Příští XC90 bude zřejmě poslední Volvo se spalovacím motorem

Zdroj: Volvo
  • Švédská automobilka chce zrychlit nástup elektrických modelů ve svém portfoliu

  • Rádi bychom měli elektromobily ještě dřív, než státy zakážou auta se spalovacím motorem, tvrdí

  • Volvo zatím produkuje model XC40 do zásuvky a luxusní elektrická auta Polestar

Některé evropské státy se stále častěji ozývají s tím, že v blízké budoucnosti zcela zakážou auta se spalovacími motory. Naposled o tom mluvili například ve Velké Británii. Je tu ale i řada automobilek, které by brzy rády produkovaly už jen vozy do zásuvky. Patří mezi ně i švédské Volvo.

Šéf Volva Hakan Samuelsson v rozhovoru pro americký magazín Car and Driver prohlásil, že se může snadno stát, že příští generace Volva XC90 bude posledním modelem značky, který ještě nabídne spalovací jednotku. Aktuální druhá generace tohoto velkého SUV se vyrábí od roku 2015 a tak se už blíží čas na příchod třetí verze.

Volkswagen plánuje za tři roky prodávat už jen elektromobily. Ale jen na jednom trhu

„Záleží samozřejmě na tom, jak rychle se budou chtít posunout samotní zákazníci. A také jak rychle se vybuduje potřebná infrastruktura. Každopádně naší ambicí je být plně elektrickými ještě před tím, než to nařídí vlády jednotlivých států,“ řekl Samuelsson.

Problémy s Polestarem

Automobilka mezitím začala vyrábět elektromobil Volvo XC40 Recharge. Ve vybraných státech prodává také Polestar 2 na platformě sdílené s čínským Geely. Ten se ve Švédsku, ale i v dalších zemích potýká s technickými potížemi. V blízké budoucnosti se ale nabídka elektrických aut Volva rozroste a využije platformy těchto modelů.

„Určitě se dá spekulovat o tom, jak dlouho bude trvat, než se všechna prémiová auta promění na elektrická. Stane se tak ale dřív nebo později. Pokud chceme rychle růst, musíme se na tento segment plně soustředit,“ dodal šéf švédské automobilky.

Luxusním značkám se v Česku daří i na klesajícím trhu. Tesla zde prodává nejvíc aut v historii

Mimochodem, v sousedním Norsku se už z velké míry prodávají jen elektrická auta. Tamní vláda totiž vozy se spalovacími motory zatěžuje vysokými daněmi. Mezitím ve Francii plánují milionovou daň za auta s vysokou spotřebou a už dnes noví majitelé platí i statisíce za pořízení auta, které má podle tamních politiků příliš vysokou konzumaci paliva.

Příští XC90 bude zřejmě poslední Volvo se spalovacím motorem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: