Pokuty a trestné body za překročení rychlosti: Jaký trest vám hrozí

 • Přinášíme přehled pokut za přestupky související s překročením rychlosti

 • Podívejte se, jaká pokuta vám hrozí

 • Ujasněte si, za co dostanete trestné body

Opakování je matka moudrosti. Připomeňme si, jak zákon překračování nejvyšší dovolené rychlosti popisuje, jaké sankce za něj hrozí a zda můžete „dostat body“ a přijít o řidičský průkaz.

Všechny dopravní přestupky jsou definovány v zákonu č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů, přesněji v §125c. Zákon pamatuje na čtyři typy překročení rychlosti (malé, střední, velké a vysoké) a také na to, kde se přestupek stal. Zda v obci, nebo mimo obec.

Kolikrát jste v životě platili pokutu za rychlost?

Malé překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci do 5 km/h nebo mimo obec do 10 km/h
 • Počet trestných bodů: 0
 • Bloková pokuta: do 1000 Kč
 • Pokuta ve správním řízení: 1500 až 2500 Kč
 • Zákaz činnosti: ne

Malé překročení rychlosti je jedním z nejčastějších přestupků, zároveň ale také poměrně často tolerovaných. Častěji podobné záznamy chodí ze stacionárních radarů. Záleží na přístupu policie, respektive konkrétní hlídky, ale praxe je taková, že PČR mnohdy zaznamenává a pokutuje až přestupky vyšší, které si za chvíli popíšeme.

10 zemí s nejnebezpečnějšími silnicemi na světě: V Evropě je nehledejte

Za tento přestupek nehrozí žádné body, jen tzv. bloková pokuta (nově se tomu říká příkaz na místě). Definici upravuje § 125c / 1f) 4., takže si dejte pozor na to, co policista do bločku vypisuje. Pokud vám chce dát pokutu za tento přestupek a vy souhlasíte s projednáním přestupku na místě, trvejte na vypsání celého přestupku, tedy podle § 125c / 1f) 4. a zároveň na vypsání definice „Překročení rychlosti v obci do 5 km/h nebo mimo obec do 10 km/h“. § 125c / 1f) 4. totiž upravuje i tzv. Střední překročení rychlosti (viz dále), za které už body jsou.

Tachometry moderních aut přeměřují v rychlosti 50 km/h o zhruba 2 km/h, v rychlosti 90 km/h až o 5 km/h. Zároveň policie musí při každém měření odečíst toleranci 3 km/h do 100 km/h a 3 % nad 100 km/h. Čili aby vám změřili v obci 55 km/h, museli by vám ve skutečnosti naměřit 58 km/h, což ja na vašem tachometru většinou 60 km/h. Často ještě o trochu víc. Tip pro správní řízení: Na tomto přestupku se dá většinou úspěšně argumentovat absencí tzv. materiálního aspektu přestupku (záleží samozřejmě na okolnostech). I to je důvod, proč se police měřením do 5 km/h v obci a do 10 km/h mimo obec většinou vůbec nezabývá a postihuje až další překročení rychlosti:


Střední překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci do 20 km/h nebo mimo obec do 30 km/h
 • Počet trestných bodů: 2
 • Bloková pokuta: do 1000 Kč
 • Pokuta ve správním řízení: 1500 až 2500 Kč
 • Zákaz činnosti: ne

Přestupek se stane, pokud řidič motorového vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 6-19 km/h nebo mimo obec o 11-29 km/h. Jedná se o nejčastěji pokutovaný a sledovaný přestupek za rychlost, zároveň také nejčastěji bodovaný. Definici přestupku upravuje také § 125c / 1f) 4., stejně jako u malého překročení rychlosti.

Svícení v autě: denní vs. potkávací světla a kdy (ne)používat mlhovky?

Tímto typem přestupku nejčastěji přicházejí řidiči o řidičský průkaz kvůli tzv. vybodování. Zkrátka během jednoho roku nasbírají několik takto malých přestupků. Určitě víte, že musíte rok jezdit bez bodovaného přestupku, aby se vám po 12 měsících odečetly čtyři trestné body z karty řidiče.

Pokud nemáte jistotu, jak je na tom vaše bodové konto, nikdy neřešte přestupek na místě a vždy trvejte na projednání ve správním řízení! Pokud souhlasíte, body dostanete rovnou k datu spáchání přestupku. Projednáním ve správním řízení můžete získat čas (bude to zpravidla trvat několik měsíců), takže s velkou pravděpodobností aspoň proběhne lhůta, kdy se vám odečtou automaticky trestné body po 12 měsích bez bodovaného přestupku. Obhajobu ve správním řízení doporučujeme konzultovat s advokátem, pokud jen nechcete hrát o čas.


Vyšší překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci o 20 km/h a více nebo mimo obec o 30 km/h a více
 • Počet trestných bodů: 3
 • Bloková pokuta: do 2500 Kč
 • Pokuta ve správním řízení: 2500 až 5000 Kč
 • Zákaz činnosti: 1 až 6 měsíců, spáchá li řidič přestupek 2x nebo vícekrát během následujících 12 měsíců

Toto překročení povolené rychlosti je už poměrně závažný přestupek, zejména pokud jde o vaše bodové konto a potenciální zákaz řízení. Možná si říkáte, že se vám přece nic takového nemůže stát… Jenže to slýcháme i od lidí, kteří rychlost dodržují a pak se jednou zapomenou, nevšimnou si třicítky a změří jim na ní 51 km/h i po odečtení odychlky 3 km/h. A najednou tu máte tzv. vyšší překročení rychlosti, které upravuje § 125c / 1f) 3.

Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně

Mimo obec se to stane také snadno. Třeba když přehlédnete dočasné rychlostní omezení a dál jedete svou devadesátkou v místě, kde je z ničehonic padesátka. Pokud se vám něco takového stane, vždy trvejte na projednání přestupku ve správním řízení a požádejte o pomoc odborníka na dopravní právo a přestupky. Bude vás to něco stát, ale šikovný advokát mnohdy umí najít chyby v úředním a policejním postupu a třeba vám pomůže zachránit řidičák. Pokud totiž první takový přestupek projednáte blokově a necháte si připsat body, při opakování během následujících 12 měsíců vám automaticky seberou řidičák.


Vysoké překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více
 • Počet trestných bodů: 5
 • Bloková pokuta: nelze (přestupek se musí projednat ve správním řízení)
 • Pokuta ve správním řízení: 5000 až 10 000 Kč
 • Zákaz činnosti: 6 až 12 měsíců

Tohoto přestupku se dopustí řidič, který překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více. Přestupek upravuje § 125c / 1f) 2. Tento typ přestupku se automaticky projednává ve správním řízení a ukládá se za něj zákaz řízení na půl roku až rok.

 
Chcete si vyzkoušet nejnovější vozy Kia? Projeďte se na testovací jízdě zcela zdarma.

Vybruslit z tohoto přestupku bývá velice obtížné, takže pokud nejste specialista na dopravní právo a neumíte v tom „chodit“, obraťte se na specializovaného advokáta a konzultujte s ním další postup.


Co když mě vyfotil automatický radar?

Záleží na tom, o jaký radar se jedná. Výše uvedená překročení rychlosti se týkají situací, kdy vás změří a zastaví hlídka Policie ČR v provozu, případně strážníci, kteří pracují v součinnosti s policií. U automatických radarů je důležité, kdo vám (jako provozovateli vozidla) dopis pošle, jestli policisté nebo nebo obecní úřad.

Sedm „zločinů“ proti bezpečnosti a plynulosti provozu, které nikdo netrestá

Pokud je to dopis od policie, ta pátrají po skutečném řidiči vozidla a pachateli přestupku. K záležitosti se samozřejmě můžete postavit různě. Je jen na vás, zda budete udávat skutečného řidiče (sebe, kamaráda, rodinného příslušníka, Mobuta Omumbu Tseseseka z Kamerunu nebo kohokoli jiného), nebo odmítnete vypovídat (na což máte ze zákona plné právo). Pokud se přiznáte nebo udáte skutečného řidiče, pak bude policie s udanou osobou řešit přestupek standardní cestou, jak je uvedeno výše.

Výzva od obecního úřadu je nejčastěji tzv. Výzva k úhradě určené částky, což je mnohokrát propíraný „odpustek“. Výzva chodí provozovateli vozidla a ten buď musí udat řidiče, nebo prostě výzvu zaplatit. Obecnímu úřadu nejde o konkrétního řidiče, ale jen o peníze. Provozovatel vozidla tedy NEMŮŽE dostat body, ani kdyby bylo překročení rychlosti jakékoli. Tady vidíte, že mnohá měření nemají nic společného s bezpečností a nemají za cíl postihovat a trestat viníka, ale jen plnit obecní kasu.

Pokuty a trestné body za překročení rychlosti: Jaký trest vám hrozí
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.98%) 151 hlas/ů

10 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, zajímá mě, na jakou vzdálenost musím zpomalit z povolených 90km/hod na 50km/hod při vjezdu do obce. Často řidič o blížící se obci vůbec neví, protože mu v rozhledu brání zatáčka nebo horizont, a potom nebezpečným způsobem “naskakuje” na brzdy. Přitom radar (nebo hlídka) bývá někdy umístěn hned za cedulí. Existuje nějaká minimální vzdálenost, kterou mám k dispozici na bezpečné zpomalení? Vím, že když žádám o dopravní značení pro zvláštní užívání komunikace, smím zpomalit řidiče o 20km/hod na vzdálenost minimálně 50m při dobrém rozhledu. Děkuji.

 2. Nezlobte se na mě, ale to nemůžete myslet vážně… Pokud vám ve výhledu brání zatáčka, nebo horizont, tak snad musíte přizpůsobit rychlost jízdy, ne? Maximální rychlost je maximální, nikoliv minimální nebo doporučená. Do zatáčky jedu tak, abych byl schopen zastavit, kdyby za ní něco bylo… Může to být dítě, spadnutý strom, cokoliv. NEsnížená rychlost přece nenavádí k menší opatrnosti…

 3. Při přijíždění v obci k radaru jsem dodržoval rychlost 48 km, za mnou se přiřítilo vozidlo a radar ,,blikl” , nyní nevím jak se na fotce bude řešit rychlost obou vozidel?

 4. Me by Zajímalo jak se posuzuje to když vjizdite v huste mlze do neznámé obce,ceduli pres mlhu a krovi nevidite a hned druhy domek za krovim je radar,který zahlednete jen díky tomu ze silně zablika mou rychlost 77km kterou jsem díky tomu ze jsem zjistila že jsem pravděpodobně vjela do obce ihned snížila na 45km a stejně mi radar opsal číslo auta. Jak se tohle řeší když je zla viditelnost. Jinak hned na začátcích obci už mám 50 a tu si držím do konce. Dnes se mlha vyvedla. Na viditelnejsich místech jsem jela max 85 jinak stále od 45 do 80. Jedna se o radar v obci Vysoká Libeň od Byšic.

 5. Dobrý den chci se zeptat když jsem překročil rychlost asi cca o 20kmh-30kmh co mi hrozí?? Můžou mi odebrat papíry?? Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den,

  mohu Vás požádat o informaci, pokud je samozřejmě veřejná. Zda-li Policie České republiky již odsouhlasila používání úsekových radarů i radarů okamžité rychlosti na Rozvadovské spojce, resp. zda-li již dochází k měření rychlosti a zasílání odpovídající pokud v případě přestupků?

  Děkuji

 7. Dobrý den na dálnici jsem překročil rychlost cca o 50km/h, bohužel jsem si až pozdě všiml policii která měřila na mostě. Ale zastavený na místě jsem nebyl, auto psané na mě taky není. Mužů přijít o papíry?

PŘIDAT KOMENTÁŘ: