Vyskakovací nabíječky mají pomoci k elektromobilu i lidem z paneláků

Zdroj: Urban Electric
  • V britském Oxfordu testují malé vyskakovací nabíječky, které mohou být schované v chodníku

  • Mají umožnit dobíjení elektromobilů prakticky kdekoliv na ulici, protože nezabírají žádné místo

  • Tím by se vyřešil základní problém aut do zásuvky – zatím je nemohou mít lidé z paneláků

Automobilky se chystají chrlit jeden elektromobil za druhým, zastánci aut do zásuvky hovoří o revoluci. Jenže víc než polovina lidí nemá garáž nebo možnost zajet s vozem přímo ke své přípojce. Typickým příkladem jsou lidé ze starších bytových domů nebo paneláků, kteří musí auta nechávat na ulici. A vyhazovat z desátého patra prodlužovačku není pro ně právě ideálním řešením.

S nápadem přišel britský start-up Urban Electric. Ten chystá síť kompaktních vyskakovacích nabíječek, které jsou v době nečinnosti schované v chodníku. Pokud je chce elektromobilista použít, stačí nabíječku najít v aplikaci nebo si vyfotit její QR kód, a stojan se zásuvkou se vysune vzhůru. Pak už stačí auto jen připojit.

Elektromobilem z Prahy do Brna: Zmapovali jsme možnosti nabíjení podél D1

Nabíjecí výkon stojanu přitom není nikterak závratný. Dosahuje jen 7 kW, což je v porovnání třeba se 150kW rychlonabíječkami směšné. Jenže vyskakovací nabíječky jsou navržené hlavně k dobíjení elektromobilů přes noc, kde slabý výkon nevadí. Dá se také předpokládat, že i cena za dobitou kWh bude nižší než u rychlé stanice.

Nabíječka je schovaná v chodníku, stačí ji aktivovat pomocí aplikace v mobilním telefonu

Společnost Urban Electric už své vyskakovací nabíječky zkouší na jedné ulici v Oxfordu od loňského léta. Nyní si nechala zpracovat průzkum, který tvrdí, že instalaci takových zařízení pozitivně vnímají nejen majitelé aut do zásuvky, ale i ti, kteří elektrické auto nemají. „Jsem z toho nadšený. Těším se, jak se bude celý systém vyvíjet a že takových vyskakovacích nabíječek bude víc,“ řekl oxfordský radní Tom Hayes.

Vyskakovací nabíječky mají pomoci k elektromobilu i lidem z paneláků
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 4 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: