V šedesátých letech jezdila dvě policejní Ferrari. Zůstalo jediné a je na prodej

  • Na prodej je unikátní Ferrari 250 GTE Polizia z roku 1962

  • Existovaly jen dva exempláře, druhý vydržel ve službě jen několik týdnů

  • Cena běžného modelu se pohybuje kolem 10 milionů korun, tento ale zřejmě vyjde na víc

Dnes jezdí policisté obvykle v nezajímavých autech. V Česku jsou to Octavie, na Slovensku Kia Ceed a ve Velké Británii třeba Škoda Kodaiq několikrát na jiný způsob. Italská policie je ale známá tím, že se čas od času dohodne s tamními výrobci sportovních aut a dostane vůz k užívání. Známé je třeba policejní Lamborghini.

Tahle tradice je poměrně dlouhá a začala se psát na začátku šedesátých let. Tehdy Italové používali na honičky se zločinci hlavně Alfu Romeo 1900 nebo Giulii 1600. Ani to ale mnohdy nestačilo a pachatelé unikli. Strážci zákona se proto obrátili na Ferrari se zakázkou na dva policejní vozy. Dostali speciálně upravený model 250 GTE.

Slavné Embéčko mohlo být i kombi. Mělo dva kufry, ale mnoho neuvezlo

Sportovní kupé s uspořádáním 2+2 poháněl benzinový dvanáctiválec Colombo, který se objevil v řadě jiných dobových modelů značky. Ze tří litrů objemu měl k dispozici výkon 179 kW (240 koní). Policie vybrala čtyři důstojníky, aby prošli speciálním řidičským kurzem přímo v Maranellu. Ani to ale nezabránilo nehodě, která jen několik týdnů po dodání nových vozů znamenala, že ve službě zůstal jediný.

Ferrari 250 GTE Polizia jezdilo v ostré akci celých šest let, další čtyři roky pak bylo ještě v majetku policie. Ta ho nakonec prodala v roce 1972 v aukci do soukromých rukou. Nyní je vůz na prodej přes portál společnosti Girardo & Co. Cena je na vyžádání, ale dá se očekávat velmi vysoká částka. Běžný model se dnes prodává za ceny okolo 10 milionů korun, policejní speciál je ale naprostý unikát. Prohlédněte si ho v galerii.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: