Test Range Rover Evoque P250 AWD: Design v první řadě

1 nový názor
Autor: Redakce

+

  • Atraktivní design 
  • Více prostoru uvnitř než dříve
  • Kvalitní jízdní vlastnosti 
  • Slušný komfort i na kolech o velikosti 21"
  • Vynikající odhlučnění
  • Výborně fungující adaptivní diodová světla

  • Mild-hybridní technologie se na spotřebě vůbec neprojevila 
  • Dynamika motorizace P250 je spíše průměrná 
  • Kombinace zážehového čtyřválce a pomocného elektromotoru působí nedoladěně

Dlouho, opravdu velmi dlouho figuroval na trhu Range Rover Evoque první generace. Pro Land Rover šlo o přelomový model. Odstartoval ty lepší časy a udal trend v designu na spoustu let dopředu. Jen si to představte. Koncept LRX se představil v roce 2008, takže je dnes už jedenáct let starý. Přesto se k němu designéři v čele s Gerry McGovernem neustále vracejí. Evidentně šlo o nadčasový počin. O jednoznačnou trefu do černého. Jenže nic netrvá věčně. Přestože Evoque na pohled skoro nezestárl, technicky zestárl hodně. Nastal nejvyšší čas pro novou generaci. Ta byla představena v závěru minulého roku.

Změnilo se úplně všechno. Evoque dostal zcela novou platformu (Premium Transverse Architecture), což v praxi znamená kromě pevnější karoserie (+13 %) a lepších jízdních vlastností hlavně možnost elektrifikace pohonných jednotek a také více prostoru v interiéru. Jestli měl starý Evoque nějakou slabinu, tak to bylo právě místo ve druhé řadě. Dorazily nové motory a řada technických vychytávek. Například systém „průhledné kapoty“, zasouvací vnější kliky, skvěle fungující adaptivní světla Matrix LED nebo digitální vnitřní zpětné zrcátko.

Range Rover Evoque dostal novou platformu, hybrid, „průhlednou kapotu“ a umělou inteligenci
Přečtěte si také:

Range Rover Evoque dostal novou platformu, hybrid, „průhlednou kapotu“ a umělou inteligenci

A teď řečnická otázka, obligátně používaná v nadpisech nejrůznějších článků napříč internetem. Má to nějaký háček? Nevím, jestli to lze nazvat háčkem, ale asi ano. I když je Evoque kompletně nový, na první pohled byste to snad ani nepoznali. Přirozeně, nejde o náhodu, ale o zcela úmyslné rozhodnutí. Věci, které fungují, se nemění. Vždyť to znáte.

O design jde především 

Vzhled Range Roveru Evoque je stejný pouze na první pohled. Když auto začnete zkoumat podrobněji, najdete obrovské množství odlišností. V podstatě každý jeden detail prošel nějakou péčí, což je přesně styl, jakým aktuálně designéři Land Roveru pracují. (Víme to, protože nám to říkal sám Gerry McGovern při prezentaci Velaru). Prostě malými krůčky vpřed. Evoque tak dostal užší masku, užší světla, výraznější nárazník, může mít větší kola, má už zmíněné zasouvací kliky, ještě menší koncové svítilny a nemá funkční koncovky výfuku. Jako spousta podobných dnešních aut. Škoda.

Koncept LRX předcházející první generace Evoque je dnes už jedenáct let starý, přesto se k němu designéři pořád vracejí
Nový Evoque dostal ještě užší světla, ještě vyšší ponton karoserie, ještě větší kola. Design je čistší, minimalističtější a pořád velmi atraktivní

Evoque vypadá znovu moderně, i když v zásadě zůstal stejný. Opět by se dalo říci, že působí jako koncept, jenže už nedokáže šokovat tak, jako tomu bylo u první generace. Lidé si zkrátka zvykli. Aby také ne, když kolem Evoque vznikla celá generace dalších podobně vypadajících modelů. Myslím, že třeba nový Juke bude stejný případ. Stěží už dokáže vyvolat takové kontroverze jako předchůdce. Každopádně tahle nová generace nejmenšího z Range Roverů je designově velmi povedená. Vypadá prémiově, draze. Je reprezentativní i atraktivní.

Range Rover Evoque 2019: Srovnání rozměrů s konkurencí

Model Range Rover Evoque Audi Q3 BMW X1 Mercedes-Benz GLA
Délka (mm): 4371 4485 4439 4417
Šířka (mm): 1904 1849 1821 1804
Výška (mm): 1649 1585 1612 1494
Rozvor náprav (mm): 2681 2680 2670 2699
Zavazadlový prostor (l): 591-1383 530-1525 505-1550 421-1235

Pokud jde o faktické rozměry, ani tam se mnoho nezměnilo. Rozvor narostl o zhruba dva centimetry, ale to je tak všechno. Základní velikost vozu zůstala. Jak velký je Evoque ve srovnání s konkurenty, to ukazuje tabulka výše. Mimochodem, náš exemplář z First Edition stojí na discích o velikosti 21". Nemohu si pomoct. Takhle obrovská kola na relativně malém crossoveru už vypadají z některých úhlů přehnaně. Ale proti gustu...

Uvnitř je to Velar 

Přepadl vás pocit, že zvenku vypadá Evoque trochu jako Velar? Máte samozřejmě pravdu. Jen není úplně jisté, jestli to náhodou není tak, že Velar vypadá jako starý Evoque, takže vlastně nakonec nový Evoque vypadá jako starý Evoque, což jsme si už řekli. Nicméně v interiéru je tahle britská novinka s Velarem zcela totožná. Máte tu digitální přístrojový štít, luxusně vypadající obrazovku na palubní desce a další displeje nahrazující středový panel. Vše, co jsme už dříve viděli nejen ve Velaru, ale také v Range Roveru nebo Jaguaru I-Pace.

Audi e-tron vs. Jaguar i-Pace: Podrobný srovnávací test luxusních SUV na elektřinu
Přečtěte si také:

Audi e-tron vs. Jaguar i-Pace: Podrobný srovnávací test luxusních SUV na elektřinu

Takže se nebudeme opakovat. Vypadá to hezky a pravda, od dob, kdy jsem řídil Velar poprvé, který toto uspořádání dostal jako první Land Rover, automobilka svůj systém značně vylepšila. Už není tak pomalý a už se vám nestává, že najednou středová obrazovka vyhlásí stávku, zhasne a uklidí se do palubní desky. Ovládání ale pořád přinejmenším vyžaduje zvyk. Na trhu bychom našli ergonomicky i funkčně lepší řešení.

Také v tomto směru ovšem platí důraz na design. Na pohled je všechno hodně efektní. Měkčené materiály všude kolem, kůží potažená část palubní desky, pěkný volant s dotykovými plochami, výborně tvarovaná sedadla a k tomu dostatečné množství prostoru.

Kolik přesně? Nastal čas pro naši tradiční tabulku:

Tabulka: Vnitřní prostor nového Range Roveru Evoque 

Prostor pro cestující (cm) Range Rover Evoque
Šířka v úrovni loktů vpředu: 150
Šířka v úrovni loktů vzadu: 147
Prostor pro hlavu vpředu min/max: 92/99
Minimální prostor pro nohy vzadu: 12
Maximální prostor pro nohy vzadu: 36
Prostor pro nohy vzadu za 178cm řidičem: 17
Prostor pro nohy vzadu za 190cm řidičem: 20
Rozsah podélného seřízení sedadla řidiče: 24
Rozsah výškového seřízení sedadla řidiče: 7
Délka sedáku vpředu: 49
Délka sedáku vzadu: 47
Délka opěradla vpředu: 63
Délka opěradla vzadu: 68
Šířka prostředního sedáku vzadu: 30

Jak je vidět, Evoque pořád není zrovna obrovský, ale vzadu je přece jen o poznání více místa než dříve. A to je hlavní. I vyšší cestující se sem teď poskládají relativně snadno.

Tohle uspořádání mají Land Rovery od příchodu Range Roveru Velar. Na pohled to vypadá skvěle, funkčně ale existují u konkurence i lepší řešení
Důležitá změna: Vzadu už není Evoque tak hrozně stísněný, jako tomu bylo u první generace. I vyšší postavy se sem naskládají relativně bez problémů

Také zavazadlový prostor se dočkal zvětšení. Mimo jiné proto, že Evoque využívá zadní víceprvkové zavěšení typu Integral Link. To známe třeba z Jaguarů a jeho výhoda je kromě jiného v nízké prostorové náročnosti. Takže teď je uváděna jako základní hodnota 591 litrů (+16 litrů oproti první generaci). Ale znovu, naměřené rozměry řeknou více:

Tabulka: Velikost zavazadelníku Range Roveru Evoque

Prostor pro zavazadla (cm) Range Rover Evoque
Šířka mezi bočnicemi: 105
Výška po plato: 51
Délka ložné plochy: 80
Výška nakládací hrany: 77
Šířka vstupního otvoru: 103
Výška otevření pátých dveří: 190
Maximální délka nákladu: 182

Vzhledem k zákazníkům, na které Evoque míří, nebude jeho interiér příliš velkou slabinou. Stejně jako vnější karoserie vypadá dobře, má čím zaujmout a není přehnaně malý. Tohle by mohlo fungovat.

Mild-hybrid nízkou spotřebu nepřinesl 

Nová generace Range Roveru Evoque dorazila s poměrně bohatou nabídkou motorizací, kde ale najdete výhradně dvoulitrové čtyřválce řady Ingenium (plug-in hybrid dorazí příští rok). Zájemci o diesel mohou sáhnout po variantách D150, D180 a D240. Číslo vždy značí výkon. U benzinových jednotek jsou na výběr verze P200, P250 a P300. Kromě základního vznětového čtyřválce, který si můžete koupit také jako předokolku s manuálem, jsou všechny ostatní motorizace standardně vybavené pohonem všech kol a devítistupňovým automatem. Nám se do rukou dostalo prostřední benzinové provedení P250.

Evoque koupíte výhradně v kombinaci se čtyřválcovým dvoulitrem. Ten náš byl benzinový a nabízel 250 koní. Nejede špatně, ale je dost žíznivý
Otočný volič je minulostí. Devítistupňový automat je standardem pro všechny motorizace s výjimkou základního dieselu. Stejně jako pohon všech kol

V úvodu jsme zmínili přítomnost mild-hybridní techniky. Také Land Rover tedy montuje do svého Evoque systém, kdy je ke spalovacímu motoru připojen přes řemen pomocný elektromotor. Jeho úlohou je pomáhat s rozjezdy, roztáčet motor při zásahu systému start/stop (motor se teď umí vypnout už v rychlostech pod 17 km/h) a především měnit při brzdění kinetickou energii na energii elektrickou. Tu lze pak využít k pomoci s rozjezdem a tak stále dokola. V konečném důsledku se tím šetří emise a spotřeba. Teoreticky. Je potřeba říci, že pro Land Rover je taková technologie novinkou, a na výsledku je to bohužel znát.

Výhrady se během týdenního testu objevily v zásadě dvě. Tak především, spotřeba opravdu není nízká. Kolega Jiří už to zmiňoval po mezinárodní prezentaci v Řecku:

První kilometry s Range Roverem Evoque 2019: skvěle vypadá, jezdí ještě líp a je vstřícný k veganům
Přečtěte si také:

První kilometry s Range Roverem Evoque 2019: skvěle vypadá, jezdí ještě líp a je vstřícný k veganům

Tento test to potvrdil. Benzinový Evoque za méně než deset spíše jezdit nechce. Neříkám, že to je nemožné, ale při mém stylu jízdy a provozu kombinujícím zejména dálnici a město jsem nakonec skončil na průměru 11,4 l/100 km. A to jsem rozhodně nikam nepospíchal.

Druhým problémem je sladění celého systému. Motor jakoby se občas nemohl shodnout s elektrickým pomocníkem, co dělat, takže sebou auto při zastavování někdy zvláštně cukne. Jakoby se spalovací jednotka už chtěla vypnout, ale elektromotor by v tu chvíli naopak rád pomohl. Vzhledem k tomu, že jde o mild-hybrid, zamrzí i výrazné vibrace doprovázející opětovné startování čtyřválce. Zvyk pak vyžaduje rovněž chod pedálu brzdy, který má velmi blízko klasickým hybridům. Na jednu stranu je velmi citlivý, takže vůz dost brzdí už při malém sešlápnutí, na druhou stranu přes něj nic necítíte.

Evoque nabízí velmi vyvážený mix komfortu (i na 21" kolech), stability v zatáčkách a schopnosti jezdit i po okreskách rychle. Největším problémem nového mild-hybridu je sladění motoru, elektromotoru a automatu. A také spotřeba. Na té přítomnost mild-hybridní technologie opravdu nepoznáte

Dá se předpokládat, že Land Rover svůj mild-hybridní systém v průběhu dalších měsíců dále doladí, jak tomu je u podobných novinek ostatně vždy. Lhal bych ale, kdybych tvrdil, že mě tato motorizace nějak nadchla. Občasná nevychovanost ve spolupráci motor/ elektromotor/automat by se snad dala prominout, kdyby to bylo vidět na spotřebě. Jenže to se bohužel nestalo.

Jízdně je přesně akorát 

Nevychovanost mild-hybridního zážehového čtyřválce zamrzí zejména proto, že jinak nový Evoque nabízí nesmírně vyvážené jízdní dovednosti. Není ani přehnaně houpavý, ani přehnaně tvrdý. Není to sportovní crossover, ale rychlé jízdě se nebrání. Uvnitř je tichý, nerovnosti ho nerozhází a ano, pořád by měl zvládnout velké věci i v terénu. Jednoduše je naladěn přesně tak, aby se cílové skupině zákazníků líbil. A mně se v tomto směru líbí také, i když to není žádná raketa.

Dynamikou verze P250 úplně neoslní, nicméně faktem je, že Evoque nikdy neměl vyloženě ostrý motor a na sportovní crossover si nikdy nehrál. Rychlou jízdu zvládá také díky přítomnosti zadní nápravy Integral Link známé z Jaguarů. Vrcholné verze D240 a P300 navíc mohou mít ještě aktivní zadní diferenciál (Active Driveline)

Testovaný dvoulitr o výkonu 184 kW (250 koní) totiž s charakterem „tak akorát“ dokonale koresponduje. Není vyloženě pomalý, ale chybí mu razance, což bude do značné míry dáno současnými emisními regulemi. Jedním dechem je ale potřeba dodat, že Evoque ve své historii nikdy nenabízel vyloženě sportovní motor. A zákazníkům to nijak nevadilo. A protože se nabídka rozšířila s příchodem nové generace směrem nahoru, když dorazil rovněž dvakrát přeplňovaný diesel D240 a ještě silnější benzinový čtyřválec P300, lze říci, že je zde vše v naprostém pořádku.

Naměřenou dynamiku testovaného P250 najdete v další z našich tradičních tabulek. S výsledkem 8,9 s Evoque za oficiálně udávanou hodnotou 7,5 s potřebnou pro sprint na 100 km/h docela výrazně zaostal.

Tabulka: Dynamika Range Roveru Evoque P250 AWD

Akcelerace Range Rover Evoque P250
0-50 km/h (s) 3,58
0-100 km/h (s) 8,92
0-130 km/h (s) 14,55
0-150 km/h (s) 19,63
30-50 km/h (s) 1,33
50-70 km/h (s) 1,81
80-120 km/h (s) 6,09
130-150 km/h (s) 5,08

Důvodem mohou být vskutku obří disky, které schopnosti akcelerovat zrovna nepřidají. Hlavní příčinou je ale fakt, že jsme nepřišli na způsob, jak Evoque donutit k takovému tomu klasickému čtyřkolkovému ostrému rozjezdu z místa, kdy se vůz opře do obou náprav a razantně se odpíchne z místa. Nic jako Launch Control tu není, Evoque se jen zvolna rozjíždí, než motor konečně naplno zabere. Právě na prvních metrech nejvíce ztratil. Sportovní tento vůz prostě být nechce a není.

Land Rover Discovery Sport s novou technikou. Nad jinými 7místnými SUV vyniká nabídkou motorů i schopnostmi v terénu
Přečtěte si také:

Land Rover Discovery Sport s novou technikou. Nad jinými 7místnými SUV vyniká nabídkou motorů i schopnostmi v terénu

Na dlouhých cestách je ale britská novinka velice příjemná. Dvoulitr má jemný chod, je tichý a navíc v interiéru obecně panuje příkladný klid. Kromě jiného díky tomu, že přední náprava je uložena v hydraulických pouzdrech, která zamezují pronikání vibrací od kol.

Vzhledem k tomu, na čem byl testovaný Evoque postaven, byl největším překvapením komfort podvozku. I s disky o velikosti 21" je totiž na děravých silnicích pořád na velmi slušné úrovni. Tlumiče mohou být adaptivní (jeden z mála příplatků pro First Edition, +26 020 Kč) a jejich nastavení závisí na zvoleném režimu jízdy. I v režimu Dynamic se Evoque v zatáčkách pořád trochu naklání, přestože nedotáčivý moc není. Schopnosti v zatáčkách dále vylepšuje systém Active Driveline – aktivní diferenciál, respektive systém Twinster, který jako aktivní diferenciál pracuje. Tahle věc se ale týká pouze variant P300 a D240, testované P250 si muselo vystačit s vektorováním točivého momentu pomocí brzd.

Range Rover Evoque P250 AWD: Verdikt

Nový Range Rover Evoque je pěkné auto. Pokud jde o design exteriéru i kabiny, není co řešit. Tohle se zákazníkům určitě bude líbit a tohle také bude pro zákazníky, na které Evoque míří, patrně rozhodující. Jako bonus dostanou skvěle vyvážený podvozek spojující komfort i jistotu v zatáčkách. Škoda zvláštního mild-hybridu. A také vysoké ceny.

Naše testovaná First Edition sice dorazila s náloží výbavy, kde už téměř není za co připlácet, ale i tak je výsledných 1,9 milionu korun opravdu dost peněz. Fakticky si za takové peníze můžete koupit i šestiválcový Velar. Nebo podstatně výkonnější, větší a řidičsky zajímavější BMW X3 M40i. Pravdou ale je, že Evoque měl sebevědomé ceny vždy, a zákazníci to ochotně akceptovali.

Na dnešním trhu prémiových crossoverů je hodně z čeho vybírat, takže to nový Evoque nebude mít lehké. Ale jestli hledáte něco stylového, pak u něj nakonec asi skončíte. Protože pokud jde o design a styl, tak toho má tohle auto na rozdávání.

Za možnost fotografování Range Roveru Evoque v atraktivním prostředí děkujeme zámku Berchtold. 


Cena testovaného vozu: 1 841 378 Kč
Cena testovaného vozu včetně příplatkové výbavy: 1 910 667 Kč

Technické údaje Range Rover Evoque P250
MOTOR
Konstrukce: zážehový řadový čtyřválec Ingenium, uložený vpředu napříč
Plnění: přeplňování turbodmychadlem typu twin-scroll
Zdvihový objem válců (cm3): 1998
Vrtání x zdvih (mm): 83,0 x 92,3
Kompresní poměr: 10,5 : 1
Ventilový rozvod: DOHC, 4 ventily na válec
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 183 / 5500
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 365 / 1300-4500
Převodovka: devítistupňová automatická
Poháněná kola: pohon všech kol, mezinápravová spojka
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 7,5
Nejvyšší rychlost (km/h): 230
Spotřeba paliva kombinovaná (l/100 km) 7,9
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4371
Šířka bez zrcátek (mm): 1904
Výška (mm): 1649
Rozvor náprav (mm): 2681
Rozchod kol vpředu (mm): 1623
Rozchod kol vzadu (mm): 1632
Poloměr otáčení (m): 5,8
Provozní hmotnost (kg): 1818
Nejvyšší přípustná hmotnost (kg): 2430
Objem zavazadlového prostoru (l): 591/1383
Objem palivové nádrže (l): 67
PODVOZEK A PNEUMATIKY
Podvozek vpředu: McPherson
Podvozek vzadu: víceprvkové zavěšení
Řízení: hřebenové s elektromechanickým posilovačem
Brzdy vpředu: ventilované kotouče o průměru 349 mm
Brzdy vzadu: ventilované kotouče o průměru 300 mm
Standardní rozměr pneumatik vpředu: 235/50 R20
Standardní rozměr pneumatik vzadu: 235/50 R20
  • Našli jste v článku chybu?