Výrobce vysavačů navrhl elektrické SUV, pak projekt zastavil. Je to škoda

  • Dyson sliboval dojezd téměř 1000 km a zrychlení z 0–100 km/h pod pět sekund

  • Projekt nesl označení N526 a mělo jít o 7místný vůz kategorie SUV se dvěma elektromotory

  • Investice společnosti Dyson se odhadují na zhruba 15 miliard korun

Společnost Dyson není v České republice úplně známá, ale celosvětově jde o předního výrobce vysavačů, sušičů rukou, bezlopatkových ventilátorů a ohřívačů. Před nedávném se její šéf James Dyson nechal slyšet, že by rád vstoupil na automobilový trh, konkrétně se sedmimístným elektromobilem kategorie SUV. A jak řekl, tak učinil.

James Dyson je známý svojí touhou po dokonalosti a extrémním citem pro detail. Do projektu s označením N625 investoval obrovské finance, v přepočtu údajně až 15 miliard korun. Nyní však byl vývoj elektromobilu značky Dyson oficiálně zastaven.

Víme, jak jezdí a jak vypadá Škoda Enyaq. České elektrické skeptiky by přesvědčit mohla

Britský list The Times přinesl o projektu N562 několik velmi zajímavých informací. Elektrické sedmimístné MPV mělo být schopno na jedno nabití ujet téměř 1000 km (konkrétně 960 km), ovšem pokud toto číslo nezní dostatečně působivě, následující zcela určitě ano.

Dyson britským novinářům sdělil, že dojezd měl být dosažitelný i za nízkých teplot, kdy většině elektromobilů kapacita vysokonapěťové baterie značně klesá.

Reálný dojezd elektromobilů klesne v zimě až o čtvrtinu, ukázal velký test

Co se výkonů týče, Dysonův elektromobil měl být schopen akcelerace z 0–100 km/h okolo pěti sekund a maximální rychlosti 201 km/h. Pohánět ho měla dvojice elektromotorů s kombinovaným výkonem 394 kW (536 koní) a točivým momentem 650 Nm.

Důvodem ukončení vývoje byla jeho finální cena, nikoliv více než optimistický dojezd. Dyson by prý musel svůj elektromobil prodávat za přibližně 4,5 milionu korun, což by bylo s ohledem na konkurenci příliš mnoho. A to navzdory působivému dojezdu.

Výrobce vysavačů navrhl elektrické SUV, pak projekt zastavil. Je to škoda
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: