Světovým autem roku je Kia, která ale není příliš světová. V Evropě se neprodává

Zdroj: Kia
  • Vítězství v anketě Světové auto roku 2020 si odneslo velké SUV Kia Telluride

  • Vůz, který pohání benzinový šestiválec, je zaměřen hlavně na americký trh, v Evropě ho nekoupíte

  • Ceny si odnesly i Porsche Taycan, Kia e-Soul nebo Mazda 3

Je rozhodnuto. Porota složená z 82 motoristických novinářů z 24 zemí (Česko mezi nimi není) vybrala své Světové auto roku 2020. Stala se jím Kia Telluride, velké SUV až pro osm lidí. Paradoxem je, že vůz, který chválí hlavně novináři z USA, se v Evropě neprodává a zřejmě ani prodávat nebude. Zatím ho totiž pohání typický americký motor – benzinový šestiválec. Kia v bodování předběhla druhou Mazdu 3 a třetí Mazdu CX-30.

Ceny si ale odnesly i další vozy. Například elektromobil Porsche Taycan vyhrál hned dvakrát. Stalo se tak v kategorii luxusních vozů a také ve třídě sportovních aut. V té první překonal druhé Porsche 911 a třetí Mercedes-Benz EQC. Mezi sportovními vozy pak jako druhé skončilo znovu Porsche 911, za ním Porsche 718.

Galerie: Kia Telluride a spol. Tahle SUV jsou velká jako BMW X7 a odvezou až osm lidí

Porota přidělila i cenu World Urban Car. O ni bojovaly převážně elektromobily a malá SUV, mezi kterými zvítězila Kia e-Soul. Druhým se stal crossover Volkswagen T-Cross a na třetím místě skončil elektrický Mini Cooper SE. Nechyběla ale ani cena za design. Titul World Car Design of the Year připadl hatchbacku Mazda 3, když překonal druhé Porsche Taycan a třetí hatchback Peugeot 208.

Cena World Car of the Yeat se přiděluje od roku 2005 a to vždy během autosalonu v New Yorku. Ten se měl konat právě tento týden, nakonec byl ale odsunut. I tak došlo k vyhlášení. Loni se stal vítězem elektrický Jaguar I-Pace, v roce 2018 to bylo Volvo XC60 a rok před ním opět Jaguar, tentokrát ale F-Pace.

Světovým autem roku je Kia, která ale není příliš světová. V Evropě se neprodává
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: