Výměna řidičáku v roce 2018: Sto tisíc lidí si ještě průkaz nevyměnilo

19.12.2018
27 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • Necelé dva týdny před koncem roku stále zbývá vyměnit více než 100 000 řidičských průkazů

  • Není mezi nimi i ten váš?

  • Datum platnosti je uvedeno na titulní straně každého průkazu

  • Od července je možné zažádat o výměnu na jakémkoli úřadě

Možná jste zaznamenali loňskou kampaň ministerstva dopravy ohledně výzev k výměnám řidičských průkazů s končící platností. Běžně je totiž doklad vydávaný na 10 let. Jen skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D a D+E mají platnost pět let. V roce 2018 skončila nebo skončí podle údajů ministerstva platnost celkem 626 000 řidičských průkazů. Z toho v polovině prosince si řidičský průkaz stále ještě nevyměnilo asi sto tisíc motoristů! Agentuře ČTK to 19. prosince sdělil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Kdy, kde a jak požádat o výměnu?

O výměnu řidičáku můžete požádat nejdříve tři měsíce, ale nejpozději 20 dní před koncem jeho platnosti. Jedná se tedy o poměrně malé „okno“, ve kterém člověk snadno zapomene nebo to nestihne. Prozatím se muselo vždy na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, ale od července 2018 lze již o výměnu požádat na jakémkoli úřadě.

Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
Přečtěte si také:

Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení

Pokud tedy máte trvalé bydliště třeba v Plzni, ale delší dobu žijete například v Ostravě, zařídí výměnu i tam. Nově se rovněž nebude muset nosit vytištěná fotografie předepsaného formátu. Úřad fotografii buď pořídí přímo na místě, nebo si ji stáhne z jiného registru.

Kolik to stojí?

Pokud se jedná o výměnu ze zákona, je bezplatná. V případě ztráty, poškození nebo odcizení dokladu činí správní poplatek za vystavení nového 50 Kč.

Co je k výměně ŘP potřeba?

  • žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si vyzvednete a vyplníte na na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností)
  • doklad totožnosti – platný občanský průkaz nebo cestovní pas
  • řidičský průkaz, který chcete vyměnit

Co se stane, když zapomenu?

Pokud si vzpomenete ještě před koncem platnosti, lze požádat o expresní vyřízení žádosti o výměnu. Za to si však úřad účtuje správní poplatek 500 Kč. Pokud požádáte po datu platnosti, budete muset zaplatit 50 korun, protože se na doklad pohlíží stejně, jako kdyby byl poškozený, tedy neplatný.

Smím s propadlým řidičákem jezdit?

Ne! Do autoškoly samozřejmě znovu nemusíte, pokud si necháte řidičák propadnout. Ale zákon řízení motorových vozidel v takovém případě zakazuje. Řízení s neplatným průkazem je přestupek, za který hrozí pokuta (tzv. příkaz na místě) do dvou tisíc korun, to je na posouzení policisty. Přestupek lze tedy řešit jen domluvou. Pokud se případ dostane do správního řízení, pokuta může být od 1500 do 2500 korun.

V roce 2019 bude vlna výměn řidičáků ještě mohutnější. Podle odhadů ministerstva dopravy totiž skončí platnost přibližně osmi set tisíc průkazů.

Víte z hlavy, do kdy máte platný řidičák?

Dalibor Žák, Jiří Červenka

Naposledy aktualizováno 19. prosince 2018

MILAN (neregistrovaný)
Fotku mít nemusím, OK. Ale vezmou ji i z jiného dokladu (OP, pas) nebo se musím znovu u nich fotit?
David (neregistrovaný)
Jak vypadám na fotce, kde není nic vidět, je mi úplně jedno. Že mi končí papíry 15.8. jsem zjistil 15.8. úplně náhodou, ale snad nebude problém. Manželka jezdila s neplatným řidičákem 3 roky a policajti ji na to jen slušně upozornili.
ATEVI (neregistrovaný)
200.- kc a bez fotky? A co na tom clovek ziska? Ze by jako usetril.byt na fotce od urednice fotogravky amaterky vypada jak debil?. Kdyz si udelam fotku u fotografa dle predpisu za 99 -150 korun a mohla bych to donest v papirove podobe.tak je to snad pro obcana uspora.ne? Ale to asi nejaky genius vymyslel.ze se nakoupi za statni penize fotaky.software.proskoli se vsichni jak s tim pracovat....a to je setreni statnich penez?. Nas stat bude setrit at to stoji co to stoji....
ATEVI (neregistrovaný)
Dnes jsem chtela vyridit OP. ŘP a pas. Podani zadosti na OP probehlo hladce. fotografie prisla na urad z datove schranky od fotografa.kde jsem se nechala dle predpisu vyfotit.urednice vse akceptovala k moji spokojenosti. Dal jsem presla k prepazce na ŘP.tam urednice rekla.ze me vyfoti.fotku pro OP neakceptuje.jeste ji nedosla. Pry u ni bude fotografie z obcanek az za tyden. Jsou to pry jina ministerstva. Neustale mi vnucovala foceni. Co si budeme povidat.fotky na urade jsou jak do vezeni.katastrofa. Takze jsem ŘP neakceptovala s fotkou od urednice.amaterske fotogravky. Jfu tam za tyden a bude fotka pristupna pro ŘP. Dalsi prepazka PAS. Tam vim.ze se musim fotit.s tim jsem srozumena. Jiny zpusob neni mozny. U ŘP mi rozum nebere.ze OP fotku akceptuje.tj.v systemu statni zpravy uz fotka je.avsak pro ŘP ji akceptuji za tyden. Dejte si na to pozor pokud vam zalezi jak na fotkach vypadate.
Tomáš (neregistrovaný)
Jenom teda nechápu, proč odvádím asi 48 % z výplaty na daních, a z těchto zdaněných peněz mám platit další daně za to, že úředníci dělají práci, za kterou jsou už placení z mých daní...
Jana (neregistrovaný)
Také jsem výměnu ŘP, kvůli změně jména, minulý týden absolvovala. Těšila jsem se, že nemusím shánět papírovou fotku, ale překvapilo mě, že si ji stáhli z OP. To však nebyl až takový problém. Horší byla výše poplatku (200 Kč) a také to, že mi odmítli starý ŘP vrátit, protože je prý neplatný a ani mi nechtěli dát jakýkoliv náhradní doklad, takže 14 dní (až do vyřízení nového ŘP) bych neměla řídit. Prý, jestli to chci dříve, musím si připlatit dalších 500 Kč za zrychlené vydání ....
Jindra (neregistrovaný)
Našla jsem, že se za výměnu řidičáku po 1.7.2018 bude platit 200,-, důvod je, že si nemusíme pořizovat fotografii, a že se cena vystavení dlouho nezvedala. Čerpáno z Lidovek 28.4.2017. Je to pravdivá informace?
Brambůrek (neregistrovaný)
A stejně jsem platil pade.,i když jsem byl v časovém okně pro výměnu......úřednice minebyla.schopna v,světlit proč, když jsem říkal,že ze zákona je to zdarma...
Honza (neregistrovaný)
Na C a D je součástí řidičáku i profesní průkaz a ten se musí každých pět let obnovovat. Každý rok je školení řidičů, které se zaznamenává na arch a po pátém školení se jde s archem pro nový řidičák s profesákem a kartu řidiče
Karel (neregistrovaný)
Mám skupinu C D a profesní průkaz v řidičáku skončila mi platnost před termínem jsem požádal o nový přesto jsem platil 50 kč .Údajně se jedná o změnu.
Karel (neregistrovaný)
Pamatuji doby, kdy se za vydání ŘP platily 4,- Kč ! Všichni jsme moc rádi, že je ta doba pryč a máme se jako na západě.
Tom (neregistrovaný)
Proč tu nenapíšou, že až se budou dělat řidičáky a nebudou se muset nosit fotky, tak to bude stát dvě stovky???
Standa (neregistrovaný)
Kvůli pofesáku,ten platí pět let.Profesní způsobilost se zapisuje už přímo do řidičáku.Takže v kolonce skupiny C nebo D se objeví ještě -95(1.10.2018) doba vypršení profesní způsobilosti.
__I__ (neregistrovaný)
To akože české vodičáky majú obmedzenú platnosť? Ešte že nemám český.
__I__ (neregistrovaný)
To akože české vodičáky majú obmedzenú platnosť? Ešte že nemám šeský.
Milan (neregistrovaný)
Takže expresní poplatek před koncem termínu 500 Kč? A jeden den po termínu 50 Kč? ... Mám se smát či smát. Byrokracie v praxi.
ppheat (neregistrovaný)
Za expresní poplatek 500 Kč dostanete řidičák před vypršením termínu a můžete dál jezdit, když termín prošvihnete, zaplatíte za vydání průkazu sice jen 50, ale měsíc si na něj počkáte a jezdit nebudete...
Josef (neregistrovaný)
To je dost že ten uřednicky šiml odcválává bylo na čase ještě aby tam byli vstřicni uřednici zatim tomu tak neni ne všude jaky vedouci takovy zaměstnanec
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?