JAR zavedla nulovou toleranci alkoholu pro řidiče. Přidala se tak k rozvojovým zemím

Zdroj: Archiv MF
  • Od 1. června nesmí řidiči v Jihoafrické republice jezdit s jakýmkoliv množství alkoholu v krvi

  • Ruší se tak původní limit 0,5 promile. Tato hodnota je nejčastější na světě

  • Existuje už 36 států s nulovou tolerancí, většinou jde o takzvané „země třetího světa“

Afghánistán, Bangladéš, Rovníková Guinea nebo Eritrea. To jsou jen některé ze zemí, které mají společnou nulovou toleranci alkoholu v krvi. Teď se k nim připojil další stát. Jihoafrická republika počínaje 1. červnem 2020 ruší tradičních 0,5 promile (což je nejrozšířenější hodnota na světě) a odteď už toleruje pouze nulu.

„Už nebudeme tolerovat žádný alkohol za volantem. Ani minimálně. Musíme mít nulu a teď jsme zákon upravili podle toho,“ prohlásil jihoafrický ministr dopravy Fikile Mbalula letos v lednu, kdy změnu oznamoval. Zavedení nulové tolerance jde ruku v ruce se zpřísněním pokut za nepoužívání bezpečnostních pásů nebo telefonování za volantem. JAR využívá bodový systém, za minimální množství bude udělovat 6 bodů.

Věří Volvo svým řidičům? Omezilo jim rychlost a chce kontrolovat alkohol

Tradičně křesťanská Jihoafrická republika zaujímá k alkoholu méně tolerantní přístup než třeba evropské státy. Například jeho prodej v obchodech je časově omezen. Během karantény kvůli pandemii koronaviru byl navíc spolu s tabákovými výrobky zcela zakázán, což záhy způsobilo nepokoje doprovázené rabováním.

Věříme víc sobě než Uberu, píší lidé

I tak se ale objevila řada nespokojených lidí, kteří zavedení nulové tolerance zpochybňují. „Je to útok na špatnou skupinu lidí. Chlap, který si dá dvě piva, nesmete ze silnice celou rodinu. Ten, kdo vypije dvě whisky s vodou, vás na vozíček nedostane. Jsou to lidi, co vypijí půl láhve, láhev nebo panáka za panákem,“ napsal v diskusi pod článkem Alwyn Smit. „Tohle nepomůže omezit opilé řidiče. Už jen proto, že se naši policisté rádi nechají uplatit,“ dodala Karin Adams Rustinová.

Vše, co byste měli jako řidiči vědět o alkoholu a dechové zkoušce

Zastánci zákazu povětšinou poukazují na to, že je možné pro cestu z restaurace využít služeb taxi nebo Uberu. Odpůrci ale kontrují tím, že jim přijde méně bezpečné svěřit svůj život do rukou neznámého řidiče v autě, o jehož údržbě nic nevědí, než po jednom pivu odjet vlastním vozem na svou zodpovědnost domů. V JAR vekou část řidičů Uberu tvoří ekonomičtí emigranti z okolních afrických zemí.

Každopádně nulová tolerance alkoholu nyní v zemi platí. Aktuálně už tak existuje 36 států, které nedovolují mít řidičům za volantem ani stopu této látky. Povětšinou jde o takzvané rozvojové státy, výjimkou může být Panama nebo Brazílie. Dalším společným jmenovatelem je převaha muslimského náboženství (například v Jemenu, Kataru nebo UAE), nebo návaznost na východní blok. Ať už jde o státy, které byly přímo součástí SSSR (Tádžikistán, Turkmenistán, Ukrajina) nebo byly jen ve sféře jeho vlivu. To platí i o čtyřech zemích v EU včetně České republiky.

Přehled zemí světa, ve kterých platí nulová tolerance alkoholu za volantem (dle dostupných dat):

Stát
Afghánistán
Arménie
Ázerbájdžán
Bahrajn
Bangladéš
Barbados
Bělorusko
Brazílie
Česká republika
Rovníková Guinea
Eritrea
Gambie
Gruzie
Guinea
Maďarsko
Írán
Irák
Jordánsko
Jemen
Jihoafrická republika
Kazachstán
Moldavsko
Nepál
Omán
Panama
Katar
Rumunsko
Rusko
Slovensko
Súdán
Tádžikistán
Tunisko
Turkmenistán
Ukrajina
UAE
Uzbekistán
JAR zavedla nulovou toleranci alkoholu pro řidiče. Přidala se tak k rozvojovým zemím
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.38%) 13 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: