Elektronická dálniční známka v roce 2021: Vše, co potřebujete vědět

13.10.2020
30 nových názorů
Autor: Archiv MF
  • České řidiče čeká revoluční přechod z papírových kuponů na elektronické dálniční známky

  • Ty začnou platit od 1. ledna příštího roku, k mání už budou od začátku prosince

  • Ačkoliv jde o elektronický systém, nákup nebude omezen jen na internet

S příchodem příštího roku si řidiči už nebudou na skla svých aut lepit kupony. Dálniční známka 2021 je totiž elektronická. Začne platit od 1. ledna, ale to neznamená, že si ji budete muset hned pořídit. Klasické roční nálepky z roku 2020 totiž platí jako vždy až do 31. ledna.

S příchodem nového systému se ale mění délka platnosti dálničních známek. Zatímco dosud roční kupony určené pro daný kalendářní rok platily od prosince do ledna (14 měsíců), roční elektronická dálniční známka bude platit přesně rok od dne zakoupení. To je výhodné třeba pro řidiče, kteří si pořizují nové auto v průběhu roku nebo se jim změní životní situace.

Pátrali jsme, jak se financují silnice v Česku. Desítky miliard od řidičů zmizí v jiných kapitolách rozpočtu
Přečtěte si také:

Pátrali jsme, jak se financují silnice v Česku. Desítky miliard od řidičů zmizí v jiných kapitolách rozpočtu

Ceny dálničních známek zůstávají stejné. Roční dálniční známka 2021 vyjde na 1500 korun. Virtuální kupon na 30 dní stojí 440 korun a desetidenní pak 310 korun. Výhodná částka označená jako „Eko cena“ pak platí pro vozidla jezdící na stlačený zemní plyn (CNG) nebo biometan.

Ceny elektronické dálniční známky 2021

Platnost Běžná cena Eko cena
Rok 1500 Kč 1000 Kč
30 dní 440 Kč 300 Kč
10 dní 310 Kč 200 Kč

Elektronická dálniční známka začíná platit od automatického zaslání potvrzení o platbě a samotný kupon řidiče informuje i o ukončení jeho platnosti v daný den, ve kterém prochází ve 23 hodin, 59 minut a 59 sekund. Známka ale zároveň nemusí začít platit hned po zakoupení, řidič si může určit, od kdy se má její doba platnosti začít počítat.

Mapa placených a neplacených úseků českých silnici a dálni. Zdroj: edalnice.cz

Elektronickou známku bude možné koupit přes e-shop. Ten by měl běžet na webu edalnice.cz, jenž byl spuštěn v červenci a obsahuje základní informace týkající se dálničních známek pro rok 2021. Předprodej dálničních známek na rok 2021 tam bude spuštěn od 1. prosince.

Centrální web ale nebude jediným kanálem k nakupování elektronické dálniční známky. Vinětu si bude možné pořídit i přes další e-shopy (zařadila ji třeba už Alza.cz), na obchodních místech nebo v samoobslužném kiosku typicky u hraničního přejezdu. Samozřejmostí je i mobilní aplikace.

Kdo dálniční známku v roce 2021 mít nemusí?

Od nutnosti použít elektronickou dálniční známku jsou některá vozidla osvobozena. Týká se to elektromobilů, hybridů či aut na vodíkový pohon s emisemi do 50 gramů CO2 na kilometr, která jsou opatřena speciální registrační značkou (s písmeny EL na začátku).

Dálniční známky 2020: Škoda Superb, sportovní BMW, Mercedesy nebo Volva je už nepotřebují (galerie)
Přečtěte si také:

Dálniční známky 2020: Škoda Superb, sportovní BMW, Mercedesy nebo Volva je už nepotřebují (galerie)

Platit nemusí ani vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, nebo ta určena pro přepravu nezaopatřených dětí, kterou jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Vyjmuta jsou i historická vozidla se speciální registrační značkou a průkazem.

Ti, kteří mají elektromobil či hybrid splňující emisní limit, ale zároveň nepoužívají speciální registrační značku, mohou podat takzvané oznámení o osvobození. Pro něj stačí vyplnit patřičný formulář. To platí i v případě aut registrovaných v zahraničí. O osvobození mohou požádat také domovy pro osoby se zdravotním postižením a to pro auta, která slouží k přepravě těchto lidí.

Věra Šrámková (neregistrovaný)
Jak to je při koupi úplně nového auta a jeho převozu domů na dočasnou převozní zelenou značku ? Pak musím jet s ním na technickou přes dálnici. To si mám koupit kvůli tomu 1 dni dálniční známku na 10 dnů a hned na druhý den další na novou značku? A lze koupit vůbec dálniční známku na převozní značku?
Martin (neregistrovaný)
Přečíst si to znovu! Jde o poplatek za množství znečištění ovzduší. Vozovka s tím nemá co dělat.
David (neregistrovaný)
Tak, ať mi někdo vysvětlí v čem elektro, hybrid, plyn méně opotřebová dálnice a cesty. Oproti klasickým spalovacím motorů? To si koupíme všichni hybridy a cesty se už nebudou opravovat a ŘSD se může připojit k MŽP. To jsme to tady dotáhli.
Tomáš Dočasný (neregistrovaný)
Dne 21.1.2021 jsem chtěl v 08:33 h zakoupil v e-shopu elektronickou dálniční známku. Po zadání údaju a přechodu k platně mi systém na tom přechodu zamrznul a nedostal jsem se k platbě. Opět zase nějaký "funkční" systém.
Petra Jarmarova (neregistrovaný)
Koupím známku 3.12.2020 můžu na ni jezdit ještě letos.Dekuji
Josef Rambousek (neregistrovaný)
Elekronická dálniční známka pro osobní vozidla s označením ZTP/P nebo ZTP jaké jsou podmínky a co musí řidič doržet a jestli muže vozidlo na placený usek vjet když nebude ve vozidle postižená osoba.Myslím si ze jestliže je toto vozidlo označené tabulkou ZTP/P nebo ZTP tak je jedno jestli v tomto vozidle je osoba postižená a nebo tímto vozidlem jedu osobě postižené pro např.léky,poukaz na rehabilitaci či pro cokoliv jiného tak postižená osoba ve vozidle sedět nemusí nebo snad ano!Jestli ano tak si myslím že je to diskriminace postižené osoby a omezení svobody toho to občana!!!
Jaroslav Kočina (neregistrovaný)
Vlastním 2 auta musím kupovat na každé auto dálniční známku nebo nahlásit 2 ks poznávacích značek. Nemůžu jezdit zároveň s dvěma vozidly. Proč není půlroční známka., nebo bude možné po půl roce převézt známku na jiné vozidlo?
Petr (neregistrovaný)
Prodám auto ale známku tam musím nechat.?! Těšil jsem se, že se této bezdůvodné státní lumpárny zbavíme, ale není tomu tak.
Michal (neregistrovaný)
Nějak mi uniká proč elektro, hybrid a další eko auta neplatí za dálnice nic. Oni snad létají ? Tu silnici opotřebovávají naprosto stejně, tak proč neplatí ? Pochopím, že budou mít slevu, třeba na 1000kč.
Vlastimil (neregistrovaný)
Co když prodám auto v polovině roku. To musím prodat i se známkou? Nebo jen nahlasim novou SPZ..?
M (neregistrovaný)
A jak to bude když ztratím nebo mi ukradnou SPZ? Mám smůlu a musím si kupovat novou známku?
Ja (neregistrovaný)
To by mě také zajímalo jak je to s LPG. Do podzemnich garáží se nesmí - s tim v rámci bezpecnosti souhlasim, i když jsou místa kde jsou postavena nadzemní plně vetratelna a tam tedy nechápu proč se nemůže. Avšak čekal bych, že LPG bude zvýhodněné stejně jako CNG. Vzdyt v roce 2012 jsem si porizoval nove auto a již z tovarny na LPG. Priplatil jsem za to cca 50000 Kč a co se týče oprav motoru, tak kvuli tomuto provozu nejsou nejlevnější. A ve finále po 10 letech budu muset vyměnit nádrž a na STK platim také více. Ale aby například jsem měl slevu na dálniční známku tak to nee. Nasrat. Příště již nekoupím auto s alternativnim pohonem jelikož to vyjde mnohonásobně dráž a nikde není žádná finanční uleva jako poděkování že se aktivně podilim na snižování skleníkových plynů.
Konin (neregistrovaný)
Rekl bych ze CNG bude tak trosku ekolobby koncernu. LPG se jim nehodi do kramu, vetsinou se na LPG prestavuji starsi vysokoobjemove vozy, a tech se ekofasisti radi zbavi.
Petr (neregistrovaný)
Když jsem se dočetl,že peníze vybrané na dálničních kuponech jdou i jinam,než na opravy dálnic a silnic,tak si myslím,že by se měli slevnit minimálně na 1000 korun.
Jan Mansfeld (neregistrovaný)
A proč nemůže být jednodenní za 50Kč Proč by elektromobil neměl platit?? Létá snad vzduchem.??
Antonin (neregistrovaný)
Nestálo by za úvahu aby senioři nad 70 let platili sníženou cenu například 1000kč. Určitě neujedou tolik km po dálnici jako ostatní ale jen příležitostně.
Krokodýl,volič SPD (neregistrovaný)
To jako myslíte vážně? Je mi 66+,musím na "kontroly k lékaři",ale jsem absolutně fit,najel jsem po Evropě,USA,Kanadě osobákem ke dvěma milionům kilometrů a nikdy vlastní vinou neboural. I vy pane zestárnete!!!
Mildo (neregistrovaný)
...vám bych nedal řidičák ani na k o l o b ě ž k u, neboť vaše IQ se tykve dotýká a není jisté, že již umíte číst.....
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?