířit z hlavních tahů do vsí a hledat diskontní prodejce pohonných hmot. Nicméně i zavedené značky jako Shell, OMV a BP prodávají palivo mimo hlavní tahy velmi blízko průměrným rakouským cenám a někde i pod nimi. Diskontní prodejci však jdou ještě níže. V přepočtu se dá v současnosti nejlevněji Natural 95 (v Rakousku označený jako Super) koupit litr za 30,70 Kč, nafta za 29,20 Kč. To jsou dokonce ceny o pár haléřů pod současnými cenami známého českého diskontního prodejce pohonných hmot.

S hledáním levných čerpacích stanic v Rakousku může pomoci například infomapa automotoklubu ÖAMTC, případně aktualizovaná celoevropská databáze na stránkách fuelo.net. Ta ostatně pomůže najít levnější benzín po trase i v ostatních evropských zemích. A než do toho Chorvatska vyrazíte, můžete si připomenout náš starší článek Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?

Natankovat v Rakousku cestou na dovolenou se vyplatí. Musíte ale vědět, kde
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (52.86%) 14 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: