Jak je to s palubními kamerami v Rakousku a co dělat, pokud chcete mít úplný klid?

 • Situace ohledně používání palubních kamer v Rakousku není zcela jasná ani některým představitelům tamních institucí

 • Problém není samotná kamera na okně, ale teoretická možnost využití pořízeného záznamu

 • Pokud chcete mít od rakouské policie úplný klid, doporučuje se vyndat z kamery paměťovou kartu a případně také zakrýt čočku

Před časem jsme psali o možnosti používání palubních kamer v různých zemích Evropy. Následně se ukázalo, že v možnostech používání těchto kamer nemají tak docela jasno ani představitelé rakouských institucí.

Informaci o tom, že jsou palubní kamery v Rakousku zakázané, jsme si nevymysleli ani jsme ji neopsali z nějakého fóra. Poskytl nám ji tiskový mluvčí rakouského ministerstva dopravy, který přímo uvedl, že napevno zabudované kamery jsou zakázané. Na další žádosti o podrobnosti už ale neodpověděl. Doporučil pouze, ať se zeptáme rakouské policie, jak postupuje při kontrolách. Pro jistotu jsme tedy zaslali dotaz na více oddělení a ta zvolila různé postupy. Jednou byl dotaz předán na úřad zabývající se ochranou dat, jindy putoval na ministerstvo vnitra a v jednom případě jsme dostali odpověď přímo od rakouské policie. Jaké jsou závěry?


Chcete mít tu nejlepší kameru do auta? Přečtěte si srovnávací test kamer do auta na portálu Testado.sk.


Doporučujeme: Sedm nejhorších opatření, která omezují dopravu ve městech

Z jednotlivých odpovědí vyplynulo, že v Rakousku není zákon, který by zakazoval mít kameru na okně (samozřejmě pokud vám nebude bránit ve výhledu), respektive zákon, který by řešil kamery samotné. „Pokud není zařízení pro zaznamenávání dat a nahrávání v provozu, zákon o ochraně dat nemůže být použit,“ odpověděl mluvčí rakouského ministerstva vnitra Christoph Pölzl. Ve stejném duchu se vyjádřila i policie ve svém oficiálním stanovisku: „V Rakousku neexistuje žádný zákon zakazující montáž palubních kamer a to jak do auta, tak třeba na přilbu v případě motocyklů. Zakázána jsou tato zařízení pouze tehdy, pokud brání v řízení.“

Kameru tak na okně mít můžete a nikdo ani v Rakousku výslovně nezakazuje možnost pořizování záznamu. Musí být ovšem pro vlastní potřebu. Zveřejnit záznam na internetu už nesmíte. Pokud jde o případnou nehodu, policie uvádí, že možnost využití videozáznamu z palubní kamery jako důkazního prostředku je omezená.

V praxi by tedy rakouské policii při silniční kontrole neměla kamera vadit. A pokud ano, měli by se dotazovat pouze na to, k čemu záznam poslouží. Jestliže ale chcete mít úplnou jistotu, je zde jednoduché řešení. „Ideální možností je zakrytí čočky nebo vyjmutí paměťové karty,“ píše Andreas Zavadil z rakouského úřadu pro ochranu osobních údajů. A potvrzuje to také policie: „Odstranění paměťové karty je snadný způsob, jak se v případě policejní kontroly vyhnout jakýmikoliv pochybnostem o legitimitě použití palubní kamery.“

Jak je to s palubními kamerami v Rakousku a co dělat, pokud chcete mít úplný klid?
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70.43%) 69 hlas/ů
Sdílejte

13 KOMENTÁŘE

 1. Tvl to jsou “rady”, to ji můžu rovnou sundat ne? K čemu asi bude bez paměťovky…………a druhým dechem se dozvíme, že je to podobné jako u nás, nahrávat nakonec klidně můžete, jen nesmíte zveřejnit,autor je fakt profík……..

 2. Když je na přísavku tak nevím, zda je to napevno. Když ji položím volně na palubku na tu samolepící destičku tak to taky není napevno. Taky bych ji mohl přidrátovat drátem na sluneční clonu, to taky není napevno, ale drát je prostě Draht. ( Pozor nepleť se s Rathem ) Možná by ji mohl držet v ruce spolujezdec. Je vidět, že idioti jsou nejen v Německu, ale i v Rakousku.

 3. Já doporučuji kolem dí vystavět hliníkový sarkofág, .. a pochopitelně vyndat kartu.

  … i když reálně z ní stačí vytáhnout napájení a v případě problému jim to prostě ukázat.

 4. V případě problémů prohlásit, že kamera je vypnutá a nenahrává. Opicajt vám nemůže vlézt do auta.

 5. A co tak se s policajtem v případě nějaké takové kontroly (obecně jakékoliv kontroly) prostě nebavit? Co je mu do toho? Jestli chce něco řešit, nechť k tomu využije institut správního řízení – jinak klasicky platí “cokoliv řeknete, může a bude použito proti vám” – z tohoto důvodu nemá smysl se s jakýkoliv policajtem o čemkoliv bavit.

 6. Tak objeví se už konečně někdo, kdo měl v Rakousku problém s kamerou. Podle těch strašidelných článků musí být takových lidí minimálně stovky.

 7. Pred necelym mesicem jsem platil 30 ecek za rychlost (neco malo pres kilo na 80). To ze mame pasy videli v dalekohledu, kontrola dokladu, obesel auto, svetla, gumy OK, nikde nic neupadava, SPZ souhlasi s doklady. Vic ho nezajimalo, ani telefon a kamera na na prisavce na skle. Vse korektne a bez prudeni.
  Debilni Waze mi ten radar nahlasil o 200m pozdeji…

 8. Kamera je certifikovaná pro použití v celé EU (tj i v Rakousku, Německu a ostatních členských státech). Splňuje kritéria technických norem a lze ji používat ve vozidle. GitUp VIOFO A119 V3 tak co to je blbost

PŘIDAT KOMENTÁŘ: