Pokud poškozený utrpí autonehodu se zraněním, kterou výlučně nezavinil, pak má zpravidla právo na odškodnění újmy na zdraví. Pokud je dopravní nehoda sporná z hlediska zavinění, pak je zásadní šetření policií a následné rozhodnutí o určení viníka nehody.
Poškozeným lze tedy doporučit nepodceňovat probíhající trestní nebo přestupkové řízení a aktivně se zajímat o jeho stav. Výsledek trestního nebo přestupkového řízení může zásadně ovlivnit právo na odškodnění.
Zranění při dopravní nehodě
Právo na odškodnění za zranění při dopravní nehodě vzniká v případech drobných zranění (pohmožděniny, poranění krční páteře), středních zranění (zlomeniny) až po nejzávažnější zranění.
Poškození jsou často přesvědčeni, že nemají právo například na bolestné, když utrpěli pouze pohmožděniny a nenastala u nich pracovní neschopnost . Opak je však pravdou a jsou obvykle oprávněni žádat odškodnění za tato zranění.
Jaké odškodnění lze žádat?
Jaké konkrétní náhrady lze žádat k odškodnění je nutné posuzovat u každého případu individuálně. Obecně je okruh náhrad za zranění při autonehodě následující:
- Bolestné;
- Ušlý výdělek (zaměstnance anebo OSVČ);
- Náklady léčení;
- Cestovné do zdrav. zařízení;
- Náklady péče o nesoběstačného poškozeného;
- Trvalé zdravotní následky (ztížení společenského uplatnění);
- Případná další nemajetková újma.
Kde uplatnit odškodnění
Poškození jsou také často přesvědčeni, že musí odškodnění uplatnit přímo u viníka nehody, což nemusí být komfortní pro oběť autonehody. Odškodnění za zranění při dopravní nehodě lze uplatnit přímo u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení a není nutné odškodnění řešit s viníkem nehody. Tento postup umožňuje přímo zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Pozor při odškodnění bolestného
Nejčastěji uplatňovanou náhradou při řešení zranění po autonehodě je náhrada bolestného. Hodnocení bolesti obvykle provádí ošetřující lékař poškozeného na základě zdravotnické dokumentace, a to na formulář pojišťovny vozidla viníka nehody, který poškozený obdržel od pojišťovny.
V praxi se setkáváme s chybami ve výpočtech na těchto formulářích:
- opomenutí bodů bolestného za některá zranění při autonehodě;
- neuvedení bodů za operační zákroky;
- nenavýšení základního hodnocení bolestného, když jsou splněny podmínky pro jeho zvýšení.
Lze tak doporučit přenechat výpočet náhrady bolesti specializovanému znalci, který řádně a správně určí bodové hodnocení bolesti.
JUDr. Zbyněk Drobiš
autor je právník projektu www.odskodneninehody.cz