Výměna řidičského průkazu v roce 2020: Na úřad bude muset téměř 900 tisíc řidičů

30 nových názorů
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR
 • V roce 2020 skončí platnost bezmála 900 000 řidičských průkazů 

 • Výměnu už nemusíte řešit v místě trvalého bydliště 

 • Standardní lhůta pro vydání nového řidičského průkazu je 20 dnů. Řidičský průkaz lze získat i dříve, musíte si ale připlatit 

 • Za jízdu s propadlým řidičským průkazem hrozí pokuta až 2500 Kč 

Závěr roku je vhodnou dobou nejen k rekapitulacím a bilancování, ale také ideálním momentem pro kontrolu vašeho řidičského průkazu. Podle oficiálních informací totiž v roce 2020 skončí platnost více než 859 tisícům řidičských průkazů. Je tak velká šance, že zrovna váš řidičský průkaz byl vydán v roce 2010 a také vy tudíž budete muset navštívit příslušný úřad. Za jízdu s propadlým průkazem vám samozřejmě hrozí sankce. Přesně řečeno můžete dostat pokutu až 2500 korun.

Kde, kdy a jak požádat o výměnu? 

Rok 2020 v kontextu výměny řidičského průkazu žádné zásadní novinky nepřináší. O výměnu stále můžete zažádat na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Toto platí od poloviny roku 2018. Dříve bylo možné řidičský průkaz získat pouze v místě trvalého bydliště.

Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
Přečtěte si také:

Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení

O výměnu řidičského průkazu je možné žádat nejdříve tři měsíce před koncem jeho platnosti. Učinit byste tak měli nejpozději dvacet dnů před koncem platnosti. Právě dvacet dnů je totiž lhůta, kterou úřady na vydání průkazu mají. V této lhůtě zároveň obdržíte řidičský průkaz bezplatně. Pokud chcete získat průkaz rychleji, možné to je. Po uhrazení poplatku 700 Kč vám úřady vydají průkaz do pěti pracovních dnů.

Standardní doba platnosti řidičského průkazu je 10 let. Výjimku tvoří skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E. Jejich platnost je omezená na pět let.

Co k výměně řidičského průkazu potřebuji? 

Zastoupení není možné. Na úřad se musíte dostavit osobně a musíte předložit následující:

 • žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si vyzvednete a vyplníte na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností
 • doklad totožnosti – platný občanský průkaz nebo také cestovní pas
 • řidičský průkaz, který chcete vyměnit
 • správní poplatek ve výši 700 Kč, pokud chcete vydat řidičský průkaz ve zkrácené lhůtě
 • správní poplatek ve výši 200 Kč, pokud žádáte o výměnu řidičského průkazu dříve než tři měsíce před koncem jeho platnosti
 • naopak fotky už na úřad nosit nemusíte

Průkaz byste si měli ideálně převzít osobně. V případě potřeby ho může vyzvednout i zmocněná osoba. Ta bude potřebovat ověřenou plnou moc. Při vyzvednutí nového řidičského průkazu je zároveň nutné odevzdat ten starý.

Co se stane, když zapomenu? 

Tisíce řidičů tradičně na výměnu zapomenou. Případně věc odkládají tak dlouho, až je už pozdě. Letos například o výměnu nezažádalo zhruba 90 tisíc řidičů (a řidiček), kterým v roce 2019 končí platnost řidičského oprávnění.

Ve chvíli, kdy vám skončí platnost řidičského průkazu, ztrácíte oprávnění řídit automobil spadající do dané skupiny. Policisté vám za tento přestupek mohou uložit na místě pokutu do výše 2000 Kč. Ve správním řízení je pokuta až 2500 Kč.

Vstoupit do diskuse (30 názorů)
 • Našli jste v článku chybu?