Test ojetiny: Volkswagen Passat B7 je dobrý, ale pozor na jeho historii

19.02.2019
20 nových názorů
Autor: Redakce

+

 • Komfort jízdy a kultivovanost
 • Beztřídní, nekonfliktní image
 • Spolehlivá technika
 • Dobře si drží hodnotu
 • Široká nabídka na trhu

-

 • Historie některých kusů
 • Velké riziko koupení „stočenky“
 • Relativně vysoké ceny ojetin
 • Docela drahé specifické opravy
 • Otravný stop/start a elektronická brzda

Volkswagen Passat B7 byl posledním vývojovým stadiem Passatu předtím, než přišla v roce 2014 úplně nová generace založená na modulární platformě MQB. V bazarech patří Passat B7 k velmi vyhledávaným ojetinám, neboť je to ještě relativně moderní a stále docela nové auto. A vůbec, „Passat v tédéíčku v kombíku“ je taková česká modla.

Test ojetiny: Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru
Přečtěte si také:

Test ojetiny: Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru

Mnozí spatřují v Passatu prostředek ke zvýšení svého společenského postavení. Na druhou stranu je to objektivně prostorné, praktické, kvalitní a velmi příjemné auto. Samozřejmě to není žádný sporťák, ale pokud má v pořádku podvozek a není obutý na nesmyslně velkých nízkoprofilových kolech, jezdí velice pohodlně, tiše a kultivovaně.

Doporučujeme: výběr nejlepších ojetých vozů

Volkswagen Passat Variant (17) Volkswagen Passat B7 je v zásadě bytelné, kvalitní a spolehlivé auto. Mnoho problémů pramení jen ze zanedbané údržby
Volkswagen Passat Variant (59) Dvoulitrové tédéíčko je nejvyhledávanější motorizace. Ale také nejrizikovější, aspoň pokud jde o minulost a původ vozu

V rámci koncernu VW patří Passat do skupiny těch „hodnotnějších“ aut, takže dostal komplikovanější a dražší techniku. Kvůli tomu jsou některé specifické opravy dražší a technika v některých detailech choulostivější. Například populární dvoulitrová tédéíčka jsou tady trochu rizikovější než třeba v Octavii, která používá „ošizené“ verze motorů bez vyvažovacích hřídelí.

Ceny ojetých passatů padají jen velmi pomalu, ale už se dá i pod hranicí 300 000 korun sehnat prověřené a docela pěkné auto. Jako příklad takové ojetiny nám poslouží šedočerný Passat Variant s motorem 2.0 TDI o výkonu 103 kW a automatem DSG, který jsme si půjčili na test v Auto ESA. Auto z roku 2011 ujelo 207 000 km a prodejce za něj v době testu chtěl 280 000 korun.

Nic nového pod sluncem

Sáhodlouze rozebírat jízdní vlastnosti Passatu asi nemusíme. Je nedotáčivý, trochu se pohupuje a má pomalé řízení. Ovšem celé sladění ovládacích prvků, ergonomie a příjemné řízení stojí za tím, že je vlastně radost s tímhle autem jezdit. Automat DSG se k jeho charakteru nesmírně hodí a Passat řidiče ničím zásadním neobtěžuje.

Volkswagen Passat Variant (41) S Passatem je radost cestovat na dlouhé vzdálenosti. Je tichý, pohodlný a kultivovaný. Sedí mu ale silnější motor
Volkswagen Passat Variant (48) Automat se k uvolněnému charakteru Passatu hodí. Hledejte šestistupňové DSG, které je spolehlivější a příjemnější

Výbava většiny ojetin na trhu je uspokojivá. Sice nejsou samozřejmostí anatomické kožené sedačky, ale už ty základní látkové jsou pohodlné. Klimatizaci mají všechna auta, originální navigaci si klidně můžete odpustit. Moderní aplikace v chytrých telefonech jsou rychlejší a mají lepší grafiku. Na druhou stranu originální navigace je už tak zastaralá, že pomalu přestává lákat zloděje.

Pozor na stočenky

A tím se dostáváme k poněkud ožehavému tématu: původu vozů a jejich historii. Koncernové vozy obecně patří k autům, u nichž se minulost prokazuje velice obtížně. Zdárně totiž maskují svůj nájezd a pokud se o auto někdo stará, tak i po 300 000 km uvnitř vypadá pořád jako nové.

Pět nejčastějších omylů a mýtů o ojetinách značky Škoda
Přečtěte si také:

Pět nejčastějších omylů a mýtů o ojetinách značky Škoda

Není tedy divu, že se tachometry stále stáčí a stáčet se budou. Stáčí se i v Německu, především u vozů z pronájmů. Leasingové společnosti totiž limitují roční nájezd třeba na 20 000 km, ale majitel najede za rok klidně trojnásobek. Pak nechá auto před servisem stočit na dvacet a tak každý rok stále dokola.

Kde hledat a nakupovat? box_color=#000000
V případě prakticky všech koncernových vozů, které jsou oblíbeným nástrojem ve fleetech a u taxikářů, doporučujeme hledat pouze v síti oficiálních a prověřených prodejců ojetin. Militantní odpůrci autobazarů budou zase nesouhlasit, ale kdo nechce riskovat koupi auta v exekuci s vykuchaným filtrem DPF, ten by měl jít do certifikovaného bazaru. Případně ať si připraví zhruba deset tisíc za kompletní prověření auta u specialisty. Riziko stočeného tachometru je vysoké, zejména u importů ze zahraničí.

Jistější jsou tedy auta, která se prodala jako nová u nás a jezdila na pravidelné prohlídky k oficiálnímu partnerovi VW. Nechte si vyjet servisní historii od oficiálního servisu a udělejte si obrázek. Pokud bude v minulosti auta několikaleté nedohledatelné okno, mějte se na pozoru.

Musíte počítat s tím, že Passat je služebák, který ročně najede 50 000 kilometrů nebo i více. Po šesti letech tak nemusí být nájezd 250 až 300 000 km vůbec nic neobvyklého. Pokud má ale auto za sebou jasnou servisní historii, vlastně se není čeho bát. Je jen potřeba počítat s případnými výdaji, ovšem pokud vše podchytíte včas, slibuje Passat mnohasettisícový nájezd.

Diesely jsou dobré

Jen málo lidí bude uvažovat o něčem jiném než o turbodieselu. Je to ale docela logická volba, protože motory 2.0 TDI jsou mechanicky spolehlivé a především se vždycky naftový Passat zase dobře prodá.

Naftovou šestnáctistovku odbudeme tím, že je to sice mechanicky solidní motor, ale dynamicky na rozložitý Passata sotva stačí. Snad jen, pokud najdete kus s naprosto jasnou historií a relativně malým nájezdem, jinak ji nechte být a hledejte dvoulitr. Jede líp a spotřebu má stejnou. Navíc není tak citlivý na kvalitu nafty, i když také v jeho případě se nedoporučuje dojit autobus. Tankujte jen značkovou kvalitní naftu.

Volkswagen Passat Variant (60) Dvoulitrová nafta z aféry Dieselgate je mechanicky velice spolehlivý a řidičsky příjemný motor. Potřebuje ale pravidelný servis
Volkswagen Passat Variant (34) I základní provedení motoru 2.0 TDI o výkonu 103 kW uděluje Passatu dostatečnou dynamiku. S automatem DSG je to nejlepší

Z dvoulitrových dieselů je celkem jedno, co vezmete. Základní verze o výkonu 103 kW bohatě stačí, má plynulý nástup výkonu a snese toho hodně. Silnější provedení 125 kW nebo později 130 kW sice poskytuje dynamickou převahu zejména na dálnici, ale existuje tam větší riziko nějakých mechanických problémů. Pokud se má například objevit vzácný problém s prasklou hlavou válců, bude to spíše u té silnější verze.

Pečlivý servis = spolehlivé auto box_color=#000000
Důkladný servis je důležitý vždy, ale zejména po hranici 200 000 km už přikračujte k údržbě velmi zodpovědně. Zkraťte interval výměny oleje, tankujte jen kvalitní naftu a všechny drobnosti řešte hned, ať nespustí lavinu mnohem dražších potíží. Věděli jste třeba, že vadný termostat může za týden zabít filtr pevných částic? Péči o vůz svěřte někomu, kdo se vyzná a má odpovídající nástroje. Bastlit Passat někde na koleni není úplně dobrá cesta, jak zachovat jeho hodnotu a především spolehlivost. Při správném servisu přitom slibují dvoulitrová tédéíčka mnohasettisícové nájezdy.

Pro kondici motoru 2.0 TDI je naprosto klíčové dodržování konzervativního servisního plánu. Pro olej jezděte nejpozději po 15 000 km a dodržujte přesně předepsanou specifikaci a normu oleje. Ideální je nechat si také v servisu změnit variabilní servisní interval na pevný s limitem 15 000 km nebo jeden rok.

Nezapomeňte ani na servis periferií. Passat TDI bude mít najeto kolem 200 000 km, takže počítejte s tím, že se budou dělat řemenové rozvody. U nich je interval 210 000 km, ale určitě ho preventivně zkraťte třeba na 180 000 nebo klidně 160 000 km, ať máte klid. Také spolu s rozvody udělejte napínáky a vodní pumpu. Dobrý mechanik vám také prověří mazání a celé periferie motoru. Riziko selhání pohonu olejového čerpadla sice už není tak vysoké, ale pořád existuje.

Kolik u nás jezdí aut s nefunkčním filtrem pevných částic? Milion snad ne, ale statisíce jich být mohou
Přečtěte si také:

Kolik u nás jezdí aut s nefunkčním filtrem pevných částic? Milion snad ne, ale statisíce jich být mohou

Filtry pevných částic povětšinou fungují, ale nechte auto důkladně prověřit, jestli nemá filtr mechnicky poškozený, provrtaný nebo vykuchaný. Pokud majítel tvrdí, že filtr nechal čistit, ať doloží, kde a jak se servisní zásah prováděl. Nový filtr stojí přes 40 000 korun, ale pokud nikdo s motorem nic nedělal, měl by vydržet.

Pozor na drobnosti! Některým Passatům může zlobit chlazení, kdy se motor vlivem neustále otevřeného okruhu „přechlazuje“. V takovém případě může řídící jednotka vyhodnotit, že nenastal správný okamžik ke spuštění regenerace, a filtr se brzy zanese. Kdo to neřeší hned, tomu se filtr během dvou až třech tisíc kilometrů kompletně ucpe.

Převodovky a Haldex potřebují pozornost

Pokud máte převodovku DSG, měňte každých 60 000 km nebo tři roky olejovou náplň. Spojky běžně vydrží kolem 250 000 km, ale charakteristické cukání při záběru a neochota řadit jsou signálem, že převodovka musí do servisu. Velká generálka tohoto DSG stojí do 30 000 korun, ale někdy stačí jen vyměnit olej a přehrát řídící jednotku převodovky.

Sedmistupňovému DSG, které se dodávalo k motorům o točivém momentu do 250 Nm včetně (1.6 TDI, 1.4 TSI a 1.8 TSI), se raději vyhněte. Je to továrna na problémy, leda by prodávající doložil, že ji v nějaké dohledné době nechával opravit. Reálná životnost spojek v 7DSG ve velkém a těžkém Passatu je okolo 100 000 km.

Volkswagen Passat Variant (24) Zvažte, jestli nutně potřebujete čtyřkolku. O Haldex je potřeba se starat, zvyšuje spotřebu a po velkých nájezdech hučí
Volkswagen Passat Variant (25) Do města je lepší šestistupňové DSG, které díky mokrým spojkám lépe snáší popojíždění v koloně. Olej měňte v DSG po 60 000 km

Ani na manuální převodovky není dobré zapomínat. I v jejich případě není od věci jednou za čtyři roky vyměnit olej, zejména u silnější motorů mají mechanické převodovky tendenci drhnout. Nájezd 300 000 km už začíná být na převodovce znát.

Pokud kupujete čtyřkolku, nezapomeňte rovněž každých 40 až 60 000 km nebo nejpozději po třech letech (raději ale po dvou) v Haldexu vyměnit olejovou náplň. Důvodem nepřipojování zadní nápravy ale nemusí být jen závada na spojce, může to být i problém v řídící elektronice. Plno lidí při běžné jízdě ani nepozná, že se nefunkční Haldex vzadu jen „veze“.

Benzinu se zas tak moc nebojte

Tak jistě, rozvodové řetězy... Ale v případě Passatu to není zas taková katastrofa, jak si hned ukážeme. Benzinový Passat také může mít několik poměrně zásadních výhod. Tou hlavní bývá výrazně menší kilometrový nájezd. Zatímco u verze 2.0 TDI lze právem očekávat hodnotu 200 000 km a víc, motorizace 1.8 TSI nebo 2.0 TSI mohou mít klidně necelou polovinu této porce.

Motor 1.4 TSI 90 kW plní bazary jako fleetová verze. Špatná jednotka to není, ale na Passat dynamicky moc nestačí. Řetězy se dají opravit, navíc od modelového roku 2012 už tak choulostivé nejsou. Nejvíce si řetěz ničí ten, kdo parkuje v kopci pouze se zařazenou rychlostí. Parkovací brzda by se měla zatáhnout sama, ale u starších passatů občas zlobí. Jsou kusy, které mají za hranicí 100 000 km ještě původní řetěz, aniž by vykazoval známky blížící se smrti.

Volkswagen Passat Variant (32) Z benzinových motorů lze doporučit spíše verze 1.8 TSI a 2.0 TSI. Nemívají za sebou brutální nájezdy a jsou vlastně docela úsporné
Volkswagen Passat Variant (35) Zatímco u pětiletého dieselu je 200 000 km na kontě spíše pravidlem, motoru 2.0 TSI může do stovky tisíc chybět ještě pěkný kus cesty

Silnější, dvoustupňově přeplňovaný motor 1.4 TSI s turbem a kompresorem je komplikovaný, ale pokud má za sebou správný servis, úplná katastrofa to také není. Zajímavá je verze EcoFuel na CNG, ale tam berte spíše méně jetý kus. Ještě jednou u motorů 1.4 TSI připomínáme rizikovost převodovek 7DSG.

Benzíny dobré, ale opatrně box_color=#000000
Od roku výroby 2012 už by rozvody prakticky zlobit neměly. Motory 1.8 TSI a 2.0 TSI díky dvoustupňovém vstřikování netrpí tolik na zanášení karbonem, ale zrychlená degradace oleje u nich hrozí tak jako tak. Svíčky měňte po 60 000 km a před koupí motor nechte důkladně prověřit. Je tu pár choulostivých míst (variátor proměnného časování, napínací lišty a podobně). Někdy je dobré udělat jeden velký servis a investovat, ať pak máte klid. Nicméně třeba motor 2.0 TSI s automatem je velice příjemná motorizace. A obvykle za sebou nemá po pěti letech už 300 000 km jako diesely.

Motor 1.8 TSI konstrukční řady EA888 se přestal prodávat v říjnu 2012 a my bychom doporučovali spíše hledat jednotku 2.0 TSI, která z ní konstrukčně vychází. Motor v rámci modernizace v druhé polovině roku 2011 dostal nejen lepší a odolnější rozvody, ale především se definitivně zbavil dřívějších problémů s vysokou spotřebou oleje díky nové konstrukci pístů.

Jednotka 2.0 TSI představuje velice zajímavou volbu, pokud najedete menší porci kilometrů. Reálná spotřeba se dá udržet na devíti litrech, což je vzhledem k dynamice a vskutku šestiválcovému charakteru motoru velice příznivá hodnota. Ovšem benzinový Passat vždycky hůře hledá nového kupce.

Test ojetiny: Škoda Octavia II je úplně jiná liga
Přečtěte si také:

Test ojetiny: Škoda Octavia II je úplně jiná liga

Pro motory 1.8 TSI a 2.0 TSI platí rada měnit zapalovací svíčky už po 60 000 km a připravte se také na vyšší riziko selhání zapalovacích cívek. Základní mechnika je jinak odolná, pokud tedy měníte olej po 15 000 km. Dvoulitr s automatem DSG je pak velice lákavá a vlastně docela bezproblémová kombinace.

Motor 3.6 V6 je zajímavá zvláštnost. Standardně má pohon všech kol a automat DSG. S nějakým rozumným nájezdem by tenhle motor mohl být atraktivní, ale připravte se na náročnější servis a spotřebu 10 až 13 litrů na 100 km podle stylu jízdy. Pokud ale nemá motor najeto 250 000 km, složité rozvody u něj ještě vydrží.

Většinou vše funguje

U naprosté většiny prodávaných aut v bazarech nemívají Passaty problémy s detaily. I choulostivá elektronická parkovací brzda bývá funkční, ale vše dobře prověřte. Otravný systém stop/start se dá softwarově obejít, abyste ho nemuseli vypínat po každém nastartování.

Volkswagen Passat Variant (37) Volkswagen Passat B7 je dobrá ojetina. Hledejte ale na správných místech a obejděte nejprve několik nabídek. Nekupujte automaticky to nejlevnější
Nadměrné opotřebení interiéru, sedaček a pedálů by mělo být varováním. I po 200 000 km bývá Passat uvnitř pěkný

Zkontrolujte funkci klimatizace a při testovací jízdě se zaposlouchejte do motoru, převodovky a podvozku. Všechno se dá řešit, ale nabídka na trhu je široká a těch stříbrných Passatů v naftovém dvoulitru za tři sta tisíc je tolik, že si rozhodně vyberte ten s nejjasnější historií a bez drobných vad.

Pokud budete autu dávat pravidelný servis a aspoň základní péči, svou hodnotu si udrží. Vzhledem k oblíbenosti Passatů ale zvažte nějakou formu pojištění proti vandalismu a odcizení, stejně tak raději i havarijní pojištění. Jakkoli nestojí obvyklé díly nesmyslné částky a jsou jich plné sklady, některé specifické díly, jako třeba xenony, jsou docela drahé.

Aktualizováno 19. února 2019

DeniseSpord (neregistrovaný)
Maths Ka Horror - Shakuntala DeviVidya Balan, Sanya MalhotraVarun GroverAmazon Prime Video
Gracehaids (neregistrovaný)
IFBB Monsterzym Pro 출전선수, IFBB 오픈 보디빌딩 프로 장성용 선수 인터뷰
kikiriki (neregistrovaný)
Ojetý prasák 2,0 téééédéééííííáá! zatížený velkým podvodem, který předtím nový nafasoval nějaký prodejce ponožek na zvýšení společenské prestiže??? To je žert? To vypadá spíše na reklamu, protože tyhle modly se v bazarech už vrství na sebe a vedle v De to už nikdo nechce ani zadarmo.
Libor (neregistrovaný)
Naprostý souhlas.Koncerny s motorem 2.0 Tdí jsou plné bazary a koupit např.Audi A3 s normálním benzínem je docela problém.Na 100 prodávaných aut je 95 na naftu.Jsem docela zklamaný a budu muset koupit jinou značku kde je výběr motorů na benzín větší.Ojetý nafťák fakt nechci.Je to jen kupa problémů a nakonec vyhazov z emisí.Přitom nafta je dražší než benzín.Řada benzínových motorů má spotřebu jen trochu vyšší než naftový motor.Ta úspora tam vlastně žádná není.
Jirka (neregistrovaný)
Přes diagnostiku se to vypíná. Start-Stop má nastavení, že jakmile je venku víc jak mínus 35 tak se sám vypne, takže se tomu řekne, že venku je mínus 35 permanentně a člověk to už nemusí furt vypínat. Mám to na Passatu B7 Variant, r.v. 2013, motor 1.6 TDI.
Cumprcampr (neregistrovaný)
Mam passat ma B8 Dsg6 110kw, v dubnu to bude 4 roky co jsem jej kupoval, najeto 190tis a jediná oprava byl blinkr led pásek v zrcátku. Jako auto pro rodinu, práce, za mně dobrý jen jezdím.Co se motoru týče, tak 110kw 2.0 je dobrá volba, samozřejmě nestocenka, zádne auto neslouží do nekonečna. Na stare B6 jeste bez Dpf bylo 370tis když šla na prodej a motor vse puvodní, menil se pouze výměník a to ještě v záruce.
Roman Mašek (neregistrovaný)
Mám passata b7 103kw ročník 2012 jsem maximálně spokojenej. Nízká spotřeba... pohodlí. Mam aktuálně najeto 180000km a kromě běžného servisu (olej, filtry, brzdy ....) jsem měnil jednu tyčku stabilizatou. ... km mám původní, kupoval jsem predvadecku. U mně za jedna.
Jarda (neregistrovaný)
Předražený krám, ničím nevyniká, jen spousta Pepíků si myslí, že mají doma poklad
Petr (neregistrovaný)
Zrovna motory 2.0 TDI se moc nepovedly.Taky je moře aut s tímto motorem na prodej.Problém je taky drahá dvouhmota,turbo,praskající hlavy,protočený náhon olejového čerpadla.
David Dava (neregistrovaný)
Jo,taky me zajímá jak obejít sistem start- stop.. potom,prosim srovnání NPR.Passat b7,2.0TDI 103kw,a/vs Octavia 3 2.0TDI 110kw,..Vim ze Passat ma lepší zadní nápravu..Dekuji
Zájemce o VW Passat (neregistrovaný)
Dobrý den, chtěl bych se jen na něco zeptat. V článku píšete, že "Otravný systém stop/start se dá softwarově obejít, abyste ho nemuseli vypínat po každém nastartování." Je to tedy v reálu opravdu možné, a jak se to dá udělat? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
jan vačura (neregistrovaný)
Taky to nechapu kde na to pepici prisli. Ksiltovka vw, hola hlava audi. Komedie po cesku. Oboum se na silnici vyhnout.
666 (neregistrovaný)
" Po šesti letech tak nemusí být nájezd 250 až 300 000 km vůbec nic neobvyklého. Pokud má ale auto za sebou jasnou servisní historii, vlastně se není čeho bát." Pří plánované životnosti 8 let a cca 300 kkm se není čeho bát. Potom už jsou jenom samá pozitiva a sociální jistoty. Kdo by si kupovat provařený firemní krám, když je dostatek alternativ?
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?