Svítící soška odporuje nařízení EU. Rolls-Royce ji musí vypnout i stávajícím majitelům

13.10.2020
1 nový názor
Zdroj: Rolls-Royce
  • Svítící soška Spirt of Ecstasy na vozech Rolls-Royce se stane v Evropě nelegální

  • Padla za oběť nařízení Evropské komise o osvětlení motorových vozidel

  • Automobilka musí sošku vypnout i stávajícím majitelům, nechá je vybrat náhradní

Automobilka Rolls-Royce v roce 2011 představila na svém konceptu 102EX jeden speciální detail. Šlo o svítící sošku Spirit of Ecstasy, která upoutala pozornost řady zájemců o luxusní vozy z britského Goodwoodu. Zanedlouho se dostala do volitelné výbavy a stala se oblíbeným doplňkem. Teď ji ale čeká hořký konec.

Osvětlená soška totiž údajně odporuje aktuálnímu znění evropského předpisu UNECE-R48, který upravuje osvětlení motorových vozidel. Informoval o tom britský zpravodajský server Mail Online.

Rolls-Royce Ghost se světu ukázal v Praze. Byli jsme u toho
Přečtěte si také:

Rolls-Royce Ghost se světu ukázal v Praze. Byli jsme u toho

Rolls-Royce už potichu vyřadil osvětlenou sošku z nabídky příplatkové výbavy, jenže o ni přijdou i ti, kteří ji už na svých autech mají. Vozy by nyní měly zamířit do servisů, kde jim automobilka osvětlení sošky vypne nebo nabídne Spirt of Ecstasy v jiném provedení.

"Bohužel nyní oznamujeme našim zákazníkům, že jim musíme odpojit svítící Spirit of Ecstasy. Aktuálně připravujeme kompletní balíček, kdy nabídneme kompenzaci a náhradu v podobě stříbrné sošky nebo jakékoliv jiné z naší nabídky," řekl serveru mluvčí automobilky Rolls-Royce.

Řídili jsme Rolls-Royce Cullinan Black Badge s padajícími hvězdami v kabině
Přečtěte si také:

Řídili jsme Rolls-Royce Cullinan Black Badge s padajícími hvězdami v kabině

Odpojení svítí sošky je zvlášť nepříjemné pro britské majitele vozů Rolls-Royce. Pokud by byl totiž brexit rychlejší, mohli se mu vyhnout. Aktuálně se ale evropská směrnice vztahuje i na britské ostrovy. Osvětlená soška Spirit of Ecstasy z polykarbonátu byla příplatkem za zhruba 100 tisíc korun.

Vstoupit do diskuse (1 názor)
  • Našli jste v článku chybu?