VW California XXL: Obytný Crafter nabízí podlahové topení i ovládání přes tablet

  • Volkswagen California XXL je obytný vůz vycházející z Crafteru 

  • Plně vybavený interiér nabídne dost prostoru pro celou rodinu 

  • Maximální komfort má zajistit třeba podlahové topení 

  • Většina funkcí se ovládá přes tablet

  • California XXL dostala pohon všech kol a pneumatické odpružení 

  • Zatím jde pouze o koncept 

Volkswagen nedávno oznámil premiéru modelu California XXL. Spolu s tím vypustil do éteru také první fotky. Vůz se měl oficiálně světu představit na veletrhu Caravan Salon Düsseldorf a protože ten byl zahájen v sobotu, k dispozici jsou teď už kompletní informace a bohatá fotogalerie. Zdá se, že cestování s tímto obytným automobilem musí být opravdu příjemné.

Doporučujeme: Škoda Octavia Combi G-TEC — Jeli jsme na CNG Z Prahy do jižního Chorvatska a zpět

Jako základ posloužil Crafter s rozvorem náprav 3640 mm. Vůz samotný je dlouhý téměř přesně šest metrů (5986 mm), jenže navíc tu je nová nástavba. Ta kromě zvýšené střechy znamená také prodlouženou záď v úrovni nad koncovými svítilnami. Celková délka vozu je tedy 6238 mm. Na výšku měří California XXL 2900 mm a její šířka dosahuje hodnoty 2030 mm bez zrcátek.

Interiér nabízí dost prostoru pro celou rodinu. Díky prodloužené zádi mohla být dozadu instalována rozkládací postel s celkovou délkou dva metry. Ta je určena pro dvě dospělé osoby. Další rozkládací postel je umístěná nad přední kabinou v krátké alkovně. Zde by měly spát děti.

VW California XXL_40
California XXL nepotřebuje při parkování vyrovnávací nájezdy. Díky pneumatickému odpružení lze nastavit světlou výšku u každého kola zvlášť
VW California XXL_37
Propracovaný interiér nabízí vše od ložnice přes koupelnu, plnohodnotný záchod až po kuchyň. Zadní postel je vyhřívaná a k dispozici je třeba i kávovar

Prostřední část Californie XXL představuje obývací pokoj a jídelnu. Nechybí ani kuchyň, sprcha nebo plnohodnotný záchod. Volkswagen opatřil tento vůz řadou praktických vychytávek, takže třeba rozkládací pracovní kuchyňská deska může mít až dva metry. V kuchyni jsou zároveň vysouvací plynové hořáky. Pokud je nepoužíváte, elektricky se zasunou a místo nich tak vznikne další odkládací plocha.

Vysouvací je také modul obsahující sprchu, umyvadlo a záchod. Běžně tedy nezabírá tolik místa, pokud ho někdo potřebuje využít, jednoduše ho vysune, takže koupelna ve finále nabídne plochu 1200 x 600 mm. Součástí Californie XXL jsou i dvě lednice, kávovar, elektrické zásuvky na 220 V, podlahové topení, vyhřívání a chlazení zadní postele, integrovaný audiosystém a diodové osvětlení. Mnoho z těchto funkcí lze ovládat přes tablet, případně můžete využít vlastní telefon s nainstalovanou aplikací. Zajímavostí je gigantické panoramatické střešní okno zabírající plochu 1100 mm x 3700 mm.

Doporučujeme: 7 chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?

Pokud jde o pohon, California XXL dostala vznětový čtyřválec s parametry 130 kW (177 k) a 410 Nm. Převodovka je manuální, poháněna jsou všechna čtyři kola. Volkswagen nasadil i systém vzduchového odpružení. To přináší dvě výhody. Za prvé se posádka může těšit na větší komfort při jízdě, ale hlavně lze nastavit světlou výšku u každého kola zvlášť, takže při parkování nejsou potřeba vyrovnávací nájezdy.

Jak to bude s Californií XXL dále, to tisková zpráva nezmiňuje. Volkswagen o tomto modelu zatím hovoří jako o konceptu, o případném zahájení sériové výroby mlčí. Jisté je, že by se zájemci našli, i když o levný automobil rozhodně nepůjde. Pro představu, plně vybavená krátká California stojí více než dva miliony.

Otevřít tiskovou zprávu

VW California XXL: Obytný Crafter nabízí podlahové topení i ovládání přes tablet
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.94%) 53 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: