Paříž 2016: Opel Ampera-e má dojezd 500 km a koupíte ho už příští rok

  • Opel Ampera-e už je čistý elektromobil. Ujede přes 500 km

  • Z běžné veřejné nabíječky si za půl hodiny dobijete 150 km dojezdu

  • Technika vychází z amerického Chevroletu Bolt

  • Prodávat se Ampera-e začne v první polovině roku 2017

Pamatujete si na minulou generaci sedanu Opel Ampera? Byl to vlastně americký Chevrolet Volt, který dostal logo Opelu a prodával se i u nás. Technicky šlo o jeden z prvních sériových plug-in hybridů na světě. A fungovalo to. Na baterie jste v reálném provozu ujeli zhruba 80 km, pak se do práce zapojil spalovací motor. I když se akumulátory vyčerpaly, spalovací motor stačil energii vyrobit a Ampera nejenže nebyla pomalá, ale uměla jet za nějakých 5,5 litru na 100 km. V konkurenci dieselů se ale bez dotací neprosadila.

Nová generace Ampery je opět Chevrolet s maskou Opelu. Tenotkrát se ale dárcovský Chevrolet jmenuje Bolt a už nemá spalovací motor. Je to čistý elektromobil, ovšem s výrazně delším dojezdem. Opel v případě Ampery-e mluví o reálném dojezdu přes 500 km, čímž má naprosto deklasovat konkurenci. Podle homologačního cyklu NEDC by měl ujet až 400 km.

Opel Ampera e live (7)
Na pohled Ampera-e ani nevypadá jako elektromobil
Opel Ampera e (14)
Opel přivezl Amperu z Londýna po ose bez dobíjení

Pohon Opelu Ampera-e zajišťuje elektromotor o výkonu 150 kW (204 k) a točivém momentu 360 Nm. Opel zatím nezveřejnil zrychlení 0-100 km/h, tvrdí ale, že Ampera-e akceleruje z klidu na 50 km/h za 3,2 s a disciplínu 80-120 km/h zvládne za 4,5 sekundy.

Akumulátory mají kapacitu 60 kWh a jsou umístěné pod podlahou. To má pozitivní dopad na rozložení hmotnosti a polohu těžiště. Opel říká, že z běžně dostupných nabíječek se za 30 minut dobije dojezd na asi 150 km, což by mělo naprosté většině motoristů postačit k pokrytí denní potřeby. Plné nabití z běžné zásuvky trvá samozřejmě výrazně déle.

Reálný dojezd automobilka demonstrovala tím, že Amperu přivezla na autosalon až z Londýna po vlastní ose. Po silnici na jedno nabití ujela Ampera-e 417 km a na autosalonu jí svítil dojezd ještě 80 km.

Rozměrově má Ampera-e blízko například k Opelu Mokka X nebo ostatním autům segmentu C. Prodej má být zahájen v první polovině roku 2017 i na našem trhu. Konkurenční Volkswagen svůj elektromobil uvede do prodeje až za několik let. O ceně elektrického Opelu se ještě neodvažujeme spekulovat, ale přepočet americké ceny Chevroletu Bolt vychází na něco málo přes 900 000 korun.

Paříž 2016: Opel Ampera-e má dojezd 500 km a koupíte ho už příští rok
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: