Dálniční známky 2020: Vše, co potřebujete vědět

Také v roce 2020 budeme za jízdu po vybraných úsecích dálnic a silnic pro motorová vozidla platit, i když stav dálniční sítě tomu odpovídá stále méně. Jako důkaz o zaplacení se používá samolepicí kupón, pro který se vžilo označení „dálniční známka“. Pro rok 2020 se kolem dálničních známek nic nemění, ale určitě neuškodí připomenout si základní skutečnosti a také ceny dálničních známek 2020. Významné novinky včetně elektronických známek se připravují až na rok 2021.

Kupujete si dálniční známku?

Kde musím mít dálniční známku?

Zpoplatněným úsekem je prakticky každá dálnice označená příslušnou dopravní značkou (IZ 1a). Případně pod ní najdete dodatkovou tabulku E11 vymezující úsek bez poplatku nebo změnu úseku na ten s poplatkem. Dodatková tabulka vypadá celkem srozumitelně, je to přeškrtnutý nebo naopak zvýrazněný symbol dálniční známky.

Kdo musí mít dálniční známku?

Dálniční známku potřebujete na každé auto s hmotností do 3500 kg, pokud je poháněno konvenčním spalovacím motorem. Pokud máte přívěs, pořád se bere pouze hmotnost vozidla, takže například dodávka s hmotností do 3500 kg s přívěsem si vystačí s běžnou dálniční známkou pro osobní auto. Vozidla s hmotností nad 3500 kg již podléhají systému elektronického mýta. Motocykly známku mít nemusí. Dálniční známka se vylepuje na čelní sklo a dovolená místa, kam smíte známku vylepit, máte vyznačená na každém podkladu dálniční známky. Na dálniční známku i kontrolní kupon musíte napsat propiskou nebo fixem registrační značku příslušného vozidla.

Novinkou pro rok 2020 je skutečnost, že elektroauta a některé dobíjecí hybridy dálniční známku mít nemusí. Podrobnosti se dozvíte v samostatném článku:

Dálniční známky 2020: Škoda Superb, sportovní BMW, Mercedesy nebo Volva je už nepotřebují (galerie)

Kolik stojí dálniční známka 2020?

Pořídit si můžete celkem tři typy dálničních známek, které se liší tvarem i barvou. Ke koupi jsou desetidenní, měsíční a roční. Jejich vyobrazení si můžete prohlédnout na titulním obrázku. Desetidenní známka stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční 1500 korun. Platnost desetidenní a měsíční se vyznačuje proštípnutím patřičných kolonek. Pokud dálniční známku kupujete, můžete prodavače požádat o upravení platnosti, například pokud víte, že pojedete po dálnici až za týden a připravujete se na cestu dopředu.

Roční dálniční známka 2020 platí od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021. Pokud si roční dálniční známku koupíte třeba v květnu 2020, neplatí do příštího května, ale pouze do 31. ledna následujícího roku!

Můžu si dálniční známku vyměnit?

Ano, poškozenou dálniční známku lze vyměnit, ale má to poměrně komplikovaná pravidla. Dálniční známku lze vyměnit z důvodu poškození čelního skla, v případě chybné manipulace s kuponem (například se vám roztrhne při vylepování), změny registrační nebo převozní značky a podobně. Podrobný návod, jak postupovat, je k nalezení na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. Tam najdete vymezení možností výměny, vzor žádosti o výměnu dálniční známky a rovněž seznam míst, kde tak lze učinit. Manipulační poplatek činí 70 korun.

Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2019

Můžu jezdit bez dálniční známky?

Existují případy, kdy lze použít zpoplatněný úsek bez dálniční známky. Vedle většiny vozidel státní správy, armády a složek integrovaného záchranného systému typicky nemusí mít dálniční známku vozidla přepravující zdravotně a tělesně postižené osoby, vozidla členů diplomatické mise a podobně. Seznam výjimek a co musí vozidlo spadající pod výjimku splňovat (například označení) rovněž najdete na stránkách SFDI.

Ještě existují případy, kdy můžete použít dálnici a nevztahuje se na vás výjimka. Je to například tehdy, pokud po dálnici vede vyznačená objízdná trasa uzavírky. Zda ale platí, pokud není uvedena na dodatkové značce výjimka, že nejvyšší konstrukční rychlost vozidla musí být stále minimálně 80 km/h.

Dálniční známka Slovensko 2019: Jak ji koupit? A kdo ji mít nemusí?

Dále se na stránkách SFDI uvádí, že „v případě vyhlášení signálu upozornění nebo signálu regulace pro suspendované částice PM10 podle zvláštního právního předpisu, je až do odvolání příslušného signálu možné užít vybrané úseky pozemních komunikací stanovené zvláštním právním předpisem bez zpoplatnění.“

Zpoplatněné úseky dálnic nebo silnic pro motorová vozidla lze bez dálniční známky užít například při krajní nouzi, ovšem horší to bude s dokazováním. Tady se asi nevyhnete správnímu řízení a obtížnému prokazování krajní nouze.

Kdo smí dálniční známky kontrolovat?

Dálniční známku smí kontrolovat hlídka Policie ČR nebo příslušník Celní správy. Jako řidič osobního auta jste povinen uposlechnout výzvy k zastavení od policie i celníků. Pokud máte na autě neplatnou nebo nevylepenou dálniční známku, hrozí vám bloková pokuta do 5000 korun, ve správním řízení až 100 000 korun.

Dálniční známky 2020: Vše, co potřebujete vědět
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.85%) 628 hlas/ů

83 KOMENTÁŘE

 1. Proč je v článku uveřejněna známka na rok 2016, když se má jednat o dálniční známku na rok 2017?

 2. Když jedu vozem vypůjčeným od rodiny s invalidou (sám zdravotní omezení nemám), mohu jezdit na dálnici bez známky?

 3. Tady zas někdo tlachá. Přece dopravní značky IP14a a IP15a už neexistují, místo toho jsou IZ 1a pro dálnici a IZ 2a pro silnici pro motorová vozidla. Dálniční známka platí pouze pro dálnice.

 4. Neplatná nebo nevylepená …
  ona sama i vylepená platná známka na okně někdy nestačí !!! záleží na koho při kontrole narazíte !
  Platí, že úhrada časového poplatku se prokazuje platným dvoudílným kupónem.
  Řidič vozidla v systému časového zpoplatnění je povinen na požádání předložit ke kontrole příslušníku Policie České republiky (dále jen “policista”) nebo celníkovi díl kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku, (takže II.díl vozit s sebou, s vyplňenou SPZ)

 5. Takže o tričko nebo svetr pořádně “ochlupit” známku, aby moc nelepila, od manželky, milenky nebo družky si půjčit tužku na obočí a vyplnit SPZ zrovna toho auta, kterým jedete a první “přenosná” dálniční známka je na světě…

 6. Jo a smazat napsanou SPZ je pak zcela primitivní… Za ušetřené penízky rovnou do knajpy! Veselý Silvestr, hoši!!!

 7. Proč si nemohu koupit půlroční dálniční známku na libovolné měsíce, když v zimě autem nejezdím??!!??
  Asi proto, že ministr MD a ředitel ŘSD si potřebuje co tři měsíce koupit nové auto!!
  Je v ČR nějaká instituce, nebo úřad který je pro občany?

 8. A smi dalnicni znamku (dobove platnou) kontrolovat i policista mimo dalnici?! Neavno mne kontrolovala PCR v Praze na Konevove ul. a policajt chtel vedet zda mam vyplnenou RZ na znamce… coz mi mimo dalnici prijde jako celkem zbytecne a zdrzujici…

  • Ano, pokud je známka vylepená na skle, musí být vypsaná SPZ nesmazatelnou propiskou, u sebe mít druhý díl a nesmí být prošlá datumově (prošlá a nestržená = pokuta). Pokud tak není, může policie kontrolovat a pokutovat kdekoliv. Klidně i na parkovišti.

    • Já nechápu proč lidi fňukají. Jezdím po dálnici? Tak musím mít platnou známku. Nejezdím? Tak známku nemám. A jako to že policista koukne na sklo vidí SPZ a koukne na SPZ samotnou mi nepřijde zas takové zdržení. Jenže to je povaha čecháčků. Nejlepší vymýšlet jak vše očurat a obejít a na vše si stěžovat.

 9. Já si kupuji dálniční známku kvůli cestám do Prahy. Cca.1x měsíčně jedu do hlavního města po R7. Po cestě použiji 16,6km dálnice. Nákladní auta za tyto km zaplatí 48Kč. Tedy za 24 cest bych dal 1152 Kč. Čili, mě by se spíš vyplatila krabička pro náklaďák. A to nemluvím o těch, co si kvůli jedné takové cestě musí koupit desetidenní známku. Náklaďák cesta tam a zpět stojí 96 Kč, osobák to má za 300. 🙂

 10. dálniční známku na 6měsíců ještě nikdo v ČESKU nevymyslel ,hádejte proč???očekávám to jako novinku tak za 50let…

 11. ještě tak seznámit lid s definicí dálnice. Té české…
  Rozbitá, s omezením rychlosti, odnikud nikam a za 1500,-
  To je ne na zaplacení pokuty chudákem uživatelem, ale na tepláky pro ty, kdo to vymáhají

 12. Měli by spíš platit nám že na těch dálnicích jezdíme a každodeně testujeme výdrž našich tlumičů 😉

 13. Jezdil jsem soukromě v zahraničí asi 17let a vždy se obrovské rozdíly našly– proti ČSSSSR,furt systém SSSR ,vy z Ministerstva jste už projely Evropu a poznatky?????????????????, bud jste totálně slepíííííí a nebo BL–b-í a nebo neodborníci ,At to stojí co nejvíce ,jsme v dozorčích radách a neměli bychom co jíst chudáci z PRAHY a ministerstev když začímá ladovská zima silničáři se připravují V 10hod už plné rádia a oni vyjízdí mají Iveca ,Manny a hlavy furt CZ tam se topí prachy občane bud ovcí ovečkou a nech se vést tak je to třeba systém SS Sr a nikdy jinak jsou tam opět mladí cynové a dcerečky našich bolševiku kolik nás to bude jěště stát?????????????????????????????????????????????,

  • Jako kamion platit nemusíte. Výše poplatku je závislá na počtu náprav, hmotnosti a emisní kategorii vozidla.

 14. Na hranici DE-CZ dostat 10 dnovu za pouhych 16€ a zmena 1€ az za 22.60 cz.
  Takze soudruzi……..vas pes. Cechy nikdy viac.
  Dna 30.12.2016

 15. Haha: pokud obchoduješ s tímto kurzem koupím od Tebe všechna Eura co máš.
  Pokud neprodáš tak si zůstaň v té Vaší díře SK na supr mega dálnicích křížem krážem celým Slovenskem co tam máte…
  Pokud si se zaprodal skopčákúm, neobracej zde každé Euro, když využíváš ČR jen k průjezdu.

  • Ty pako. U nás máme elektronické diaľničné známky. Žiadne zadrbané predné sklo, žiadny vychcany pepik s ruzom a podobne. Vráť sa na strom a nezliezaj.

   • Máte taky Kotlebu a oslavujete Tisa a Hlinku, protože jste bojovali za Hitlera.
    Takže hodně jste si pomohli, když máte vy tupci euro???? Vždyť máte na vlajce
    stené symboly jako za Hitlera. Takže smíte i hajlovat s Kotlebou.

  • Když nebudou pražáci, tak co si vybrňáci počnete, chcete samostatnou Moravu???? Proč ty zasraný
   brňáci jezdí za prací do Praglu. No proto, že chtějí vydělávat víc peněz za méně práce. Na šalině a
   nebo na šmirglu si brňák vydělá kulový h….

 16. Na jednodenní levné známce by přeci stát nic nevydělával…A drahou by si nikdo nekupoval..!! jednoduchý

  • Omyl, kdyby byla jednodení za sto, tak to nikdo neřeší a kupujou se víc než desetidenní.A co se týče nákladů,ta všude vve světě fungujou terminály a tam za ten papírek co vyjede je náklad 00 prdlačky

 17. Jsme schválila vláda organizace financování, řádně lepené a licenci, s dlouholetými zkušenostmi v oblasti poskytování domácí finanční řešení pro tisíce spokojených zákazníků po celém světě. kontaktujte nás s informacemi, jak je uvedeno níže a napište nám na adresu: goldstaroppt09@gmail.com

 18. Má někdo zájem o rakouskou dálnič. známku dvouměsíční za polovinu ? Pojedu 19.6. 2017 a vracet se budu nejpozději 2.7. 2017

 19. Co je platné,že známka (roční) platí od 1.12.2017, když je to nedostatkové zboží. Navštívil jsem 3 pumpy a jednu poštu a odpověď? “Nejsou”, nebo “Už (?) nejsou”.

 20. Redaktore, Ty jsi lenoch !! Třo roky staré logo DZ a celá konstra článku. Uff…. ubohé.

 21. “Roční dálniční známka 2018 platí od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019. ” To je vtim ne? Roční známka platí dva roky a 1 měsíc?

 22. kašlu na známku dálniční jezdím už dva roky každý měsíc po dálnici a zatím ani jedna kontrola tak proč utrácet zbytečně?????

 23. Clanek s mnoha nepravdami. Neni pravda, ze motocykl nemusi mit znamku, ne ve vsech pripadech. Zakon nerozlisuje druh vozidla, ktere musi mit znamku. Je jasne psano, ze vozidlo do 3,5 tuny s nejmene ctyrmi koly musi mit znamku, tim definice konci. Coz muze byt treba i ctyrkolka, ktera ma v TP 80km/h a muze tedy na dalnici, i kdyz je jako druh vozidla motocykl. Ta musi mit taky znamku.

 24. “Zpoplatněným úsekem je prakticky každá dálnice a silnice pro motorová vozidla označená příslušnou dopravní značkou (IZ 1a nebo IZ 2a).” – Nejlepší je zkopírovat několik let starý článek, změnit rok a je hotovo. Potom se novináři diví, že někdo označuje za “blbouny”.

 25. To by me zajimalo, jak prisli na ty ceny – 310 Kč za desetidenní je porušením zákona o pozemních komunikacích. § 21: “Výše časového poplatku na jeden měsíc a časového poplatku na deset dnů se stanoví poměrně k výši časového poplatku na jeden kalendářní rok. Výši časových poplatků stanoví prováděcí právní předpis.” Poměrně vychází desetidenní známka na 41 Kč !!!

 26. Hej to jsou fakt idioti, proč se u nás konečně nezavede to co na Slovensku? Elektronická dálniční známka, která se nemusí lepit a pak složitě sundavat ze skla. Nechť udělají snímače a máme jednou provždy klid…

  • Já bych spíše řešil důchodce vidí slyší ale jezdit už neumí .po kontrolní jízdě už by většina neřešila tyto poplatky .Na vsích je to hrůza kdo v těch autech jezdí a jak…..

 27. Mě by zajímalo proč roční dálniční známka stojí květnu 1500 když už neplatí celej rok dálnice věčně rozkopany a ještě lidi okradaj prodejem ročních dálničních známek

 28. Zkontrolujte si platnost roční známky, kterou uvádíte. Asi nebude platit od 1. prosince 2020 do 31. ledna 2020. Jak se říká: “Dvakrát měř, jednou řež…”

 29. DOSTUPNÉ ÚVĚRY.

  Potřebuješ půjčku? Potřebujete finanční pomoc? Potřebujete půjčku na své projekty? Pokud ano, pak si už nemusíte dělat starosti, je tu legitimní a skutečná úvěrová společnost, která vydává všechny typy půjček s procentem 2, a je připravena pomoci těm, kteří to potřebují. Okamžitě kontaktujte následující e-mail: paulgarry328@gmail.com

 30. info k době trvání známky pro rok 2020 je zcela chybné !!! přece známka pro r.2020 musí platit od 1.12.2019 do 31.1.2021 a ne v době od 1.12.2020 do 31.1.2020 jak je uvedeno v textu!!!

 31. Zdravím!V piatok 29.11.2019 cestujem do ČR,vlastne prechádzam.Zaujímalo by ma,či platí na dialniciach ČR výnimka pre držiteľa slovenského ZŤP.Ďakujem
  Imrich Tóth

 32. Ahojte, kúpila som dialničnú známku v Česku na úsek do Bratislavy, zabudla som ju však nalepiť na okno, videla som pri ceste, že policajti kontrolujú asi rýchlosť, možno aj nálepku, aká je pokuta, keď viem doložiť, že som kúpila na benzinke, je účtenka a je tam aj napísané evidenčné číslo vozidla? ďakujem

 33. zdravím sem mladý řidič a koupil sem si dálniční známku na benzínce a na benzínce mi neřekli že mám vypsat registrační značku vozidla a mněl jsem zato že je platná jak sem si ji zakoupil jel sem po dálnici policije cr mně nezastavila a doma sem zjistil že tímto pádem je neplatná prosím kde mám uhradit pokutu prosím o nekomentování vím že sem udělal strašný kopanec

 34. prosím vás o radu co mám dělat nered bych aby se to dostalo do správního řízení hrozí tam pokuta aš stotisíc teda aspon na internetu to píšou pokuta pokud se to dostane do správního řízení

PŘIDAT KOMENTÁŘ: