Jedinečný Rolls-Royce Sweptail aneb Když nevíte, co s hromadou peněz

29.05.2017
přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Sweptail je první moderní Rolls-Royce postavený na zakázku

  • Spekuluje se, že cena se vyšplhala na zhruba 300 milionů korun

  • Rolls-Royce nyní zvažuje, že otevře samostatný výrobní program zakázkových aut a karoserií

Zatímco automobilky Jaguar, McLaren či Aston Martin nikdy neodmítnou klienta, který chce něco extra a mimo běžnou katalogovou nabídku, tradiční značka Rolls-Royce patřící pod křídla BMW se prozatím jedinečným přestavbám karoserie na zakázku bránila. Vše, co jsme doposud viděli, byly buď nezávislé karosářské úpravy, nebo přímo koncept a vize automobilky.

Ovšem na přehlídce Concorso d'Eleganza Villa d'Este ukázal Rolls-Royce vůz, který vznikl na přání nejmenovaného klienta. Média spekulují o konečné ceně okolo deseti milionů liber, tedy více než 300 milionů korun. Rolls-Royce ale tohle potvrdit nechtěl, nechtěl ani zveřejnit identitu klienta. Připustil jen, že se jedná o osobu, která vlastní již několik jedinečných jachet a letadel.

Doporučujeme: Ojetiny za milion eur a víc: Co si dnes můžete koupit, pokud jste opravdu bohatí

Unikátní Rolls-Royce se jmenuje Sweptail. Téměř každý detail interiéru a karoserie vznikal po důkladné konzultaci s klientem. Konstrukce auta trvala čtyři roky a jako základ posloužil vrcholný model Rolls-Royce Phantom. Ten už v současné generaci končí, na podzim se totiž dočká moderního luxusního nástupce.

Vlastně jediným konstrukčním omezením pro tvorbu unikátní karoserie byla evropská homologace. Auto také například stále musí mít airbagy a všechny povinné prvky pro provoz na evropských silnicích. Rolls-Royce dokonce konzultoval s klientem, jestli plánuje vůz provozovat v Evropě, protože pak by se otevřely zcela nové možnosti.

Rolls-Royce nyní zvažuje, že by založil pro podobně zámožné (a trpělivé) klienty samostatný program jedinečných vozů a karoserií. Automobilka ale připouští, že jiné auto s tak radikální přestavbou a zapojením klienta do vývoje už asi nevznikne.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?