Automobilka Lotus nemůže najít své první auto. Žádá proto o pomoc každého z vás

  • Lotus neúspěšně pátrá po svém prvním automobilu 

  • Jedná se o model Mark I z roku 1948

  • Vůz postavil a následně prodal zakladatel značky Colin Chapman. Nikdo ale neví, zda přežil do dnešních dnů

  • Lotus se proto obrací se žádostí o pomoc na veřejnost 

Automobilka Lotus letos slaví jubilejní 70. výročí. K této příležitosti by bylo vhodné vytáhnout ze skladu nějakou tu specialitu, jako třeba první vůz značky. Problém je ovšem v tom, že Lotus neví, kde jeho první vyrobené auto skončilo. A protože na to nemůže delší dobu přijít, obrátil se aktuálně na veřejnost se žádostí o pomoc.

Lotus Mark I je první automobil, který postavil zakladatel značky Colin Chapman. Stalo se tak přesně před sedmdesáti lety. Colin vůz sestavil v malé londýnské garáži za pomoci kamarádů a také své pozdější manželky Hazel. Se svým stojem se úspěšně účastnil různých akcí, ale kvůli touze pořád něco vylepšovat nakonec brzy začal pracovat na druhém autě, označeném jednoduše jako Mark II. V listopadu roku 1950 je Mark I nakonec prodán za 135 liber kamsi na sever Anglie a právě v ten okamžik také vůz mizí v neznámu. V současnosti není jasné, zda nebyl vyvezen mimo Spojené království a zda vůbec přežil do dnešních dnů.

Retro: Lotus Omega ve své době zastínil BMW M, Mercedesy AMG i Ferrari

Pro Lotus jde ale o velice důležité auto. Právě v době výročí by ho automobilka ráda našla. „Chceme, aby fanoušci využili této příležitosti a podívali se do každé garáže, kůlny nebo stodoly, kam mají přístup,“ vyzývá veřejnost Clive Chapman, syn zakladatele značky a ředitel Classic Team Lotus. Pomoci vám v případném pátrání mohou zveřejněné fotky. Odměnu za nalezení auta ale Lotus neslíbil.

Lotus Mark I byl důkladně přepracovaný Austin Seven. Colin Chapman obstaral tužší podvozek, panely karoserie vyměnil za lehčí provedení a prodloužil zadní část. Aktuální pátrání po Lotusu Mark I není první, ale ta předchozí úspěch nepřinesla.

Automobilka Lotus nemůže najít své první auto. Žádá proto o pomoc každého z vás
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 6 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: