Jméno i podobu první elektrické Mazdy předčasně vyzradila média. MX-30 ujede až 240 km

přidejte názor
Autor: Redakce
  • První elektromobil značky Mazda ponese označení MX-30

  • Akumulátor dosahuje kapacity 35,5 kWh

  • Karoserie kombinuje sportovní tvary kupé a městského crossoveru

Stejně jako jsou čeští motorističtí novináři lační po špionážních fotografiích škodovek, v Japonsku prahnou po každé novince tamějších zástupců automobilové scény. Mazdu nevyjímaje. Obzvláště když už je nějakou dobu známo, že právě Mazda připravuje svůj první plně elektrický automobil. U většiny značek by to v dnešní době asi nebyla taková senzace, ovšem konkrétně Mazda dlouhodobě ignorovala jakoukoliv elektrifikaci svých modelů a soustředila se na vývoj klasických spalovacích agregátů. Výjimkou potvrzující pravidlo je elektrická Mazda 2 z roku 2012, která ale skončila pouze u prototypu.

Podobu elektrické Mazdy MX-30 společně s technickými parametry zveřejnila japonská média den před zahájením tokijského autosalonu, kde Mazda MX-30 zažije světovou premiéru.

Že jako základ pro nový elektromobil Mazda poslouží automobil segmentu SUV, bylo už nějakou dobu jasné ze špionážních snímků prototypu e-TPV s karoserií crossoveru CX-30. Dříve uváděné technické parametry prototypu jsou shodné s těmi, které japonská média zveřejnila společně s první fotografií sériového provedení. Mazda MX-30 je vybavena 35,5kWh akumulátorem, který dovoluje dojezd čistě na elektřinu až 240 kilometrů. Poháněná jsou přední kola, na něž jde výkon 103 kW a 265 Nm prostřednictvím jednorychlostní převodovky.

Mazda pomalu odhaluje interiér svého prvního masového elektromobilu
Přečtěte si také:

Mazda pomalu odhaluje interiér svého prvního masového elektromobilu

Zvěsti o tom, že finální podoba se od krytí modelem CX-30 bude výrazně lišit, se ukazují jako pravdivé. Elektromobil se pyšní netradiční koncepcí zadních dveří ve stylu kupé RX-8 a linie střechy klesá směrem dozadu jako u karosářského provedení kupé. Fotografie interiéru není k dispozici, ale Mazda zhruba před týdnem zveřejnila video vnitřku vozu, v němž je vidět bohaté využit trvale udržitelných materiálů. Podle vyjádření zástupců automobilky bude první sériový elektromobil Mazda cílen na opravdové řidiče, stejně jako zbytek produkce.

První kusy se k zákazníkům dostanou v prvním kvartálu roku 2020.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?