Elektronická dálniční známka v roce 2021: Vše, co potřebujete vědět

Zdroj: Archiv MF
  • České řidiče čeká revoluční přechod z papírových kuponů na elektronické dálniční známky

  • Ty začnou platit od 1. ledna příštího roku, k mání už budou od začátku prosince

  • Ačkoliv jde o elektronický systém, nákup nebude omezen jen na internet

S příchodem příštího roku si řidiči už nebudou na skla svých aut lepit kupony. Dálniční známka 2021 je totiž elektronická. Začne platit od 1. ledna, ale to neznamená, že si ji budete muset hned pořídit. Klasické roční nálepky z roku 2020 totiž platí jako vždy až do 31. ledna.

S příchodem nového systému se ale mění délka platnosti dálničních známek. Zatímco dosud roční kupony určené pro daný kalendářní rok platily od prosince do ledna (14 měsíců), roční elektronická dálniční známka bude platit přesně rok od dne zakoupení. To je výhodné třeba pro řidiče, kteří si pořizují nové auto v průběhu roku nebo se jim změní životní situace.

Pátrali jsme, jak se financují silnice v Česku. Desítky miliard od řidičů zmizí v jiných kapitolách rozpočtu

Ceny dálničních známek zůstávají stejné. Roční dálniční známka 2021 vyjde na 1500 korun. Virtuální kupon na 30 dní stojí 440 korun a desetidenní pak 310 korun. Výhodná částka označená jako „Eko cena“ pak platí pro vozidla jezdící na stlačený zemní plyn (CNG) nebo biometan.

Ceny elektronické dálniční známky 2021

Platnost Běžná cena Eko cena
Rok 1500 Kč 1000 Kč
30 dní 440 Kč 300 Kč
10 dní 310 Kč 200 Kč

Elektronická dálniční známka začíná platit od automatického zaslání potvrzení o platbě a samotný kupon řidiče informuje i o ukončení jeho platnosti v daný den, ve kterém prochází ve 23 hodin, 59 minut a 59 sekund. Známka ale zároveň nemusí začít platit hned po zakoupení, řidič si může určit, od kdy se má její doba platnosti začít počítat.

Mapa placených a neplacených úseků českých silnici a dálni. Zdroj: edalnice.cz

Elektronickou známku bude možné koupit přes e-shop. Ten by měl běžet na webu edalnice.cz, jenž byl spuštěn v červenci a obsahuje základní informace týkající se dálničních známek pro rok 2021. Předprodej dálničních známek na rok 2021 tam bude spuštěn od 1. prosince.

Centrální web ale nebude jediným kanálem k nakupování elektronické dálniční známky. Vinětu si bude možné pořídit i přes další e-shopy (zařadila ji třeba už Alza.cz), na obchodních místech nebo v samoobslužném kiosku typicky u hraničního přejezdu. Samozřejmostí je i mobilní aplikace.

Kdo dálniční známku v roce 2021 mít nemusí?

Od nutnosti použít elektronickou dálniční známku jsou některá vozidla osvobozena. Týká se to elektromobilů, hybridů či aut na vodíkový pohon s emisemi do 50 gramů CO2 na kilometr, která jsou opatřena speciální registrační značkou (s písmeny EL na začátku).

Dálniční známky 2020: Škoda Superb, sportovní BMW, Mercedesy nebo Volva je už nepotřebují (galerie)

Platit nemusí ani vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, nebo ta určena pro přepravu nezaopatřených dětí, kterou jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Vyjmuta jsou i historická vozidla se speciální registrační značkou a průkazem.

Ti, kteří mají elektromobil či hybrid splňující emisní limit, ale zároveň nepoužívají speciální registrační značku, mohou podat takzvané oznámení o osvobození. Pro něj stačí vyplnit patřičný formulář. To platí i v případě aut registrovaných v zahraničí. O osvobození mohou požádat také domovy pro osoby se zdravotním postižením a to pro auta, která slouží k přepravě těchto lidí.

Elektronická dálniční známka v roce 2021: Vše, co potřebujete vědět
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.94%) 72 hlas/ů

12 KOMENTÁŘE

  1. Nestálo by za úvahu aby senioři nad 70 let platili sníženou cenu například 1000kč. Určitě neujedou tolik km po dálnici jako ostatní ale jen příležitostně.

  2. Když jsem se dočetl,že peníze vybrané na dálničních kuponech jdou i jinam,než na opravy dálnic a silnic,tak si myslím,že by se měli slevnit minimálně na 1000 korun.

  3. To by mě také zajímalo jak je to s LPG. Do podzemnich garáží se nesmí – s tim v rámci bezpecnosti souhlasim, i když jsou místa kde jsou postavena nadzemní plně vetratelna a tam tedy nechápu proč se nemůže. Avšak čekal bych, že LPG bude zvýhodněné stejně jako CNG. Vzdyt v roce 2012 jsem si porizoval nove auto a již z tovarny na LPG. Priplatil jsem za to cca 50000 Kč a co se týče oprav motoru, tak kvuli tomuto provozu nejsou nejlevnější. A ve finále po 10 letech budu muset vyměnit nádrž a na STK platim také více. Ale aby například jsem měl slevu na dálniční známku tak to nee. Nasrat. Příště již nekoupím auto s alternativnim pohonem jelikož to vyjde mnohonásobně dráž a nikde není žádná finanční uleva jako poděkování že se aktivně podilim na snižování skleníkových plynů.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: