Chystáte se do Chorvatska a máte v autě palubní kameru? Pak vás mohou čekat potíže

12 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • Použití palubních kamer v České republice není nijak omezeno 

  • Stejně tomu je také v Chorvatsku 

  • Rakousko použití palubních kamer zakazuje zcela 

  • V případě Slovinska není situace jednoznačná

Začíná léto a s tím samozřejmě souvisí hromadná krátkodobá migrace k moři, zejména do Chorvatska. O možnostech cesty autem do této destinace už toho bylo napsáno tolik, že by to vydalo na několik knih. Proto předpokládáme, že není nutné připomínat třeba to, jak ušetřit pár stovek a objet slovinskou dálnici. Zajímavá věc, o které se příliš nemluví, se ovšem týká zabudovaných palubních kamer. Kvůli tomuto zařízení vás totiž mohou potkat nejen při cestě do Chorvatska problémy.

V České republice i v Chorvatsku téměř bez omezení 

U nás můžete používat palubní kamery bez omezení. Lze proto předpokládat, že mnozí si už tohle zařízení do auta nainstalovali. Jedinou povinností, kterou musíte splnit, je vhodné umístění kamery. Ta by neměla bránit ve výhledu. „Zákon palubní kamery neupravuje. Kamera by však měla být umístěna tak, aby řidiči nebránila v plnění jeho povinností (dle zákona č. 361/2000 Sb.), zejména aby mu nebránila ve výhledu“, napsala Lenka Rezková z tiskového oddělení Ministerstva dopravy.

Doporučujeme: Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?

Česká policie navíc použití palubních kamer v automobilech přímo doporučuje. „Záznam z kamer pořízený ve vozidle může v některých případech opravdu sloužit jako důkazní materiál. Palubní záznamové zařízení však doporučujeme, pokud řidiči nepřekáží ve výhledu“, uvedla na náš přímý dotaz kpt. Bc. Ivana Nguyenová z policejního prezidia.

Trochu složitější je to s případným zveřejněním záznamu. To je přípustné, ale nemělo by být možné jednotlivé účastníky provozu identifikovat, tedy to chce například rozmazané registrační značky.

Podobně se k palubním kamerám staví i Chorvatsko. Tamní zákon o bezpečnosti silničního provozu na digitální kamery umístěné ve vozidlech pamatuje, přesto chorvatské policisty vaše kamera velmi pravděpodobně zajímat nebude. „Vzhledem k tomu, že můžeme předpokládat pevné uchycení kamery v automobilu a její automatizovanou funkci, tedy zařízení nevyžaduje žádnou aktivní účast řidiče, nemá palubní kamera vliv na pozornost řidiče ani bezpečnost jízdy a proto není její použití sankcionováno“, uvedla ve své odpovědi kancelář chorvatského ministerstva vnitra.

Ta zároveň upřesnila, že záznam kamery může být v případě nehody využit jako důkaz. Policie si může záznam vyžádat obecně také tehdy, pokud by se mohl hodit při vyšetřování třeba nějakého jiného trestného činu. Finální rozhodnutí o použitelnosti záznamu jako důkazu ale nakonec musí učinit soud.

Ve Slovinsku není situace úplně jasná 

Jiná situace kolem palubních kamer panuje ve Slovinsku. Tamní zákony využití těchto zařízení v automobilech nijak neregulují, přesto běžně není používání kamer povoleno. „Obecně v současné době neexistuje ospravedlnitelný důvod pro použití palubních kamer v naší zemi. Výjimkou jsou pouze situace, kdy právní zájem konkrétního uživatele převáží zájem ostatních účastníků provozu, které kamera zaznamená“, odpověděla Nina Oštrbenk ze slovinského ministerstva infrastruktury.

Z její odpovědi ale zároveň vyplývá, že palubní kamery přímo zakázané nejsou a dokonce jejich záznam může být v případě nehody nebo nějaké jiné (například kriminální) události využit jako důkaz.

V Rakousku jsou napevno zabudované palubní kamery zakázány zcela, v Německu téměř

Na rozdíl od Slovinska je situace v Rakousku naprosto jasná. Tamní zákony na palubní kamery pamatují a jejich používání kvůli ochraně soukromí zakazují. Stejně tak není povoleno použití pořízených záznamů coby důkazů u soudu. Na náš dotaz to uvedl tiskový mluvčí rakouského ministerstva dopravy, inovací a technologií Volker Höferl.
Trochu jiné to je s kamerami typu GoPro, například pokud si budete chtít natočit svou jízdu na Grossglockneru nebo jiné zajímavé rakouské silnici. „GoPro je něco zcela odlišného, protože jde o kameru, která není v automobilu pevně zabudovaná. Pokud budete pořizovat záznam na veřejných místech a chcete ho následně někde zveřejnit, měli byste mít povolení k filmování jiných lidí," dodává Höferl.

Doporučujeme: Kia Optima SW GT v dlouhodobém testu — zpět k (alpským) kořenům

Pokud se chystáte do Německa, také tam zákony pamatují na ochranu soukromí, a právě kvůli tomu není dovoleno používat palubní kamery k nahrávání celých jízd. Nicméně tamní soud letos v květnu rozhodl, že záznamy z palubních kamer mohou být využity jako důkaz a že lze pořizovat záznam nehody. Toho lze docílit automatickou aktivací kamery pouze při prudkém zpomalení nebo přepisováním záznamu v krátkých časových intervalech.

Jak je to s použitelností zabudovaných palubních kamer, jsme zjišťovali také v dalších státech, a to od Španělska, přes Itálii, až po Polsko. V těchto případech jsme ale odpověď neobdrželi vůbec, nebo nám bylo oznámeno, že dotaz přeposlali na odpovědná oddělení, která se už neozvala. Z dostupných informací vyplývá, že použití palubních kamer zcela zakazuje také Lucembursko.

Mám v autě připevněnou kameru a jedu přes Rakousko. Co s tím? 

Z jednotlivých odpovědí na otázky, které zodpovídal úřad zabývající se ochranou dat, ministerstvo vnitra i rakouská policie, vyplynulo, že v Rakousku není zákon, který by zakazoval mít kameru na okně (samozřejmě pokud vám nebude bránit ve výhledu). Respektive chybí zákon, který by řešil kamery samotné.

„Pokud není zařízení pro zaznamenávání dat a nahrávání v provozu, zákon o ochraně dat nemůže být použit,“ odpověděl mluvčí rakouského ministerstva vnitra Christoph Pölzl. Ve stejném duchu se vyjádřila i policie ve svém oficiálním stanovisku: „V Rakousku neexistuje žádný zákon zakazující montáž palubních kamer a to jak do auta, tak třeba na přilbu v případě motocyklů. Zakázána jsou tato zařízení pouze tehdy, pokud brání v řízení.“

Kameru tak na okně mít můžete a nikdo ani v Rakousku výslovně nezakazuje možnost pořizování záznamu. Musí být ovšem pro vlastní potřebu. Zveřejnit záznam na internetu už nesmíte. Pokud jde o případnou nehodu, policie uvádí, že možnost využití videozáznamu z palubní kamery jako důkazního prostředku je omezená.

V praxi by tedy rakouské policii při silniční kontrole neměla kamera vadit. A pokud ano, měli by se dotazovat pouze na to, k čemu záznam poslouží. Jestliže ale chcete mít úplnou jistotu, je zde jednoduché řešení. „Ideální možností je zakrytí čočky nebo vyjmutí paměťové karty,“ píše Andreas Zavadil z rakouského úřadu pro ochranu osobních údajů. A potvrzuje to také policie: „Odstranění paměťové karty je snadný způsob, jak se v případě policejní kontroly vyhnout jakýmikoliv pochybnostem o legitimitě použití palubní kamery.“

Vstoupit do diskuse (12 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?