Británie zvažuje zákaz spalovacích motorů už za 15 let. Výrobci jsou nepřekvapivě proti

  • Velká Británie zvažuje, že zakáže prodej aut se spalovacím motorem už v roce 2035

  • Britská vláda zkrátila původní termín o pět let

  • Mezi dotčené automobily spadají také hybridy a plug-in hybridy

Premiér Spojeného království Boris Johnson v úterý novinářům představil program další konference OSN o klimatu (COP 26), která se uskuteční letos v listopadu v Glasgowě. Během tohoto summitu se bude projednávat záměr vlády urychlit plán ukončit prodeje aut se spalovacím motorem, který Britové představili v roce 2017. Nově by se konvenčně poháněné automobily měly na území Commonwealthu přestat prodávat už v roce 2035, což je o pět let dříve, než bylo původně zamýšleno.

Tuto skutečnost však ostře kritizuje britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT) v čele s předákem Mikem Hawesem, který vládě vyčetl, že „zjevně posunula své cíle, aniž by věděla, jak jich reálně dosáhnout.“

Zákaz prodeje konvenčně poháněných aut v roce 2035 se kromě vznětových a zážehových motorů dotkne také hybridních a plug-in hybridních modelů. Přitom ještě v roce 2018 se pro tento typ elektrifikovaných vozů počítalo s výjimkou.

Snažení britské vlády má za cíl, aby se Spojené království nejpozději v roce 2050 stalo klimaticky neutrální zemí.

CO2 bilance elektrického vozu se odvíjí od způsobu výroby elektřiny používané k jeho nabíjení. V evropském energetickém mixu vychází elektromobil zhruba o čtvrtinu příznivěji než porovnatelné auto s konvenčním spalovacím motorem. Auto na CNG je na tom ale ještě lépe než elektrické, jak potvrdilo už několik studií.

Měla by auta se spalovacím motorem zakázat i česká vláda?
Británie zvažuje zákaz spalovacích motorů už za 15 let. Výrobci jsou nepřekvapivě proti
Ohodnoťte tento článek!
3.2 (63.48%) 23 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

  1. Politici Anglie,Norska,Holandska a hlavně europoslanci v Bruselu jsou těžcí retardi,kteří jsou na úrovni retardované Gréty. Zemní pyln je ještě na 300 let a auta na něj jezdí spolehlivě a hlavně čistě. Nějaký zákaz spalováků má ještě 100 roků čas.

  2. No hlavně že obdivovatelé Brexitu mleli nesmysly o tom, jak se bude mít Anglie lépe, po vystoupení z EU. A ukazuje se, že v Anglii jsou ještě větší retardi, než v EU.

  3. Źenou to moc dopředu a nemyslí na následky.Chtěl bych vědět kolik pak bude stát a jak dlouho bude trvat postavit km dálnice s elektrickými stroji,jak se budou nabíjet,uź vidím ty elektro bagry,náklaďáky,jeřáby,ty elektro zaoceánské lodě,elektro letadla.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: