Výměna řidičáku v roce 2020: Průkaz si musí vyměnit až 600 tisíc lidí, varuje ministerstvo

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR
  • Za první polovinu roku 2020 si řidičský průkaz vyměnila jen necelá třetina motoristů, kterých se to týká

  • Do konce roku 2020 tak na úřad musí ještě 590 tisíc lidí, ke konci roku mohou být úřady pomalejší

  • Řidičák se mění zdarma, za řízení s propadlými papíry hrozí dvoutisícová pokuta

Během roku 2020 končí platnost celkem 850 tisícům řidičských průkazů. Jejich majitelé si je proto musí vyměnit. Přestože je to možné provést zdarma a dva roky už lze zažádat na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, nové doklady má zatím jen třetina řidičů. To bylo způsobeno i prodloužením platnosti kvůli koronvairové karanténě. Dalších 590 tisíc lidí to musí stihnout během následujícího půl roku. Pokud nechají výměnu na poslední chvíli, mohou se setkat s delšími fronatmi na úřadech.

Pozor, neznamená ale, že pokud váš řidičský průkaz letos končí, můžete o nový požádat rovnou. O jeho výměnu je totiž možné žádat až nejdříve tři měsíce před koncem jeho platnosti a nejlépe dvacet dnů před koncem platnosti. Právě dvacet dnů je totiž lhůta, kterou úřady na vydání průkazu mají. V této lhůtě zároveň obdržíte řidičský průkaz bezplatně. Pokud chcete získat průkaz rychleji, možné to je. Po uhrazení poplatku 700 Kč vám úřady vydají průkaz do pěti pracovních dnů.

Pátrali jsme, jak se financují silnice v Česku. Desítky miliard od řidičů zmizí v jiných kapitolách rozpočtu

Standardní doba platnosti řidičského průkazu je 10 let. Výjimku tvoří skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E. Jejich platnost je omezená na pět let.

TIP: Vše o aktuální výměně řidičského průkazu.

Co k výměně řidičského průkazu potřebuji? 

Zastoupení není možné. Na úřad se musíte dostavit osobně a musíte předložit následující:

  • žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si vyzvednete a vyplníte na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností
  • doklad totožnosti – platný občanský průkaz nebo také cestovní pas
  • řidičský průkaz, který chcete vyměnit
  • správní poplatek ve výši 700 Kč, pokud chcete vydat řidičský průkaz ve zkrácené lhůtě
  • správní poplatek ve výši 200 Kč, pokud žádáte o výměnu řidičského průkazu dříve než tři měsíce před koncem jeho platnosti
  • naopak fotky už na úřad nosit nemusíte

Novinka pro řidiče v celé Evropě: Barva tzv. zelené karty se od července změní na bílou

Průkaz byste si měli ideálně převzít osobně. V případě potřeby ho může vyzvednout i zmocněná osoba. Ta bude potřebovat ověřenou plnou moc. Při vyzvednutí nového řidičského průkazu je zároveň nutné odevzdat ten starý.

Co se stane, když na výměnu řidičáku v roce 2020 zapomenu? 

Tisíce řidičů tradičně na výměnu zapomenou. Případně věc odkládají tak dlouho, až je už pozdě. Letos například o výměnu nezažádalo zhruba 90 tisíc řidičů (a řidiček), kterým v roce 2019 končí platnost řidičského oprávnění.

Ve chvíli, kdy vám skončí platnost řidičského průkazu, ztrácíte oprávnění řídit automobil spadající do dané skupiny. Policisté vám za tento přestupek mohou uložit na místě pokutu do výše 2000 Kč. Ve správním řízení je pokuta až 2500 Kč.

Výměna řidičáku v roce 2020: Průkaz si musí vyměnit až 600 tisíc lidí, varuje ministerstvo
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 8 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: