• První řadový dvouválec v historii značky nadchne začátečníka i zkušeného jezdce

  • Motor nabízí nejlepší poměr hmotnosti a výkonu na současném trhu

  • V bohaté základní výbavě nechybí ani obousměrné rychlořazení

  • Barevný TFT displej lze propojit s chytrým telefonem a využít tak funkci My Ride

Závodní okruh nedaleko Trnavy nese název Dlhá, ale ve skutečnosti měří jen něco málo přes kilometr. Je stavěný pro motokáry a poloměry některých zatáček architekt kreslil snad podle pětikoruny. Nový Duke však vykružuje i tu nejtěsnější vlásenku s lehkostí minibiku!.

Na tom by možná nebylo nic tak pozoruhodného, pokud bychom mluvili o stejnojmenném rakouském nakedu s motorem 125 nebo 390 cm3. My ale po úzké trati proháníme dospělou motorku s výkonem přes sto koní! Ano, přesně ten 790 Duke, jehož koncept vzbudil na podzim 2016 takové pozdvižení. Největší zvědavost se od té doby upíná k prvnímu řadovému dvouválci v historii značky, a já hned na začátek musím prozradit, že desetitisíce hodin strávených při jeho vývoji nebyly ztraceným časem.

KTM 790 Duke | CEE Media Launch, Bratislava, Slovakia
Divoké srdce: O tomto motoru ještě hodně uslyšíme. A jednoválec LC4 zřejmě nečekají příliš světlé zítřky, i když v nabídce zůstává
KTM 790 Duke | CEE Media Launch, Bratislava, Slovakia
Bez spojky: Quickshifter+ šetří levé ruce práci při řazení nahoru i dolů a nezaplatíte za něj ani korunu navíc. Solidní nabídka!

Toto jádro umí jezdce nejen královsky pobavit na technickém okruhu či v rychlých zatáčkách motorkářské Mekky, kterou je kopec Pezinská Baba pro všechny sportovně založené Slováky, ale také ho rozmazlovat klidným a vibracíprostým chodem v nízkých otáčkách. Fungl nový řadový dvouválec, vyvinutý na prázdném listu papíru, nadchne jak starší a pokročilé, tak motocyklové nováčky. Pro ty nejmladší v KTM dokonce vymysleli speciální verzi se sníženým výkonem, umožňující restrikci na parametry řidičáku skupiny A2.

V čem tedy spočívá jeho největší půvab? Když pomineme, že se jedná o nejmenší a nejlehčí agregát ve své třídě (proto má označení LC8c jako compact), zaujme hlavně výjimečným charakterem. Ojniční čepy, přesazené na kované klikové hřídeli o 75°, měly podle původního záměru konstruktéra evokovat dojem V-twinu, jenže kouzlo nechtěného zafungovalo a nový motor servíruje ještě zajímavější jízdní prožitky. Výrazně podčtvercový poměr vrtání a zdvihu mu pomáhá dostat se do pásma výživných otáček nadzvukovou rychlostí, zatímco dvě vyvažovací hřídele eliminují vibrace v samém počátku a vstřikovací jednotka Dell’Orto dává spalovacímu procesu dokonalou přesnost a odezvu na přidání plynu, jako byste jeli na čtyřválci. Elasticita je přitom srovnatelná s vidlicovým dvouválcem; ani v otáčkách kolem tří čtyř tisíc nemusíte podřazovat, když chcete na krátké rovince předjet auto nebo se prostě jenom svézt na vlně radosti. Pohyb pravého zápěstí se přitom přenáší ke škrticí klapce přes drátky a chytrou krabičku od Bosche, a i na této trase byste hledali nedostatky marně.

Petr Poduska | mf.cz
Jako skalpel: V přesnosti řízení nezůstává Duke 790 nic dlužen chirurgickému nástroji

Reakční doba je nulová a rychlost nástupu výkonu si můžete nastavit volbou jednoho ze čtyř jízdních režimů, přičemž nejmírnější Rain zároveň lehce otupí i výkonovou špičku. Okruhový mód Track navíc není pevně spojený s nejostřejší reakcí a mohl by se klidně jmenovat „User“ – umožňuje za jízdy nejen měnit citlivost motoru na plyn, ale také regulovat kontrolu trakce, vypínat antiwheelie a využívat asistenční systém launch control pro efektivní využití výkonu při rozjezdech. V tomto bohatém menu se dá celkem rychle pohybovat prostřednictvím podsvětleného křížového ovladače na levém řídítku a informací zobrazovaných na TFT displeji, který automaticky mění barvy v závislosti na okolním světle. V kontrastu s tím vede od spojkové páčky naopak pouze klasické lanko (oficiálně kvůli úspoře hmotnosti), jehož životnost však bude díky standardně montovanému obousměrnému rychlořazení pravděpodobně hraničit s nekonečnem. A přestože se s ní dostanete do kontaktu jenom při rozjíždění a zastavování – s vypnutým antiwhee­lie také nejspíš při projevech chuligánství –, dostala spojka kromě antihoppingu ještě další pomocný systém PASC, takže k jejímu ovládání bohatě stačí ukazováček.

Petr Poduska | mf.cz
Jako po kolejích: Kvalitní povrch podvozku Duka svědčí, každá nerovnost je však znát
KTM 790 Duke | CEE Media Launch, Bratislava, Slovakia
Přesně na míru: Nový systém nastavení páček je triviální a funkční zároveň

Výjimečné kvality pohonného ústrojí a bohatá elektronická výbava nasadily laťku hodně vysoko, takže podvozek se má co ohánět, aby se jim vyrovnal. Pokud jde o štíhlý rám z ocelových trubek, doplněný podsedlovou částí a zadní kyvnou vidlicí z hliníku, je všechno v pořádku. Na střední kubaturu má Duke také poměrně dospělé proporce a ani vyšší jezdci nebudou mít trable se pohodlně vejít za řídítka, jejichž polohu lze otočením držáků měnit ve čtyřech polohách. Standardní sedlo má výšku odpovídající evropskému průměru, pro menší postavy je k dostání snížená verze (–20 mm) a ti úplně nejmenší se mohou po aplikaci sady na úpravu podvozku posadit ještě o dalších 25 mm níž. V přesnosti řízení nezůstává Duke nic dlužen přirovnání k chirurgickému nástroji – řez libovolného poloměru stačí vést pouhým pohledem a stabilita ve stopě je rovněž učebnicová.

KTM 790 Duke | CEE Media Launch, Bratislava, Slovakia
Plug and play: Otáčkoměr změnou barvy ohlásí, že je čas řadit. S funkcí My Ride připojíte k displeji chytrý telefon a vidíte, kdo volá

Černý Petr tak zůstává pružicím komponentům. Přední vidlice i zadní tlumič mají z výroby velmi tvrdý setup, jako stvořený pro svižnou jízdu po hladkém asfaltu, ale každá větší nerovnost vyvede jinak stabilní podvozek hodně z míry. Možnosti adaptace odpružení pro vrásčitý povrch slovenských (a českých) silnic jsou přitom značně omezené – nastavit lze jenom předpětí zadního tlumiče a tato operace se navíc neobejde bez použití nářadí. Místo sériově dodávaného tlumiče řízení by si Duke zasloužil o stupeň vyšší specifikaci odpružení. Úsporná opatření nejsou zdaleka tak patrná na brzdách, které pro 790 dodává španělská firma J.Juan místo obvyklé značky Brembo. Dva čtyřpístkové radiální třmeny vpředu pracují spolehlivě a přesně i pod tlakem, zadní jednopístek pošle – pokud je ABS v režimu Supermoto – pneumatiku Maxxis Supermaxx ST hravě do smyku. Částečně za to může zvolené tovární obutí, které patří do kategorie sportovně-cestovní a jehož směs byla evidentně namíchána s větším důrazem na životnost než grip při ostré jízdě. A turistika přece jenom není pro nový Duke životním posláním.

Verdikt

KTM prezentuje letošní novinku jako univerzální naked bike pro ty, kdo nepodlehli módní vlně retrostylu. Pokud jde o design, nelze proti tomuto tvrzení říct ani popel. Z hlediska všestrannosti nový Duke určitě vyhoví širokému okruhu jezdců a najde také využití v mnoha situacích od každodenní cestovní rutiny až po víkendové vyplavování adrenalinu. Zábavný dvouválec má velký potenciál i pro využití v dalších modelech (už teď se těšíme na cestovní enduro), podvozek by si však zasloužil dvě verze – komfortnější pro civilní ježdění a erkovou s nastavitelným odpružením.

Foto: Martin Matula


Cena testovaného motocyklu: 254 990 Kč

Technické údaje KTM 790 Duke
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor (mm): 1475
Výška sedla v nezatíženém stavu (mm): 825
Zdvihy pérování vpředu/vzadu (mm): 140/150
Závlek (mm): 98
Úhel krku řízení (°): 66°
Pneumatika vpředu 120/70-17
Pneumatika vzadu 180/55-17
Hmotnost s plnou nádrží (kg): 174
Objem nádrže (l): 14
PODVOZEK
Rám: trubkový ocelový
Zavěšení vpředu: teleskopická USD vidlice ø 43 mm
Zavěšení vzadu: dvouramenná kyvná vidlice, pružicí a tlumící jednotka WP
Brzdy vpředu: 2× čtyřpístkový třmen, Ø 300 mm
Brzdy vzadu: dvoupístkový třmen, Ø 240 mm
MOTOR
Konstrukce: čtyřdobý kapalinou chlazený řadový dvouválec
Vrtání x zdvih (mm): 88 × 65,7
Zdvihový objem válců (cm3) 799
Kompresní poměr: 12,7:1
Nejvyšší výkon (kW/min-1): 77/9 000
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 87/8 000
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: