Policie bude jezdit v elektromobilech, dobije je na veřejných stanicích

18.06.2020
10 nových názorů
  • Policie ve čtvrtek převzala 20 z celkem 38 vozů do zásuvky. Jde o model Hyundai Ioniq Electric

  • V policejních barvách už jezdily elektromobily, třeba BMW i3, byly ale jen zapůjčené

  • Auta budou sloužit jako hlídková vozidla. Vyšla na 30,4 milionu korun

Česká policie si vůbec poprvé v historii pořídila auta na elektřinu. Ve čtvrtek totiž převzala 20 z celkových 38 elektromobilů značky Hyundai, které si na základě výběrového řízení pořídila. Každý z modelů Ioniq Electric vyšel na něco málo přes 800 tisíc korun, celková zakázka má tedy hodnotu 30,4 milionu. Informoval o tom server Novinky.cz.

Auta dostala klasické policejní barvy v provozu budou sloužit jako hlídková vozidla. Naopak by neměly třeba měřit rychlost. Policisté ale podle serveru nevyloučili, že by elektromobily mohli nasadit třeba při pronásledování.

Vytlačovací rám policejních Octavií vyvolal pozdvižení. Předpisům ale vyhovuje
Přečtěte si také:

Vytlačovací rám policejních Octavií vyvolal pozdvižení. Předpisům ale vyhovuje

Policie nemá k dispozici síť vlastních nabíjecích stanic. Místo toho budou její elektromobily obvykle používat veřejné nabíječky. Ředitel Tomáš Lerch ale upozornil na to, že policisté nebudou při dobíjení využívat svého práva na přednostní doplnění pohonných hmot. Nestane se tak, že by někoho od stojanu „vyhodili“.

Lerch Novinkám také řekl, že prioritou při pořízení elektromobilů nebyly nižší náklady na provoz. Místo toho hrál prima fakt, že vozy mají nízké lokální emise škodlivin. Policisté už dříve auta do zásuvky testovali, šlo například o BMW i3 nebo hybridní BMW i8, které neslavně skončilo nehodou. Tentokrát už ale auta policii patří.

Policie dnes převzala 20 z celkem 36 elektromobilů
Předání proběhlo formou tiskové konference

„Jsem rád, že se Policie České republiky vydala cestou elektromobility a tato auta jsou toho důkazem. Je to technika, která pro nás znamená další technologický posun a věřím, že budou policisté spokojeni,“ uvedl policejní prezident Jan Švejdar.

Osmatřicet vozů Hyundai Ioniq Electric doplní dalších 96, které už Ministerstvo vnitra využívá. Fungují například ve službách pražského dopravního podniku a Správy státních hmotných rezerv ČR. Státní správa využívá také model Hyundai Kona EV, jde o flotilu 34 kusů.

Vstoupit do diskuse (10 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?