Výměna řidičáku v roce 2021: Zatím nespěchejte, platnost se prodlužuje o 10 měsíců

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR
  • Nařízení Evropské unie znovu prodlužuje platnost řidičských průkazů, technických prohlídek, průkazů profesní způsobilosti

  • Opatření se týká dokumentů, jimž končí platnost do 30. června 2021

  • Prodloužené doklady mají platit ve všech zemích EU

Během roku 2021 znovu končí platnost několika stovkám tisíc řidičských průkazů. Jejich majitelé by si je za normálních okolností museli vyměnit pod hrozbou postihu. Kvůli trvající koronavirové pandemii nicméně úřady platnost všech řidičských průkazů, technických prohlídek, průkazů profesní způsobilosti a lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti, jejichž platnost vyprší mezi 1. zářím 2020 a 30. červnem 2021, prodlužují o 10 měsíců. Vyplývá to z nařízení Evropské unie, o němž informoval iRozhlas.cz.

Opatření mohou využít lidé, kteří se cítí zdravotně ohroženi nebo by museli cestovat mezi okresy. Návštěva úřadů se ale v důsledku nepříznivého vývoje pandemie aktuálně nedoporučuje nikomu, pokud to není nezbytně nutné. „V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

Autobible SPECIÁL: Registr vozidel

Standardní doba platnosti řidičského průkazu je 10 let. Výjimku tvoří skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E. Jejich platnost je omezená na pět let. Pozor, neznamená to, že pokud váš řidičský průkaz letos končí, můžete o nový požádat rovnou po ukončení protiepidemických opatření – tedy pokud k němu dojde dříve, než bude muset být platnost dokladů hromadě prodlužována znovu.

O jeho výměnu je možné žádat až nejdříve tři měsíce před koncem platnosti řidičského průkazu a nejlépe dvacet dnů před koncem platnosti. Právě dvacet dnů je totiž lhůta, kterou úřady na vydání řidičáku mají. V této lhůtě zároveň obdržíte řidičský průkaz bezplatně. Pokud ho chcete získat rychleji, možné to je. Po uhrazení poplatku 700 Kč vám úřady vydají průkaz do pěti pracovních dnů.

Co k výměně řidičského průkazu v roce 2021 potřebuji? 

Zastoupení není možné. Až nastane okamžik, kdy bude povinné propadlé doklady vyměnit, musíte se na úřad dostavit osobně a předložit následující dokumenty:

  • žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si vyzvednete a vyplníte na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností
  • doklad totožnosti – platný občanský průkaz nebo také cestovní pas
  • řidičský průkaz, který chcete vyměnit
  • správní poplatek ve výši 700 Kč, pokud chcete vydat řidičský průkaz ve zkrácené lhůtě
  • správní poplatek ve výši 200 Kč, pokud žádáte o výměnu řidičského průkazu dříve než tři měsíce před koncem jeho platnosti
  • naopak fotky už na úřad nosit nemusíte

Elektronická dálniční známka v roce 2021: Vše, co potřebujete vědět

Průkaz byste si měli ideálně převzít osobně. V případě potřeby ho může vyzvednout i zmocněná osoba. Ta bude potřebovat ověřenou plnou moc. Při vyzvednutí nového řidičského průkazu je zároveň nutné odevzdat ten starý.

Co se stane, když na výměnu řidičáku v roce 2021 zapomenu? 

Jak bylo řečeno již v úvodu, průkazy s platností končící mezi 1. zářím 2020 a 30. červnem 2021 se prodlužují automaticky o 10 měsíců. V této lhůtě se tedy nemusíte stresovat. Totéž se týká například propadlé technické.

Jiné to bude po návratu k normálnímu režimu, až k němu jednou dojde. Ve chvíli, kdy vám skončí platnost řidičského průkazu, ztrácíte oprávnění řídit automobil spadající do dané skupiny. Policisté vám za tento přestupek mohou uložit na místě pokutu do výše 2000 Kč. Ve správním řízení je pokuta až 2500 Kč.

Výměna řidičáku v roce 2021: Zatím nespěchejte, platnost se prodlužuje o 10 měsíců
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.48%) 21 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: