Dálniční známka Slovensko 2020: Jak ji koupit a kdo ji mít nemusí?

 • Na Slovensku se používají jen elektronické dálniční známky

 • Ceny slovenských dálničních známek se pro rok 2020 nemění

 • Na sklo se už žádná etiketa nelepí

 • Kontrola se provádí automaticky, včetně rozesílání pokut

 • Motocykly dálniční známku mít nemusí

 • Souprava nad 3,5 t potřebuje ještě extra známku pro vozík

Kdo jezdí na Slovensko pravidelně, už určitě ví, že Slováci zavedli elektronické dálniční známky. Na čelní sklo aut se nic nelepí, vše je elektronické. Včetně monitorování zaplacení poplatku. Slovensko rozlišuje několik typů dálničních poplatků. Vedle roční, třicetidenní a desetidenní známky musí mít ještě vlastní známku přívěs, pokud celková hmotnost soupravy překročí 3,5 tuny.

Ceny poplatků za používání dálnic na Slovensku se pro rok 2020 nemění. Roční známka platná do 31. ledna následujícího roku stojí 50 eur, třicetidenní známka vyjde na 14 eur a desetidenní známka na 10 eur. Poplatky za známku pro přívěs jsou stejné (50, 14 nebo 10 eur podle doby platnosti).

Co tedy musíte udělat, abyste mohli po zpoplatněných úsecích slovenských dálnic a rychlostních silnic jezdit?

Jak a kde slovenskou dálniční známku koupit?

Ještě před překročením hranic se Slovenskem je potřeba na stránkách eznamka.sk nebo pomocí mobilní aplikace zakoupit elektronickou dálniční známku. Nebojte, nemusíte tak činit přesně v den vjezdu na Slovensko. Datum platnosti lze nastavit i dopředu.

Ve formuláři zadáte registrační značku vozidla, zemi registrace, vyberete platnost známky a pak ještě zadáte svůj e-mail. Volitelně můžete vyplnit i své telefonní číslo. Pak vyberete, jestli chcete platbu on-line kartou nebo přes mobilní aplikaci. Případně lze známku zaplatit dopředu bankovním převodem. Tam ale pozor, převodem to může trvat i čtyři dny a známka je platná až tehdy, když se platba připíše. Nemůžete tedy na dálnici, aniž by byla známka zaplacená.

Dálniční známky 2020: Vše, co potřebujete vědět

Známku je možné koupit také na vybraných místech. Nejčastěji na čerpacích stanicích před hranicemi, ve vybraných servisech či na bývalých hraničních přechodech. Počítejte ale s tím, že zejména u pokladen u hraničních přechodů bývá v sezóně fronta i na několik desítek minut.

Slováci monitorují značky aut pomocí mýtných bran nebo přenosných zařízení. Pokud zjistí, že auto nemá zaplacenou známku, vymáhají pak i na cizincích pokutu až 500 eur.

Přikládáme mapu zpoplatněných úseků, kterou najdete také na webu ndsas.sk:

zpoplatněné úseky slovensko
Mapka zpoplatněných úseků na Slovensku (zdroj: ndsas.sk)

Kdo elektronickou známku mít nemusí?

Elektronickou dálniční známku nemusí mít motocykly všech kategorií. Na nákladní vozidla se pak vztahuje systém elektronického dálničního mýta.

Podle slovenských zákonů vedle vybraných státních složek a institucí nemusí mít elektronickou dálniční známku také vozidla osob s průkazem ZTP a historická vozidla. Pro osvobození vozidla od poplatku je potřeba vyplnit formulář žádosti a osvobození vozidla od poplatku, ke kterému je potřeba přiložit i potřebné dokumenty, například průkaz historického vozidla či v případě osob ZTP potřebné průkazy. Otázkou je, jestli provozovatel systému žádosti zahraničních osob vyhoví. Vyhovět totiž nemusí.

Dálniční známka Slovensko 2020: Jak ji koupit a kdo ji mít nemusí?
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.05%) 163 hlas/ů

17 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  jen krátký komentář k bezplatnému užívání dálniční sítě osobním vozem na Slovensku pro osoby ZTP. Bohužel, domnívám se, že se autor článku mýlí. Zkoušel jsem uplatnit slevu ZTP vydanou v ČR i na Slovenské dálnice u příslušných slovenských úřadů. Neuspěl jsem.
  Na ZTP průkazy občana ČR vydané v ČR se stávající slovenské předpisy a normy nevztahují. Jak uvádějí slovenské zákony, bezplatné užívání dálnic pro osobní vozidla na Slovensku se vztahuje pouze na občany Slovenské republiky, kteří jsou držiteli průkazu ZTP vydaného slovenskými úřady.
  Mezistátní dohoda mezi ČR a SR o vzájemném uznávání bezplatného užívání dálnic pro osobní automobily držiteli průkazů ZTP zatím nebyla uzavřena.
  S pozdravem.
  dr. V. Záhorský

  • ty prukaski ztp plati po cele eu je to europska legislatyva ktera je nadžizena slovenske-vstupem do eu se slovaci aj češi zavazali stejna prava jakovy davaj svym občanum tak su povyny je davat všem ze zemi eu -to je zaručene přistupovou dohodo do eu ktera je nad všema zakonama ale musi byt kartička ztp ,ne tp,maj nato narok sloveski ztp tak maj taki ostatni z eu +mate narok na prukasku zadarmo vlak vramci cele sr ale musite mit při vibavovani na nadraž doklad od česke spravi socialniho zabespečeni že ste pobyratl duchodu jakiho koli +fotojak na opčanku.taki na misto vyhrazene na parkovyši kartička plati česka s tim sedakem jak je na značce a na drziho policistu žeknete mu že muže konat jen to co mu zakon přimo dovoluje nebo nažizuje nic vic nic min.+slovenšti policiste maj plnu hmotni odpoviednost za hmotni škody ktere spusoby svym protizakonim konanim-cesta vam vašmu pravnimu zastupci na jednani +ubytovani.policisti maj mit povyne kameri na unyformach od začatku roka.

 2. Také jsem to zkoušel osobně přímo na ústředí v Bratislavě. Po krátké poradě mě bylo sděleno, že pro občana ČR není možné uplatnit slevu pro osoby ZTP. Formulář jsem měl připraven a vyplněn včetně všech potřebných dokumentů.

 3. Takže na Slovensku se bez mobilu nebo PC už ani neupr…,svět je Zvrácenej…i ti vyspělejší Rakušáci ví co má logiku

 4. Pokud si někdo umí na PC nebo mobilu přečíst tento článek, tak by si měl umět i koupit dálniční známku na https://eznamka.sk/sk/. Jinak to funguje bez problémů už druhý rok, funguje i přépadné vrácení ceny za známku, ale pouze pokud ještě není platná. jakmile naběhne platnost třeba desetidenní známky, už to nejde. Stejně to funguje v Maďarsku i Rakousku.Za mne jednodušší než na hranicích někde hledat budku nebo to kupovat s příplatkem ve směnárnách…

  • můžete prosím poradit, jak funguje to vrácení? udělala jsem chybu, ale na jejich informacích mě řekli, že to nijak strornovat nejde, že mám prostě smůlu a musím si koupit novou známku

 5. Ještě jedna praktická poznámka: stačí, když si známku koupíte první den pobytu na slovensku do půlnoci. Tzn. vjedu na Slovensko ráno, jedu po dálnici bez známky. Známku koupím až odpoledne (jakkoliv, na benzince, přes internet atd.) a jsem v pohodě. Je to informace obsluhy benzinky (ale mám i nechtěně osobně odzkoušeno). Evidentně to párují až zpětně druhý den a na čase nezáleží. Ne že bych to doporučoval dělat záměrně, ale když náhodou vjedete na Slovensko bez známky a vzpomenete si na ni později (tada ale ještě ten samý den), tak ať jste v klidu.

 6. teď jsem to také řešil s kolegou z práce je Slovák a říkal mi to samé že není problém když náhodou jedu ráno bez známky a odpoledne si ji koupím on to tak dělá dost často a že mu nikdy nic nepřišlo vždy bez problému

PŘIDAT KOMENTÁŘ: