V nejnovějších testech Euro NCAP opět zářila Tesla. Zato Volkswagenu Sharan upadly dveře

  • Stejně jako Model 3, také Model X exceloval téměř ve všech oblastech

  • Porsche Taycan má sice 5 hvězd, ale jeden z nejhorších čelních nárazů roku

  • Náraz VW Sharan do sloupu měl za následek upadnutí posuvných dveří

V nejnovějších testech organizace Euro NCAP se kromě čtvrté generace Škody Octavia představilo hned několik dalších novinek. Mezi nimi i dvojice elektromobilů Tesla Model X a Porsche Taycan. Nejhorší ocenění získal rodinný Sharan, který pohořel nejen v ochraně cestujících vpředu, ale také dětí na zadních sedadlech.

Elektromobil Tesla Model X v nárazových testech 37,5 bodů ze 40 možných, což celkově znamenalo nejen plný počet 5 hvězd, ale také vynikající výsledek v ochranně chodců a bezpečnosti provozu. V ochraně cestujících vpředu Tesla neztratila ani bod, pouze spolujezdec vpředu utrpěl lehčí zranění v oblasti hrudi. To platí jak při čelním nárazu, tak i v nárazu s přesahem. Model X mezi testovanými vozy vynikal především v úrovni nabízených asistenčních systémů, jejichž účinnost byla podle techniků příkladná.

Taycan překvapivě ztratil v oblasti asistenčních systémů
Tesla Model X získala stejně dobré vysvědčení jako menší (a novější) Model 3

Druhým elektromobilem, jenž se podrobil nárazovým testům, bylo Porsche Taycan. Ve srovnání s Teslou ztratila novinka z Zuffenhausenu ve všech oblastech. Ochrana posádky vpředu byla sice nadprůměrná, i tak ale při čelním nárazu s přesahem utrpěly obě figuríny zranění v dolní části těla. Čistý čelní náraz dopadl pro Porsche ještě hůř. Ve srovnání s Teslou utrpěly středně těžká zranění cestující vzadu, především v oblasti hrudi. Příliš dobré hodnocení Taycan nezískal ani při nárazu zezadu, kdy hrozilo zranění krční páteře u všech cestujících. Porsche poskytuje lepší ochranu dětí vzadu, ale překvapivě velkou ztrátu na Teslu utrpělo v oblasti asistenčních systémů (94 vs. 73 %). I přes jeden z nejhorších výsledků v čelním nárazu letošního roku Porsche získalo nejvyšší ocenění 5 hvězd.

Nejhorším nově testovaným automobilem se stal Volkswagen Sharan. Získal pouze 4 hvězdy, což je z dnešního pohledu téměř nedostatečná, ačkoliv takový Jeep Renegade dosáhl pouze na 3 hvězdy. Cestující vpředu při čelním nárazu s přesahem utrpěli poranění nohou (řidič) a hrudi (spolujezdec). Při čelním nárazu Sharan doslova propadl při ochraně cestujících vzadu, kteří utrpěli velmi vážná poranění hrudi. Na pořízených videozáběrech je vidět, jak figurína dítěte odletěla ze svého místa a zastavila se až o opěradlo prostředního sedadla. Naopak velmi solidní výsledek si Sharan odnesl z bočního nárazu. Pouze náraz do sloupu měl pro posádku následky v podobě poraněné hrudi a karoserie nezůstala celistvá, když odpadly boční posuvné dveře. To však technici nevyhodnotili jako závažný problém. Překvapující je také slabých 62 % v oblasti asistenčních systémů, což je oblast, kde Volkswagen obecně vyniká.

V nejnovějších testech Euro NCAP opět zářila Tesla. Zato Volkswagenu Sharan upadly dveře
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 14 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: