Bez dětské autosedačky to nejde. Její používání předepisuje zákon (za nepoužití sedačky hrozí vedle pokuty také čtyři body do karty řidiče), ale především má dětská sedačka velký přínos v oblasti bezpečnosti. Aby v případě nehody dětská sedačka fungovala správně, musí být správně používána, dostatečně upevněna a především musí odpovídat velikosti a hmotnosti dítěte.
Jaké jsou třídy autosedaček?
Dětské autosedačky se dělí do tříd především podle hmotnosti dítěte. Celkem je pět různých tříd a některé sedačky jsou variabilní, takže je lze upravit pro použití i na větší dítě. To je samozřejmě výhodné v tom, že nemusíte kupovat další sedačku. Praxe ale ukazuje, že během růstu dítěte je stejně zapotřebí vystřídat čtyři typy autosedaček.
Třída 0 pro děti od narození do 10 kg
Speciální autosedačky pro ty nejmenší děti, jež připomínají kolébku. Jedná se v podstatě o speciální vaničku s polstrovaným vnitřkem. Dítě je v ní umístěné v pololehu, protože ještě není schopno sedět a udržet hlavu. Sedačka se upevňuje vždy v poloze proti směru jízdy.
Třída 0+ pro děti do 13 kg
Tato třída je v podstatě totožná se skupinou 0. Sedačky 0+ však mohou být ze začátku příliš velké a nepohodlné, proto je vhodnější nejprve investovat do třídy 0.
Třída 1 pro děti od 9 do 18 kg
Třída 1 je určená pro děti přibližně do věku čtyř let, kdy dítě dokáže samostatně sedět. U těchto autosedaček je dítě připoutáno pětibodovým pásem, který je součástí konstrukce sedačky.
Třída 2 pro děti od 15 do 25 kg
Autosedačky této třídy obvykle nemají vlastní bezpečnostní popruhový systém, proto se využívá tříbodový pásový systém pomocí pásu pro dospělé. V tomto případě vždy dbejte na zajištění správné polohy pásu vzhledem k postavě dítěte.
Třída 3 pro děti od 22 do 36 kg
Typ sedaček pro největší děti využívá takzvaného podsedáku, který je bez opěradel a slouží k tomu, aby se dítě dostalo do požadované výšky, jež umožňuje připoutání pomocí bezpečnostního pásu zabudovaného v autě.
S ISOFIXem, nebo bez něj?
Otázkou je, zda vybrat autosedačku s upevňovacím systémem ISOFIX, nebo takovou, která se upevňuje jen pásem. Sedačky s ISOFIXem bývají o několik tisíc korun dražší. Na druhou stranu testy ukazují, že sedačky se systémem ISOFIX fungují při nehodě lépe. Ale ne pro každého dává tento systém smysl.
Upevňovací systém ISOFIX má dnes každé moderní auto vzadu a některé i vpředu. Sedačka se umisťuje do speciálních držáků, ale manipulace s ní je poměrně komplikovaná a zdlouhavá. Kdo tedy pravidelně střídá několik aut (nebo prostě sedačku i několikrát denně přemisťuje z auta do auta), není pro něj systém ISOFIX zrovna komfortní.
Jakou dětskou autosedačku vybrat?
Při výběru dětské sedačky myslete na několik věcí. Budete ji často používat v ne úplně ideálních podmínkách, takže manipulace s ní by měla být snadná. Dobrý prodejce vás nechá vše vyzkoušet. Mějte na paměti, že čas od času bude nutné autosedačku vyčistit. Chtějte takovou, která se dá snadno rozebrat a potahy lze pohodlně vyprat. Ne u všech je snadné rozebírání a pratelnost potahu samozřejmostí.
Čtěte také nezávislé testy dětských autosedaček, kterých najdete na internetu v různých spotřebitelských magazínech plno. Vybírejte jen v rámci oficiálních obchodů, aby se jednalo o schválený a homologovaný originál a ne o nefunkční kopii.
Můžu koupit použitou autosedačku? Má to své podmínky
Mnoho lidí se dívá v inzerátech po použitých autosedačkách. Samozřejmě kvůli ceně. V takovém případě rozhodně nepořizujte sedačku, která je zjevně mechanicky poškozená. Konkrétní typ si pak ověřte na internetu, jaké jsou s ní zkušenosti a jak například vyhověla v různých zátěžových testech. I pro nákup použité sedačky by měla platit stejná kritéria, tedy především snadná manipulace, snadné čištění i údržba a také homologace.