Všechna BMW s výjimkou modelů M budou od roku 2020 elektrická

  • Od roku 2020 budou mít všechny modelové řady BMW elektrický model

  • BMW přesto počítá, že ještě v roce 2025 bude mít 85 % aut spalovací motor

  • Plně autonomní řízení se má stát standardem

  • Modely M budou stát trochu stranou, ale hybrid dostanou časem také

K poměrně zásadnímu obratu dochází v automobilce BMW. Ta opouští tradiční spalovací motory a přechází na elektrické pohony. Do čtyř let budou všechny modelové řady automobilky BMW a Mini v nabídce s plug-in hybridním nebo plně elektrickým pohonem, píše australský Motoring. Spalovací motor ale ještě nějakou dobu zůstane, jen se bude vývoj ubírat jiným směrem.

Příští rok se na trhu ukáže nová generace BMW řady 5 s plug-in hybridním systémem. O rok později dorazí elektrické Mini a další rok elektrické SUV BMW X3. V roce 2020 přijde dlouho očekávaný plně elektrický sedan pracovně označovaný jako BMW i5, který má konkurovat především Tesle Model S.

Spolu s elektrifikací připravovaných BMW značka pracuje i na systému autonomního řízení. Právě model BMW i5 by měl být první s produkční verzí autonomního systému čtvrté generace. Čtvrtá generace autonomního řízení již nevyžaduje řidičovu pozornost, ten pouze systém zapne a vypne (pokud se systém nevypne sám).

Doporučujeme: Elektromobily produkci CO2 nesníží, dokud se bude elektřina vyrábět hlavně z uhlí

BMW se připravuje také na změnu vnímání vlastnictví osobního auta. Mladá generace o ně nejeví takový zájem, značka se proto soustředí na přípravu vlastního on-line systému sdílení aut. Podle BMW je potřeba se připravit na všechny možné scénáře. Automobilka chce mít vyvinuté a odzkoušené plug-in hybridy, elektrické pohony a také autonomní řízení. Ve spalovacím motoru už budoucnost nevidí.

BMW přesto očekává, že za normálních okolností bude přechod na plně elektrická auta pomalý. Kalkuluje s tím, že ještě v roce 2025 bude prodávat okolo 85 % aut se spalovacím motorem. To se ale nevylučuje například s nasazením autonomního řízení, ve kterém chce být automobilka lídrem.

Stranou elektrifikace a „autonomizace“ zůstanou vlastně jen modely BMW M, i když postupný přechod na hybridní a plug-in hybridní systémy (především kvůli daním a omezování/zakazování vjezdu spalovacích aut do měst) nelze vyloučit ani u nich. Firma ale počítá s tím, že zákazníci modelů M si svá auta budou chtít nadále řídit sami.

Všechna BMW s výjimkou modelů M budou od roku 2020 elektrická
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: