Vodíkový kamion Nikola je podvod. Automobilka ho jen pustila z kopce

Zdroj: Nikola
  • Americká automobilka Nikola se měla nejen kvůli názvu stát hlavním konkurentem Tesly

  • Investoři ale nyní vydali obsáhlou zprávu, která ji obviňuje z podvodu

  • Podle jejich informací nemá firma vlastní technologii, svůj ukázkový kamion pustila z kopce

Místo automobilky vyrábějící vodíkové kamiony a auta jen mlácení prázdné slámy. To je podle investorské skupiny Hindenburg Research ve zkratce značka Nikola. Ta přitom byla odborníky ještě donedávna považovaná za vyrůstajícího konkurenta kalifornské Tesly. A to nejen kvůli jménu.

Nikola se zaměřila na kamiony. Už téměř před třemi lety hovořila o svém vodíkovém tahači. V lednu roku 2018 pak zveřejnila video, na kterém jej ukazuje v jízdě. Doplnila ho o popisek: „Hle, 1000koňový bezemisní kamion v pohybu!“ Teď se ale přišlo na to, že tahač vůbec neměl motor a po silnici se pohyboval jen díky tomu, že byla z kopce.

Vodíkové superauto ujede 1600 km, energii získává i ze slunce

Nejde ale o jediný problém. Studie investorů, o které v Česku informovaly Hospodářské noviny, je podobných obvinění z podvodu plná. Firma podle ní například tvrdí, že staví továrnu, přitom ale nemá ještě ani povolení. V prezentacích ukazuje výrobky jiných značek. A z nasmlouvané výroby v německé fabrice Ulmu zatím vyjelo jen několik prototypů pochybné kvality.

Nikola reagovala na obvinění investorů až za několik dní. Snažila se dokonce vysvětlit i podvodnou jízdu tahače. Poněkud dětinsky argumentovala tím, že nikdy přece neřekla, že jede na vlastní pohon. Jen zdůraznila, že je v pohybu. Firmu Hindenburg Research pak obviňuje z toho, že chce spekulovat s jejími akciemi a proto jejich cenu nyní uměle snižuje.

Tesla bude jezdit bez řidiče už letos, tvrdí Musk. Spíš se ale chvástá

To se mimochodem povedlo. Nikola byla před zprávou hodnocena na akciovém trhu lépe než automobilka Ford. A to nemá v prodeji jediný vůz! Po nových informacích ale její cena začala strmě padat. Nyní reálně hrozí, že pokud Nikola rychle nepřijde s opravdovými vozy na vodík, skončí v krachu a šéf Trevor Milton před soudem.

Podívejte se video z ledna 2018, na kterém kamion Nikola jede z kopce:

Vodíkový kamion Nikola je podvod. Automobilka ho jen pustila z kopce
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: