Aston Martin brzy spustí výrobu SUV DBX. Co o něm zatím víme?

  • Aston Martin DBX bude vznikat v nové továrně ve Walesu

  • Už nyní jsou ve výrobě předsériové kusy

  • Oficiální představení proběhne koncem roku

Britská automobilka Aston Martin, proslulá svými plnokrevnými Grand Tourery, brzy vstoupí do nové éry. Podobně jako jiné značky představí své první SUV, bez kterého to při současné poptávce po tomto typu vozu nejde – stačí vzpomenout na Bentley Bentayga, Rolls-Royce Cullinan nebo Lamborghini Urus, které si ještě nedávno nikdo neuměl ani představit.

První SUV značky Aston Martin se jmenuje DBX. Koupíte ho nejdřív za rok

Základní verze novinky s názvem DBX bude poháněna čtyřlitrovým přeplňovaným osmiválcem od AMG, který v současné době využívá model DB11. Dá se čekat shodný výkon 375 kW (510 k), pod kapotu SUV se dostane také dvakrát přeplňovaný dvanáctiválec o objemu 5,2 litru vlastní výroby s výkonem 447 kW (608 k). Kromě konvenčního pohonu se počítá i s využitím hybridního ústrojí, DBX má také přitáhnout nový typ zákazníků – ženy. Úspěchy se dají čekat především na asijských trzích, značka odhaduje, že prodá 5000 kusů ročně.

Novinka bude vyráběna ve zcela nové továrně v britském St. Athanu, kde v tuto chvíli již probíhá stavba předprodukčních kusů. Fabrika vznikla v místě, které patřilo ministerstvu obrany, bude v ní pracovat necelá tisícovka zaměstnanců. V loňském roce ji automobilka označila za „domov elektrifikace,“ což lecos naznačuje o jejích plánech. První vlaštovkou elektrického pohonu u Aston Martinu byl sedan Rapide-E s výkonem 610 koní, dá se čekat, že jeho 800V elektrická architektura bude využita i v segmentu, do kterého značka vstoupí s DBX. Prototypy již prošly testováním v arktických podmínkách i na severní smyčce okruhu Nürburgring, premiéra je plánována na konec letošního roku.

Aston Martin brzy spustí výrobu SUV DBX. Co o něm zatím víme?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: