Co dnes také umí Fabia? Zavolá si pomoc, kontaktuje servis a ohlásí překročení rychlosti

9 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • I zdánlivě obyčejná Škoda Fabia dnes umí poměrně zajímavé věci 

  • Kromě adaptivního tempomatu nebo bezklíčkového odemykání také můžete přes mobilní telefon kontrolovat různé údaje

  • Škoda Fabia už delší dobu nabízí rovněž systém tísňového volání

Pravidelným čtenářům určitě naši dlouhodobě testovanou Škodu Fabia Combi s motorem 1.0 TSI představovat nemusíme. Společnost nám dělá pěknou řádku měsíců, ale už brzy budeme muset auto vrátit. Ještě než tak učiníme, podívali jsme se na některé další funkce, které byste možná u poměrně levného (a zcela upřímně celkem obyčejného) vozu asi nečekali.

Škoda Fabia může mít v dnešní době třeba adaptivní tempomat, což ale není případ našeho exempláře. Ten sice radarový senzor dostal, jenže nabízí pouze funkci přednárazového systému a upozornění na příliš malou vzdálenost od vpředu jedoucího vozu (adaptivní tempomat dostanete za příplatek 13 800 Kč). Původně jsme chtěli blíže otestovat právě Front Assist, ale nenašli jsme vhodnou testovací překážku, kterou by vůz zaznamenal a která by zároveň nepředstavovala riziko poškození, pokud by něco nezafungovalo tak, jak by mělo. Jenže to nám vadit nemusí, protože naše Fabia nabízí ještě další zajímavé vychytávky. Jednou z nich je systém Škoda Connect.

Tísňové volání, sledování vozu a další služby 

Není to až tak dávno, co Volkswagen pořádal speciální tiskovou konferenci v Mnichově, kde na Tiguanech prezentoval svou tehdy žhavou novinku – možnost propojit auto s telefonem a na něm prohlížet některé informace. Jak čas pokročil, tahle věc se rozšířila napříč koncernem. Stranou nezůstala ani Škoda Fabia. Pokud máte zájem, stačí zaškrtnout v seznamu příplatkových prvků položku Škoda Connect za 7900 Kč. Jen pro jistotu, naše Fabia byla vyrobena v září minulého roku, takže se nebavíme o žádné novince související s nedávným faceliftem.

Systém Škoda Connect se dělí na dvě části: Care Connect a Infotainment Online. Vzdálený přístup přes mobilní telefon obsahuje první jmenovaná část, stejně jako možnost kontaktovat infolinku a servis za pomoci tlačítek ve stropě a systém eCall, tedy tísňové volání. Všechny tyto služby jsou zprostředkovány za pomoci vestavěné SIM karty. Její tarif je zahrnut do pořizovací ceny, takže se nic navíc neplatí.

Skoda FAbia Connect-12 Trojice tlačítek umístěná ve stropě značí přítomnost systému Care Connect. Jeho součástí je i systém eCall
Skoda FAbia Connect-6 Infotainment Online přidá další informace navíc. Ty jsou díky připojení na internet vždy aktuální. Na rozdíl od Care Connect ale musíte připojení zajistit

Naproti tomu skupina služeb zahrnutá do skupiny Infotainment Online vyžaduje jiné připojení na internet. To lze vyřešit přes klasickou Wi-Fi (pokud zrovna parkujete a jste v dosahu nějaké sítě), případně za pomoci přenosného hotspotu z vašeho telefonu, nebo zvláštní datovou SIM kartou, kterou si obstaráte u svého operátora.

Tu lze k vozu připojit přes adaptér a USB, případně ji můžete vložit do připraveného slotu v přihrádce spolujezdce. To je ale možné pouze u vrcholného multimediálního systému Columbus. Testovaný Amundsen slot pro SIM kartu nemá, takže používáme telefon. USB konektor je totiž v autě pouze jeden, a ten je většinou potřeba pro dobíjení telefonu.

Skoda FAbia Connect-10 Skoda FAbia Connect-11 Skoda FAbia Connect-9 Skoda FAbia Connect-8

Pokud auto tímto způsobem připojíte na internet, dostanete k dispozici další aktuální informace. Vůz dokáže zjistit ceny paliva čerpacích stanic v okolí, můžete si číst zprávy z vámi vybraných kanálů, stejně tak lze vyhledat volná parkovací místa, importovat trasy a samozřejmě jsou k dispozici i on-line dopravní informace.

Jak Fabii připojit a co pak ukáže telefon? 

Nejprve je potřeba služby aktivovat, což provedete přes stránky www.skoda-connect.com. Pár minut to zabere, ale nejde o nic složitého. Po úspěšné registraci dostanete číselný kód, který následně zadáte do multimediálního systému vašeho vozu. Pak už jen zbývá počkat, až všechny procesy proběhnou. Čekání si můžete zkrátit stažením aplikace Škoda Connect do svého chytrého telefonu.

Doporučujeme: Zvládne Škoda Fabia s litrovým tříválcem víc než 200 km/h? Ano, a nemá s tím problém

Jakmile se vše propojí, získáte přístup k údajům svého vozu jak přes uvedené internetové stránky, tak přes chytrý telefon. Od teď můžete na dálku sledovat třeba to, zda je váš vůz uzamčen, zda nemá otevřenou kapotu (nebo nějaké dveře), k dispozici dostanete také údaje o posledních cestách, aktuální dojezd, zbývající kilometry do servisní prohlídky nebo poloha, kde bylo auto naposledy zaparkované.

Skoda FAbia Connect-20 Po propojení aplikace Škoda Connect s vaším profilem a aplikací v telefonu získáte přístup k užitečným údajům
Skoda FAbia Connect-23 Sledovat můžete kromě jiného aktuální dojezd nebo zbývající dobu do další servisní prohlídky a stav tachometru. K dispozici jsou ovšem i jiné funkce

Když už budete svoji Škodu hledat a přiblížíte se k ní na méně než 500 m, je možné si hledání zkrátit dálkovou aktivací blinkrů a případně i klaksonu. Jednoduše v telefonu vyberete funkci „houkání a blikání“, nebo jen „blikání“, a auto na sebe samo upozorní. Tato funkce může být blokována. Stane se tak tehdy, pokud si vůz převezme servis, aby si zlomyslní zákazníci nemohli dělat z techniků legraci.

Zajímavou sekcí je „oznámení“, kde je možné nastavit rychlostní limit a oblast. Pokud vůz daný limit překročí, respektive pokud opustí vymezenou oblast (nastavit můžete také naopak oblast, kam by auto nemělo vjet), přijde vám do telefonu upozornění. Stejnou zprávu současně dostanete do e-mailové schránky. Škoda vás před aktivací této funkce ještě pro jistotu upozorní, že byste měli o sledování informovat posádku vozu, jinak narušujete její soukromí.

Skoda FAbia Connect-2 Skoda FAbia Connect-3 Skoda FAbia Connect-25 Skoda FAbia Connect-1

A konečně je možné přes aplikaci také plánovat trasy a odesílat je do automobilu. Stejně tak lze sledovat technický stav vozu. Naší fingovanou závadu s odpojeným snímačem chladicí kapaliny nicméně aplikace nezaznamenala.

Nouzové volání a infolinka 

Trojice tlačítek umístěná ve stropě je neklamným znamením dalších zajímavých funkcí vozu. Stiskem tlačítka s písmenem „i“ se dovoláte na infolinku, kde můžete vznášet veškeré dotazy týkající se funkcí automobilu, multimediálního systému a podobných záležitostí. Nám například bylo řádně vysvětleno, proč naše Fabia nemá zmiňovaný slot pro datovou SIM kartu.

Pro případ technických problémů slouží druhé tlačítko. To vás spojí s operátorem a ten vás nasměruje dále, případně rovnou pošle asistenci, protože vůz ve stejné chvíli odesílá informace o své poloze. Servis ale nemusí čekat na to, až se mu ozvete. Jakmile se začne blížit servisní prohlídka, auto samo odešle informace vámi vybranému servisnímu středisku (to si opět nastavíte na skoda-connect.com), a technik se sám přihlásí.

Červené tlačítko představuje přítomnost systému eCall, tedy tísňového volání. Vůz v případě vážnější nehody sám přivolá pomoc a rovnou odešle informace o poloze, směru jízdy, obsazenosti a aktivaci zádržných systémů. Tísňovou linku ovšem můžete stiskem tlačítka zavolat také sami. Třeba pokud jste svědkem nehody.

Skoda FAbia Connect-14 Tlačítko s písmenem „i“ vás spojí s informační linkou automobilky, kde se můžete operátora ptát na věci týkající se vozu
Skoda FAbia Connect-15 Kontakt pro servis by měl být využíván v případě technických potíží. I proto vůz rovnou odešle údaje o své poloze

Jak možná víte, systém eCall byl oficiálně spuštěn 1. dubna 2018. Podle evropských předpisů musí být tímto systémem vybaven každý nový vůz homologovaný po tomto datu. Škoda nabízela tísňové volání už od roku 2016. V současnosti jde o standardní výbavu modelů Superb a Kodiaq. Ostatní modely s výjimkou Citigo, kde zatím vůbec není eCall dostupný, mají tuto funkci zahrnutou do příplatkové položky Škoda Connect. Evropské nařízení současně vyžaduje přímé propojení na tísňovou linku 112, ale to se opět týká nově homologovaných aut. První takovou Škodou bude nástupce současného Rapidu. Aktuálně vás Škodovky propojí s tísňovou linkou provozovanou společností Bosch.

Máte těch aplikací málo? 

Pokud by vám nestačila aplikace Škoda Connect, může se hodit ještě druhá škodovácká aplikace s názvem MyŠkoda. Po její instalaci a vložení VIN kódu se stáhne do telefonu uživatelská příručka, takže budete moci jednoduše zkoumat, co všechno vlastně váš vůz umí, co značí ta která kontrolka, k dispozici jsou rovněž instruktážní videa a tak podobně.

SadSantaezp (neregistrovaný)
https://luknij.video/movie/avatar-istota-wody-caly-film-hdrip-1080p/#avatar-istota-wody-lektor-pl-czy-napisy-pl https://luknij.video/avatar-istota-wody-odtwarzacz/ AVATAR Istota Wody 2022 Caly Film AVATAR Istota Wody 2022 AVATAR Istota Wody 2022 Caly Film AVATAR Istota Wody 2022 cda AVATAR Istota Wody 2022 Caly Film 2022 AVATAR Istota Wody 2022 Caly Film Premiera AVATAR Istota Wody 2022 Caly Film vider AVATAR Istota Wody 2022 Caly Film 2022 thanks :=)
BadSantavcg (neregistrovaný)
hello there. What can i do for you hehes thanks i registered 2 weeks ago but i cant find where can i search any words. thanks for help :)
BadSantaebs (neregistrovaný)
hello there. What can i do for you hehes thanks i registered 2 weeks ago but i cant find where can i search any words. thanks for help :)
MikeBek (neregistrovaný)
http://onlinecasinoblogjosuerfrc09753.newbigblog.com sympatia aleksandrów kujawski
kellyces (neregistrovaný)
hello. topic for me thanks kelly i found this web and i would to help you with evolution. i am from UAE ;D
killSpoog (neregistrovaný)
Como se llamo esto i am from SPAIN. I registered a lot time ago. Can i see this web without adblocer? thanks )
Venca (neregistrovaný)
No tak to je snad jasné, že toto nepůjde u nějaké sociální výbavy.
Q (neregistrovaný)
Možná zajímavé funkce, ale novinářská auta se čím dál více rozchází od reality. Redaktor pozapomněl říci, že aby člověk mohl připlatit za Škoda Connect, musí nejdřív připlatit za vyšší verze infotainmentu, u střední výbavy i za palubní počítač. Ve výsledku připlatí 20 nebo více tisíc málokdo. V praxi Fabií většinou chybí i obyčejný tempomat, jelikož i v nejvyšší výbavě za něj Škoda chce vydridušských 9 tisíc Kč.
Tomáš Weigl (neregistrovaný)
Super video, víc takových. Skvělá práce Lukáši !!!!!
  • Našli jste v článku chybu?