Výrobní výsledky Kia Motors Slovakia v roce 2020

Zdroj: Kia Motors
  • Kia Motors Slovakia vyrobila v roce 2020 celkem 268 200 automobilů

  • Elektrifikované modely tvořily téměř 20 % výroby

  • Největším exportním trhem zůstala Velká Británie, Německo před Ruskem

  • Společnost a odbory podepsaly deklaraci o spolupráci při překonávání krizových situacích

Kia Motors Slovakia vyrobila pro své zákazníky v závodě v Tepličce nad Váhom v roce 2020 celkově 268 200 automobilů. Počet vyrobených vozidel byl o 22 % nižší než v rekordním roce 2019. Pokles výroby v roce 2020 byl způsoben pandemií nového typu koronaviru a jejími negativními dopady na automobilový průmysl. Více než polovinu (54 %) vyrobených automobilů v roce 2020 tvořil u zákazníků dlouhodobě oblíbený model Sportage. Zbývající část tvořila modelová rodina Ceed. Nejvíce vyráběným modelem byla klasická pětidvéřová karosářská verze tohoto modelu těsně následovaná crossoverem XCeed. Elektrifikované modely Ceed Sportswagon Plug-in Hybrid a XCeed Plug-in Hybrid tvořily téměř 8 % a milld hybridní verze modelů Sportage a Ceed představovaly 11,9 % všech vyrobených vozidel.

„Máme za sebou náročný rok 2020. I navzdory všem obtížím a nástrahám se nám podařilo vyrobit 268 200 vozů a téměř 275 tisíc motorů. Jsem velmi rád, že i novinky jako crossover XCeed a elektrifikované plug-in hybridní modely si našly své příznivce. Zákazníci oceňují vysokou kvalitu a spolehlivost automobilů vyrobených v Kia Motors Slovakia. Věřím, že celková situace se v roce 2021 zlepší a budeme pokračovat v investicích s cílem zlepšit naši konkurenceschopnost,“ řekl Seok Bong Kim, prezident Kia Motors Slovakia.

Rok 2020 byl v důsledku pandemie obdobím lokálních a globálních krizových situací, které negativně ovlivňovaly výrobu v závodě. Vedení společnosti spolu s nově zvoleným výborem odborové organizace ZO OZ KOVO Kia se dohodlo na spolupráci při překonávání náročných situací v roce 2021 a zlepšování konkurenceschopnosti na evropském trhu. Společnou deklaraci podepsali Martin Čech, předseda odborové organizace ZO OZ KOVO Kia, a Dušan Dvořák, vedoucí Oddělení vztahů se zaměstnanci. Obě strany jsou přesvědčeny, že vzájemná důvěra a aktivní spolupráce spolu s pružným výrobním provozem jsou základem pro úspěšné překonávání rychlých změn v automobilovém průmyslu. Klidný dialog a spolupráce bude zaměřena hlavně na stabilizaci zaměstnanosti, bezpečnosti pracovního prostředí, udržení konkurenceschopnosti a úspěšnou transformaci závodu při naplňování environmentálních standardů či implementaci průmyslu 4.0.

Investice a modifikace výrobních linek ve více výrobních halách byly realizovány také v roce 2020. Během pravidelné zimní odstávky se díky instalaci robotů zvýšila automatizace na lakovně a byla realizována úprava linek na svařovně. Hlavním cílem investic bylo zvyšování konkurenceschopnosti, modernizace výrobního procesu, snižování nákladů a zvyšování efektivity výroby. Během čtyř měsíců se na motorárně č. 2 uskutečnila dlouhodobě plánovaná modifikace linek. Šlo o investici o objemu více než 70 miliónů EUR, díky které Kia Motors Slovakia vyrábí od podzimu 2020 benzínové agregáty nové generace.

V roce 2020 vyrobila Kia Motors Slovakia celkem téměř 275 tisíc motorů. Ve srovnání s rokem 2019 činil pokles výroby hnacích agregátů téměř 37 %. Podíl benzínových motorů, které mají zákazníci v modelech Kia dlouhodobě v oblibě, byl 57 %. Téměř polovina vyrobených hnacích jednotek byla použita do automobilů vyrobených v Tepličce nad Váhom. Do sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech putovalo asi 42 % vyrobených motorů. Zbývající vyrobené agregáty byly exportovány do sesterských závodů v Turecku a Indii.

Výraznější změny nezaznamenala Kia Motors Slovakia mezi zeměmi kam nejvíce exportuje své automobily. V loňském roce vozidla nejčastěji směřovala do Velké Británie, následovalo Německo, Rusko, Španělsko a Polsko. Do žebříčku deseti největších exportních zemí se dostalo i Turecko, kam bylo vyvezeno dvaapůlkrát více automobilů než v předchozím roce. Na domácím slovenském trhu zůstalo necelých 5 tisíc vyrobených automobilů Sportage a Ceed.

I přes globální pandemii se v roce 2020 zvýšil evropský prodej modelové rodiny Ceed o 4,1 % na 114 759 kusů. Ceed se stal v minulém roce nejprodávanějším modelem značky Kia v Evropě. Zvýšený zájem o rodinu Ceed následuje po úspěšném zavedení nových plug-in hybridních variant modelů Ceed Sportswagon a XCeed. Stále populární SUV Sportage a druhý model vyráběný v Kia Motors Slovakia si udržuje pozici třetího nejprodávanějšího modelu Kia v Evropě.

Výrobní výsledky Kia Motors Slovakia v roce 2020
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: