Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků

  • Hypersport nabídne výkon 200 koní a točivý moment 200 Nm

  • Maximální rychlost je 320 km/h, dojezd má stejnou hodnotu

  • Bezpečnostní systém CoPilot 360° funguje na platformě BlackBerry

Další firmou, která chce změnit obecné mínění o elektrických motocyklech, je kanadská společnost Damon. Popularizace alternativního pohonu však není jejím jediným cílem; kromě něj má poměrně neznámá značka v plánu spustit revoluci v oblasti bezpečnosti. Jako nástroj k tomu má posloužit nový model Hypersport Pro, představený na veletrhu CES 2020.

Elektrický superbike přitáhl pozornost především svými technickými parametry, ve kterých se několikrát opakuje číslovka 200. Pokud jde o počet koní a newtonmetrů, je tato hodnota jasně srozumitelná i pro našince, u dojezdu a maximální rychlosti si ji raději přepočítejme z mil na nám známější jednotky. Čtete dobře, výrobce slibuje dojezd 320 kilometrů na jedno nabití a stejnou hodnotu je schopen ukázat také rychloměr. To už stojí za pozornost, co říkáte?

Pokud jde o točivý moment, bude Hypersport těžko hledat soupeře
Cestovní nebo sportovní posez? Můžete si vybrat. Klidně o za jízdy

A teď k té bezpečnostní revoluci. O tu se postará systém CoPilot 360°, postavený na nejmodernější platformě BlackBerry. K ní je napojena soustava kamer, radarů a dalších čidel a společně hlídají celé okolí motorky, aby v případě hrozícího nebezpečí upozornily jezdce. A protože BlackBerry se, jak známo, vyzná v komunikační technice, jízdní data se budou průběžně shromažďovat na centrálním serveru a následně poslouží k vylepšování bezpečnostního algoritmu. To už trochu zavání autonomním řízením, což je hodně diskutabilní téma, ale nezatracujme dobrý úmysl předem.

Cílovou skupinou firmy Damon jsou zákazníci Elona Muska
Chytrých krabiček a drátků bude pod kapotami opravdu hodně

Tak trochu sci-fi je i další pokrokový systém Shift, který elektronicky upravuje jízdní pozici, konkrétně umístění stupaček a řídítek mezi sportovní a uvolněnou, turistickou pozicí. Nicméně, Damon už otevřel možnost předobjednávek, takže to zřejmě s výrobou myslí vážně. Zájemci si mají připravit necelých 25 tisíc amerických dolarů, což je méně, než chce Harley-Davidson za svůj elektrický počin LiveWire.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: