Navštívili jsme muzeum aut v Africe. Má i unikáty, které u nás nepotkáte

  • Franschhoek Motor Muzeum se rozkládá v malebném prostředí jihoafrických hor a vinic.

  • Výstava na příkladech ukazuje, jak se Volkswagen inspiroval u Tatry T97

  • Ve čtyřech pečlivě klimatizovaných budovách najdete vozy od Trabantu po Ferrari Enzo

Nedaleko jihoafrického městečka Franschhoek, které je obklopené vyhlášenými vinicemi, najdete i jedenu nečekanou zajímavost – automobilové muzeum. Díky svému umístění i dokonalému stavu, ve kterém se vystavené vozy nachází, jej lze s přehledem označit za jedno z nejkrásnějších automobilových muzeí světa. Možná i proto, že se návštěvníka nesnaží zahltit množstvím vystavených vozů. Ačkoliv má majitel, miliardář Johann Rupert a druhý nejbohatší člověk Jihoafrické republiky ve sbírce přes dvě stovky aut, vystavuje jich jen asi 80. A většina z nich jezdí.

Auta jsou rozdělena do čtyř jednoduchých budov, které jsou klimatizované tak, aby vozy měly nejen stálou teplotu, ale i vlhkost. Rupert je zároveň ukazuje jak v chronologickém pořadí, tak v tématických blocích. Logicky se začíná nejstaršími modely, kde najdeme Ford Model A i T, Bugatti Type 23 nebo řadu klasických předválečných Mercedesů.

Oko českého motoristického nadšence pak upoutá Tatra T97, která je ve Franschhoeku provokativně vystavena spolu s Volkswagenem Broukem a Porsche 912. Na první pohled je patrné, kde se Brouk inspiroval. A kdyby nebylo jasno, stručný popisek vše uvádí na pravou míru.

Přes dva tisíce kilometrů s Fiatem 128 z roku 1979: Po stopách 120 let dlouhé historie značky Fiat

Vzdálenost Jihoafrické republiky od Evropy také znamená, že tu najdeme celou řadu exotických vozů, na které doma zřejmě nenarazíme. Jde třeba o modely sportovních aut místních značek Protea a GSM. Zajímavý je i Ford Mustero, což je vlastně Ford Mustang v karosářské variantě pick-up. Za pozornost stojí ale i unikátní Aston Martin, sbírka Ferrari včetně modelů F40 a F50 či filmový DeLorean.

V galerii najdete vybrané modely, které si můžete ve Franschhoek Motor Museu prohlédnout. Více informací dostanete na oficiálních stránkách. Vzhledem k tomu, že vstupné vyjde na 80 randů, tedy zhruba 128 korun, stojí za návštěvu. Tu lze doplnit ochutnávkou vína z tratí Anthonij Rupert a Protea.

Navštívili jsme muzeum aut v Africe. Má i unikáty, které u nás nepotkáte
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: