Video: Srovnání nového BMW M135i se starší M140i názorně ukazuje, v čem je nová koncepce horší i lepší

  • Mat Watson z magazínu CarWow porovnal starou a novou řadu jedna ve vrcholných verzích

  • Novinka je slabší, pomalejší při sprintu z místa i při pružném zrychlení. A samozřejmě méně zábavná 

  • Jenže na druhou stranu je nová M135i prostornější, stále velmi rychlá a pro každodenní soužití pohodlnější 

  • BMW sice ještě ostřejší model v rámci řady 1 nenabídne, ale to rozhodně neznamená, že byste měli propadat beznaději 

BMW řady 1 předchozí generace bylo pro řidiče, které řízení opravdu baví, výborné auto. Mezi malými hatchbacky to byl unikát, protože se jako poslední stále držel uspořádání s motorem uloženým podélně a s pohonem zadní nápravy. Jenže to je už dnes minulost. Nová generace má tradiční uspořádání „vše vpředu“ a přestože vrcholná verze M135i xDrive slibuje mimořádně zajímavé svezení, na původní M140i v mnoha směrech nestačí. Přesvědčit se o tom můžete na videu, kde Mat Watson z magazínu CarWow obě provedení přímo porovnal.

Jak se dalo čekat, nová ostrá předokolka čtyřkolka neobstála téměř v ničem, co se týká sportovní jízdy. Zatímco starší M140i nabízelo šestiválec naladěný 250 kW (340 k) a 500 Nm, novinka má přeplňovaný čtyřválec nabízející 225 kW (306 k) a 450 Nm. To se samozřejmě muselo projevit při sprintu. A taky že ano. Mat Watson naměřil podle Racelogicu hodnoty akcelerace 0-96 km/h (60 mil v hodině) 4,5 s pro starší model a 4,9 s pro novinku. Silnější zadokolka rovněž bodovala při pružném zrychlení a Mat zároveň upozornil na skutečnost, že starší převodovka ZF funguje lépe než nový automat od společnosti Aisin.

Test BMW M140i: Příliš krásné loučení

Jenže najdou se i výhody. Nová jednička je zhruba o 30 kg lehčí, takže v testu brzd byla lepší. Současně je vzadu výrazně prostornější a disponuje objemnějším zavazadlovým prostorem. A konečně podle názoru britského kolegy je při běžné jízdě pohodlnější, přestože pořád dokáže v zatáčkách létat více než solidně.

Závěr? Nové BMW M135i údajně bude pro většinu lidí a při většině cest lepší volbou. Právě tohle byl důvod změny koncepce, protože ať se nám to líbí, nebo ne, automobilky potřebují svá auta prodávat co nejlépe a většina zákazníků starší verzi plně nedocenila. Jenže pokud se počítáte mezi ty, které řídit opravdu baví, jde nepochybně o změnu k horšímu, což se ale dalo čekat. Pro vás tedy platí, že byste měli fofrem vyhledat nějaký z posledních dostupných skladových vozů a ten si pořídit. Celé video najdete výše.

Zklamání nad výsledkem nového BMW M135i by mohla podtrhnout ještě nedávná zpráva magazínu Top Gear, podle které mnichovská automobilka nic výkonnějšího v rámci řady 1 už nenabídne. Důvod k nadávkám ale není. Už dlouho se spekuluje o tom, že ostřejší malá alternativa přijde spolu s novou řadou 2. Model M2 je totiž nejprodávanější v rámci plnokrevných M a to je fakt, který nelze jen tak pominout. A zatím to vypadá, že i v nové generaci to bude zadokolka.

Všechny základní informace týkající se BMW řady 1 v provedení s pohonem předních kol si můžete připomenout níže:

BMW řady 1 s pohonem zadních kol je definitivně minulostí. Co nabízí nová předokolka?

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: