K odemčení a nastartování aut značky Hyundai už nebudete potřebovat vůbec nic

 • Hyundai zavádí do sériové výroby technologii odemykání a startování bez klíčku 

 • Nejde o tradiční provedení, kdy máte klíček v kapse. Zde se k identifikaci řidiče používá čtečka otisků prstů 

 • Jako první tuto novinku dostane na vybraných trzích Santa Fe modelového roku 2019

Systém bezklíčkového odemykání se stal samozřejmostí už i u aut typu Škoda Fabia nebo Dacia Duster. V takových případech stačí mít klíček v kapse a jakmile sáhnete na kliku (nebo se jen k autu přiblížíte), vůz se odemkne. Některé automobilky nabízejí náhradu pracující s nárazuvzdorným náramkem a třeba BMW X5 nové generace můžete odemknout a nastartovat pomocí mobilního telefonu. V blízké budoucnosti bychom se ale mohli dočkat situace, kdy k odemčení a nastartování už nebude potřeba ani klíček, ani náramek, ani mobil. Hyundai představil systém pracující se čtečkou otisků prstů.

Celá věc je úplně jednoduchá. Pro odemčení vozu bude potřeba přiložit prst na kliku auta, respektive na tlačítko startování. Protože lze tímto způsobem snadno identifikovat konkrétní osobu, čtení otisků prstů bude propojeno s různými nastaveními vozu. Ten po identifikaci řidiče vstupujícího do auta automaticky nastaví sedadlo, zpětná zrcátka, volant a další záležitosti týkající se třeba multimediálního systému.

Nejvyhledávanější značky aut ve světě? Škoda vítězí jen v Estonsku

Hyundai uvádí, že šance na špatnou identifikaci otisku prstu a odemčení vozu neoprávněné osobě je jedna ku padesáti tisícům. Systém navíc bude průběžně vylepšován, takže se jeho přesnost bude dále zlepšovat.

Jako první dostane tuto novinku Hyundai Santa Fe modelového roku 2019, ale pouze na vybraných trzích. Počet trhů, kde bude možnost odemykání a startování auta přes otisk prstu, se ovšem bude rychle navyšovat. Stejně tak můžeme očekávat, že Hyundai rozšíří i počet modelů, ke kterým své nové bezklíčkové odemykání nabídne.

 

K odemčení a nastartování aut značky Hyundai už nebudete potřebovat vůbec nic
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

11 KOMENTÁŘE

 1. Tento nápad se mi líbí, člověku odpadnou starosti se ztrátou a nebo odcizením jejich klíčků. Za mě rozhodně krok správným směrem.

  • Přesně to samé jsem si říkal i já. Pokud ta technologie bude vyladěná, tak je to rozhodně další krok kupředu. Mě se to líbí.

  • Je to dobrý nápad hlavně poladit aby to bylo zabezpečený před hackery a pak se člověk může jen radovat, že furt nemusí hledat do jaký kapsy dal klíče

 2. Pozitivum spatřuji v lepším zabezpečení vozidel, ta současná bezpečnost u bezklíčového otevírání je poměrně nebezpečná, takže doufejme, že to bude brzo součástí aut.

 3. Zloději to už nebudou mít tak jednoduché, takže zase jedna dobrá věc v bezpečnosti proti odcizení. Ikdyby to stálo nějakou korunu navíc, tak si raději připlatit, než přijít o auto.

 4. Ono konec konců jde to s dobou dneska si nedokážu představit kdybych měl telefon bez týhle funkce a když to bude i u auta tak paráda člověk nebude muset hledat klíčky a když to bude ještě chráněný proti napadnutí hackerům tak jen ++

  • Je fakt že si člověk na to rychle navykne. A když už takovýhle systém bude mít i auto tak je to super.

 5. Docela mě mrzí, že tato technologie nebyla u aut již dříve. Máme rok starého Tucsona a kdyby tam zmiňované bezpečnostní řešení otevírání bylo, tak by to bylo jenom přínosem.

 6. Hlavní by pro mě bylo startování pomocí otisku prstu, to otevírání dveří zvenku by mohlo být třeba v zimě trochu horší, ale i tak nápad na zvýšení bezpečnosti dobrý.

  • Každý bezpečnostní expert by potvrdil, že tento způsob zabepečení zvyšuje bezpečnost vozidla. Mohla by na to brát ohled i taková pojišťovna při stanovení ceny havarijní pojistky v případě odcizení.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: