Jaguar slaví 70 let sportovních aut. První bylo XK120, nejnovější je speciální edice F-Type

  • Jaguar v celé té záplavě letošních výročí připomíná další 

  • Limitovaná edice F-Type Chequered Flag je oslavou sedmdesáti let sportovních vozů značky Jaguar

  • První sportovní Jaguar se představil v roce 1948. Byl to model XK 120

  • Fakticky už ale šlo o druhé sportovní auto tohoto výrobce 

V letošním roce je to samé výročí i v motoristickém světě. Připomenout můžeme třeba 70 let automobilky Porsche, 50 let Škody 1203, 30 let VW California nebo 50 let modelu Escort. U Jaguaru už slavili 50 let luxusního XJ a teď přichází tato automobilka s další oslavnou specialitou. F-Type Chequered Flag upozorňuje na 70. výročí sportovních Jaguarů.

Fakticky je to ale trochu složitější. Jaguar označuje za svůj první sportovní automobil model XK 120, který se představil v říjnu roku 1948 na Earls Court Motor Show. Verze, jež se dočkala sériové výroby, měla pod kapotou řadový šestiválec 3,4 l o výkonu 118 kW (160 koní). Vůz byl schopen zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než deset sekund a rozjet se přes 200 km/h. Tyto dovednosti z něj udělaly nejrychlejší sériové auto své doby.

Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků

Ano, XK 120 byl první sportovní automobil se značkou Jaguar, v historii automobilky jako takové ale existuje ještě jeden dřívější vůz. Jmenoval se SS100. Šlo o auto z úplných počátků Jaguaru, kdy se ještě firma jmenovala Swallow Sidecars. V roce 1945 dostala jméno Jaguar, protože označení S.S. jaksi nebylo vzhledem k okolnostem z marketingového hlediska moc vhodné.

Každopádně na tuhle historii upozorňuje F-Type v edici Chequered Flag coby nejnovější příspěvek do seznamu sportovních Jaguarů. Kromě šachovnicové vlajky rozmístěné různě po autě je specialitou tohoto provedení černá střecha, červené brzdové třmeny, dvacetipalcová kola a rozšířené prahy od divize SVO. V interiéru opět čekejte jen detailní úpravy typu černého čalounění s kontrastní červenou nití.

Techniky se tato edice vůbec nedotkla a provedení Chequered Flag nebude k dispozici s osmiválcem. To znamená volbu mezi základním čtyřválcem a šestiválci. Bohužel, u šestiválce není na výběr z převodovek, takže s manuálem tohle provedení nedostanete. Motor je vždy spojen s osmistupňovým automatem.

Přestože Jaguar mluví o nové edici modelu F-Type jako o limitované, nikde se neuvádí, čím je F-Type Chequered Flag omezen.

Jaguar slaví 70 let sportovních aut. První bylo XK120, nejnovější je speciální edice F-Type
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: