Propadlá technická je i v době karantény problém. Řidičák ne, ale jen někdy

26.03.2020
38 nových názorů
Zdroj: Archiv MF
  • Stanice technické kontroly mohou být i přes pandemii koronaviru otevřené, některé ale zkrátily pracovní dobu

  • Kvůli epidemii je prohlídka na STK delší. Auta se dezinfikují a majitel nesmí na pracoviště

  • Stát řidičům odpustí propadlý řidičák, musí ale přestat platit přesně v době nouzového stavu

Kvůli epidemii koronaviru jsou zavřené obchody nebo restaurace. Stát lidem doporučuje, aby zůstali doma a vycházeli jen do práce, na nákup potravin nebo v nejnutnějších případech. Stanice technické kontroly ale mohou podle nařízení vlády fungovat dál. Přesto se některé rozhodly svou práci omezit nebo úplně pozastavit.

„Od středy 18.3. bude zkrácena pracovní doba STK. V pondělí až čtvrtek bude otevřeno od 7:00 do 15:30, v pátek od 7:00 do 13:00. Prosíme zákazníky, aby se při čekání na technickou prohlídku zdržovali venku,“ informuje na svých stránkách stanice Pronto STK z Prahy. Podle nabídky on-line rezervací se ale zdá, že zkrácená doba nevadí. Volno na prohlídku je i tento pátek.

Koronavirus změnil i prodej aut. Číňané už předávají klíčky pomocí dronů
Přečtěte si také:

Koronavirus změnil i prodej aut. Číňané už předávají klíčky pomocí dronů

Vršovická společnost STK Praha pracovní dobu nemění. Od pondělí ale provádí dezinfekci všech zkoušených vozů, která zabere 20 minut z prohlídky navíc. Žádá také, aby byli zákazníci vybaveni rouškou a platili kartou. Některé jiné společnosti o speciálních opatřeních neinformují, ale zároveň jsou nekontaktní. Telefon nikdo nezvedl například na STK Modřany nebo STK Bohdalec.

Vzhledem k tomu, že je řada stanic technické kontroly otevřených, musí mít auta na silnici platnou technickou. Přitom v některých jiných státech se v rámci omezení šíření koronaviru odpouští i to. Například ve Velké Británii budou moci řidiči používat od 30. března auta s propadlým MoT (obdoba české technické kontroly) po dobu půl roku. Informoval o tom britský magazín Auto Express.

Co obsahuje autolékárnička pro rok 2020? Roušku ne, ale může být prošlá a nevadí to
Přečtěte si také:

Co obsahuje autolékárnička pro rok 2020? Roušku ne, ale může být prošlá a nevadí to

„Ministerstvo dopravy nyní jedná s policií a pojišťovnami, aby zajistilo, že každý, kdo se snaží zůstat v karanténě a bude mít propadlou technickou kontrolu, nebude neférově trestán za věci, které nemůže ovlivnit,“ napsal magazín s tím, že v zemi jinak zůstávají otevřené servisy, aby zajistily základní opravu aut. Ministerstvo totiž britské řidiče zároveň upozornilo na to, že by jejich vozy měly být v dobrém stavu, i když nemají MoT.

Registr vozidel? Jen tři hodiny týdně

Zatímco české stanice technické kontroly zůstávají povětšinou otevřené, problém je s registry vozidel nebo řidičů. Například na jednom z nejvytíženějších pracovišť vůbec na pražském Bohdalci je otevřeno jen ve středu od 13 do 16 hodin. Aktuálně je navíc nefunkční systém internetových objednávek WebCall, takže není jasné, jak velký přetlak na Bohdalci je. To je problém, protože registr vozidel využívají nejen soukromníci při prodeji aut mezi sebou, ale i prodejci nových či ojetých vozidel.

Proces koupě nového auta se tak může výrazně prodloužit a zřejmě i prodražit. Jak upozornil server iDnes.cz, aktuální situace nahrává profesionálním „vyřizovačům“, kteří mají prošlapané cestičky na úřady a registraci vyběhají. To ale něco stojí. Je pak otázkou, zda si v důsledku toho prodejci aut nezačnou za přihlášení vozu účtovat víc.

Elektronické dálniční známky měly špiclovat řidiče. Nikdo nezaručí, že nebudou
Přečtěte si také:

Elektronické dálniční známky měly špiclovat řidiče. Nikdo nezaručí, že nebudou

Podobně je na tom i registr řidičů. Řada pracovišť se uzavřela úplně, někde mají otevřeno jen několik hodin za týden. To je opět případ Bohdalce, kde přijímají klienty v neodkladných záležitostech od 13 do 16 hodin, další pracoviště je ve stejnou dobu otevřené také na Pankráci.

V tomto případě ale stát vychází lidem vstříc. I když jen částečně. Řidičák, který propadl během nouzového stavu platí dál. Ale jen do konce tohoto období. Pokud tedy budete přistiženi den po skončení nouzového stavu s propadlým řidičák, hrozí až dvoutisícová pokuta. Problém může být i tehdy, pokud vám řidičák propadl byť den před vyhlášení nouzového stavu. Pokud už musíte řídit, nezbývá než doufat, že policie bude schovívavá.

Vstoupit do diskuse (38 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?