Na výši slevy u ojetiny se výrazně podílí barva. Nejvíce ušetříte s béžovou

  • Americký automobilový portál iSeeCars porovnával pravděpodobnost slevy na ojeté auto podle toho, jakou má barvu

  • Do analýzy bylo zahrnuto více než 4,1 milionu aut

  • Nejpopulárnějšími barvami jsou černá, bílá, stříbrná a šedá

Americký automobilový portál iSeeCars.com přišel s velmi zajímavým průzkumem, který zjišťoval pravděpodobností slevy z průměrné prodejní ceny ojetého auta v závislosti na vybrané barvě karoserie. Průzkum probíhal na území Severní Ameriky a zahrnul těžko uvěřitelných 4,1 milionu aut.

Analýza zjistila, že méně oblíbené barvy ne vždy znamenají jistotu výrazné úspory, a naopak nejoblíbenější barvy nepatří k těm s fixní cenou. Mají to dokládat automobily lakované do béžové barvy, u niž mají zákazníci o 24,3 % vyšší šanci, že nakoupí levněji než za průměrnou cenu daného modelu. Béžová barva je podle průzkumu na devátém místě v žebříčku oblíbenosti, jemuž vévodí černá, bílá, stříbrná a šedá. Nejvyšší pravděpodobnost slevy na béžovou ojetinu je u minivanů a SUV. U klasických sedanů je béžová na druhém místě. Podle iSeeCars je důvodem také fakt, že béžová auta mají nejvyšší nájezd a jejich majitelé je v drtivé většině používají pouze jako „sluhy“. Béžovými modely, u kterých je pravděpodobnost nejvyšší slevy, jsou Volkswagen Passat, Chevrolet Malibu, Chevrolet Equinox a Toyota Sienna.

Barvy aut v roce 2018: Světu stále vládne bílá, Evropané mají rádi i šedou

Na druhém místě celkově se umístily zlaté ojetiny, přičemž zlatá metalíza je 11. nejoblíbenější barvou. Největší pravděpodobnost dobré koupě v tomto odstínu je u BMW řady 5 a hybridního Lincolnu MKZ.

Trojice nejpopulárnějších barev – stříbrná, černá a šedá – obsadila třetí, čtvrté a šesté místo.

Zajímavostí je zjištění, že neobvyklé barvy jako žlutá nebo oranžová si cenu drží velmi solidně. Podle iSeeCars je důvodem fakt, že těmito barvami jsou lakovaná sportovní auta typu Mustangu či Lamborghini, o něž je zájem, a tudíž není nutnost cenu snižovat. U klasických osobních vozů je situace jiná, ovšem ty se ve žluté či oranžové vyskytují spíš vzácně.

Tabulka: Vliv barvy na pravděpodobnost prodeje ojetého vozu za cenu nižší, než odpovídá průměrné ceně daného modelu

Pořadí Barva Pravděpodobnost slevy z průměrné ceny
1. Béžová 24,3 %
2. Zlatá 15,8 %
3. Stříbrná 13,7 %
4. Černá 4,4 %
5. Hnědá 3,3 %
6. Šedá 2,8 %
7. Modrá 2,7 %
8. Růžová 1,0 %
9. Žlutá -1,9 %
10. Zelená -2,9 %
11. Bílá -3,5 %
12. Tyrkysová -4,4 %
13. Červená -5,4 %
14. Fialová -14,9 %
15. Oranžová -20,4 %

Zdroj: iSeeCars.com

Na výši slevy u ojetiny se výrazně podílí barva. Nejvíce ušetříte s béžovou
Ohodnoťte tento článek!
2.3 (46.67%) 3 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: