Jak správně vybrat dětskou autosedačku? Jen na cenu nehleďte

19.06.2019
14 nových názorů
Autor: Redakce
  • Používání dětské autosedačky předepisuje zákon

  • Sedačku nemusí mít dítě o hmotnosti přes 36 kg nebo výšce přes 150 cm

  • Systém ISOFIX nemusí být pro každého komfortní

  • Sedačku před nákupem vyzkoušejte

  • Na cenu příliš nekoukejte, rozhodujte se podle praktických věcí

Bez dětské autosedačky to nejde. Její používání předepisuje zákon (za nepoužití sedačky hrozí vedle pokuty také čtyři body do karty řidiče), ale především má dětská sedačka velký přínos v oblasti bezpečnosti. Aby v případě nehody dětská sedačka fungovala správně, musí být správně používána, dostatečně upevněna a především musí odpovídat velikosti a hmotnosti dítěte.

Jaké jsou třídy autosedaček?

Dětské autosedačky se dělí do tříd především podle hmotnosti dítěte. Celkem je pět různých tříd a některé sedačky jsou variabilní, takže je lze upravit pro použití i na větší dítě. To je samozřejmě výhodné v tom, že nemusíte kupovat další sedačku. Praxe ale ukazuje, že během růstu dítěte je stejně zapotřebí vystřídat čtyři typy autosedaček.

Třída 0 pro děti od narození do 10 kg
Speciální autosedačky pro ty nejmenší děti, jež připomínají kolébku. Jedná se v podstatě o speciální vaničku s polstrovaným vnitřkem. Dítě je v ní umístěné v pololehu, protože ještě není schopno sedět a udržet hlavu. Sedačka se upevňuje vždy v poloze proti směru jízdy.

Třída 0+ pro děti do 13 kg
Tato třída je v podstatě totožná se skupinou 0. Sedačky 0+ však mohou být ze začátku příliš velké a nepohodlné, proto je vhodnější nejprve investovat do třídy 0.

Třída 1 pro děti od 9 do 18 kg
Třída 1 je určená pro děti přibližně do věku čtyř let, kdy dítě dokáže samostatně sedět. U těchto autosedaček je dítě připoutáno pětibodovým pásem, který je součástí konstrukce sedačky.

Dětské autosedačky: Co o jejich používání říká zákon
Přečtěte si také:

Dětské autosedačky: Co o jejich používání říká zákon

Třída 2 pro děti od 15 do 25 kg
Autosedačky této třídy obvykle nemají vlastní bezpečnostní popruhový systém, proto se využívá tříbodový pásový systém pomocí pásu pro dospělé. V tomto případě vždy dbejte na zajištění správné polohy pásu vzhledem k postavě dítěte.

Třída 3 pro děti od 22 do 36 kg
Typ sedaček pro největší děti využívá takzvaného podsedáku, který je bez opěradel a slouží k tomu, aby se dítě dostalo do požadované výšky, jež umožňuje připoutání pomocí bezpečnostního pásu zabudovaného v autě.

S ISOFIXem, nebo bez něj?

Otázkou je, zda vybrat autosedačku s upevňovacím systémem ISOFIX, nebo takovou, která se upevňuje jen pásem. Sedačky s ISOFIXem bývají o několik tisíc korun dražší. Na druhou stranu testy ukazují, že sedačky se systémem ISOFIX fungují při nehodě lépe. Ale ne pro každého dává tento systém smysl.

Jak se změnila bezpečnost aut za posledních 20 let? Tato videa vám to názorně ukážou
Přečtěte si také:

Jak se změnila bezpečnost aut za posledních 20 let? Tato videa vám to názorně ukážou

Upevňovací systém ISOFIX má dnes každé moderní auto vzadu a některé i vpředu. Sedačka se umisťuje do speciálních držáků, ale manipulace s ní je poměrně komplikovaná a zdlouhavá. Kdo tedy pravidelně střídá několik aut (nebo prostě sedačku i několikrát denně přemisťuje z auta do auta), není pro něj systém ISOFIX zrovna komfortní.

Jakou dětskou autosedačku vybrat?

Při výběru dětské sedačky myslete na několik věcí. Budete ji často používat v ne úplně ideálních podmínkách, takže manipulace s ní by měla být snadná. Dobrý prodejce vás nechá vše vyzkoušet. Mějte na paměti, že čas od času bude nutné autosedačku vyčistit. Chtějte takovou, která se dá snadno rozebrat a potahy lze pohodlně vyprat. Ne u všech je snadné rozebírání a pratelnost potahu samozřejmostí.

Čtěte také nezávislé testy dětských autosedaček, kterých najdete na internetu v různých spotřebitelských magazínech plno. Vybírejte jen v rámci oficiálních obchodů, aby se jednalo o schválený a homologovaný originál a ne o nefunkční kopii.

Můžu koupit použitou autosedačku? Má to své podmínky

Mnoho lidí se dívá v inzerátech po použitých autosedačkách. Samozřejmě kvůli ceně. V takovém případě rozhodně nepořizujte sedačku, která je zjevně mechanicky poškozená. Konkrétní typ si pak ověřte na internetu, jaké jsou s ní zkušenosti a jak například vyhověla v různých zátěžových testech. I pro nákup použité sedačky by měla platit stejná kritéria, tedy především snadná manipulace, snadné čištění i údržba a také homologace.

Lucie55845 (neregistrovaný)
Super článek! Výběr dětské autosedačky je rozhodně a beze sporu důležitý a vždy jsem z toho měla strach. Přece jen člověk neví co se může stát a chce, aby dítě bylo v pořádku v autě. Výběr byl těžký, ale nakonec jsme objevili skvělé sedačky na https://www.mimikov.cz/kategorie/preprava-deti-403/ a rozhodně byla skvělá. Pro přepravu dětí jako stvořená a já konečně měla ten strach o něco menší :)
Randy (neregistrovaný)
aktualni akce a slevy na autosedacky maji v Alze, da se tam celkem slusne usetrit s timto slevovym kodem http://www.slevokurzy.cz/sleva/alza-cz/
KarelJ (neregistrovaný)
Zajímavé rady jsem našel tady na této stránce https://www.chytryvyber.cz/nejlepsi-autosedacky/ Dokonce tam i radí jak vybrat autosedačku pro dítě.
Aneta (neregistrovaný)
Výběr autosedačky byl pro nás celkem složitý. Pomalu těžší než maturita. Od první chvíle sme byli rozhodnuti pro variantu s isofixem. Chtěli jsme nějaký snazší mechanismus. Zároveň sme nechtěli do sedačky investovat například 10tis. Při hledání recenzí jsem narazila na pěkně zpracované recenze zde: https://www.ktery.cz/s/detske-autosedacky/. Díky těmto recenzím jsme vybrali autosedačku od BeSafe už kvůli možnosti isofix opětovně použít. My jsme velmi spokojeni.
Adriana (neregistrovaný)
Taky uvažuju a rozhodně na takovéhle věci nebudu šetřit, ale má někdo zkušenost s touhle https://www.dudlu.cz/autosedacka-solario-melange-2018-0-18-kg--olive/ ? Furt se rozhoduju jestli tuhle anebo auroru. Předem díky
Petr (neregistrovaný)
Doporučuji také sedačku Recenze Römer King II 2018 Ocean Blue. Máme přesně tuto téměř 3 roky a je stále jako nová. Dobře se oddělává i lidem, co neměli se sedačkami žádné zkušenosti. Za ty peníze super.
HONZA (neregistrovaný)
Mozna by nebylo spatne konzultovat clanek pred zverejnenim s nekym kdo tomu rozumi jeste pred tim, nez se vysle po desate opsane nicnerikajici zvast. Vyzdvihnout v clanku pratelnost potahu a nezminit to, ze proti smeru jizdy je vhodne cestovat co nejdele. Rozdeleni dle vahovych kategori je fajn, ale uz 6 let tu mame normu delici sedacky dle vysky. Chapu, ze clanek o autosedackach si ctenare najde a pisatel je omezen rozsahem, do ktereho se ma vejit, ale tim spis by se mel zamerit na to podstatne!
Ludva (neregistrovaný)
Řešili jsme tohle téma hodně dlouho. Každý rodič chce své dítě ochránit co nejvíc a nebojí se vyšší investice. Dost mi ale vadí, že toho prodejci zneužívají a ceny tomu také odpovídají. Jsou vysoké :( Mohu doporučit sedačku značky Britax Römer, máme doma již druhou pro naše dvouleté dítě, přesně typ Evolva 123, a jsme moc spokojení. Další informace se můžete dočíst tady v tomto článku, kde jsou i zajímavé tipy a rady jak správně vybrat: https://www.testado.cz/nejlepsi-autosedacky/#jak-vybrat-autosedacku-8211-hlavni-parametry
Mička (neregistrovaný)
Dobrý den, děkuji za článek vybírám autosedačku pro dítě 9 kg. Zaměřili jsme se hlavně na Cybex Pallas M-fix SL kterou doporučují tu https://www.arecenze.cz/autosedacky. Píší, že je vhodná od devíti do 36 kg. Jak moc je tohle rozmezí reálné? Skutečně to je možné v takovém rozpětí?
Milan (neregistrovaný)
Já si taky myslím, že je to jen o grifu. Já autosedačky přendávám z jednoho auta do druhého docela často a žádný problém to není.
Petr (neregistrovaný)
Ono to možná bude o konkrétních kusech, ale říct obecně, že sedačka na ISOFIX je složitější na přidělání, než ta na pásy mi příjde jako hloupost minimálně do třidy 2. Isofix nacvaknu a hned vidím, zda drží, pás musím neustále dotahovat a hledat, zda drží, jak má. Následně do té sedačky posazuji to nejcennější co mám, takže "zelené ukazatele" isofixu mě vždycky trochu zklidní... Jako ukazatel složitosti u mě slouží tchán, je cholerik, u isofixu padne jedno, dvě sprostá slova, u těch na pás téměř hrozí, že sedačka letí do odpadu...
Isofix (neregistrovaný)
Isofix je podle mě taky výrazně snadnější na přicvaknutí. Je to na pár sekund, s pásama to trvá o chvilku dýl...
Jára (neregistrovaný)
Nejen snadnější na přicvaknutí, ale výhodu isofixu vidim hlavně v menším riziku špatné montáže. U pásů to nesprávné upevnění hrozí více a v tomhle ten argument považuji za nejdůležitější. Na co je mi pak sedačka, když nebude plnit svou roli.
  • Našli jste v článku chybu?