Naprostá většina z nás jezdí autem jen po území Evropské unie, případně ve státech, které platný řidičák některého státu z EU uznávají (například Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Norsko). Ale některé země vyžadují mezinárodní řidičský průkaz. Nebo je aspoň lepší mít ho s sebou.
Pokud jedete do země, která mezinárodní řidičský průkaz vyžaduje, budete ale zároveň potřebovat také český řidičák. Mezinárodní průkaz je vám bez toho českého k ničemu. Mezinárodní řidičský průkaz vlastně není nic jiného než mezinárodně a také mezikontinentálně uznávaný oficiální úřední překlad českého dokumentu či průkazu.
Kdo mezinárodní řidičák potřebuje?
Koluje mýtus, že mezinárodní řidičák potřebují jen profesionální řidiči, ale to není pravda. Potřebuje ho každý, kdo se chystá řidit mimo země EU nebo EHP a Švýcarska. Jedete-li autem třeba do Ruska nebo plánujete dovolenou v USA a tam si chcete půjčit auto (nebo motorku), budete mezinárodní řidičák potřebovat.
Doporučujeme: Výměna řidičského průkazu v roce 2018: Od července bez fotky a kdekoli
Ačkoli se stává, že zahraničním turistům z EU často uznávají klasický domácí řidičák podle evropského vzoru, může se stát, že ho budou úředníci vyžadovat. Takže třeba v půjčovně na letišti vám klidně vydají auto jen na evropský řidičák, ale když vás zastaví policie nebo budete řešit dopravní nehodu, bude už po vás mezinárodní průkaz vyžadován. Je ho dobré mít už z toho důvodu, aby si úředník nebo policista neříkal o tučný úplatek, jak bývá v některých zemích zvykem.
Jaké jsou typy mezinárodního řidičského průkazu?
Typy jsou dva a platí ve vybraných zemích podle toho, jakou mezinárodní úmluvu podepsaly. Mezinárodní řidičské průkazy podle Ženevské úmluvy z roku 1949 platí pouze jeden rok. Pak jsou mezinárodní řidičské průkazy podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 a ty platí tři roky.
Seznam států, které podepsaly ženevskou úmluvu (platnost jeden rok)
Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.
Doporučujeme: Řidičské průkazy – Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
Seznam států, které podepsaly vídeňskou úmluvu (platnost tři roky)
Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.
Samozřejmě pokud stát podepsal nejprve ženevskou úmluvu a pak tu vídeňskou, platí v něm mezinárodní řidičák obou typů, tedy i ten tříletý.
Kdo mi mezinárodní řidičský průkaz vydá a jak si o něj řeknu?
Žádosti o vydání mezinárodního řidičského průkazu vyřizují příslušná (podle místa obvyklého bydliště) pracoviště evidence řidičů obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Žádost se podává na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností osobně. Vzory ve Wordu a PDF si můžete stáhnout přímo zde:
Vzor žádosti o vydání mezinárodního řidičského průkazu ke stažení (doc)
Vzor žádosti o vydání mezinárodního řidičského průkazu ke stažení (PDF)
K žádosti se přikládá platný řidičský průkaz, doklad totožnosti (občanský průkaz, popř. cestovní pas společně s potvrzením o občanském průkazu, které je vydáno v případě ztráty nebo odcizení občanského průkazu) a jednu barevnou nebo černobílou průkazovou fotografii (35x45 mm). Tu byste už od července potřebovat neměli, ale znáte to... Jistota je jistota. Nebo si na úřad zavolejte, jestli ji pořád vyžaduje. Žádost se vyřizuje „bezodkladně“, to znamená na počkání a správní poplatek je 50 Kč.
Ještě je potřeba připomenout, že na území České republiky je vám mezinárodní řidičský průkaz k ničemu. Platí mimo ČR ve státech, které příslušnou dohodu podepsaly, a pouze v kombinaci s platným českým řidičákem.